Brasilianske deltagere ved OL i Beijing 2008 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BRA | Luiz Gustavo Trainini | |||
Atletik | |||||
100 m M | BRA | José Carlos Moreira | |||
Sandro Viana | |||||
Vicente de Lima | |||||
200 m M | BRA | Sandro Viana | |||
Bruno de Barros | |||||
400 m M | BRA | Fernando Almeida | |||
800 m M | BRA | Kleberson Davide | |||
Fabiano Pecanha | |||||
1500 m M | BRA | Hudson de Souza | |||
Maraton M | BRA | Jose de Souza | |||
Franck de Almeida | |||||
Marilson dos Santos | |||||
110 m hæk M | BRA | Anselmo da Silva | |||
400 m hæk M | BRA | Mahau Suguimati | |||
4x100 m M | BRA | Sandro Viana | |||
Vicente de Lima | |||||
Bruno de Barros | |||||
José Carlos Moreira | |||||
20 km kapgang M | BRA | Jose Bagio | |||
50 km kapgang M | BRA | Mario Jose dos Santos | |||
Højdespring M | BRA | Jesse Farias de Lima | |||
Stangspring M | BRA | Fabio da Silva | |||
Længdespring M | BRA | Mauro da Silva | |||
Trespring M | BRA | Jefferson Sabino | |||
Jadel Gregorio | |||||
Tikamp M | BRA | Carlos Chinin | |||
100 m K | BRA | Lucimar de Moura | |||
200 m K | BRA | Evelyn dos Santos | |||
400 m K | BRA | Maria Laura Almirão | |||
Maraton K | BRA | Marily dos Santos | |||
100 m hæk K | BRA | Maila Paula Machada | |||
400 m hæk K | BRA | Lucimar Teodoro | |||
3000 m forhindringsløb K | BRA | Zenaide Vieira | |||
4x100 m K | BRA | Rosangela Santos | |||
Rosemar Coelho Neto | |||||
Thaissa Presti | |||||
Lucimar de Moura | |||||
4x400 m K | BRA | Lucimar Teodoro | |||
Josiane da Silva Tito | |||||
Emmily Pinheiro | |||||
Maria Laura Almirão | |||||
20 km kapgang K | BRA | Tania Regina Spindler | |||
Stangspring K | BRA | Fabiana Murer | |||
Længdespring K | BRA | Maurren Higa Maggi | |||
Keila Silva da Costa | |||||
Trespring K | BRA | Gisele de Oliveira | |||
Diskoskast K | BRA | Elisangela Adriano | |||
Spydkast K | BRA | Alessandra Resende | |||
Syvkamp K | BRA | Lucimara da Silva | |||
Basketball | |||||
Basketball K | BRA | Francielle Nascimento | |||
Soeli Zakrzeski | |||||
Fernanda Beling | |||||
Karen Rocha | |||||
Adriana Pinto | |||||
Graziane Coelho | |||||
Patricia Ferreira | |||||
Jucimara Dantas | |||||
Micaela Jacinto | |||||
Karla Costa | |||||
Kelly Santos | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | BRA | Paulo Carvalho | |||
Fluevægt M | BRA | Robenilson Vieira de Jesus | |||
Fjervægt M | BRA | Robson Conceicao | |||
Letvægt M | BRA | Everton Lopes | |||
Letweltervægt M | BRA | Myke Carvalho | |||
Letsværvægt M | BRA | Washington Silva | |||
Kano & kajak | |||||
C1 500 m M | BRA | Nivalter Jesus | |||
C1 1000 m M | BRA | Nivalter Jesus | |||
K1 slalom K | BRA | Poliana de Paula | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | BRA | Murilo Fischer | |||
Luciano Pagliarini Mendonca | |||||
Landevejsløb K | BRA | Clemilda Fernandes Silva | |||
Mountainbike M | BRA | Rubens Valeriano | |||
Mountainbike K | BRA | Jaqueline Mourao | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | BRA | Cesar de Castro | |||
Tårnspring M | BRA | Cassius Duran | |||
Hugo Parisi | |||||
Tårnspring K | BRA | Juliana Veloso | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | BRA | Leandro Aparecido da Silva | |||
Luiza Tavares de Almeida | |||||
Military individuelt | BRA | Andre Paro | |||
Jeferson Moreira | |||||
Marcelo Tosi | |||||
Saulo Tristao | |||||
Military hold | BRA | Saulo Tristao | |||
Jeferson Moreira | |||||
Marcelo Tosi | |||||
Andre Paro | |||||
Ridebanespringning individuelt | BRA | Rodrigo Pessoa | |||
Bernardo Resende | |||||
Camila Benedicto | |||||
Ridebanespringning hold | BRA | Camila Benedicto | |||
Rodrigo Pessoa | |||||
Bernardo Resende | |||||
Pedro Veniss | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | BRA | Joao Souza | |||
Sabel individuelt M | BRA | Renzo Agresta | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | BRA | Erika | |||
Tania | |||||
Barbara | |||||
Suntague Andreia | |||||
Marta | |||||
Simone | |||||
Formiga | |||||
Rosa Andreia | |||||
Maurine | |||||
