Australian athletes in the London 2012 Olympics

Australian athletes at the London 2012 Olympics*

  Facts about Australiaat the London 2012 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M AUS Taylor Worth
Individual W AUS Elisa Barnard
 Athletics
400 m M AUS Steven Solomon
800 m M AUS Jeffrey Riseley
1500 m M AUS Ryan Gregson
5000 m M AUS Craig Mottram
Collis Birmingham
David McNeill
10000 m M AUS Ben St Lawrence
Marathon M AUS Jeff Hunt
Michael Shelley
Martin Dent
400 m hurdles M AUS Brendan Cole
Tristan Thomas
3000 m steeplechase M AUS Youcef Abdi
4x100 m M AUS Anthony Alozie
Andrew McCabe
Joshua Ross
Isaac Ntiamoha
4x400 m M AUS John Steffensen
Brendan Cole
Steven Solomon
Ben Offereins
20 km walk M AUS Adam Rutter
Chris Erickson
Jared Tallent
50 km walk M AUS Luke Adams
Jared Tallent
Nathan Deakes
Pole vault M AUS Steven Hooker
Long jump M AUS Henry Frayne
Mitchell Watt
Triple jump M AUS Henry Frayne
Shot put M AUS Dale Stevenson
Discus throw M AUS Julian Wruck
Scott Martin
Benn Harradine
Javelin throw M AUS Jarrod Bannister
100 m W AUS Melissa Breen
1500 m W AUS Zoe Buckman
Kaila McKnight
5000 m W AUS Eloise Wellings
10000 m W AUS Eloise Wellings
Marathon W AUS Benita Willis
Jessica Trengove
Lisa Jane Weightman
100 m hurdles W AUS Sally Pearson
400 m hurdles W AUS Lauren Boden
3000 m steeplechase W AUS Genevieve Lacaze
20 km walk W AUS Claire Tallent
Beki Lee
Regan Lamble
Pole vault W AUS Liz Parnov
Alana Boyd
Discus throw W AUS Dani Samuels
Javelin throw W AUS Kathryn Mitchell
Kimberley Mickle
 Badminton
Doubles M AUS Glenn Warfe
Ross Smith
Singles W AUS Victoria Na
Doubles W AUS Leanne Choo
Renuga Veeran
 Basketball
Basketball M AUS Mark Worthington
David Andersen
Aleks Maric
Peter Crawford
Adam Gibson
David Barlow
Joe Ingles
Brad Newley
Aron Baynes
Matthew Dellavedova
Patrick Mills
Matt Nielsen
Basketball W AUS Suzy Batkovic
Kristi Harrower
Kathleen Macleod
Samantha Richards
Abby Bishop
Jennifer Screen
Elizabeth Cambage
Lauren Jackson
Jenna O'Hea
Laura Hodges
Rachel Jarry
Belinda Snell
 Boxing
Light-flyweight M AUS Billy Ward
Flyweight M AUS Jackson Woods
Bantamweight M AUS Ibrahim Balla
Lightweight M AUS Luke Jackson
Light-welterweight M AUS Jeffrey Horn
Welterweight M AUS Cameron Hammond
Light-heavyweight M AUS Damien Hooper
Heavyweight M AUS Jai Tapu Opetaia
Super-heavyweight M AUS Johan Linde
Middleweight W AUS Naomi-Lee Fischer-Rasmussen
 Canoe & Kayak
K1 200 m W AUS Alana Nicholls
K1 500 m W AUS Alana Nicholls
K2 500 m W AUS Lyndsie Fogarty
Naomi Flood
K4 500 m W AUS Jo Brigden-Jones
Hannah Davis
Rachel Lovell
Lyndsie Fogarty
K1 200 m M AUS Murray Stewart
K2 200 m M AUS Jesse Phillips
Stephen Bird
K1 1000 m M AUS Murray Stewart
K2 1000 m M AUS Dave Smith
Ken Wallace
K4 1000 m M AUS Jacob Clear
Dave Smith
Tate Smith
Murray Stewart
C1 200 m M AUS Sebastian Marczak
C1 1000 m M AUS Jake Donaghey
C2 1000 m M AUS Jake Donaghey
Alex Haas
K1 slalom W AUS Jessica Fox
K1 slalom M AUS Warwick Draper
C1 slalom M AUS Kynan Maley
