Canadiske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Crispin Duenas | |||
Individuelt K | CAN | Marie-Pier Beaudet | |||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Justyn Warner | |||
200 m M | CAN | Jared Connaughton | |||
Tremaine Harris | |||||
Aaron Brown | |||||
400 m M | CAN | Daundre Barnaby | |||
800 m M | CAN | Geoffrey Harris | |||
1500 m M | CAN | Nathan Brannen | |||
5000 m M | CAN | Cameron Levins | |||
10000 m M | CAN | Mohammed Ahmed | |||
Cameron Levins | |||||
Maraton M | CAN | Eric Gillis | |||
Reid Coolsaet | |||||
Dylan Wykes | |||||
3000 m forhindringsløb M | CAN | Alex Genest | |||
4x100 m M | CAN | Justyn Warner | |||
Oluseyi Smith | |||||
Jared Connaughton | |||||
Gavin Smellie | |||||
20 km kapgang M | CAN | Iñaki Gómez | |||
Højdespring M | CAN | Derek Drouin | |||
Michael Mason | |||||
Kuglestød M | CAN | Dylan Armstrong | |||
Justin Rohde | |||||
Hammerkast M | CAN | James Steacy | |||
Spydkast M | CAN | Curtis Moss | |||
Tikamp M | CAN | Damian Warner | |||
100 m K | CAN | Kerri-Ann Mitchell | |||
200 m K | CAN | Crystal Emmanuel | |||
400 m K | CAN | Jenna Martin | |||
800 m K | CAN | Jessica Smith | |||
Melissa Bishop | |||||
1500 m K | CAN | Hilary Stellingwerff | |||
Nicole Sifuentes | |||||
5000 m K | CAN | Sheila Reid | |||
100 m hæk K | CAN | Jessica Zelinka | |||
Nikkita Holder | |||||
Phylicia George | |||||
400 m hæk K | CAN | Sarah-Lynn Wells | |||
20 km kapgang K | CAN | Rachel Seaman | |||
Stangspring K | CAN | Melanie Blouin | |||
Kuglestød K | CAN | Julie Labonté | |||
Hammerkast K | CAN | Sultana Frizell | |||
Heather Steacy | |||||
Spydkast K | CAN | Elizabeth Gleadle | |||
Syvkamp K | CAN | Jessica Zelinka | |||
Brianne Theisen | |||||
Badminton | |||||
Single K | CAN | Michelle Li | |||
Double K | CAN | Alex Bruce | |||
Michelle Li | |||||
Mixdouble | CAN | Tobias Ng | |||
Grace Gao | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | CAN | Alisha Tatham | |||
Chelsea Aubry | |||||
Lizanne Murphy | |||||
Miranda Ayim | |||||
Natalie Achonwa | |||||
Courtnay Pilypaitis | |||||
Krista Phillips | |||||
Teresa Gabriele | |||||
Shona Thorburn | |||||
Kim Smith | |||||
Tamara Tatham | |||||
Michelle Plouffe | |||||
Boksning | |||||
Weltervægt M | CAN | Custio Clayton | |||
Supersværvægt M | CAN | Simon Kean | |||
Mellemvægt K | CAN | Mary Spencer | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | CAN | Emilie Fournel | |||
K1 500 m K | CAN | Emilie Fournel | |||
K1 200 m M | CAN | Mark de Jonge | |||
K2 200 m M | CAN | Ryan Cochrane | |||
Hugues Fournel | |||||
K1 1000 m M | CAN | Adam van Koeverden | |||
K2 1000 m M | CAN | Ryan Cochrane | |||
Hugues Fournel | |||||
C1 200 m M | CAN | Jason McCoombs | |||
C1 1000 m M | CAN | Mark Oldershaw | |||
K1 slalom M | CAN | Michael Tayler | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | CAN | Ryder Hesjedal | |||
Landevejsløb K | CAN | Denise Ramsden | |||
Clara Hughes | |||||
Joelle Numainville | |||||
Enkeltstart K | CAN | Clara Hughes | |||
Denise Ramsden | |||||
Enkeltstart M | CAN | Ryder Hesjedal | |||
Omnium K | CAN | Tara Whitten | |||
Omnium M | CAN | Zachary Bell | |||
Keirin K | CAN | Monique Sullivan | |||
Holdforfølgelse K | CAN | Gillian Carleton | |||
