Franske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Rene Bonino | |||
Alain Porthault | |||||
Etienne Bally | |||||
200 m M | FRA | Henry Brault | |||
Marcel Gerdil | |||||
Etienne Bally | |||||
400 m M | FRA | Jean-Pierre Goudeau | |||
Yves Camus | |||||
Jacques Degats | |||||
800 m M | FRA | Rene Djian | |||
Patrick El Mabrouk | |||||
1500 m M | FRA | Jean Vernier | |||
Pierre Gillet | |||||
Patrick El Mabrouk | |||||
5000 m M | FRA | Jean Schlegel | |||
Ben Ahmed Abdelkrim | |||||
Alain Mimoun | |||||
10000 m M | FRA | Alain Mimoun | |||
Ahmed Ben Labidi | |||||
Ould Lamine Abdallah | |||||
Maraton M | FRA | Lionel Billas | |||
110 m hæk M | FRA | Edmond Roudnitzka | |||
Jacques Dohen | |||||
400 m hæk M | FRA | Jean Thureau | |||
Robert Bart | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | André Lebrun | |||
Andre Paris | |||||
Pierre Prat | |||||
4x100 m M | FRA | Alain Porthault | |||
Etienne Bally | |||||
Rene Bonino | |||||
Yves Camus | |||||
4x400 m M | FRA | Jean-Pierre Goudeau | |||
Jean-Paul Martin du Gard | |||||
Robert Bart | |||||
Jacques Degats | |||||
10 km kapgang M | FRA | Emile Maggi | |||
Louis Chevalier | |||||
50 km kapgang M | FRA | Raymond Lesage | |||
Claude Hubert | |||||
Jean Strunc | |||||
Højdespring M | FRA | Georges Damitio | |||
Claude Benard | |||||
Længdespring M | FRA | Paul Faucher | |||
Trespring M | FRA | Malik M'Baye | |||
Jacques Boulanger | |||||
Kuglestød M | FRA | Lucien Guillier | |||
Diskoskast M | FRA | Jean Maissant | |||
Lucien Guillier | |||||
Hammerkast M | FRA | Andre Osterberger | |||
Pierre Legrain | |||||
Tikamp M | FRA | Georges Breitman | |||
Hugues Frayer | |||||
Ignace Heinrich | |||||
100 m K | FRA | Denise Laborie | |||
Alberte de Campou Regus | |||||
Yvette Monginou | |||||
200 m K | FRA | Marcelle Gabarrus | |||
Anne-Marie Lousteau | |||||
80 m hæk K | FRA | Claudie Flament | |||
Corinne Elloy | |||||
Yvette Monginou | |||||
4x100 m K | FRA | Denise Laborie | |||
Marcelle Gabarrus | |||||
Alberte de Campou Regus | |||||
Yvette Monginou | |||||
Længdespring K | FRA | Yvonne Chabot Curtet | |||
Eliane Dudal | |||||
Suzanne Glotin | |||||
Kuglestød K | FRA | Paulette Veste | |||
Diskoskast K | FRA | Paulette Veste | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Abdel Boutefnouchet | |||
Bantamvægt M | FRA | Antoine Martin | |||
Fjervægt M | FRA | Joseph Ventaja | |||
Letvægt M | FRA | Seraphin Ferrer | |||
Letweltervægt M | FRA | Rene Weismann | |||
Weltervægt M | FRA | Ali Belkacem | |||
Letmellemvægt M | FRA | Andre Oueille | |||
Mellemvægt M | FRA | Omar Tebbakha | |||
Letsværvægt M | FRA | Claude Arnaiz | |||
Sværvægt M | FRA | Jean Lansiaux | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | FRA | Eva Marion | |||
K1 1000 m M | FRA | Louis Gantois | |||
K2 1000 m M | FRA | Marcel Renaud | |||
Maurice Graffen | |||||
K1 10000 m M | FRA | Pierre Derivery | |||
K2 10000 m M | FRA | Georges Kunz | |||
Josy Koelsch | |||||
C1 1000 m M | FRA | Jean Molle | |||
C2 1000 m M | FRA | Georges Dransart | |||
Armand Loreau | |||||
C1 10000 m M | FRA | Robert Boutigny | |||
C2 10000 m M | FRA | Georges Turlier | |||
Jean Laudet | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Roland Bezamat | |||
Claude Rover | |||||
Alfred Tonello | |||||
Jacques Anquetil | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Claude Rover | |||
Jacques Anquetil | |||||
Alfred Tonello | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Jean-Marie Joubert | |||
Henri Andrieux | |||||
Claude Brugerolles | |||||
Pierre Michel | |||||
1000 m på tid M | FRA | Henri Andrieux | |||
Sprint M | FRA | Franck Le Normand | |||
Tandem M | FRA | Robert Vidal | |||
Franck Le Normand | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Henri Goosen | |||
Raymond Mulinghausen | |||||
3 m spring K | FRA | Madeleine Moreau | |||
Nicole Pelissard | |||||
Tårnspring M | FRA | Raymond Mulinghausen | |||
Tårnspring K | FRA | Nicole Pelissard | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Andre Jousseaume | |||
Jean de Saint Andre | |||||
Jean Saint Paillard | |||||
Dressur hold | FRA | Jean Saint Paillard | |||
Jean de Saint Andre | |||||
Andre Jousseaume | |||||
Military individuelt | FRA | Guy Lefrant | |||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Bertrand Pernot du Breuil | |||
Pierre Jonqueres d'Oriola | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | FRA | Lylian Lecomte-Guyonneau | |||
Odette Drand | |||||
Renee Garilhe | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Christian d'Oriola | |||
Jacques Lataste | |||||
Jehan Buhan | |||||
Fleuret hold M | FRA | Jacques Noel | |||
Jacques Lataste | |||||
