Danske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | DEN | Gunnar Nielsen | |||
5000 m M | DEN | Ib Planck | |||
10000 m M | DEN | Thyge Thøgersen | |||
Maraton M | DEN | Erik Simonsen | |||
Olaf Sørensen | |||||
10 km kapgang M | DEN | Ragnvald Thunestvedt | |||
50 km kapgang M | DEN | Svend Harry Kristensen | |||
Trespring M | DEN | Preben Larsen | |||
Diskoskast M | DEN | Jørgen Munk Plum | |||
Hammerkast M | DEN | Poul Cederquist | |||
Spydkast K | DEN | Lily Keldsby | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | DEN | Kjeld Steen | |||
Letvægt M | DEN | Niels Bertelsen | |||
Letweltervægt M | DEN | Hans V. Petersen | |||
Weltervægt M | DEN | Victor Jørgensen | |||
Letmellemvægt M | DEN | Ebbe Kops | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | DEN | Bodil Svendsen | |||
K1 1000 m M | DEN | Knud Albjerg | |||
K2 1000 m M | DEN | Egon Dyg | |||
Andreas Lind | |||||
K1 10000 m M | DEN | Ejvind Hansen | |||
K2 10000 m M | DEN | Svend Frømming | |||
Ingvard Nørregaard | |||||
C2 1000 m M | DEN | Peder Rasch | |||
Finn Haunstoft | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Hans E. Andresen | |||
Helge Hansen | |||||
Wedell Østergaard | |||||
Jørgen Frank Rasmussen | |||||
Landevejsløb hold M | DEN | Wedell Østergaard | |||
Jørgen Frank Rasmussen | |||||
Hans E. Andresen | |||||
Holdforfølgelse M | DEN | Jean Hansen | |||
Henning Robert Larsen | |||||
Knud Erik Andersen | |||||
Bent Erik Jørgensen | |||||
Preben Lundgren Kristensen | |||||
1000 m på tid M | DEN | Ib Vagn Hansen | |||
Sprint M | DEN | Ove Krogh Rants | |||
Udspring | |||||
Tårnspring M | DEN | Thomas Christiansen | |||
Jacob Gjerding | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | DEN | Kristian Jensen | |||
Lis Hartel | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | DEN | Karen Lachmann | |||
Kate Mahaut | |||||
Hedwig Rieder | |||||
Ulla Barding-Poulsen | |||||
Kårde individuelt M | DEN | Rene Dybkær | |||
Mogens Lüchow | |||||
Raimondo Carnera | |||||
Alvaro Pinto | |||||
Sabel individuelt M | DEN | Ivan Ruben | |||
Raimondo Carnera | |||||
Palle Frey | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | DEN | Poul Jessen | |||
Bjarne Jørgensen | |||||
Børge Nielsen | |||||
Freddy Jensen | |||||
Gunnar Pedersen | |||||
Volmer Thomsen | |||||
Børge Minerth | |||||
Hold M | DEN | Freddy Jensen | |||
Gunnar Pedersen | |||||
Bjarne Jørgensen | |||||
Børge Nielsen | |||||
Poul Jessen | |||||
Børge Minerth | |||||
Volmer Thomsen | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | DEN | Aage Larsen | |||
Ebbe Parsner | |||||
Toer uden styrmand M | DEN | Palle Tillisch | |||
Bent Jensen | |||||
Toer med styrmand M | DEN | Svend Pedersen | |||
Jørgen Frandsen | |||||
Poul Svendsen | |||||
Firer uden styrmand M | DEN | Knud Bruun Jensen | |||
Paul Locht | |||||
Carl Nielsen | |||||
Harry Nielsen | |||||
Firer med styrmand M | DEN | Peter Hansen | |||
Eivind Christensen | |||||
Niels Kristensen | |||||
Bent Blach Petersen | |||||
Ove Nielsen | |||||
Otter M | DEN | Helge Schröder | |||
Bjørn Stybert | |||||
Bjørn Brønnum | |||||
Leif Hermansen | |||||
Preben Hoch | |||||
Mogens Snogdahl | |||||
Ole Scavenius Jensen | |||||
John Wilhelmsen | |||||
Jørn Snogdahl | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | DEN | Henning Christnsen | |||
Poul Ohff | |||||
Ingemann Bylling Jensen | |||||
Drage | DEN | Aage Birch | |||
William Berntsen | |||||
Ole Berntsen | |||||
Finnjolle M | DEN | Paul Elvstrøm | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | DEN | Uffe Schultz Larsen | |||
Riffel liggende M | DEN | Jørgen Hare | |||
Uffe Schultz Larsen | |||||
Fri riffel M | DEN | Uffe Schultz Larsen | |||
Silhuetpistol M | DEN | Per Nielsen | |||
Per Winge | |||||
Trap M | DEN | Allan Rahr Christensen | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | DEN | Mette Ove-Petersen | |||
Greta Andersen | |||||
Ragnhild Hveger | |||||
400 m fri stil K | DEN | Ragnhild Hveger | |||
Mette Petersen | |||||
Greta Andersen | |||||
100 m rygcrawl K | DEN | Gerda Olsen | |||
200 m brystsvømning K | DEN | Eileen Ward Petersen | |||
Jytte Hansen | |||||
Kirsten Hedegaard Jensen | |||||
200 m brystsvømning M | DEN | Knud Gleie | |||
4x100 m fri stil K | DEN | Rita Larsen | |||
Mette Ove-Petersen | |||||
Ragnhild Hveger | |||||
Greta Andersen | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | DEN | Johan Runge | |||
Mellemvægt M | DEN | Jørgen Moritzen | |||
Mellemsværvægt M | DEN | Jens Jørn Mortensen | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | DEN | Eigil Johansen | |||
Græsk romersk fluevægt M | DEN | Svend Aage Thomsen | |||
Græsk romersk bantamvægt M | DEN | Leo Cortsen | |||
Græsk romersk letvægt M | DEN | Jack Rasmussen | |||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||