Canadiske deltagere ved OL i Melbourne 1956 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Stanley Levenson | |||
Richard Harding | |||||
John Parrington | |||||
200 m M | CAN | Joseph Foreman | |||
John Parrington | |||||
400 m M | CAN | Murray Cockburn | |||
Laird Sloan | |||||
800 m M | CAN | Douglas Clement | |||
5000 m M | CAN | Douglas Kyle | |||
10000 m M | CAN | Douglas Kyle | |||
4x100 m M | CAN | Richard Harding | |||
John Parrington | |||||
Joseph Foreman | |||||
Stanley Levenson | |||||
4x400 m M | CAN | Douglas Clement | |||
Murray Cockburn | |||||
Laird Sloan | |||||
Terry Tobacco | |||||
20 km kapgang M | CAN | Alexander Oakley | |||
Højdespring M | CAN | Kenneth Money | |||
100 m K | CAN | Maureen Rever | |||
Eleanor Haslam | |||||
Diane Matheson | |||||
200 m K | CAN | Diane Matheson | |||
Maureen Rever | |||||
Eleanor Haslam | |||||
4x100 m K | CAN | Eleanor Haslam | |||
Dorothy Kozak | |||||
Diane Matheson | |||||
Maureen Rever | |||||
Højdespring K | CAN | Alice Whitty | |||
Længdespring K | CAN | Dorothy Kozak | |||
Kuglestød K | CAN | Jacqueline MacDonald | |||
Diskoskast K | CAN | Jacqueline MacDonald | |||
Spydkast K | CAN | Margaret George | |||
Boksning | |||||
Letvægt M | CAN | Edward Beattie | |||
Letweltervægt M | CAN | Leslie Mason | |||
Weltervægt M | CAN | Walter Kozak | |||
Letmellemvægt M | CAN | James Montgomery | |||
Mellemvægt M | CAN | Ralph Hosack | |||
Letsværvægt M | CAN | Gerald Collins | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | CAN | Robert Smith | |||
K2 1000 m M | CAN | Leslie Melia | |||
Robert Smith | |||||
K1 10000 m M | CAN | Lloyd Rice | |||
C1 1000 m M | CAN | George Bossy | |||
C2 1000 m M | CAN | Bert Oldershaw | |||
William Collins | |||||
C1 10000 m M | CAN | Donald Stringer | |||
C2 10000 m M | CAN | Thomas Hodgson | |||
William Stevenson | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | CAN | Patrick Murphy | |||
James Davies | |||||
Fred Markus | |||||
1000 m på tid M | CAN | James Davies | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | William Patrick | |||
3 m spring K | CAN | Irene MacDonald | |||
Tårnspring M | CAN | William Patrick | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | CAN | Leonard Lafond | |||
Military hold | CAN | John Rumble | |||
James Elder | |||||
Brian Herbinson | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | CAN | Roland Asselin | |||
Kårde individuelt M | CAN | Roland Asselin | |||
Sabel individuelt M | CAN | Roland Asselin | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Ernestine Russell | |||
Roning | |||||
Firer uden styrmand M | CAN | Walter D'Hondt | |||
Archibald McKinnon | |||||
Donald Arnold | |||||
Lome Loomer | |||||
Otter M | CAN | Lawrence West | |||
Carlton Ogawa | |||||
David Helliwell | |||||
William McKerlich | |||||
Philip Kueper | |||||
Donald Pretty | |||||
Douglas McDonald | |||||
Richard McClure | |||||
Robert Wilson | |||||
Sejlsport | |||||
Drage | CAN | David Howard | |||
Herald Clifford Howard | |||||
Donald Tytler | |||||
Star | CAN | George Parsons | |||
Eugene Pennell | |||||
Finnjolle M | CAN | Bruce Kirby | |||
Sharpie | CAN | Archibald Cameron | |||
William Thomas | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CAN | Gilmour Boa | |||
Gerald Ouellette | |||||
Riffel liggende M | CAN | Gerald Ouellette | |||
Gilmour Boa | |||||
Fri riffel M | CAN | Gerald Ouellette | |||
Fri pistol M | CAN | James Zavitz | |||
Silhuetpistol M | CAN | James Zavitz | |||
Trap M | CAN | Earl Caldwell | |||
Frank Opsal | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | CAN | Helen Stewart | |||
Gladys Priestley | |||||
Virginia Grant | |||||
100 m fri stil M | CAN | George Park | |||
400 m fri stil K | CAN | Gladys Priestley | |||
Elizabeth Whittall | |||||
400 m fri stil M | CAN | William Slater | |||
1500 m fri stil M | CAN | William Slater | |||
100 m rygcrawl K | CAN | Lenora Fisher | |||
Sara Barber | |||||
100 m butterfly K | CAN | Sara Barber | |||
200 m butterfly M | CAN | George Park | |||
4x100 m fri stil K | CAN | Gladys Priestley | |||
Sara Barber | |||||
Helen Stewart | |||||
Virginia Grant | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | CAN | Jules Sylvain | |||
Mellemvægt M | CAN | Adrien Gilbert | |||
Sværvægt M | CAN | William David Baillie | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | CAN | Robert Steckle | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 1956 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Melbourne 1956 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||