Tjekkiske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | CZE | Pavel Soukup | |||
110 m hæk M | CZE | Tomas Dvorak | |||
20 km kapgang M | CZE | Tomas Kratochvil | |||
Jiri Malysa | |||||
Hubert Sonnek | |||||
50 km kapgang M | CZE | Milos Holusa | |||
Hubert Sonnek | |||||
Højdespring M | CZE | Tomas Janku | |||
Længdespring M | CZE | Milan Gombala | |||
Kuglestød M | CZE | Miroslav Menc | |||
Diskoskast M | CZE | Marek Bilek | |||
Hammerkast M | CZE | Pavel Sedlacek | |||
Spydkast M | CZE | Jan Zelezný | |||
Tikamp M | CZE | Damil Damasek | |||
Robert Zmelik | |||||
Tomas Dvorak | |||||
400 m K | CZE | Helena Fuchsova | |||
Nadezhda Kostovalova | |||||
Hana Benesova | |||||
800 m K | CZE | Ludmila Formanova | |||
4x400 m K | CZE | Helena Fuchsova | |||
Nadezhda Kostovalova | |||||
Ludmila Formanova | |||||
Hana Benesova | |||||
Højdespring K | CZE | Zuzana Kovacikova | |||
Trespring K | CZE | Sarka Kasparkova | |||
Diskoskast K | CZE | Zdenka Silhava | |||
Alice Matejkova | |||||
Spydkast K | CZE | Nikola Tomeckova | |||
Boksning | |||||
Letvægt M | CZE | Jaroslav Konecny | |||
Letmellemvægt M | CZE | Pavol Polakovic | |||
Mellemvægt M | CZE | Lukovik Plachetka | |||
Supersværvægt M | CZE | Petr Horacek | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CZE | Pavlina Jobankova | |||
K2 500 m K | CZE | Jitka Janackova | |||
Pavlina Jobankova | |||||
K2 500 m M | CZE | Jiri Polivka | |||
Karel Lestina | |||||
K4 500 m K | CZE | Milena Pergnerova | |||
Katerina Hlucha | |||||
Katerina Hekova | |||||
Jitka Janackova | |||||
K2 1000 m M | CZE | Rene Kucera | |||
Petr Hruska | |||||
K4 1000 m M | CZE | Martin Otahal | |||
Karel Lestina | |||||
Pavel Mraz | |||||
Jiri Polivka | |||||
C1 500 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C2 500 m M | CZE | Pavel Bednar | |||
Petr Fuksa | |||||
C1 1000 m M | CZE | Martin Doktor | |||
C2 1000 m M | CZE | Petr Fuksa | |||
Pavel Bednar | |||||
K1 slalom K | CZE | Stepanka Hilgertova | |||
Marcela Sadilova | |||||
Irena Pavelkova | |||||
K1 slalom M | CZE | Jiri Prskavec Sr. | |||
Lubos Hilgert | |||||
C1 slalom M | CZE | Lukas Pollert | |||
Pavel Janda | |||||
C2 slalom M | CZE | Petr Stercl | |||
Miroslav Simek | |||||
Pavel Stercl | |||||
Jiri Rohan | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CZE | Jan Svorada | |||
Sprint M | CZE | Pavel Buran | |||
Mountainbike M | CZE | Pavel Camrda | |||
Radovan Fort | |||||
Mountainbike K | CZE | Katerina Hanusova | |||
Katerina Neumannova | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CZE | Gabriela Krcmarova | |||
Individuelt M | CZE | Jiri Firt | |||
Gulv K | CZE | Gabriela Krcmarova | |||
Spring på hest K | CZE | Gabriela Krcmarova | |||
Bom K | CZE | Gabriela Krcmarova | |||
Forskudt barre K | CZE | Gabriela Krcmarova | |||
Gulv M | CZE | Jiri Firt | |||
Spring på hest M | CZE | Jiri Firt | |||
Bensving M | CZE | Jiri Firt | |||
Ringe M | CZE | Jiri Firt | |||
Barre M | CZE | Jiri Firt | |||
Reck M | CZE | Jiri Firt | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CZE | Andrea Sebestova | |||
