Belarusian athletes at the Beijing 2008 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | BLR | Maksim Kunda | |||
Individual W | BLR | Katsiaryna Muliuk | |||
Athletics | |||||
Marathon M | BLR | Andrei Gordeev | |||
110 m hurdles M | BLR | Maksim Lynsha | |||
20 km walk M | BLR | Siarhei Charnou | |||
Dzianis Simanovich | |||||
Ivan Trotskiy | |||||
50 km walk M | BLR | Andrei Stsepanchuk | |||
Triple jump M | BLR | Dzmitry Platnitski | |||
Shot put M | BLR | Yury Bialou | |||
Pavel Lyzhyn | |||||
Andrei Mikhnevich | |||||
Discus throw M | BLR | Dzmitry Sivakou | |||
Hammer throw M | BLR | Ivan Tsikhan | |||
Vadim Devyatovskiy | |||||
Valery Sviatokha | |||||
Javelin throw M | BLR | Uladzimir Kazlou | |||
Decathlon M | BLR | Aliaksandr Parkhomenka | |||
Mikalai Shubianok | |||||
Andrei Krauchanka | |||||
100 m W | BLR | Yuliya Nestiarenko | |||
800 m W | BLR | Sviatlana Usovich | |||
5000 m W | BLR | Volha Krautsova | |||
100 m hurdles W | BLR | Katsiaryna Paplauskaya | |||
4x100 m W | BLR | Aksana Drahun | |||
Anna Bagdanovich | |||||
Yuliya Nestiarenko | |||||
Nastassia Shuliak | |||||
4x400 m W | BLR | Ilona Usovich | |||
Yulyana Yushchanka | |||||
Iryna Khliustava | |||||
Sviatlana Usovich | |||||
Anna Kozak | |||||
20 km walk W | BLR | Elena Ginko | |||
Sniazhana Yurchanka | |||||
Ryta Turava | |||||
Long jump W | BLR | Iryna Charnushenka-Stasiuk | |||
Volha Senrgeenka | |||||
Triple jump W | BLR | Kseniya Pryiemka | |||
Shot put W | BLR | Yanina Pravalinskay-Karolchyk | |||
Nadezhda Ostapchuk | |||||
Natallia Mikhnevich | |||||
Discus throw W | BLR | Iryna Yatchenko | |||
Ellina Zvereva | |||||
Hanna Mazgunova | |||||
Hammer throw W | BLR | Darya Pchelnik | |||
Aksana Miankova | |||||
Maryia Smailachkova | |||||
Javelin throw W | BLR | Maryna Novik | |||
Natallia Shymchuk | |||||
Heptathlon W | BLR | Yana Maksimava | |||
Badminton | |||||
Singles W | BLR | Olga Konon | |||
Basketball | |||||
Basketball W | BLR | Viktoryia Hasper | |||
Tatyana Troina | |||||
Nataliya Trafimava | |||||
Natallia Marchanka | |||||
Olga Masilionene | |||||
Katsiaryna Snytsina | |||||
Volha Padabed | |||||
Anastasiya Verameyenka | |||||
Yelena Leuchanka | |||||
Natallia Anufryienka | |||||
Marina Kress | |||||
Tatsiana Likhtarovich | |||||
Boxing | |||||
Bantamweight M | BLR | Khavazhy Khatsyhav | |||
Welterweight M | BLR | Mahamed Nurudzinav | |||
Light-heavyweight M | BLR | Ramazan Magamedav | |||
Heavyweight M | BLR | Viktar Zuyev | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | BLR | Tatsiana Fedarovich | |||
K2 500 m M | BLR | Raman Piatrushenka | |||
Vadzim Makhneu | |||||
K4 1000 m M | BLR | Aliaksei Abalmasau | |||
Vadzim Makhneu | |||||
Artur Litvinchuk | |||||
Raman Piatrushenka | |||||
C1 500 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 500 m M | BLR | Andrei Bahdanovich | |||
Aliaksandr Bahdanovich | |||||
C1 1000 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 1000 m M | BLR | Aliaksandr Bahdanovich | |||
Andrei Bahdanovich | |||||
Cycling | |||||
Road race M | BLR | Aliaksandr Usau | |||
Aliaksandr Kuchynski | |||||
Kanstantsin Siutsou | |||||
Time trial M | BLR | Vasili Kiryienka | |||
