Tjekkiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | CZE | Jiri Vojtik | |||
800 m M | CZE | Michal Sneberger | |||
1500 m M | CZE | Michal Sneberger | |||
Maraton M | CZE | Robert Stefko | |||
400 m hæk M | CZE | Jiri Muzik | |||
Stepan Tesarik | |||||
20 km kapgang M | CZE | Jiri Malysa | |||
50 km kapgang M | CZE | Milos Holusa | |||
Højdespring M | CZE | Tomas Janku | |||
Jaroslav Bába | |||||
Svatoslav Ton | |||||
Stangspring M | CZE | Adam Ptacek | |||
Stepan Janacek | |||||
Kuglestød M | CZE | Antonin Žalský | |||
Petr Stehlik | |||||
Diskoskast M | CZE | Libor Malina | |||
Hammerkast M | CZE | Vladimir Maska | |||
Spydkast M | CZE | Jan Zelezný | |||
Miroslav Guzdek | |||||
Tikamp M | CZE | Tomas Dvorak | |||
Roman Šebrle | |||||
Maraton K | CZE | Anna Pichrtova | |||
100 m hæk K | CZE | Lucie Martincova | |||
20 km kapgang K | CZE | Barbora Dibelkova | |||
Højdespring K | CZE | Zuzana Hlavonova | |||
Iva Straková | |||||
Stangspring K | CZE | Pavla Hamackova | |||
Katerina Badurova | |||||
Længdespring K | CZE | Denisa Scerbova | |||
Trespring K | CZE | Sarka Kasparkova | |||
Diskoskast K | CZE | Vladimira Rackova | |||
Vera Cechlova | |||||
Hammerkast K | CZE | Lucie Vrbenska | |||
Spydkast K | CZE | Nikola Brejchova | |||
Jarmila Klimesova | |||||
Barbora Spotakova | |||||
Syvkamp K | CZE | Michela Hejnova | |||
Basketball | |||||
Basketball K | CZE | Romana Hamzova | |||
Eva Viteckova | |||||
Hana Machova | |||||
Michala Hartigova | |||||
Zuzana Klimesova | |||||
Jana Vesela | |||||
Michaela Pavlickova | |||||
Ivana Vorackova | |||||
Petra Kulichova | |||||
Michaela Uhrova | |||||
Ivana Vecerova | |||||
Irena Borecka | |||||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CZE | Michaela Strnadova | |||
C1 500 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C1 1000 m M | CZE | Martin Doktor | |||
K1 slalom K | CZE | Irena Pavelkova | |||
Stepanka Hilgertova | |||||
K1 slalom M | CZE | Ondrej Raab | |||
C1 slalom M | CZE | Tomas Indruch | |||
C2 slalom M | CZE | Ondrei Stepanek | |||
Marek Jiras | |||||
Jaroslav Volf | |||||
Tomas Mader | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CZE | Lada Kozlikova | |||
Martina Ruzickova | |||||
Landevejsløb M | CZE | Rene Andrle | |||
Michal Hrazdira | |||||
Jan Svorada | |||||
Ondrej Sosenka | |||||
Enkeltstart K | CZE | Lada Kozlikova | |||
Enkeltstart M | CZE | Rene Andrle | |||
Michal Hrazdira | |||||
Individuel forfølgelse K | CZE | Lenka Valova | |||
Pointsløb M | CZE | Milan Kadlec | |||
Pointsløb K | CZE | Lada Kozlikova | |||
Parløb M | CZE | Milan Kadlec | |||
Petr Lazar | |||||
1000 m på tid M | CZE | Alois Kankovsky | |||
Sprint M | CZE | Alois Kankovsky | |||
Keirin M | CZE | Ivan Vrba | |||
Mountainbike M | CZE | Radim Korinek | |||
Jaroslav Kulhavy | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | CZE | Jaroslav Hatla | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CZE | Jana Komrskova | |||
Gulv K | CZE | Jana Komrskova | |||
Spring på hest K | CZE | Jana Komrskova | |||
Bom K | CZE | Jana Komrskova | |||
Forskudt barre K | CZE | Jana Komrskova | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CZE | Dominika Cervenkova | |||
Judo | |||||
Mellemvægt K | CZE | Andrea Pazoutova | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CZE | Alexandra Kalinovska | |||
Individuelt M | CZE | Michal Michalik | |||
