Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Canada
Los Angeles 1984
Canadiske medaljer ved OL i Los Angeles 1984
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Gymnastik
Rytmisk gymnastik individuelt K
CAN
Lori Fung
Kano & kajak
K2 1000 m M
CAN
Alwyn Morris
Hugh Fisher
C1 500 m M
CAN
Larry Cain
Roning
Otter M
CAN
Kevin Neufeld
Michael Evans
Grant Main
Dean Crawford
Mark Evans
Brian McMahon
Blair Horn
Paul Steele
Patrick Turner
Skydning
Sportspistol K
CAN
Linda Thorn
Svømning
200 m brystsvømning K
CAN
Anne Ottenbrite
200 m brystsvømning M
CAN
Victor Davis
200 m medley M
CAN
Alex Baumann
400 m medley M
CAN
Alex Baumann
Udspring
3 m spring K
CAN
Sylvie Bernier
Sølvmedaljer
Atletik
4x100 m K
CAN
France Gareau
Angela Bailey
Marita Payne
Angela Taylor
4x400 m K
CAN
Marita Payne
Molly Killingbeck
Jillian Richardson-Briscoe
Charmaine Crooks
Dana Wright
Boksning
Letmellemvægt M
CAN
Shawn O'Sullivan
Sværvægt M
CAN
William DeWitt
Brydning
Fri stil supersværvægt M
CAN
Robert Molle
Cykling
Landevejsløb M
CAN
Steve Bauer
1000 m på tid M
CAN
Curtis Harnett
Kano & kajak
K2 500 m K
CAN
Alexandra Barre
Susan Holloway
C1 1000 m M
CAN
Larry Cain
Roning
Toer uden styrmand K
CAN
Tricia Smith
Betty Craig
Firer med styrmand K
CAN
Angie Schneider
Jane Tregunno
Marilyn Brain
Barbara Ambrust
Lesley Thompson
Sejlsport
Flying Dutchman
CAN
Terry McLaughlin
Evert Bastet
Svømning
100 m brystsvømning K
CAN
Anne Ottenbrite
100 m brystsvømning M
CAN
Victor Davis
4x100 m medley M
CAN
Mike West
Victor Davis
Donald Goss
Thomas Ponting
Synkronsvømning
Solo K
CAN
Carolyn Waldo
Duet K
CAN
Sharon Hambrook
Kelly Kryczka
Vægtløftning
Mellemvægt M
CAN
Jacques Demers
Bronzemedaljer
Atletik
100 m M
CAN
Ben Johnson
4x100 m M
CAN
Tony Sharpe
Ben Johnson
Sterling Hinds
Desai Williams
3000 m K
CAN
Lynn Williams
Boksning
Bantamvægt M
CAN
Dale Walters
Brydning
Fri stil mellemvægt M
CAN
Chris Rinke
Judo
Sværvægt M
CAN
Mark Berger
Kano & kajak
K2 500 m M
CAN
Hugh Fisher
Alwyn Morris
K4 500 m K
CAN
Alexandra Barre
Barbara Olmsted
Lucia Guay
Susan Holloway
Roning
Singlesculler M
CAN
Robert Mills
Dobbeltsculler K
CAN
Daniele Laumann
Silken Laumann
Dobbeltfirer M
CAN
Phil Monckton
Mike Hughes
Bruce Ford
Doug Hamilton
Sejlsport
Soling
CAN
John Kerr
Hans Fogh
Steve Calder
Finnjolle M
CAN
Terry Neilson
Svømning
100 m rygcrawl M
CAN
Mike West
200 m rygcrawl M
CAN
Cameron Henning
4x100 m medley K
CAN
Anne Ottenbrite
Michelle MacPherson
Reema Abdo
Pamela Rai
Informationen om Canada ved de olympiske sommerlege ved OL i Los Angeles 1984 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy