Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Canada
Vancouver 2010
Canadiske medaljer ved OL i Vancouver 2010
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Bobslæde
Toer K
CAN
Heather Moyse
Kaillie Humphries
Curling
Curling M
CAN
Adam Erright
John Morris
Ben Hebert
Kevin Martin
Marc Kennedy
Freestyle
Pukkelpist M
CAN
Alexandre Bilodeau
Ski cross K
CAN
Ashleigh McIvor
Hurtigløb på skøjter
1000 m K
CAN
Christine Nesbitt
Team pursuit M
CAN
Mathieu Giroux
Denny Morrison
Lucas Makowsky
Ishockey
Ishockey K
CAN
Charline Labonte
Caroline Ouellette
Carla McLeod
Marie-Philip Poulin
Jennifer Botterill
Kim St-Pierre
Cherie Piper
Tessa Bonhomme
Haley Irwin
Shannon Szabados
Rebecca Johnston
Jayna Hefford
Colleen Sostorics
Gina Kingsbury
Hayley Wickenheiser
Sarah Vaillancourt
Becky Kellar
Catherine Ward
Meghan Agosta
Meaghan Mikkelson
Gillian Apps
Ishockey M
CAN
Brenden Morrow
Dany Heatley
Rick Nash
Chris Pronger
Eric Staal
Ryan Getzlaf
Duncan Keith
Corey Perry
Martin Brodeur
Patrick Marleau
Shea Weber
Dan Boyle
Drew Doughty
Brent Seabrook
Marc-Andre Fleury
Jarome Iginla
Scott Niedermayer
Joe Thornton
Roberto Luongo
Jonathan Toews
Patrice Bergeron
Sidney Crosby
Mike Richards
Kunstskøjteløb
Isdans
CAN
Scott Moir
Tessa Virtue
Short track
500 m M
CAN
Charles Hamelin
5000 m stafet M
CAN
Guillaume Bastille
Francois-Louis Tremblay
Olivier Jean
Charles Hamelin
Francois Hamelin
Skeleton
Individuelt M
CAN
Jon Montgomery
Snowboard
Giant parallel slalom M
CAN
Jasey Jay Anderson
Cross K
CAN
Maelle Ricker
Sølvmedaljer
Bobslæde
Toer K
CAN
Helen Upperton
Shelley-Ann Brown
Curling
Curling K
CAN
Cheryl Bernard
Carolyn Darbyshire
Kristie Moore
Susan O'Connor
Cori Bartel
Freestyle
Pukkelpist K
CAN
Jennifer Heil
Hurtigløb på skøjter
1500 m K
CAN
Kristina Groves
Short track
500 m K
CAN
Marianne St-Gelais
3000 m stafet K
CAN
Marianne St-Gelais
Kalyna Roberge
Jessica Gregg
Tania Vicent
Snowboard
Cross M
CAN
Mike Robertson
Bronzemedaljer
Bobslæde
Firer M
CAN
David Bissett
Chris Le Bihan
Lyndon Rush
Lascelles Brown
Hurtigløb på skøjter
3000 m K
CAN
Kristina Groves
5000 m K
CAN
Clara Hughes
Kunstskøjteløb
Individuelt K
CAN
Joannie Rochette
Short track
500 m M
CAN
Francois-Louis Tremblay
Informationen om Canada ved de olympiske vinterlege ved OL i Vancouver 2010 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy