Franske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | FRA | Thomas Naglieri | |||
Franck Fisseux | |||||
Jocelyn de Grandis | |||||
Individuelt K | FRA | Alexandra Fouace | |||
Berangere Schuh | |||||
Aurore Trayan | |||||
Hold M | FRA | Franck Fisseux | |||
Jocelyn de Grandis | |||||
Thomas Naglieri | |||||
Hold K | FRA | Alexandra Fouace | |||
Berangere Schuh | |||||
Aurore Trayan | |||||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Issa Aime Nthepe | |||
Eddy de Lepine | |||||
Ronald Pognon | |||||
400 m M | FRA | Leslie Djhone | |||
800 m M | FRA | Florent Lacasse | |||
Nicholas Aissat | |||||
1500 m M | FRA | Mounir Yemmouni | |||
Mehdi Baala | |||||
10000 m M | FRA | Ismail Sghyr | |||
Maraton M | FRA | Hassan Lahssini | |||
Driss El Himer | |||||
110 m hæk M | FRA | Ladji Doucouré | |||
400 m hæk M | FRA | Naman Keita | |||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Bouabdellah Tahri | |||
Vincent Le Dauphin | |||||
4x100 m M | FRA | David Alerte | |||
Ronald Pognon | |||||
Frederic Krantz | |||||
Issa Aime Nthepe | |||||
4x400 m M | FRA | Ahmed Yves Douhou | |||
Ibrahima Wade | |||||
Abderrahim El Haouzy | |||||
Leslie Djhone | |||||
50 km kapgang M | FRA | David Boulanger | |||
Eddy Riva | |||||
Denis Langlois | |||||
Stangspring M | FRA | Romain Mesnil | |||
Nicolas Guigon | |||||
Længdespring M | FRA | Salim Sdiri | |||
Yann Domenech | |||||
Kafetien Gomis | |||||
Trespring M | FRA | Julien Kapek | |||
Karl Taillepierre | |||||
Spydkast M | FRA | David Brisseault | |||
Tikamp M | FRA | Laurent Hernu | |||
Romain Barras | |||||
100 m K | FRA | Christine Arron | |||
Veronique Mang | |||||
200 m K | FRA | Christine Arron | |||
Sylviane Félix | |||||
Muriel Hurtis | |||||
800 m K | FRA | Elisabeth Grousselle | |||
1500 m K | FRA | Latifa Essarokh | |||
Maria Martins | |||||
Hind Déhiba | |||||
5000 m K | FRA | Margaret Maury | |||
Maraton K | FRA | Corinne Raux | |||
Rakiya Maraoui-Quetier | |||||
Hafida Gadi-Richard | |||||
100 m hæk K | FRA | Nicole Ramalalanirina | |||
Linda Ferga-Khodadin | |||||
Reïna-Flor Okori | |||||
4x100 m K | FRA | Veronique Mang | |||
Sylviane Félix | |||||
Christine Arron | |||||
Muriel Hurtis | |||||
Stangspring K | FRA | Vanessa Boslak | |||
Marie Poissonnier | |||||
Længdespring K | FRA | Eunice Barber | |||
Kuglestød K | FRA | Laurence Manfredi | |||
Diskoskast K | FRA | Melina Robert-Michon | |||
Hammerkast K | FRA | Manuela Montebrun | |||
Syvkamp K | FRA | Marie Collonville | |||
Badminton | |||||
Single K | FRA | Hongyan Pi | |||
Mixdouble | FRA | Svetoslav Stoyanov | |||
Victoria Wright | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | FRA | Redouane Asloum | |||
Fluevægt M | FRA | Jerome Thomas | |||
Bantamvægt M | FRA | Ali Hallab | |||
Fjervægt M | FRA | Khedafi Djelkhir | |||
Letweltervægt M | FRA | Willy Blain | |||
Weltervægt M | FRA | Xavier Noel | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Nathalie Marie | |||
K1 500 m M | FRA | Babak Amir Tahmasseb | |||
K2 500 m K | FRA | Anne-Laure Viard | |||
Marie Delattre | |||||
K1 1000 m M | FRA | Babak Amir Tahmasseb | |||
C2 500 m M | FRA | Jose Lenoir | |||
Yannick Lavigne | |||||
C2 1000 m M | FRA | Yannick Lavigne | |||
Jose Lenoir | |||||
K1 slalom K | FRA | Peggy Dickens | |||
K1 slalom M | FRA | Fabien Lefevre | |||
Benoit Peschier | |||||
C1 slalom M | FRA | Nicolas Peschier | |||
Tony Estanguet | |||||
C2 slalom M | FRA | Yann le Pennec | |||
Philippe Quemerais | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | FRA | Jeannie Longo-Ciprelli | |||
Sonia Huguet | |||||
Edwige Pitel | |||||
Landevejsløb M | FRA | Richard Virenque | |||
Christophe Moreau | |||||
Sylvain Chavanel | |||||
Laurent Brochard | |||||
Thomas Voeckler | |||||
Enkeltstart K | FRA | Jeannie Longo-Ciprelli | |||
