Franske deltagere ved OL i Moskva 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Hermann Panzo | |||
Antoine Richard | |||||
200 m M | FRA | Joseph Arame | |||
Pascal Barré | |||||
Bernard Petitbois | |||||
400 m M | FRA | Didier Dubois | |||
Francis Demarthon | |||||
800 m M | FRA | Roger Milhau | |||
Jose Marajo | |||||
Philippe Dupont | |||||
1500 m M | FRA | Jose Marajo | |||
Alexandre Gonzalez | |||||
Maraton M | FRA | Jean-Michel Charbonnel | |||
4x100 m M | FRA | Antoine Richard | |||
Hermann Panzo | |||||
Patrick Barre | |||||
Pascal Barré | |||||
4x400 m M | FRA | Robert Froissart | |||
Didier Dubois | |||||
Jacques Fellice | |||||
Francis Demarthon | |||||
50 km kapgang M | FRA | Gerard Lelievre | |||
Højdespring M | FRA | Francis Agbo | |||
Stangspring M | FRA | Philippe Houvion | |||
Thierry Vigneron | |||||
Jean-Michel Bellot | |||||
Længdespring M | FRA | Philippe Deroche | |||
Trespring M | FRA | Christian Valetudie | |||
100 m K | FRA | Chantal Rega | |||
Laureen Beckles | |||||
Emma Sulter | |||||
200 m K | FRA | Raymonde Naigre | |||
Chantal Rega | |||||
400 m K | FRA | Sophie Malbranque | |||
100 m hæk K | FRA | Laurenze Lebeau | |||
Laurence Elloy | |||||
4x100 m K | FRA | Raymonde Naigre | |||
Emma Sulter | |||||
Véronique Grandrieux | |||||
Chantal Rega | |||||
Femkamp K | FRA | Florence Picaut | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Ali Ben Maghenia | |||
Fjervægt M | FRA | Daniel Londas | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Beatrice Knopf | |||
K1 500 m M | FRA | Patrick Lefoulon | |||
K2 500 m K | FRA | Valerie Leclerc | |||
Anne-Marie Loriot | |||||
K2 500 m M | FRA | Alain Lebas | |||
Francis Hervieu | |||||
K1 1000 m M | FRA | Alain Lebas | |||
K2 1000 m M | FRA | Alain Lebas | |||
Francis Hervieu | |||||
K4 1000 m M | FRA | Patrick Berard | |||
Philippe Boccara | |||||
Francois Barouh | |||||
Patrick Lefoulon | |||||
C2 500 m M | FRA | Franck Lambert | |||
Pierre Langlois | |||||
C2 1000 m M | FRA | Franck Lambert | |||
Pierre Langlois | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Christian Faure | |||
Marc Madiot | |||||
Individuel forfølgelse M | FRA | Alain Bondue | |||
1000 m på tid M | FRA | Yave Cahard | |||
Sprint M | FRA | Yave Cahard | |||
Udspring | |||||
3 m spring K | FRA | Isabelle Arène | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Pascale Trinquet | |||
Brigitte Latrille-Gaudin | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Pascal Jolyot | |||
Fleuret hold K | FRA | Christine Muzio | |||
Brigitte Latrille-Gaudin | |||||
Isabelle Boeri-Begard | |||||
Pascale Trinquet | |||||
Veronique Brouquier | |||||
Fleuret hold M | FRA | Frederic Pietruszka | |||
Didier Flament | |||||
Bruno Boscherie | |||||
Pascal Jolyot | |||||
Philippe Bonnin | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Philippe Riboud | |||
Kårde hold M | FRA | Philippe Boisse | |||
Patrick Picot | |||||
Philippe Riboud | |||||
Michel Salesse | |||||
Hubert Gardas | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | FRA | Michel Boutard | |||
Willi Moy | |||||
Yves Boquel | |||||
Joel Suty | |||||
Henry Boerio | |||||
Marc Touchais | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | FRA | Thierry Rey | |||
Halv-letvægt M | FRA | Yves Delvingt | |||
Letvægt M | FRA | Christian Dyot | |||
Halv-mellemvægt M | FRA | Bernard Tchoullyan | |||
Sværvægt M | FRA | Angelo Parisi | |||
Åben klasse M | FRA | Angelo Parisi | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Paul Four | |||
Hold M | FRA | Joel Bouzou | |||
Alain Cortes | |||||
Paul Four | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | FRA | Didier Gallet | |||
Dobbeltsculler M | FRA | Marc Boudoux | |||
Denis Gaté | |||||
Didier Gallet | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Jean-Claude Roussel | |||
Dominique Lecointe | |||||
Dobbeltfirer M | FRA | Charles Imbert | |||
Jean Raymond Peltier | |||||
Roland Weill | |||||
Christian Marquis | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Guylaine Berger | |||
100 m fri stil M | FRA | Rene Ecuyer | |||
200 m fri stil K | FRA | Guylaine Berger | |||
200 m fri stil M | FRA | Dominique Petit | |||
Fabien Noel | |||||
100 m rygcrawl K | FRA | Michele Ricaud | |||
100 m rygcrawl M | FRA | Frederic Delcourt | |||
200 m rygcrawl K | FRA | Michele Ricaud | |||
200 m rygcrawl M | FRA | Frederic Delcourt | |||
100 m brystsvømning K | FRA | Catherine Poirot | |||
100 m brystsvømning M | FRA | Olivier Borios | |||
200 m brystsvømning K | FRA | Odile Bihan | |||
Annick de Susini | |||||
100 m butterfly M | FRA | Xavier Savin | |||
4x200 m fri stil M | FRA | Pascal Lagat | |||
Fabien Noel | |||||
Marc Lazzaro | |||||
Dominique Petit | |||||
4x100 m medley M | FRA | Xavier Savin | |||
Rene Ecuyer | |||||
Olivier Borios | |||||
Frederic Delcourt | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Bruno Lebrun | |||
Fjervægt M | FRA | Jean-Claude Chavigny | |||
Letvægt M | FRA | Daniel Senet | |||
Nicolas Lasorsa | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | FRA | Christophe Adanson | |||
Græsk romersk letsværvægt M | FRA | Christophe Andanson | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Moskva 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||