Tjekkiske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | CZE | Gabriela Martinovova | |||
Styrtløb M | CZE | Borek Zakouril | |||
Ondrej Bank | |||||
Jan Holicky | |||||
Super G K | CZE | Gabriela Martinovova | |||
Lucie Hrstkova | |||||
Super G M | CZE | Petr Zahrobsky | |||
Borek Zakouril | |||||
Storslalom K | CZE | Lucie Hrstkova | |||
Petra Zakourilova | |||||
Eva Kurfürstova | |||||
Storslalom M | CZE | Stanley Hayer | |||
Petr Zahrobsky | |||||
Ondrej Bank | |||||
Borek Zakouril | |||||
Slalom K | CZE | Petra Zakourilova | |||
Eva Kurfürstova | |||||
Lucie Hrstkova | |||||
Slalom M | CZE | Jan Holicky | |||
Stanley Hayer | |||||
Ondrej Bank | |||||
Kombination K | CZE | Petra Zakourilova | |||
Gabriela Martinovova | |||||
Lucie Hrstkova | |||||
Kombination M | CZE | Ondrej Bank | |||
Jan Holicky | |||||
Borek Zakouril | |||||
Stanley Hayer | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | CZE | Katerina Losmanova | |||
Eva Hakova | |||||
Irena Cesnekova | |||||
Magda Rezlerova | |||||
10 km M | CZE | Petr Garabik | |||
Tomas Holubec | |||||
Roman Dostal | |||||
Zdenek Vitek | |||||
10 km forfølgelse K | CZE | Katerina Losmanova | |||
Eva Hakova | |||||
Irena Cesnekova | |||||
Magda Rezlerova | |||||
12,5 km forfølgelse M | CZE | Petr Garabik | |||
Tomas Holubec | |||||
Roman Dostal | |||||
Zdenek Vitek | |||||
15 km K | CZE | Katerina Losmanova | |||
Eva Hakova | |||||
Zdenka Vejnarova | |||||
Irena Cesnekova | |||||
20 km M | CZE | Petr Garabik | |||
Ivan Masarik | |||||
Roman Dostal | |||||
Zdenek Vitek | |||||
4x7,5 km K | CZE | Katerina Losmanova | |||
Eva Hakova | |||||
Irena Cesnekova | |||||
Magda Rezlerova | |||||
4x7,5 km M | CZE | Ivan Masarik | |||
Roman Dostal | |||||
Zdenek Vitek | |||||
Petr Garabik | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | CZE | Ivo Danilevic | |||
Pavel Puskar | |||||
Roman Gomola | |||||
Jan Kobian | |||||
Firer M | CZE | Ivo Danilevic | |||
Milan Studnicka | |||||
Pavel Puskar | |||||
Peter Kondrat | |||||
Langrend | |||||
10 km K | CZE | Ilona Bublova | |||
Kamila Rajdlova | |||||
15 km M | CZE | Milan Sperl | |||
Petr Michl | |||||
Jiri Magal | |||||
5+5 km forfølgelse K | CZE | Kamila Rajdlova | |||
Katerina Neumannova | |||||
Katerina Hanusova | |||||
Helena Balatkova | |||||
10+10 km forfølgelse M | CZE | Martin Koukal | |||
Lukas Bauer | |||||
Milan Sperl | |||||
15 km K | CZE | Helena Balatkova | |||
Katerina Hanusova | |||||
Ilona Bublova | |||||
Katerina Neumannova | |||||
30 km M | CZE | Petr Michl | |||
Jiri Magal | |||||
Martin Koukal | |||||
Lukas Bauer | |||||
30 km K | CZE | Katerina Hanusova | |||
Kamila Rajdlova | |||||
50 km M | CZE | Petr Michl | |||
Jiri Magal | |||||
Lukas Bauer | |||||
Milan Sperl | |||||
4x5 km K | CZE | Kamila Rajdlova | |||
Helena Balatkova | |||||
Katerina Neumannova | |||||
Katerina Hanusova | |||||
4x10 km M | CZE | Petr Michl | |||
Lukas Bauer | |||||
Jiri Magal | |||||
Martin Koukal | |||||
Sprint K | CZE | Ilona Bublova | |||
Katerina Neumannova | |||||
Helena Balatkova | |||||
Sprint M | CZE | Martin Koukal | |||
Kunstskøjteløb | |||||
Parløb | CZE | Otto Dlabola | |||
Katerina Berankova | |||||
Isdans | CZE | David Szurman | |||
Katarina Kovalova | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | CZE | Nikola Sudova | |||
Spring M | CZE | Ales Valenta | |||
Ishockey | |||||
Ishockey M | CZE | Tomas Kaberle | |||
Martin Rucinsky | |||||
Michal Sykora | |||||
Jaroslav Spacek | |||||
Jan Hrdina | |||||
Pavel Patera | |||||
Patrik Elias | |||||
Robert Reichel | |||||
Dominik Hasek | |||||
Roman Cechmanek | |||||
Roman Hamrlik | |||||
Milan Hejduk | |||||
Martin Skoula | |||||
Milan Hnilicka | |||||
Richard Smehlik | |||||
Jaromir Jagr | |||||
Robert Lang | |||||
Jiri Dopita | |||||
Martin Havlat | |||||
Pavel Kubina | |||||
Petr Sykora | |||||
Petr Cajanek | |||||
Radek Dvorak | |||||
Kælk | |||||
Ener K | CZE | Marketa Jeriova | |||
Ener M | CZE | Michal Kvicala | |||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | CZE | Petr Smejc | |||
Pavel Churavy | |||||
Ladislav Rygl | |||||
Milan Kucera | |||||
Sprint M | CZE | Milan Kucera | |||
Petr Smejc | |||||
Pavel Churavy | |||||
Hold M | CZE | Petr Smejc | |||
Milan Kucera | |||||
Lukas Hermansky | |||||
Pavel Churavy | |||||
Short track | |||||
500 m K | CZE | Katerina Novotna | |||
1000 m K | CZE | Katerina Novotna | |||
1500 m K | CZE | Katerina Novotna | |||
Skeleton | |||||
Individuelt M | CZE | Josef Chuchla | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | CZE | Jakub Janda | |||
Michal Dolezal | |||||
Jan Mazoch | |||||
Jan Matura | |||||
Stor bakke M | CZE | Jakub Janda | |||
Michal Dolezal | |||||
Jan Mazoch | |||||
Jan Matura | |||||
Hold M | CZE | Jan Mazoch | |||
Michal Dolezal | |||||
Jan Matura | |||||
Jakub Janda | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1000 m M | CZE | David Kramar | |||
* Listen ovenfor over Tjekkiske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkiske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||