Tjekkiske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | CZE | Roman Oravec | |||
400 m hæk M | CZE | Jiri Muzik | |||
20 km kapgang M | CZE | Jiri Malysa | |||
50 km kapgang M | CZE | Milos Holusa | |||
Stangspring M | CZE | Stepan Janacek | |||
Kuglestød M | CZE | Miroslav Menc | |||
Diskoskast M | CZE | Libor Malina | |||
Hammerkast M | CZE | Vladimir Maska | |||
Pavel Sedlacek | |||||
Spydkast M | CZE | Jan Zelezný | |||
Tikamp M | CZE | Roman Šebrle | |||
Jiri Ryba | |||||
Tomas Dvorak | |||||
400 m K | CZE | Hana Benesova | |||
Jitka Burianova | |||||
800 m K | CZE | Helena Fuchsova | |||
Ludmila Formanova | |||||
4x400 m K | CZE | Hana Benesova | |||
Helena Fuchsova | |||||
Lenka Fickova | |||||
Jitka Burianova | |||||
Højdespring K | CZE | Zuzana Hlavonova | |||
Stangspring K | CZE | Daniela Bartova | |||
Pavla Hamackova | |||||
Trespring K | CZE | Sarka Kasparkova | |||
Diskoskast K | CZE | Vladimira Rackova | |||
Spydkast K | CZE | Nikola Tomeckova | |||
Boksning | |||||
Letweltervægt M | CZE | Lukas Konecny | |||
Letsværvægt M | CZE | Rudolf Kraj | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | CZE | Pavel Hottmar | |||
K2 500 m M | CZE | Pavel Holubar | |||
Radek Zaruba | |||||
K1 1000 m M | CZE | Radek Zaruba | |||
K2 1000 m M | CZE | Jan Soucek | |||
Jan Andrlik | |||||
K4 1000 m M | CZE | Pavel Holubar | |||
Jiri Polivka | |||||
Pavel Hottmar | |||||
Karel Lestina | |||||
C1 500 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C2 500 m M | CZE | Jan Brecka | |||
Petr Prochazka | |||||
C1 1000 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C2 1000 m M | CZE | Jan Brecka | |||
Petr Prochazka | |||||
K1 slalom K | CZE | Irena Pavelkova | |||
Stepanka Hilgertova | |||||
K1 slalom M | CZE | Jiri Prskavec Sr. | |||
Tomas Kobes | |||||
C1 slalom M | CZE | Tomas Indruch | |||
C2 slalom M | CZE | Ondrei Stepanek | |||
Marek Jiras | |||||
Jaroslav Volf | |||||
Tomas Mader | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CZE | Pavel Padrnos | |||
Tomas Konecny | |||||
Jan Svorada | |||||
Radim Korinek | |||||
Enkeltstart M | CZE | Tomas Konecny | |||
Individuel forfølgelse K | CZE | Lada Kozlikova | |||
1000 m på tid M | CZE | Martin Polak | |||
Sprint M | CZE | Pavel Buran | |||
Holdsprint M | CZE | Pavel Buran | |||
Martin Polak | |||||
Ivan Vrba | |||||
Keirin M | CZE | Pavel Buran | |||
Mountainbike M | CZE | Radim Korinek | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CZE | Jaroslav Makohin | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | CZE | Roman Tyce | |||
Jan Simak | |||||
Milan Baros | |||||
Tomas Kucera | |||||
Lukas Dosek | |||||
Ales Chvalovsky | |||||
Tomas Ujfalusi | |||||
Libor Sionko | |||||
Adam Petrous | |||||
Radoslav Kovac | |||||
Marek Heinz | |||||
Libor Dosek | |||||
Erich Brabec | |||||
Jan Polak | |||||
Jaroslav Drobny | |||||
Roman Lengyel | |||||
Marek Jankulovski | |||||
Martin Vozabal | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CZE | Katerina Maresova | |||
Jana Komrskova | |||||
Gulv K | CZE | Jana Komrskova | |||
Katerina Maresova | |||||
Spring på hest K | CZE | Jana Komrskova | |||
Katerina Maresova | |||||
Bom K | CZE | Katerina Maresova | |||
Jana Komrskova | |||||
Forskudt barre K | CZE | Jana Komrskova | |||
Katerina Maresova | |||||
Trampolin individuelt K | CZE | Petra Vachnikova | |||
Judo | |||||
Letvægt K | CZE | Michaela Vernerova | |||
Mellemvægt K | CZE | Andrea Pazoutova | |||
Sværvægt M | CZE | Petr Jakl | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | CZE | Vaclav Chalupa Jr. | |||
Sejlsport | |||||
Europajolle K | CZE | Lenka Smidova | |||
Finnjolle M | CZE | Michal Maier | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CZE | Radim Novak | |||
Vaclav Becvar | |||||
Riffel tre positioner K | CZE | Lucie Valova | |||
Riffel liggende M | CZE | Vaclav Becvar | |||
Radim Novak | |||||
Luftriffel M | CZE | Radim Novak | |||
Vaclav Becvar | |||||
Luftriffel K | CZE | Lucie Valova | |||
Bevægeligt mål M | CZE | Miroslav Janus | |||
Fri pistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Luftpistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Trap M | CZE | David Kostelecky | |||
Jiri Gach | |||||
Skeet M | CZE | Bronislav Bechynsky | |||
Petr Malek | |||||
Dobbelttrap M | CZE | Jiri Gach | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CZE | Ilona Hlavackova | |||
100 m fri stil M | CZE | Kvetoslav Svoboda | |||
200 m fri stil M | CZE | Kvetoslav Svoboda | |||
400 m fri stil K | CZE | Hana Cerna | |||
400 m fri stil M | CZE | Vlastimil Burda | |||
800 m fri stil K | CZE | Hana Cerna | |||
1500 m fri stil M | CZE | Vlastimil Burda | |||
100 m rygcrawl K | CZE | Ilona Hlavackova | |||
100 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
200 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
100 m butterfly M | CZE | Jan Vitazka | |||
200 m medley K | CZE | Hana Cerna | |||
200 m medley M | CZE | Jan Vitazka | |||
400 m medley K | CZE | Hana Cerna | |||
400 m medley M | CZE | Jan Vitazka | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CZE | Jana Rybarova | |||
Sona Bernardova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CZE | Josef Plachy | |||
Petr Korbel | |||||
Double M | CZE | Petr Korbel | |||
Josef Plachy | |||||
Tennis | |||||
Single M | CZE | Slava Dosedel | |||
Jiri Vanek | |||||
Jiri Novak | |||||
Double M | CZE | Jiri Novak | |||
David Rikl | |||||
Single K | CZE | Kveta Hrdlickova | |||
Adriana Gersi | |||||
Daniela Bedanova | |||||
Double K | CZE | Kveta Hrdlickova | |||
Daniela Bedanova | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CZE | Renata Berkova | |||
Individuelt M | CZE | Jan Rehula | |||
Martin Krnavek | |||||
Filip Ospaly | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CZE | Sona Novakova | |||
Eva Celbova | |||||
Beachvolley M | CZE | Michal Palinek | |||
Martin Lebl | |||||
Vægtløftning | |||||
Supersværvægt M | CZE | Petr Sobotka | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fluevægt M | CZE | Petr Svehla | |||
Græsk romersk sværvægt M | CZE | Marek Svec | |||
Græsk romersk supersværvægt M | CZE | David Vala | |||
* Listen ovenfor over Tjekkiske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||