Edwige Pitel | |||||
Enkeltstart M | FRA | Christophe Moreau | |||
Individuel forfølgelse M | FRA | Fabien Sanchez | |||
Holdforfølgelse M | FRA | Anthony Langella | |||
Matthieu Ladagnous | |||||
Fabien Sanchez | |||||
Jerome Neuville | |||||
Pointsløb M | FRA | Franck Perque | |||
Pointsløb K | FRA | Sonia Huguet | |||
Parløb M | FRA | Matthieu Ladagnous | |||
Jerome Neuville | |||||
1000 m på tid M | FRA | Arnaud Tournant | |||
Francois Pervis | |||||
Sprint M | FRA | Laurent Gane | |||
Mickael Bourgain | |||||
Holdsprint M | FRA | Arnaud Tournant | |||
Mickael Bourgain | |||||
Laurent Gane | |||||
Keirin M | FRA | Laurent Gane | |||
Mickael Bourgain | |||||
Mountainbike M | FRA | Jean-Christophe Peraud | |||
Julien Absalon | |||||
Miguel Martinez | |||||
Mountainbike K | FRA | Laurence Leboucher | |||
Udspring | |||||
Tårnspring K | FRA | Claire Febvay | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Karen Tebar | |||
Julia Chevanne | |||||
Military individuelt | FRA | Jean Teulere | |||
Arnaud Boiteau | |||||
Cedric Lyard | |||||
Didier Courreges | |||||
Nicolas Touzaint | |||||
Military hold | FRA | Didier Courreges | |||
Arnaud Boiteux | |||||
Nicolas Touzaint | |||||
Cedric Lyard | |||||
Jean Teulere | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Adeline Wuilleme | |||
Fleuret individuelt M | FRA | Brice Guyart | |||
Loic Attely | |||||
Erwann le Pechoux | |||||
Fleuret hold M | FRA | Loic Attely | |||
Erwann le Pechoux | |||||
Jean-Noel Ferrari | |||||
Brice Guyart | |||||
Kårde individuelt K | FRA | Maureen Nisima | |||
Laura Flessel-Colovic | |||||
Hajnalka Kiraly-Picot | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Fabrice Jeannet | |||
Hugues Obry | |||||
Eric Boisse | |||||
Kårde hold K | FRA | Laura Flessel-Colovic | |||
Sarah Daninthe | |||||
Maureen Nisima | |||||
Hajnalka Kiraly-Picot | |||||
Kårde hold M | FRA | Hugues Obry | |||
Fabrice Jeannet | |||||
Eric Boisse | |||||
Jerome Jeannet | |||||
Sabel individuelt K | FRA | Leonore Perrus | |||
Anne-Lise Touya | |||||
Cecile Argiolas | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Gael Touya | |||
Damien Touya | |||||
Julien Pillet | |||||
Sabel hold M | FRA | Damien Touya | |||
Julien Pillet | |||||
Gael Touya | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | FRA | Marine Debauve | |||
Coralie Chacon | |||||
Camille Schmutz | |||||
Emilie Le Pennec | |||||
Soraya Chaouch | |||||
Isabelle Severino | |||||
Individuelt M | FRA | Johan Mounard | |||
Pierre-Yves Beny | |||||
Benoit Caranobe | |||||
Florent Maree | |||||
Yann Cucherat | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Hold K | FRA | Camille Schmutz | |||
Soraya Chaouch | |||||
Marine Debauve | |||||
Isabelle Severino | |||||
Emilie Le Pennec | |||||
Coralie Chacon | |||||
Hold M | FRA | Johan Mounard | |||
Florent Maree | |||||
Pierre-Yves Beny | |||||
Yann Cucherat | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Benoit Caranobe | |||||
Gulv K | FRA | Coralie Chacon | |||
Emilie Le Pennec | |||||
Soraya Chaouch | |||||
Isabelle Severino | |||||
Marine Debauve | |||||
Spring på hest K | FRA | Coralie Chacon | |||
Bom K | FRA | Soraya Chaouch | |||
Marine Debauve | |||||
Coralie Chacon | |||||
Emilie Le Pennec | |||||
Camille Schmutz | |||||
Forskudt barre K | FRA | Emilie Le Pennec | |||
Camille Schmutz | |||||
Soraya Chaouch | |||||
Isabelle Severino | |||||
Marine Debauve | |||||
Gulv M | FRA | Johan Mounard | |||
Benoit Caranobe | |||||
Florent Maree | |||||
Pierre-Yves Beny | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Spring på hest M | FRA | Benoit Caranobe | |||
Bensving M | FRA | Johan Mounard | |||
Pierre-Yves Beny | |||||
Benoit Caranobe | |||||
Yann Cucherat | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Ringe M | FRA | Pierre-Yves Beny | |||
