Brasilianske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | BRA | André da Silva | |||
Vicente de Lima | |||||
Jarbas Mascarenhas | |||||
200 m M | BRA | Claudio Roberto de Souza | |||
Basilio Emidio de Morais | |||||
400 m M | BRA | Anderson Jorge dos Santos | |||
800 m M | BRA | Osmar dos Santos | |||
1500 m M | BRA | Hudson Santos de Souza | |||
Maraton M | BRA | Andre Ramos | |||
Vanderlei de Lima | |||||
Romulo Wagner | |||||
110 m hæk M | BRA | Marcio Simao de Souza | |||
Mateus Facho Inocencio | |||||
4x100 m M | BRA | Claudio Roberto de Souza | |||
Vicente de Lima | |||||
Andre Domingos da Silva | |||||
Edson Ribeiro | |||||
20 km kapgang M | BRA | Jose Alessandro Baggio | |||
50 km kapgang M | BRA | Mario Jose dos Santos | |||
Sergio Galdino | |||||
Højdespring M | BRA | Jesse Farias de Lima | |||
Længdespring M | BRA | Jadel Gregorio | |||
Trespring M | BRA | Jadel Gregorio | |||
100 m K | BRA | Rosemar Coelho Neto | |||
200 m K | BRA | Lucimar de Moura | |||
400 m K | BRA | Maria Laura Almirão | |||
Geisa Aparecida Coutinho | |||||
800 m K | BRA | Luciana de Paula Mendes | |||
Maraton K | BRA | Marlene Fortunato | |||
Marcia Narloch | |||||
100 m hæk K | BRA | Maila Paula Machada | |||
4x100 m K | BRA | Luciana Santos | |||
Rosemar Coelho Neto | |||||
Katia de Jesus | |||||
Lucimar de Moura | |||||
4x400 m K | BRA | Geisa Aparecida Coutinho | |||
Maria Laura Almirão | |||||
Lucimar Teodoro | |||||
Josiane da Silva Tito | |||||
20 km kapgang K | BRA | Alessandra Picagevicz | |||
Længdespring K | BRA | Keila Silva da Costa | |||
Kuglestød K | BRA | Elisangela Adriano | |||
Diskoskast K | BRA | Elisangela Adriano | |||
Basketball | |||||
Basketball K | BRA | Helen Cristina Luz | |||
Iziane Marques | |||||
Vivian Lopes | |||||
Karla Costa | |||||
Kelly Santos | |||||
Erika Souza | |||||
Cintia Silva dos Santos | |||||
Leila de Souza Sobral | |||||
Adriana Pinto | |||||
Silvia Rocha | |||||
Janeth dos Santos Arcain | |||||
Alessandra Santos de Oliveira | |||||
Boksning | |||||
Fjervægt M | BRA | Edvaldo Oliveira | |||
Letvægt M | BRA | Myke Carvalho | |||
Letweltervægt M | BRA | Alessandro Matos | |||
Mellemvægt M | BRA | Glaucelio Abreu | |||
Letsværvægt M | BRA | Washington Silva | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | BRA | Sebastian Cuattrin | |||
K2 500 m M | BRA | Sebastian Szubski | |||
Sebastian Cuattrin | |||||
K1 1000 m M | BRA | Sebastian Cuattrin | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | BRA | Janildes Fernandes Silva | |||
Landevejsløb M | BRA | Marcio May | |||
Murilo Fischer | |||||
Luciano Pagliarini Mendoca | |||||
Mountainbike M | BRA | Edvandro de Souza Cruz | |||
Mountainbike K | BRA | Jaqueline Mourao | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | BRA | Cesar de Castro | |||
3 m spring K | BRA | Juliana Veloso | |||
Tårnspring M | BRA | Hugo Parisi | |||
Cassius Duran | |||||
Tårnspring K | BRA | Juliana Veloso | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | BRA | Remo Tellini | |||
Sergio Neves Marins | |||||
Rafael de Gouveira Junior | |||||
Raul de Senna Neto | |||||
Andre Paro | |||||
Military hold | BRA | Raul de Senna Neto | |||
Remo Tellini | |||||
Andre Paro | |||||
Sergio Neves Marins | |||||
Rafael Gouveia | |||||
Ridebanespringning individuelt | BRA | Rodrigo Pessoa | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | BRA | Maju Herklotz | |||
Sabel individuelt K | BRA | Elora Pattao | |||
Sabel individuelt M | BRA | Renzo Agresta | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | BRA | Tania | |||
Roseli | |||||
Formiga | |||||
Maravilha | |||||
Juliana | |||||
Rosana | |||||
Marta | |||||
Suntague Andreia | |||||