Tara Whitten | |||||
Jasmin Glaesser | |||||
Sprint K | CAN | Monique Sullivan | |||
Keirin M | CAN | Joseph Veloce | |||
Mountainbike M | CAN | Max Plaxton | |||
Geoff Kabush | |||||
Mountainbike K | CAN | Catharine Pendrel | |||
Emily Batty | |||||
BMX M | CAN | Tory Nyhaug | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Alexandre Despatie | |||
Francois Imbeau-Dulac | |||||
3 m spring K | CAN | Emilie Heymans | |||
Jennifer Abel | |||||
Tårnspring M | CAN | Riley McCormick | |||
Eric Sehn | |||||
Tårnspring K | CAN | Roseline Filion | |||
Meaghan Benfeito | |||||
Synkron 3 m spring M | CAN | Reuben Ross | |||
Alexandre Despatie | |||||
Synkron 3 m spring K | CAN | Jennifer Abel | |||
Emilie Heymans | |||||
Synkron tårnspring K | CAN | Roseline Filion | |||
Meaghan Benfeito | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Jacqueline Brooks | |||
Ashley Nicoll-Holzer | |||||
David Marcus | |||||
Dressur hold | CAN | Jacqueline Brooks | |||
Ashley Nicoll-Holzer | |||||
David Marcus | |||||
Military individuelt | CAN | Peter Barry | |||
Hawley Bennett-Awad | |||||
Michele Mueller | |||||
Rebecca Howard | |||||
Jessica Phoenix | |||||
Military hold | CAN | Michele Mueller | |||
Peter Barry | |||||
Rebecca Howard | |||||
Hawley Bennett-Awad | |||||
Jessica Phoenix | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | Gillian Henselwood | |||
Eric Lamaze | |||||
Tiffany Foster | |||||
Ian Millar | |||||
Ridebanespringning hold | CAN | Gillian Henselwood | |||
Tiffany Foster | |||||
Eric Lamaze | |||||
Ian Millar | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CAN | Monica Peterson | |||
Fleuret individuelt M | CAN | Etienne Lalonde Turbide | |||
Kårde individuelt K | CAN | Sherraine Schalm | |||
Sabel individuelt K | CAN | Sandra Sassine | |||
Sabel individuelt M | CAN | Philippe Beaudry | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | CAN | Erin McLeod | |||
Jonelle Filigno | |||||
Candace Chapman | |||||
Marie-Eve Nault | |||||
Lauren Sesselmann | |||||
Diana Matheson | |||||
Melanie Booth | |||||
Karina Leblanc | |||||
Christine Sinclair | |||||
Emily Zurrer | |||||
Sophie Schmidt | |||||
Desiree Scott | |||||
Melissa Tancredi | |||||
Carmelina Moscato | |||||
Kelly Parker | |||||
Robyn Gayle | |||||
Chelsea Stewart | |||||
Kaylyn Kyle | |||||
Brittany Timko | |||||
Rhian Wilkinson | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Dominique Pegg | |||
Kristina Vaculik | |||||
Hold K | CAN | Dominique Pegg | |||
Elisabeth Black | |||||
Victoria Moors | |||||
Brittany Rogers | |||||
Kristina Vaculik | |||||
Gulv K | CAN | Elsabeth Black | |||
Kristina Vaculik | |||||
Dominique Pegg | |||||
Victoria Moors | |||||
Spring på hest K | CAN | Elisabeth Black | |||
Brittany Rogers | |||||
Kristina Vaculik | |||||
Bom K | CAN | Elsabeth Black | |||
Kristina Vaculik | |||||
Dominique Pegg | |||||
Victoria Moors | |||||
Forskudt barre K | CAN | Kristina Vaculik | |||
Dominique Pegg | |||||
Victoria Moors | |||||
Brittany Rogers | |||||
Reck M | CAN | Nathan Gafuik | |||
Rytmisk gymnastik hold K | CAN | Kelsey Titmarsh | |||
Alexandra Landry | |||||
Rose Cossar | |||||
Anjelika Reznik | |||||
Anastasiya Muntyanu | |||||
Katrina Cameron | |||||