Libor Capalini | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | CZE | Miroslava Knapkova | |||
Singlesculler M | CZE | Vaclav Chalupa Jr. | |||
Dobbeltsculler M | CZE | Ondrej Synek | |||
Milan Dolecek | |||||
Toer uden styrmand M | CZE | Adam Michalek | |||
Petr Imre | |||||
Dobbeltfirer M | CZE | David Jirka | |||
Tomas Karas | |||||
Jakub Hanak | |||||
David Kopriva | |||||
Firer uden styrmand M | CZE | Petr Vitasek | |||
Jakub Makovicka | |||||
Jan Schindler | |||||
Karel Neffe Jr. | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CZE | Michal Vabrousek | |||
Vaclav Malecek | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle M | CZE | Michael Maier | |||
Laser | CZE | Martin Trcka | |||
Europajolle K | CZE | Lenka Smidova | |||
Windsurfer M | CZE | Tomas Malina | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CZE | Vaclav Becvar | |||
Tomas Jerabek | |||||
Riffel tre positioner K | CZE | Katerina Emmons | |||
Riffel liggende M | CZE | Vaclav Becvar | |||
Tomas Jerabek | |||||
Luftriffel K | CZE | Katerina Kurkova | |||
Bevægeligt mål M | CZE | Tomas Caknakis | |||
Miroslav Janus | |||||
Sportspistol K | CZE | Lenka Hykova | |||
Fri pistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Luftpistol K | CZE | Lenka Hykova | |||
Luftpistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Skeet M | CZE | Jan Sychra | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CZE | Sandra Kazikova | |||
100 m fri stil K | CZE | Jana Myskova | |||
200 m fri stil K | CZE | Jana Myskova | |||
200 m fri stil M | CZE | Kvetoslav Svoboda | |||
400 m fri stil K | CZE | Kristyna Kynerova | |||
800 m fri stil K | CZE | Jana Pechanova | |||
100 m rygcrawl K | CZE | Ilona Hlavackova | |||
200 m rygcrawl K | CZE | Katerina Pivonkova | |||
100 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
Mladen Tepavcevic | |||||
200 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
100 m butterfly M | CZE | Michal Rubacek | |||
4x100 m fri stil K | CZE | Ilona Hlavackova | |||
Jana Klusackova | |||||
Petra Klosova | |||||
Sandra Kazikova | |||||
4x200 m fri stil M | CZE | Michal Rubacek | |||
Josef Horky | |||||
Kvetoslav Svoboda | |||||
Martin Skacha | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CZE | Ivana Bursova | |||
Sona Bernardova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CZE | Petr Korbel | |||
Individuelt K | CZE | Renata Strbikova | |||
Double M | CZE | Petr Korbel | |||
Richard Vyborny | |||||
Double K | CZE | Alena Vachovcova | |||
Renata Strbikova | |||||
Tennis | |||||
Single M | CZE | Tomas Berdych | |||
Jiri Novak | |||||
Double M | CZE | Tomas Berdych | |||
Martin Damm | |||||
Jiri Novak | |||||
Cyril Suk | |||||
Single K | CZE | Barbora Strycova | |||
Iveta Benesova | |||||
Klara Koukalova | |||||
Double K | CZE | Barbora Strycova | |||
Libuse Prusova | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CZE | Renata Berkova | |||
Lenka Zemanova | |||||
Lucie Zelenkova | |||||
Individuelt M | CZE | Filip Ospaly | |||
Martin Krnavek | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CZE | Eva Celbova | |||
Sona Novakova | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt M | CZE | Tomas Matykiewicz | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | CZE | Petr Svehla | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CZE | David Vala | |||
* Listen ovenfor over Tjekkiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||