Points race M | BLR | Vasili Kiryienka | |||
Sprint W | BLR | Natallia Tsylinskaya | |||
Diving | |||||
Springboard M | BLR | Sergey Kuchmasov | |||
Springboard W | BLR | Darya Romenskaya | |||
Platform M | BLR | Aleksandr Varlamov | |||
Vadim Kaptur | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | BLR | Iryna Lis | |||
Eventing individual | BLR | Vyacheslav Poito | |||
Yelena Telepushkina | |||||
Fencing | |||||
Sabre individual M | BLR | Dmitry Lapkes | |||
Aliaksandr Buikevich | |||||
Valery Pryiemka | |||||
Sabre team M | BLR | Dmitry Lapkes | |||
Alexei Romanovitch | |||||
Aliaksandr Buikevich | |||||
Valery Pryiemka | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | BLR | Anastasiya Marachkovskaya | |||
Individual all-round M | BLR | Dmitry Savitsky | |||
Aleksandr Tsarevich | |||||
Aleksey Ignatovich | |||||
Dmitry Kasperovich | |||||
Igor Kozlov | |||||
Denis Savenkov | |||||
Team M | BLR | Denis Savenkov | |||
Aleksey Ignatovich | |||||
Dmitry Savitsky | |||||
Dmitry Kasperovich | |||||
Igor Kozlov | |||||
Aleksandr Tsarevich | |||||
Floor W | BLR | Anastasiya Marachkovskaya | |||
Vault W | BLR | Anastasiya Marachkovskaya | |||
Balance beam W | BLR | Anastasiya Marachkovskaya | |||
Uneven bars W | BLR | Anastasiya Marachkovskaya | |||
Floor M | BLR | Denis Savenkov | |||
Dmitry Savitsky | |||||
Aleksandr Tsarevich | |||||
Dmitry Kasperovich | |||||
Igor Kozlov | |||||
Vault M | BLR | Dmitry Kasperovich | |||
Pommel horse M | BLR | Igor Kozlov | |||
Denis Savenkov | |||||
Dmitry Savitsky | |||||
Aleksandr Tsarevich | |||||
Aleksey Ignatovich | |||||
Rings M | BLR | Dmitry Savitsky | |||
Igor Kozlov | |||||
Dmitry Kasperovich | |||||
Denis Savenkov | |||||
Parallel bars M | BLR | Aleksandr Tsarevich | |||
Dmitry Kasperovich | |||||
Denis Savenkov | |||||
Dmitry Savitsky | |||||
Horizontal bar M | BLR | Dmitry Kasperovich | |||
Aleksey Ignatovich | |||||
Denis Savenkov | |||||
Dmitry Savitsky | |||||
Aleksandr Tsarevich | |||||
Rhythmic group W | BLR | Olesya Babushkina | |||
Zinaida Lunina | |||||
Alina Tumilovich | |||||
Ksenia Sankovich | |||||
Anastasia Ivankova | |||||
Glafira Martinovich | |||||
Rhythmic individual all-round W | BLR | Liubov Charkashyna | |||
Inna Zhukova | |||||
Trampoline individual W | BLR | Tatsiana Piatrenia | |||
Trampoline individual M | BLR | Mikalai Kazak | |||
Judo | |||||
Lightweight M | BLR | Konstantin Semenov | |||
Half-middleweight M | BLR | Sergei Shundikov | |||
Middleweight M | BLR | Andrei Kazusenok | |||
Heavyweight M | BLR | Yury Rybak | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | BLR | Anastasia Samusevic | |||
Anna Arkhipenko | |||||
Individual M | BLR | Dzmitry Meliakh | |||
Yegor Lappo | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | BLR | Yekaterina Karsten | |||
Double sculls M | BLR | Stanislau Shcharbachenia | |||
Mihal Dzianis | |||||
Pair without coxswain W | BLR | Natallia Helakh | |||
Yuliya Bichyk | |||||
Quadruple sculls M | BLR | Kiryl Lemiashkevich | |||
Pavel Shurmei | |||||
Aliaksandr Novikau | |||||
Valery Radzevich | |||||
Four without coxswain M | BLR | Aliaksandr Kazubouski | |||
Yauheni Nosau | |||||