Trampolin individuelt K | CAN | Karen Cockburn | |||
Rosannagh MacLennan | |||||
Trampolin individuelt M | CAN | Jason Burnett | |||
Judo | |||||
Letvægt K | CAN | Joliane Melancon | |||
Mellemvægt K | CAN | Kelita Zupancic | |||
Halv-sværvægt K | CAN | Amy Cotton | |||
Ekstra-letvægt M | CAN | Sergio Pessoa | |||
Halv-letvægt M | CAN | Sasha Mehmedovic | |||
Letvægt M | CAN | Nicholas Tritton | |||
Halv-mellemvægt M | CAN | Antoine Valois-Fortier | |||
Mellemvægt M | CAN | Alexandre Emond | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CAN | Melanie McCann | |||
Donna Vakalis | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | CAN | Michael Braithwaite | |||
Kevin Kowalyk | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | David Calder | |||
Scott Frandsen | |||||
Firer uden styrmand M | CAN | Michael Wilkinson | |||
Derek O'Farrell | |||||
William Dean | |||||
Anthony Jacob | |||||
Otter K | CAN | Darcy Marquardt | |||
Ashley Brzozowicz | |||||
Lauren Wilkinson | |||||
Andreanne Morin | |||||
Krista Guloien | |||||
Natalie Mastracci | |||||
Lesley Thompson-Willie | |||||
Rachelle Viinberg | |||||
Janine Hanson | |||||
Otter M | CAN | Malcolm Howard | |||
Jeremiah Brown | |||||
William Crothers | |||||
Douglas Csima | |||||
Robert Gibson | |||||
Conlin McCabe | |||||
Brian Price | |||||
Gabriel Bergen | |||||
Andrew Byrnes | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CAN | Patricia Obee | |||
Lindsay Jennerich | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CAN | Douglas Vandor | |||
Morgan Jarvis | |||||
Sejlsport | |||||
Star M | CAN | Richard Clarke | |||
Tyler Bjorn | |||||
49er M | CAN | Hunter Lowden | |||
Gordon Cook | |||||
470 M | CAN | Mike Leigh | |||
Luke Ramsay | |||||
Finnjolle M | CAN | Gregory Douglas | |||
Laser K | CAN | Danielle Dube | |||
Laser M | CAN | David Wright | |||
Windsurfer K | CAN | Nikola Girke | |||
Windsurfer M | CAN | Zac Plavsic | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | CAN | Cory Niefer | |||
Luftriffel M | CAN | Cory Niefer | |||
Luftpistol K | CAN | Dorothy Ludwig | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CAN | Victoria Poon | |||
50 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
100 m fri stil K | CAN | Julia Wilkinson | |||
100 m fri stil M | CAN | Brent Hayden | |||
200 m fri stil K | CAN | Samantha Cheverton | |||
Barbara Jardin | |||||
200 m fri stil M | CAN | Blake Worsley | |||
400 m fri stil K | CAN | Savannah King | |||
Brittany Maclean | |||||
400 m fri stil M | CAN | Ryan Cochrane | |||
800 m fri stil K | CAN | Alexa Komarnycky | |||
Savannah King | |||||
1500 m fri stil M | CAN | Ryan Cochrane | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Julia Wilkinson | |||
Sinead Russell | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | Charles Francis | |||
200 m rygcrawl K | CAN | Sinead Russell | |||
Hilary Caldwell | |||||
200 m rygcrawl M | CAN | Tobias Oriwol | |||
100 m brystsvømning K | CAN | Tera van Beilen | |||
Jillian Tyler | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Scott Dickens | |||
200 m brystsvømning K | CAN | Martha McCabe | |||
Tera van Beilen | |||||
200 m brystsvømning M | CAN | Scott Dickens | |||
100 m butterfly K | CAN | Katerine Savard | |||