Daniela | |||||
Grazielle | |||||
Monica | |||||
Kelly Cristina | |||||
Renata Costa | |||||
Cristiane | |||||
Maycon | |||||
Aline | |||||
Pretinha | |||||
Elaine | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BRA | Daiane dos Santos | |||
Caroline Molinari | |||||
Ana Paula Rodrigues | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Camila Comin | |||||
Individuelt M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Hold K | BRA | Ana Paula Rodriguez | |||
Caroline Molinari | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Daiane dos Santos | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Camila Comin | |||||
Gulv K | BRA | Ana Paula Rodrigues | |||
Lais da Silva Souza | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Camila Comin | |||||
Daiane dos Santos | |||||
Bom K | BRA | Daniele Hypolito | |||
Camila Comin | |||||
Ana Paula Rodrigues | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Caroline Molinari | |||||
Forskudt barre K | BRA | Daiane dos Santos | |||
Ana Paula Rodrigues | |||||
Lais da Silva Souza | |||||
Daniele Hypolito | |||||
Camila Comin | |||||
Gulv M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Bensving M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Ringe M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Barre M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Reck M | BRA | Mosiah Rodrigues | |||
Rytmisk gymnastik hold K | BRA | Fernanda Cavalieri | |||
Larissa Barata | |||||
Jennifer Oliveira | |||||
Ana Maciel | |||||
Tayanne Mantovaneli | |||||
Dayane Camilo | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | BRA | Agberto Matos | |||
Daniel Baldacin | |||||
Jaqson Kojoroski | |||||
Adalberto Silva | |||||
Jose Nascimento | |||||
Marcos Paulo Santos | |||||
Helio Justino | |||||
Gustavo Henrique Silva | |||||
Bruno Santana | |||||
Alexandre Vasconcelos | |||||
Ivan Bruno Maziero | |||||
Renato Ruy | |||||
Eduardo Henrique Reis | |||||
Bruno Souza | |||||
Jair Alves Junior | |||||
Håndbold K | BRA | Aline dos Santos | |||
Lucila Silva | |||||
Aline Rosas | |||||
Alexandra Priscila Nascimento | |||||
Margareth Montao | |||||
Aline Santos | |||||
Daniela Piedade | |||||
Chana Masson | |||||
Fabiana Diniz | |||||
Idalina Mesquita | |||||
Ana Amorim | |||||
Darly De Paula | |||||
Milene Figueiredo | |||||
Fabiana Kuestener | |||||
Viviane Jacques | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | BRA | Daniela Polzin | |||
Halv-letvægt K | BRA | Fabiane Hukuda | |||
Letvægt K | BRA | Danielle Zangrando | |||
Halv-mellemvægt K | BRA | Vania Ishii | |||
Halv-sværvægt K | BRA | Edinanci Silva | |||
Halv-letvægt M | BRA | Henrique Guimaraes | |||
Letvægt M | BRA | Leandro Guilheiro | |||
Halv-mellemvægt M | BRA | Flavio Canto | |||
Mellemvægt M | BRA | Carlos Honorato | |||
Halv-sværvægt M | BRA | Mario Sabino | |||
Sværvægt M | BRA | Daniel Hernandes | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BRA | Samantha Harvey | |||
Individuelt M | BRA | Daniel Vargas dos Santos | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BRA | Fabiana Beltrame | |||
Singlesculler M | BRA | Anderson Nocetti | |||
Letvægt dobbeltsculler M | BRA | Jose Sobral | |||
Thiago Gomes | |||||
Sejlsport | |||||
Star M | BRA | Marcelo Ferreira | |||
Torben Grael | |||||
Tornado | BRA | Mauricio Santa Cruz | |||
Joao Carlos Jordao | |||||
49er | BRA | Rodrigo Duarte | |||
Andre Fonseca | |||||
470 K | BRA | Adriana Kostiw | |||
Fernanda Oliveira | |||||
470 M | BRA | Alexandre Paradeda | |||
Bernardo Arndt | |||||
Finnjolle M | BRA | Joao Signorini | |||
Laser | BRA | Robert Scheidt | |||
Windsurfer K | BRA | Carolina Borges | |||
Windsurfer M | BRA | Ricardo Santos | |||
