Danske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | DEN | Katja Brix Poulsen | |||
Atletik | |||||
800 m M | DEN | Wilson Kipketer | |||
Kuglestød M | DEN | Joachim B. Olsen | |||
Hammerkast M | DEN | Jan Bielecki | |||
Stangspring K | DEN | Marie Bagger Rasmussen | |||
Badminton | |||||
Single M | DEN | Peter Gade | |||
Poul-Erik Høyer-Larsen | |||||
Kenneth Jonassen | |||||
Double M | DEN | Jesper Larsen | |||
Jim Laugesen | |||||
Jens Eriksen | |||||
Lars Paaske | |||||
Michael Søgaard | |||||
Martin Lundgaard Hansen | |||||
Single K | DEN | Mette Sørensen | |||
Camilla Martin | |||||
Double K | DEN | Helene Kirkegaard | |||
Mette Schjoldager | |||||
Rikke Olsen | |||||
Ann Jørgensen | |||||
Majken Vange | |||||
Ann-Lou Jørgensen | |||||
Mixdouble | DEN | Jens Eriksen | |||
Michael Søgaard | |||||
Ann Jørgensen | |||||
Mette Schjoldager | |||||
Jon Holst-Christensen | |||||
Rikke Olsen | |||||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m M | DEN | Jesper Staal | |||
Paw Madsen | |||||
K1 1000 m M | DEN | Torsten Tranum | |||
K2 1000 m M | DEN | Paw Madsen | |||
Jesper Staal | |||||
C1 500 m M | DEN | Christian Frederiksen | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Lars Michaelsen | |||
Michael Sandstød | |||||
Nicki Sørensen | |||||
Frank Høj | |||||
Rolf Sørensen | |||||
Enkeltstart M | DEN | Michael Sandstød | |||
Pointsløb M | DEN | Jimmy Madsen | |||
Parløb M | DEN | Jimmy Madsen | |||
Jakob Piil | |||||
Mountainbike M | DEN | Jesper Agergaard | |||
Michael Rasmussen | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | DEN | Jon Pedersen | |||
Lone Jørgensen | |||||
Anne van Olst | |||||
Morten Thomsen | |||||
Dressur hold | DEN | Jon Pedersen | |||
Lone Jørgensen | |||||
Morten Thomsen | |||||
Anne van Olst | |||||
Military individuelt | DEN | Nils Haagensen | |||
Ridebanespringning individuelt | DEN | Thomas Velin | |||
Håndbold | |||||
Håndbold K | DEN | Tonje Kjærgaard | |||
Camilla Andersen | |||||
Katrine Fruelund | |||||
Karen Brødsgaard | |||||
Anja Nielsen | |||||
Anette Hoffmann | |||||
Christina Roslyng | |||||
Janne Kolling | |||||
Lotte Kjærskou | |||||
Mette Vestergaard | |||||
Tina Bøttzau | |||||
Karin Mortensen | |||||
Maja Grønbek | |||||
Lene Rantala | |||||
Rikke Petersen | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | DEN | Pernille Svarre | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | DEN | Bertil Samuelson | |||
Bo Kaliszan | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | DEN | Sarah Lauritzen | |||
Katrin Gleie | |||||
Bianca Carstensen | |||||
Dorthe Friis Pedersen | |||||
Letvægtsfirer M | DEN | Søren Madsen | |||
Eskild Ebbesen | |||||
Victor Feddersen | |||||
Thomas Ebert | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | DEN | Henrik Blakskjær | |||
Jesper Bank | |||||
Thomas Jacobsen | |||||
Tornado | DEN | Helene Hansen | |||
Stig Rågaard Hansen | |||||
49er | DEN | Michael Hestbæk | |||
Jonatan Persson | |||||
470 K | DEN | Susanne Ward | |||
Lise Michaela Ward | |||||
Europajolle K | DEN | Kristine Roug | |||
Finnjolle M | DEN | Lasse Hjortnæs | |||
Laser M | DEN | Peder Rønholt | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | DEN | Anni Bissø | |||
Riffel liggende M | DEN | Torben Grimmel | |||
Luftriffel K | DEN | Anni Bissø | |||
Sportspistol K | DEN | Karen Hansen | |||
Susanne Meyerhoff | |||||
Luftpistol K | DEN | Karen Hansen | |||
Susanne Meyerhoff | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | DEN | Mette Jacobsen | |||
200 m fri stil M | DEN | Jacob Carstensen | |||
400 m fri stil M | DEN | Jacob Carstensen | |||
100 m rygcrawl K | DEN | Louise Ørnstedt | |||
200 m rygcrawl K | DEN | Louise Ørnstedt | |||
100 m butterfly K | DEN | Mette Jacobsen | |||
Sophia Skou | |||||
100 m butterfly M | DEN | Dennis Otzen Jensen | |||
200 m butterfly K | DEN | Mette Jacobsen | |||
Sophia Skou | |||||
4x100 m fri stil M | DEN | Henrik Steen Andersen | |||
Dennis Otzen Jensen | |||||
Jeppe Bøje Nielsen | |||||
Jacob Carstensen | |||||
4x200 m fri stil M | DEN | Jeppe Bøje Nielsen | |||
Jacob Carstensen | |||||
Henrik Steen Andersen | |||||
Dennis Otzen Jensen | |||||
Bordtennis | |||||
Double M | DEN | Finn Tugwell | |||
Michael Maze | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | DEN | Hanne Høgh Poulsen | |||
Weltervægt M | DEN | Muhammed Dahmani | |||
Tennis | |||||
Single M | DEN | Kristian Pless | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | DEN | Marie Overbye | |||
Individuelt M | DEN | Jan Hansen | |||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||