Czech athletes at the Athens 2004 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
200 m M | CZE | Jiri Vojtik | |||
800 m M | CZE | Michal Sneberger | |||
1500 m M | CZE | Michal Sneberger | |||
Marathon M | CZE | Robert Stefko | |||
400 m hurdles M | CZE | Jiri Muzik | |||
Stepan Tesarik | |||||
20 km walk M | CZE | Jiri Malysa | |||
50 km walk M | CZE | Milos Holusa | |||
High jump M | CZE | Tomas Janku | |||
Jaroslav Bába | |||||
Svatoslav Ton | |||||
Pole vault M | CZE | Stepan Janacek | |||
Adam Ptacek | |||||
Shot put M | CZE | Petr Stehlik | |||
Antonin Žalský | |||||
Discus throw M | CZE | Libor Malina | |||
Hammer throw M | CZE | Vladimir Maska | |||
Javelin throw M | CZE | Miroslav Guzdek | |||
Jan Zelezný | |||||
Decathlon M | CZE | Roman Šebrle | |||
Tomas Dvorak | |||||
Marathon W | CZE | Anna Pichrtova | |||
100 m hurdles W | CZE | Lucie Martincova | |||
20 km walk W | CZE | Barbora Dibelkova | |||
High jump W | CZE | Iva Straková | |||
Zuzana Hlavonova | |||||
Pole vault W | CZE | Katerina Badurova | |||
Pavla Hamackova | |||||
Long jump W | CZE | Denisa Scerbova | |||
Triple jump W | CZE | Sarka Kasparkova | |||
Discus throw W | CZE | Vera Cechlova | |||
Vladimira Rackova | |||||
Hammer throw W | CZE | Lucie Vrbenska | |||
Javelin throw W | CZE | Barbora Spotakova | |||
Jarmila Klimesova | |||||
Nikola Brejchova | |||||
Heptathlon W | CZE | Michela Hejnova | |||
Basketball | |||||
Basketball W | CZE | Zuzana Klimesova | |||
Hana Machova | |||||
Petra Kulichova | |||||
Michaela Uhrova | |||||
Michaela Pavlickova | |||||
Irena Borecka | |||||
Romana Hamzova | |||||
Ivana Vecerova | |||||
Michala Hartigova | |||||
Eva Viteckova | |||||
Ivana Vorackova | |||||
Jana Vesela | |||||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | CZE | Michaela Strnadova | |||
C1 500 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C1 1000 m M | CZE | Martin Doktor | |||
K1 slalom W | CZE | Irena Pavelkova | |||
Stepanka Hilgertova | |||||
K1 slalom M | CZE | Ondrej Raab | |||
C1 slalom M | CZE | Tomas Indruch | |||
C2 slalom M | CZE | Ondrei Stepanek | |||
Tomas Mader | |||||
Jaroslav Volf | |||||
Marek Jiras | |||||
Cycling | |||||
Road race W | CZE | Martina Ruzickova | |||
Lada Kozlikova | |||||
Road race M | CZE | Ondrej Sosenka | |||
Jan Svorada | |||||
Rene Andrle | |||||
Michal Hrazdira | |||||
Time trial W | CZE | Lada Kozlikova | |||
Time trial M | CZE | Michal Hrazdira | |||
Rene Andrle | |||||
Individual pursuit W | CZE | Lenka Valova | |||
Points race M | CZE | Milan Kadlec | |||
Points race W | CZE | Lada Kozlikova | |||
Madison M | CZE | Petr Lazar | |||
Milan Kadlec | |||||
1000 m time trial M | CZE | Alois Kankovsky | |||
Sprint M | CZE | Alois Kankovsky | |||
Keirin M | CZE | Ivan Vrba | |||
Mountainbike M | CZE | Jaroslav Kulhavy | |||
Radim Korinek | |||||
Equestrian | |||||
Eventing individual | CZE | Jaroslav Hatla | |||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | CZE | Jana Komrskova | |||
Floor W | CZE | Jana Komrskova | |||
Vault W | CZE | Jana Komrskova | |||
Balance beam W | CZE | Jana Komrskova | |||
Uneven bars W | CZE | Jana Komrskova | |||
Rhythmic individual all-round W | CZE | Dominika Cervenkova | |||
Judo | |||||
Middleweight W | CZE | Andrea Pazoutova | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | CZE | Alexandra Kalinovska | |||
Individual M | CZE | Libor Capalini | |||