Vadzim Lialin | |||||
Andrei Dzemyanenka | |||||
Sailing | |||||
470 M | BLR | Sergei Desukevich | |||
Pavel Logunov | |||||
Laser W | BLR | Tatyana Drozdovskaya | |||
Windsurfer M | BLR | Nikolay Zhukovets | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | BLR | Sergei Martynov | |||
Vitali Bubnovich | |||||
Rifle prone M | BLR | Sergei Martynov | |||
Petr Litvinchuk | |||||
Air rifle M | BLR | Vitali Bubnovich | |||
Sports pistol W | BLR | Viktoria Chayka | |||
Zhanna Shapialevich | |||||
Free pistol M | BLR | Yury Dauhapolau | |||
Konstantin Lukashik | |||||
Air pistol W | BLR | Zhanna Shapialevich | |||
Viktoria Chayka | |||||
Air pistol M | BLR | Konstantin Lukashik | |||
Yury Dauhapolau | |||||
Skeet M | BLR | Andrey Gerashchenko | |||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
Aleksandra Gerasimenya | |||||
50 m freestyle M | BLR | Andrei Radzionau | |||
100 m freestyle W | BLR | Aleksandra Gerasimenya | |||
100 m freestyle M | BLR | Stanislav Neverovsky | |||
100 m backstroke W | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
100 m backstroke M | BLR | Pavel Sankovic | |||
100 m breaststroke W | BLR | Inna Kapishina | |||
100 m breaststroke M | BLR | Viktor Vabishchevich | |||
200 m breaststroke W | BLR | Inna Kapishina | |||
100 m butterfly M | BLR | Yevgenyi Lazuka | |||
4x100 m medley M | BLR | Viktor Vabishchevich | |||
Pavel Sankovich | |||||
Stanislav Neverovsky | |||||
Yevgenyi Lazuka | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | BLR | Yekaterina Kulpo | |||
Anastasiya Parfyonova | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Singles W | BLR | Tatyana Kostromina | |||
Viktoria Pavlovich | |||||
Veronika Pavlovich | |||||
Tennis | |||||
Singles M | BLR | Max Mirnyi | |||
Singles W | BLR | Olga Govortsova | |||
Victoria Azarenka | |||||
Doubles W | BLR | Tatiana Poutchek | |||
Darya Kustova | |||||
Victoria Azarenka | |||||
Olga Govortsova | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight W | BLR | Anastassia Novikau | |||
Light-heavyweight W | BLR | Hanna Batsiushka | |||
Heavyweight W | BLR | Yuliya Novakovich | |||
Iryna Kulesha | |||||
Bantamweight M | BLR | Vitali Dzerbianiou | |||
Featherweight M | BLR | Henadzi Makhveyenia | |||
Middleweight M | BLR | Siargei Lahun | |||
Light-heavyweight M | BLR | Andrei Rybakou | |||
Vadzim Straltsov | |||||
Heavyweight M | BLR | Andrei Aramnau | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | BLR | Rizvan Gadzhiev | |||
Freestyle lightweight M | BLR | Albert Batyrov | |||
Freestyle welterweight M | BLR | Murad Gaidarov | |||
Freestyle lightweight W | BLR | Alena Filipava | |||
Freestyle middleweight W | BLR | Volha Khilko | |||
Greco-Roman featherweight M | BLR | Yury Dubinin | |||
Greco-Roman lightweight M | BLR | Mikhail Siamionau | |||
Greco-Roman welterweight M | BLR | Aleh Mikhalovich | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | BLR | Siarhei Artsiukhin | |||
* The list of Belarusian athletes in the 2008 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Belarusian athletes in the Olympic Summer Games in Beijing 2008 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||