Cristiane | |||||
Maycon | |||||
Ester | |||||
Pretinha | |||||
Rosana | |||||
Renata Costa | |||||
Daniela | |||||
Fabiana | |||||
Francielle | |||||
Fodbold M | BRA | Thiago Neves | |||
Anderson Rodrigues | |||||
Rafael Sobis | |||||
Renan | |||||
Alexandre "Pato" Rodrigues da Silva | |||||
Lucas | |||||
Diego Alves | |||||
Ilsinho | |||||
Diego | |||||
Thiago Silva | |||||
Ronaldinho | |||||
Jo | |||||
Ramires | |||||
Hernanes | |||||
Marcelo Vieira da Silva | |||||
Breno | |||||
Rafinha | |||||
Alex Silva | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BRA | Ethiene Gonser Franco | |||
Daniele Hypolito | |||||
Ana Claudia Silva | |||||
Jade Barbosa | |||||
Daiane dos Santos | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Individuelt M | BRA | Diego Hypolito | |||
Hold K | BRA | Ana Claudia Silva | |||
Ethiene Gonser Franco | |||||
Daiane dos Santos | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Jade Barbosa | |||||
Gulv K | BRA | Jade Barbosa | |||
Daiane dos Santos | |||||
Ethiene Gonser Franco | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Ana Claudia Silva | |||||
Spring på hest K | BRA | Jade Barbosa | |||
Bom K | BRA | Jade Barbosa | |||
Lais da Silva Souza | |||||
Ethiene Gonser Franco | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Ana Claudia Silva | |||||
Forskudt barre K | BRA | Jade Barbosa | |||
Lais da Silva Souza | |||||
Ethiene Gonser Franco | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Ana Claudia Silva | |||||
Gulv M | BRA | Diego Hypolito | |||
Rytmisk gymnastik hold K | BRA | Luisa Matsuo | |||
Daniela Leite | |||||
Marcela Menezes | |||||
Tayanne Mantovaneli | |||||
Luana Faro | |||||
Nicole Muller | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | BRA | Maik Santos | |||
Leonardo Bortolino | |||||
Guilherme Oliveira | |||||
Renato Ruy | |||||
Bruno Santana | |||||
Fernando Pacheco Filho | |||||
Alexandre Silva | |||||
Helio Justino | |||||
Bruno Souza | |||||
Carlos Ertel | |||||
Alexandre Vasconcelos | |||||
Jardel Pizzinato | |||||
Felipe Ribeiro | |||||
Silvio Laureano | |||||
Håndbold K | BRA | Alexandra Nascimento | |||
Daniela Piedade | |||||
Aline dos Santos | |||||
Alessandra Santos de Oliveira | |||||
Darly De Paula | |||||
Lucila Silva | |||||
Aline Rosas | |||||
Eduarda Amorim | |||||
Idalina Mesquita | |||||
Chana Masson | |||||
Viviane Jacques | |||||
Fabiana Diniz | |||||
Deonise Cavaleiro | |||||
Ana Paula Rodrigues | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | BRA | Sarah Menezes | |||
Halv-letvægt K | BRA | Andressa Fernandes | |||
Letvægt K | BRA | Ketleyn Quadros | |||
Halv-mellemvægt K | BRA | Danielli Barbosa | |||
Mellemvægt K | BRA | Mayra Silva | |||
Halv-sværvægt K | BRA | Edinanci Silva | |||
Ekstra-letvægt M | BRA | Denilson Lourenco | |||
Halv-letvægt M | BRA | Joao Derly | |||
Letvægt M | BRA | Leandro Guilheiro | |||
Halv-mellemvægt M | BRA | Tiago Camilo | |||
Mellemvægt M | BRA | Eduardo Santos | |||
Halv-sværvægt M | BRA | Luciano Correa | |||
Sværvægt M | BRA | Joao Schlittler | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BRA | Yane Marcia Marques | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BRA | Fabiana Beltrame | |||
Singlesculler M | BRA | Anderson Nocetti | |||
Letvægt dobbeltsculler K | BRA | Camila Carvalho | |||
Luciana Granato | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | BRA | Thiago Gomes | |||
Thiago Almeida | |||||
Sejlsport | |||||
Star M | BRA | Robert Scheidt | |||
Bruno Prada | |||||
49er | BRA | Andre Fonseca | |||
Rodrigo Duarte | |||||
470 K | BRA | Fernanda Oliveira | |||
Isabel Swan | |||||
470 M | BRA | Samuel Albrecht | |||
Fabio Silva | |||||
Finnjolle | BRA | Eduardo Couto | |||
Laser M | BRA | Bruno Fontes | |||
Windsurfer K | BRA | Patricia Freitas | |||
Windsurfer M | BRA | Ricardo Santos | |||
Skydning | |||||
Fri pistol M | BRA | Julio de Sourza Almeida | |||
Stenio Yamamoto | |||||
Silhuetpistol M | BRA | Julio de Sourza Almeida | |||
Luftpistol M | BRA | Stenio Yamamoto | |||