Michal Michalik | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | CZE | Miroslava Knapkova | |||
Single sculls M | CZE | Vaclav Chalupa Jr. | |||
Double sculls M | CZE | Ondrej Synek | |||
Milan Dolecek | |||||
Pair without coxswain M | CZE | Petr Imre | |||
Adam Michalek | |||||
Quadruple sculls M | CZE | Jakub Hanak | |||
Tomas Karas | |||||
David Jirka | |||||
David Kopriva | |||||
Four without coxswain M | CZE | Petr Vitasek | |||
Karel Neffe Jr. | |||||
Jan Schindler | |||||
Jakub Makovicka | |||||
Lightweight double sculls M | CZE | Michal Vabrousek | |||
Vaclav Malecek | |||||
Sailing | |||||
Finn M | CZE | Michael Maier | |||
Laser | CZE | Martin Trcka | |||
Europe W | CZE | Lenka Smidova | |||
Windsurfer M | CZE | Tomas Malina | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | CZE | Tomas Jerabek | |||
Vaclav Becvar | |||||
Rifle three positions W | CZE | Katerina Emmons | |||
Rifle prone M | CZE | Vaclav Becvar | |||
Tomas Jerabek | |||||
Air rifle W | CZE | Katerina Kurkova | |||
Moving target M | CZE | Tomas Caknakis | |||
Miroslav Janus | |||||
Sports pistol W | CZE | Lenka Hykova | |||
Free pistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Air pistol W | CZE | Lenka Hykova | |||
Air pistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Skeet M | CZE | Jan Sychra | |||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | CZE | Sandra Kazikova | |||
100 m freestyle W | CZE | Jana Myskova | |||
200 m freestyle W | CZE | Jana Myskova | |||
200 m freestyle M | CZE | Kvetoslav Svoboda | |||
400 m freestyle W | CZE | Kristyna Kynerova | |||
800 m freestyle W | CZE | Jana Pechanova | |||
100 m backstroke W | CZE | Ilona Hlavackova | |||
200 m backstroke W | CZE | Katerina Pivonkova | |||
100 m breaststroke M | CZE | Mladen Tepavcevic | |||
Daniel Malek | |||||
200 m breaststroke M | CZE | Daniel Malek | |||
100 m butterfly M | CZE | Michal Rubacek | |||
4x100 m freestyle W | CZE | Ilona Hlavackova | |||
Sandra Kazikova | |||||
Petra Klosova | |||||
Jana Klusackova | |||||
4x200 m freestyle M | CZE | Kvetoslav Svoboda | |||
Josef Horky | |||||
Michal Rubacek | |||||
Martin Skacha | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | CZE | Ivana Bursova | |||
Sona Bernardova | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | CZE | Petr Korbel | |||
Singles W | CZE | Renata Strbikova | |||
Doubles M | CZE | Petr Korbel | |||
Richard Vyborny | |||||
Doubles W | CZE | Alena Vachovcova | |||
Renata Strbikova | |||||
Tennis | |||||
Singles M | CZE | Jiri Novak | |||
Tomas Berdych | |||||
Doubles M | CZE | Martin Damm | |||
Tomas Berdych | |||||
Cyril Suk | |||||
Jiri Novak | |||||
Singles W | CZE | Iveta Benesova | |||
Klara Koukalova | |||||
Barbora Strycova | |||||
Doubles W | CZE | Libuse Prusova | |||
Barbora Strycova | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | CZE | Lenka Zemanova | |||
Lucie Zelenkova | |||||
Renata Berkova | |||||
Individual M | CZE | Filip Ospaly | |||
Martin Krnavek | |||||
Volleyball | |||||
Beach volley W | CZE | Eva Celbova | |||
Sona Novakova | |||||
Weightlifting | |||||
Heavyweight M | CZE | Tomas Matykiewicz | |||
Wrestling | |||||
Greco-Roman bantamweight M | CZE | Petr Svehla | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | CZE | David Vala | |||
* The list of Czech athletes in the 2004 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Czech athletes in the Olympic Summer Games in Athens 2004 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||