Benoit Caranobe | |||||
Florent Maree | |||||
Yann Cucherat | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Barre M | FRA | Yann Cucherat | |||
Florent Maree | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Johan Mounard | |||||
Benoit Caranobe | |||||
Reck M | FRA | Yann Cucherat | |||
Florent Maree | |||||
Dimitri Karbanenko | |||||
Johan Mounard | |||||
Benoit Caranobe | |||||
Trampolin individuelt M | FRA | David Martin | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | FRA | Jackson Richardson | |||
Thierry Omeyer | |||||
Michael Guigou | |||||
Nikola Karabatic | |||||
Daniel Narcisse | |||||
Guillaume Gille | |||||
Olivier Girault | |||||
Didier Dinart | |||||
Gueric Kervadec | |||||
Jerome Fernandez | |||||
Gregory Anquetil | |||||
Bertrand Gille | |||||
Cedric Burdet | |||||
Joel Abati | |||||
Yohann Ploquin | |||||
Håndbold K | FRA | Veronique Pecqueux Rolland | |||
Melinda Jacques | |||||
Raphaelle Tervel | |||||
Delphine Guehl | |||||
Joanne Dudziak | |||||
Isabelle Wendling | |||||
Estelle Vogein | |||||
Sandrine Delerce | |||||
Leila Lejeune | |||||
Myriam Korfanty | |||||
Nodjialem Myaro | |||||
Stephanie Cano | |||||
Sophie Herbrecht | |||||
Isabelle Cendier Ajaguin | |||||
Valerie Nicolas | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | FRA | Frederique Jossinet | |||
Halv-letvægt K | FRA | Annabelle Euranie | |||
Letvægt K | FRA | Barbara Harel | |||
Halv-mellemvægt K | FRA | Lucie Decosse | |||
Halv-sværvægt K | FRA | Celine Lebrun | |||
Sværvægt K | FRA | Eva Bisseni | |||
Ekstra-letvægt M | FRA | Benjamin Darbelet | |||
Halv-letvægt M | FRA | Larbi Benboudaoud | |||
Letvægt M | FRA | Daniel Fernandes | |||
Halv-mellemvægt M | FRA | Cedric Claverie | |||
Mellemvægt M | FRA | Frederic Demontfaucon | |||
Halv-sværvægt M | FRA | Ghislain Lemaire | |||
Sværvægt M | FRA | Mathieu Bataille | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | FRA | Blandine Lacheze | |||
Amelie Caze | |||||
Individuelt M | FRA | Sebastien Deleigne | |||
Raphael Astier | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | FRA | Gaelle Buniet | |||
Caroline Delas | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Adrien Hardy | |||
Sebastien Vieilledent | |||||
Toer uden styrmand K | FRA | Virginie Chauvel | |||
Sophie Balmary | |||||
Dobbeltfirer M | FRA | Cedric Berrest | |||
Frederic Perrier | |||||
Jonathan Coeffic | |||||
Xavier Philippe | |||||
Otter M | FRA | Jean-David Bernard | |||
Christophe Lattaignant | |||||
Julien Peudecoeur | |||||
Jean-Baptiste Macquet | |||||
Laurent Cadot | |||||
Donatien Mortelette | |||||
Anthony Perrot | |||||
Bastien Ripoll | |||||
Bastien Gallet | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | FRA | Pascal Touron | |||
Frederic Dufour | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | FRA | Anne le Helley | |||
Marion Deplanque | |||||
Elodie Lesaffre | |||||
Star M | FRA | Pascal Rambeau | |||
Xavier Rohart | |||||
Tornado | FRA | Olivier Backes | |||
Laurent Voiron | |||||
49er | FRA | Marc Audineau | |||
Stephane Christidis | |||||
470 K | FRA | Nadige Douroux | |||
Ingrid Petitjean | |||||
470 M | FRA | Gildas Philippe | |||
Nicolas le Berre | |||||
Finnjolle M | FRA | Guillaume Florent | |||
Laser | FRA | Felix Pruvot | |||
Europajolle K | FRA | Blandine Rouille | |||
Windsurfer K | FRA | Faustine Merret | |||
Windsurfer M | FRA | Julien Bontemps | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | FRA | Laurence Brize | |||
Valerie Bellenoue | |||||
Luftriffel K | FRA | Laurence Brize | |||
Valerie Bellenoue | |||||
Sportspistol K | FRA | Brigitte Roy | |||
Fri pistol M | FRA | Franck Dumoulin | |||
Luftpistol K | FRA | Brigitte Roy | |||
Luftpistol M | FRA | Franck Dumoulin | |||