Jehan Buhan | |||||
Adrian Rommel | |||||
Claude Netter | |||||
Christian d'Oriola | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Armand Mouyal | |||
Rene Bougnol | |||||
Claude Nigon | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Jean-Francois Tournon | |||
Jean Le Vavasseur | |||||
Jacques Lefevre | |||||
Sabel hold M | FRA | Bernard Morel | |||
Maurice Piot | |||||
Jacques Lefevre | |||||
Jean-Francois Tournon | |||||
Jean Le Vavasseur | |||||
Jean Laroyenne | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | FRA | Alexandra Lemoine | |||
Irene Pittelioen | |||||
Ginette Durand | |||||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Colette Fanara | |||||
Colette Hue | |||||
Liliane Montagne | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Individuelt M | FRA | Marcel De Wolf | |||
Georges Floquet | |||||
Rene Changeat | |||||
Raymond Badin | |||||
Raymond Dot | |||||
Andre Weingand | |||||
Michel Mathiot | |||||
Jean Guillou | |||||
Hold K | FRA | Alexandra Lemoine | |||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Ginette Durand | |||||
Colette Hue | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Irene Pittelioen | |||||
Colette Fanara | |||||
Liliane Montagne | |||||
Hold M | FRA | Jean Guillou | |||
Georges Floquet | |||||
Raymond Badin | |||||
Michel Mathiot | |||||
Marcel De Wolf | |||||
Rene Changeat | |||||
Andre Weingand | |||||
Raymond Dot | |||||
Holdgymnastik K | FRA | Ginette Durand | |||
Jeanette Vogelbacher | |||||
Colette Hue | |||||
Madeleine Jouffroy | |||||
Irene Pittelioen | |||||
Colette Fanara | |||||
Liliane Montagne | |||||
Alexandra Lemoine | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Christian Palant | |||
Bertrand de Montaudoin | |||||
Andre Lacroix | |||||
Hold M | FRA | Bertrand de Montaudoin | |||
Christian Palant | |||||
Andre Lacroix | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | FRA | Henri Butel | |||
Dobbeltsculler M | FRA | Jacques Maillet | |||
Achille Giovannoni | |||||
Toer uden styrmand M | FRA | Rene Guissart | |||
Jean-Pierre Souche | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Bernard Malivoire | |||
Gaston Mercier | |||||
Raymond Salles | |||||
Firer uden styrmand M | FRA | Roger Gautier | |||
Jacques Guissart | |||||
Marc Bouissou | |||||
Pierre Blondieaux | |||||
Firer med styrmand M | FRA | Didier Moreau | |||
André Goursolle | |||||
Claude Martin | |||||
Robert Texier | |||||
Guy Nosbaum | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | FRA | Noel Calone | |||
Jacques Allard | |||||
Jean Roux-Delimal | |||||
Drage | FRA | Jean de Gaulayrie | |||
Guy le Mouroux | |||||
Marcel de Kerviler | |||||
Star | FRA | Edouard Chabert | |||
Jean-Louis Dauris | |||||
Finnjolle M | FRA | Jacques Lebrun | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | FRA | Jacques Mazoyer | |||
Paul Konsler | |||||
Riffel liggende M | FRA | Jacques Mazoyer | |||
Paul Konsler | |||||
Bevægeligt mål M | FRA | Albert Planchon | |||
Jean Regis | |||||
Fri pistol M | FRA | Roger Tauvel | |||
André Martin | |||||
Silhuetpistol M | FRA | Ludovic Heraud | |||
André Martin | |||||
Trap M | FRA | Claude Lagarde | |||
Andre Taupin | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Gaby Tanguy | |||
Josette Arene | |||||
100 m fri stil M | FRA | Alexandre Jany | |||
Aldo Eminente | |||||
Michel Vandamme | |||||
400 m fri stil K | FRA | Josette Arene | |||
Ginette Jany | |||||
Colette Thomas | |||||
400 m fri stil M | FRA | Joseph Bernardo | |||
Jean Boiteux | |||||
René Million | |||||
1500 m fri stil M | FRA | Joseph Bernardo | |||
Jean Boiteux | |||||
100 m rygcrawl M | FRA | Gilbert Bozon | |||
Lucien Zins | |||||
200 m brystsvømning K | FRA | Odette Lusien | |||
200 m brystsvømning M | FRA | Maurice Lucien | |||
Pierre Dumesnil | |||||
4x100 m fri stil K | FRA | Gaby Tanguy | |||
Josette Arene | |||||
Marysel Morandini | |||||
Ginette Jany | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Alexandre Jany | |||
Jean Boiteux | |||||
Joseph Bernardo | |||||
Aldo Eminente | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | FRA | Marcel Thevenet | |||
Fjervægt M | FRA | Max Heral | |||
Mellemvægt M | FRA | Andre Dochy | |||
Letsværvægt M | FRA | Jean Debuf | |||
Georges Firmin | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | FRA | Maurice Sigiran | |||
Græsk romersk fluevægt M | FRA | Edmond Faure | |||
Græsk romersk bantamvægt M | FRA | Maurice Faure | |||
Græsk romersk fjervægt M | FRA | Antoine Merle | |||
Græsk romersk letvægt M | FRA | Andre Verdaine | |||
Græsk romersk weltervægt M | FRA | Rene Chesneau | |||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||