100 m butterfly M | CAN | Joseph Bartoch | |||
200 m butterfly K | CAN | Audrey Lacroix | |||
Katerine Savard | |||||
200 m butterfly M | CAN | David Sharpe | |||
200 m medley K | CAN | Erica Morningstar | |||
200 m medley M | CAN | Andrew Ford | |||
400 m medley K | CAN | Stephanie Horner | |||
400 m medley M | CAN | Alec Page | |||
4x100 m fri stil K | CAN | Samantha Cheverton | |||
Julia Wilkinson | |||||
Heather Maclean | |||||
Victoria Poon | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Thomas Gossland | |||
Richard Hortness | |||||
Colin Russell | |||||
Brent Hayden | |||||
4x200 m fri stil K | CAN | Samantha Cheverton | |||
Barbara Jardin | |||||
Amanda Reason | |||||
Brittany Maclean | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Alec Page | |||
Colin Russell | |||||
Blake Worsley | |||||
Tobias Oriwol | |||||
4x100 m medley K | CAN | Samantha Cheverton | |||
Katerine Savard | |||||
Tera van Beilen | |||||
Julia Wilkinson | |||||
4x100 m medley M | CAN | Scott Dickens | |||
Brent Hayden | |||||
Charles Francis | |||||
Joseph Bartoch | |||||
Marathon 10 km K | CAN | Zsofia Balazs | |||
Marathon 10 km M | CAN | Richard Weinberger | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CAN | Elise Marcotte | |||
Marie-Pierre Boudreau Gagnon | |||||
Hold K | CAN | Jo-Annie Fortin | |||
Tracy Little | |||||
Valerie Welsh | |||||
Elise Marcotte | |||||
Marie-Pierre Boudreau Gagnon | |||||
Stephanie Leclair | |||||
Chloe Isaac | |||||
Stephanie Durocher | |||||
Karine Thomas | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CAN | Andre Ho | |||
Pierre-Luc Hinse | |||||
Individuelt K | CAN | Mo Zhang | |||
Hold M | CAN | Eugene Wang | |||
Andrés Chocho | |||||
Pierre-Luc Hinse | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | CAN | Karine Sergerie | |||
Weltervægt M | CAN | Sebastien Michaud | |||
Sværvægt M | CAN | Francois Coulombe-Fortier | |||
Tennis | |||||
Single M | CAN | Milos Raonic | |||
Vasek Pospisil | |||||
Double M | CAN | Daniel Nestor | |||
Vasek Pospisil | |||||
Single K | CAN | Aleksandra Wozniak | |||
Double K | CAN | Aleksandra Wozniak | |||
Stephanie Dubois | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CAN | Kathy Tremblay | |||
Paula Findlay | |||||
Individuelt M | CAN | Brent McMahon | |||
Kyle Jones | |||||
Simon Whitfield | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | CAN | Marie-andree Lessard | |||
Annie Martin | |||||
Beachvolley M | CAN | Martin Reader | |||
Josh Binstock | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | CAN | Annie Moniqui | |||
Mellemvægt K | CAN | Christine Girard | |||
Letsværvægt K | CAN | Marie-Eve Beauchemin-Nadeau | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | CAN | David Tremblay | |||
Fri stil letvægt M | CAN | Haislan Veranes Garcia | |||
Fri stil weltervægt M | CAN | Matthew Judah Gentry | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | Khetag Pliev | |||
Fri stil supersværvægt M | CAN | Arjan Bhullar | |||
Fri stil fluevægt K | CAN | Carol Huynh | |||
Fri stil letvægt K | CAN | Tonya Verbeek | |||
Fri stil mellemvægt K | CAN | Martine Dugrenier | |||
Martine Dugrenier | |||||
Fri stil sværvægt K | CAN | Leah Callahan | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||