Skydning | |||||
Trap M | BRA | Rodrigo Pimentel Bastos | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BRA | Rebeca Braga Gusmao | |||
Flavia Delaroli Cazziolato | |||||
50 m fri stil M | BRA | Fernando Scherer | |||
100 m fri stil K | BRA | Rebeca Braga Gusmao | |||
100 m fri stil M | BRA | Jader Souza | |||
200 m fri stil K | BRA | Mariana Brochado | |||
200 m fri stil M | BRA | Rodrigo Rocha Castro | |||
400 m fri stil K | BRA | Monique Ferreira | |||
400 m fri stil M | BRA | Bruno Bonfim | |||
100 m rygcrawl M | BRA | Paulo Silva Machado | |||
200 m rygcrawl M | BRA | Rogerio Romero | |||
100 m brystsvømning M | BRA | Eduardo Fischer | |||
200 m brystsvømning M | BRA | Eduardo Fischer | |||
100 m butterfly M | BRA | Gabriel Mangabeira | |||
Kaio Costa Almeida | |||||
200 m butterfly M | BRA | Kaio Costa Almeida | |||
200 m medley K | BRA | Joanna Melo | |||
200 m medley M | BRA | Diogo de Oliveira Yabe | |||
Thiago Pereira | |||||
400 m medley K | BRA | Joanna Melo | |||
400 m medley M | BRA | Lucas Salatta | |||
Thiago Pereira | |||||
4x100 m fri stil K | BRA | Flavia Delaroli Cazziolato | |||
Rebeca Braga Gusmao | |||||
Tatiana Lemos Barbosa | |||||
Renata de Oliveira Burgos | |||||
4x100 m fri stil M | BRA | Rodrigo Rocha Castro | |||
Carlos Jayme | |||||
Gustavo Borges | |||||
Jader Souza | |||||
4x200 m fri stil K | BRA | Joanna Maranhao | |||
Paula Baracho | |||||
Monique Ferreira | |||||
Mariana Brochado | |||||
4x200 m fri stil M | BRA | Carlos Jayme | |||
Rafael Mosca | |||||
Rodrigo Rocha Castro | |||||
Bruno Bonfim | |||||
4x100 m medley M | BRA | Jader Souza | |||
Paulo Silva Machado | |||||
Kaio Costa Almeida | |||||
Eduardo Fischer | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BRA | Isabela Moraes | |||
Carolina Moraes | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BRA | Hugo Hoyama | |||
Thiago Monteiro | |||||
Individuelt K | BRA | Ligia Silva Santos | |||
Double M | BRA | Hugo Hoyama | |||
Hugo Hanashiro | |||||
Double K | BRA | Ligia Silva Santos | |||
Mariany Nonaka | |||||
Taekwondo | |||||
Sværvægt K | BRA | Natalia Silva | |||
Fluevægt M | BRA | Marcel Ferreira | |||
Fjervægt M | BRA | Diogo Silva | |||
Tennis | |||||
Single M | BRA | Gustavo Kuerten | |||
Flavio Saretta | |||||
Double M | BRA | Andrey Samokhin | |||
Flavio Saretta | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | BRA | Mariana Ohata | |||
Carla Moreno | |||||
Sandra Soldan | |||||
Individuelt M | BRA | Juraci Moreira Junior | |||
Paulo Miyashiro | |||||
Leandro de Macedo | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | BRA | Fernanda Venturini | |||
Valeska Menezes | |||||
Helia Rogerio de Souza | |||||
Marianne Steinbrecher | |||||
Elisangela Oliveira | |||||
Virna Cristina Dias | |||||
Walewska Oliveira | |||||
Erika Coimbra | |||||
Fabiana Claudino | |||||
Welissa Gonzaga | |||||
Arlene Xavier | |||||
Ana Chagas | |||||
Volleyball M | BRA | Andre Nascimento | |||
Giovane Gavio | |||||
Gilberto Godoy Filho | |||||
Dante Amaral | |||||
Andre Heller | |||||
Rodrigo Santana | |||||
Gustavo Endres | |||||
Ricardo Garcia | |||||
Anderson Rodrigues | |||||
Nalbert Bitencourt | |||||
Sergio Dutra Santos | |||||
Mauricio Lima | |||||
Beachvolley K | BRA | Ana Paula Conelly | |||
Adriana Behar | |||||
Sandra Pires | |||||
Shelda Bede | |||||
Beachvolley M | BRA | Ricardo Costa Santos | |||
Benjamin Insfran | |||||
Emanuel Rego | |||||
Marcio Araujo | |||||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | BRA | Antoine Jaoude | |||
* Listen ovenfor over Brasilianske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Brasilianske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||