Julio de Sourza Almeida | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BRA | Flavia Delaroli Cazziolato | |||
50 m fri stil M | BRA | Cesar Cielo Filho | |||
Nicholas Santos | |||||
100 m fri stil K | BRA | Tatiana Lemos Barbosa | |||
100 m fri stil M | BRA | Cesar Cielo Filho | |||
200 m fri stil K | BRA | Monique Ferreira | |||
200 m fri stil M | BRA | Rodrigo Rocha Castro | |||
400 m fri stil K | BRA | Monique Ferreira | |||
100 m rygcrawl K | BRA | Fabiola Molina | |||
100 m rygcrawl M | BRA | Guilherme Guido | |||
200 m rygcrawl M | BRA | Lucas Salatta | |||
100 m brystsvømning K | BRA | Tatiane Sakemi | |||
100 m brystsvømning M | BRA | Henrique Barbosa | |||
Felipe Silva | |||||
200 m brystsvømning K | BRA | Tatiane Sakemi | |||
200 m brystsvømning M | BRA | Thiago Pereira | |||
Henrique Barbosa | |||||
100 m butterfly K | BRA | Daynara de Paula | |||
Gabriella Silva | |||||
100 m butterfly M | BRA | Kaio Costa Almeida | |||
Gabriel Mangabeira | |||||
200 m butterfly K | BRA | Joanna Maranhao | |||
200 m butterfly M | BRA | Kaio Costa Almeida | |||
200 m medley K | BRA | Joanna Maranhao | |||
200 m medley M | BRA | Thiago Pereira | |||
400 m medley K | BRA | Joanna Maranhao | |||
400 m medley M | BRA | Thiago Pereira | |||
4x100 m fri stil K | BRA | Flavia Delaroli Cazziolato | |||
Michelle Lenhardt | |||||
Tatiana Lemos Barbosa | |||||
Monique Ferreira | |||||
4x100 m fri stil M | BRA | Fernando Silva | |||
Cesar Cielo Filho | |||||
Nicolas Cesar de Oliveira | |||||
Rodrigo Rocha Castro | |||||
4x200 m fri stil M | BRA | Nicolas Cesar de Oliveira | |||
Phillip Morrison | |||||
Rodrigo Rocha Castro | |||||
Lucas Salatta | |||||
4x100 m medley K | BRA | Tatiane Sakemi | |||
Tatiana Lemos Barbosa | |||||
Gabriella Silva | |||||
Fabiola Molina | |||||
4x100 m medley M | BRA | Kaio Costa Almeida | |||
Guilherme Guido | |||||
Nicolas Cesar de Oliveira | |||||
Felipe Silva | |||||
Marathon 10 km K | BRA | Poliana Okimoto | |||
Ana Cunha | |||||
Marathon 10 km M | BRA | Allan Carmo | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BRA | Nayara Figueira | |||
Lara Teixeira | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BRA | Thiago Monteiro | |||
Gustavo Tsuboi | |||||
Individuelt K | BRA | Mariany Nonaka | |||
Hold M | BRA | Gustavo Tsuboi | |||
Thiago Monteiro | |||||
Hugo Hoyama | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | BRA | Debora Nunes | |||
Sværvægt K | BRA | Natalia Falavigna | |||
Fluevægt M | BRA | Marcio Ferreira | |||
Tennis | |||||
Single M | BRA | Thomaz Bellucci | |||
Marcos Diniz Daniel | |||||
Double M | BRA | Andrey Samokhin | |||
Marcelo Melo | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | BRA | Mariana Ohata | |||
Individuelt M | BRA | Reinaldo Colucci | |||
Juraci Moreira Junior | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | BRA | Fabiana Claudino | |||
Helia Rogerio de Souza | |||||
Paula Pequeno | |||||
Fabiana de Oliveira | |||||
Carolina Albuquerque | |||||
Welissa Gonzaga | |||||
Valeska Menezes | |||||
Thaisa Menezes | |||||
Marianne Steinbrecher | |||||
Walewska Oliveira | |||||
Sheilla Castro De Paula | |||||
Jaqueline Carvalho | |||||
Volleyball M | BRA | Anderson Rodrigues | |||
Andre Nascimento | |||||
Andre Heller | |||||
Gilberto Godoy Filho | |||||
Bruno Mossa Rezende | |||||
Dante Amaral | |||||
Gustavo Endres | |||||
Sergio Dutra Santos | |||||
Murilo Endres | |||||
Samuel Fuchs | |||||
Marcelo Elgarten | |||||
Rodrigo Santana | |||||
Beachvolley K | BRA | Larissa Franca | |||
Talita Rocha | |||||
Ana Paula Rodrigues | |||||
Renata Ribeiro | |||||
Beachvolley M | BRA | Emanuel Rego | |||
Marcio Araujo | |||||
Ricardo Costa Santos | |||||
Fabio Magelhaes | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | BRA | Welisson da Silva | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt K | BRA | Rosangela Conceicao | |||
* Listen ovenfor over Brasilianske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Brasilianske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||