Trap K | FRA | Stephanie Neau | |||
Trap M | FRA | Yves Tronc | |||
Stephane Clamens | |||||
Skeet M | FRA | Anthony Terras | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | FRA | Malia Metella | |||
50 m fri stil M | FRA | Frederick Bousquet | |||
Julien Sicot | |||||
100 m fri stil K | FRA | Malia Metella | |||
100 m fri stil M | FRA | Frederick Bousquet | |||
Romain Barnier | |||||
200 m fri stil K | FRA | Solenne Figues | |||
200 m fri stil M | FRA | Nicolas Rostoucher | |||
400 m fri stil K | FRA | Laure Manaudou | |||
400 m fri stil M | FRA | Nicolas Rostoucher | |||
800 m fri stil K | FRA | Laure Manaudou | |||
1500 m fri stil M | FRA | Nicolas Rostoucher | |||
100 m rygcrawl K | FRA | Laure Manaudou | |||
Alexandra Putra | |||||
100 m rygcrawl M | FRA | Pierre Roger | |||
Simon Dufour | |||||
200 m rygcrawl K | FRA | Alexandra Putra | |||
200 m rygcrawl M | FRA | Simon Dufour | |||
100 m brystsvømning M | FRA | Hugues Duboscq | |||
200 m brystsvømning M | FRA | Hugues Duboscq | |||
100 m butterfly K | FRA | Aurore Mongel | |||
Malia Metella | |||||
100 m butterfly M | FRA | Frederick Bousquet | |||
Franck Esposito | |||||
200 m butterfly K | FRA | Aurore Mongel | |||
200 m butterfly M | FRA | Franck Esposito | |||
4x100 m fri stil K | FRA | Malia Metella | |||
Aurore Mongel | |||||
Celine Couderc | |||||
Solenne Figues | |||||
4x100 m fri stil M | FRA | Romain Barnier | |||
Amaury Leveaux | |||||
Frederick Bousquet | |||||
Julien Sicot | |||||
Fabien Gilot | |||||
4x200 m fri stil K | FRA | Solenne Figues | |||
Elsa N'Guessan | |||||
Celine Couderc | |||||
Katarin Quelennec | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Nicolas Kintz | |||
Nicolas Rostoucher | |||||
Amaury Leveaux | |||||
Fabien Horth | |||||
4x100 m medley K | FRA | Laurie Thomassin | |||
Malia Metella | |||||
Alexandra Putra | |||||
Aurore Mongel | |||||
4x100 m medley M | FRA | Franck Esposito | |||
Hugues Duboscq | |||||
Simon Dufour | |||||
Frederick Bousquet | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | FRA | Laure Thibaud | |||
Virginie Dedieu | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | FRA | Patrick Chila | |||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | FRA | Gwladys Patience Epangue | |||
Sværvægt K | FRA | Myriam Baverel | |||
Weltervægt M | FRA | Christophe Negrel | |||
Sværvægt M | FRA | Pascal Gentil | |||
Tennis | |||||
Single M | FRA | Arnaud Clement | |||
Gregory Carraz | |||||
Sebastien Grosjean | |||||
Fabrice Santoro | |||||
Double M | FRA | Michael Llodra | |||
Arnaud Clement | |||||
Fabrice Santoro | |||||
Sebastien Grosjean | |||||
Single K | FRA | Amelie Mauresmo | |||
Mary Pierce | |||||
Sandrine Testud | |||||
Nathalie Dechy | |||||
Double K | FRA | Mary Pierce | |||
Sandrine Testud | |||||
Amelie Mauresmo | |||||
Nathalie Dechy | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | FRA | Delphine Pelletier | |||
Individuelt M | FRA | Frederic Belaubre | |||
Stephane Poulat | |||||
Carl Blasco | |||||
Olivier Marceau | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | FRA | Srephane Canet | |||
Mathieu Hamel | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | FRA | Virgine Lachaume | |||
Bantamvægt M | FRA | Eric Bonnel | |||
Fjervægt M | FRA | Samson Ndicka | |||
Letvægt M | FRA | Romuald Ernault | |||
Letsværvægt M | FRA | David Matam | |||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt M | FRA | Vincent Aka-Akesse | |||
Fri stil fluevægt K | FRA | Angelique Berthenet | |||
Fri stil letvægt K | FRA | Anna Gomis | |||
Fri stil mellemvægt K | FRA | Lise Legrand | |||
Græsk romersk mellemvægt M | FRA | Melonin Noumonvi | |||
Græsk romersk supersværvægt M | FRA | Yannick Szczepaniak | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||