Lenka Oulehlova | |||||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt K | CZE | Michaela Vernerova | |||
Mellemvægt K | CZE | Radka Stusakova | |||
Ekstra-letvægt M | CZE | Roman Novacek | |||
Mellemvægt M | CZE | Petr Lacina | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | CZE | Vaclav Chalupa Jr. | |||
Toer uden styrmand K | CZE | Hana Dariusova | |||
Sabina Telenska | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CZE | Michal Vabrousek | |||
Adam Michalek | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle M | CZE | Michael Maier | |||
Windsurfer M | CZE | Patrik Hrdina | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CZE | Vaclav Becvar | |||
Milan Bakes | |||||
Riffel tre positioner K | CZE | Dagmar Bilkova | |||
Marta Nedvedova | |||||
Riffel liggende M | CZE | Milan Mach | |||
Vaclav Becvar | |||||
Luftriffel M | CZE | Petr Kurka | |||
Milan Bakes | |||||
Luftriffel K | CZE | Dagmar Bilkova | |||
Marta Nedvedova | |||||
Bevægeligt mål M | CZE | Lubos Racansky | |||
Miroslav Janus | |||||
Sportspistol K | CZE | Regina Jirkalova | |||
Fri pistol M | CZE | Stanislav Jirkal | |||
Martin Tenk | |||||
Luftpistol K | CZE | Regina Jirkalova | |||
Luftpistol M | CZE | Martin Tenk | |||
Stanislav Jirkal | |||||
Trap M | CZE | Pavel Kubec | |||
David Kostelecky | |||||
Jiri Gach | |||||
Skeet M | CZE | Jan Sychra | |||
Leos Hlavacek | |||||
Bronislav Bechynsky | |||||
Dobbelttrap M | CZE | Jiri Gach | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CZE | Kristyna Kynerova | |||
200 m fri stil K | CZE | Kristyna Kynerova | |||
400 m fri stil K | CZE | Olga Splichalova | |||
800 m fri stil K | CZE | Olga Splichalova | |||
100 m rygcrawl K | CZE | Marcela Kubalcikova | |||
100 m rygcrawl M | CZE | Rastislav Bizub | |||
200 m rygcrawl K | CZE | Katerina Pivonkova | |||
200 m rygcrawl M | CZE | Rastislav Bizub | |||
100 m brystsvømning K | CZE | Lenka Manhalova | |||
100 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
200 m brystsvømning K | CZE | Lenka Manhalova | |||
200 m brystsvømning M | CZE | Daniel Malek | |||
100 m butterfly K | CZE | Marcela Kubalcikova | |||
200 m butterfly K | CZE | Marcela Kubalcikova | |||
200 m butterfly M | CZE | Josef Horky | |||
200 m medley K | CZE | Lenka Manhalova | |||
200 m medley M | CZE | Josef Horky | |||
400 m medley K | CZE | Hana Cerna | |||
Pavla Chrastova | |||||
400 m medley M | CZE | Josef Horky | |||
4x200 m fri stil K | CZE | Pavla Chrastova | |||
Olga Splichalova | |||||
Hana Cerna | |||||
Kristyna Kynerova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CZE | Petr Korbel | |||
Tennis | |||||
Single K | CZE | Jana Novotna | |||
Double K | CZE | Jana Novotna | |||
Helena Sukova | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt 100 kg M | CZE | Roman Polom | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk weltervægt M | CZE | Jaroslav Zeman | |||
Græsk romersk mellemvægt M | CZE | Pavel Frinta | |||
Græsk romersk letsværvægt M | CZE | Marek Svec | |||
* Listen ovenfor over Tjekkiske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||