C2 slalom M AUS Kynan Maley
Robin Jeffery
 Cycling
Road race M AUS Matthew Goss
Simon Gerrans
Stuart O'Grady
Cadel Evans
Michael Rogers
Road race W AUS Shara Gillow
Chloe Hosking
Amanda Spratt
Time trial W AUS Shara Gillow
Time trial M AUS Michael Rogers
Omnium W AUS Annette Edmondson
Omnium M AUS Glenn O'Shea
Team pursuit M AUS Glenn O'Shea
Michael Hepburn
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Keirin W AUS Anna Meares
Team pursuit W AUS Melissa Hoskins
Annette Edmondson
Josephine Tomic
Team sprint W AUS Kaarle McCulloch
Anna Meares
Sprint M AUS Shane Perkins
Sprint W AUS Anna Meares
Team sprint M AUS Shane Perkins
Scott Sunderland
Matthew Glaetzer
Keirin M AUS Shane Perkins
Mountainbike M AUS Daniel McConnell
Mountainbike W AUS Rebecca Henderson
BMX M AUS Brian Kirkham
Khalen Young
Sam Willoughby
BMX W AUS Caroline Buchanan
Lauren Reynolds
 Diving
Springboard M AUS Ethan Warren
Springboard W AUS Jaele Patrick
Sharleen Stratton
Platform M AUS James Connor
Matthew Mitcham
Platform W AUS Melissa Wu
Brittany Broben
Synchronized springboard W AUS Sharleen Stratton
Anabelle Smith
Synchronized platform W AUS Rachel Bugg
Loudy Wiggins
 Equestrian
Dressage individual  AUS Kristy Oatley
Mary Hanna
Lyndal Oatley
Dressage team  AUS Kristy Oatley
Mary Hanna
Lyndal Oatley
Eventing individual  AUS Andrew Hoy
Lucinda Fredericks
Christopher Burton
Eventing team  AUS Lucinda Fredericks
Andrew Hoy
Christopher Burton
Clayton Fredericks
Sam Griffiths
Jumping team  AUS Edwina Tops-Alexander
Julia Hargreaves
Matthew Williams
James Paterson-Robinson
 Gymnastics
Individual all-round W AUS Ashleigh Brennan
Emily Little
Individual all-round M AUS Joshua Jefferis
Team W AUS Ashleigh Brennan
Lauren Mitchell
Larrissa Miller
Georgia Bonora
Emily Little
Floor W AUS Lauren Mitchell
Ashleigh Brennan
Larrissa Miller
Emily Little
Balance beam W AUS Emily Little
Lauren Mitchell
Ashleigh Brennan
Georgia Bonora
Uneven bars W AUS Emily Little
Ashleigh Brennan
Larrissa Miller
Georgia Bonora
Floor M AUS Joshua Jefferis
Pommel horse M AUS Joshua Jefferis
Rings M AUS Joshua Jefferis
Parallel bars M AUS Joshua Jefferis
Horizontal bar M AUS Joshua Jefferis
Rhythmic individual all-round W AUS Janine Murray
Trampoline individual M AUS Blake Gaudry
 Hockey
Hockey M AUS Matt Gohdes
Russell Ford
Kieran Govers
Matthew Swann
Edward Ockenden
Liam De Young
Christopher Ciriello
Simon Orchard
Matthew Butturini
Nathan Burgers
Timothy Deavin
Joel Carroll
Jamie Dwyer
Glenn Turner
Fergus Kavanagh
Mark Knowles
 Judo
Lightweight W AUS Carli Renzi
Middleweight W AUS Sally Conway
Extra-lightweight M AUS Arnie Dickins
Half-lightweight M AUS Ivo Dos Santos
Colin Coates
Middleweight M AUS Mark Anthony
Half-heavyweight M AUS Anthony Liu
Heavyweight M AUS Jake Andrewartha
 Modern Pentathlon
Individual W AUS Chloe Esposito
Individual M AUS Edward Fernon
 Rowing
Single sculls W AUS Kimberley Crow
Double sculls W AUS Kimberley Crow
Brooke Pratley
Double sculls M AUS David Crawshay
Scott Brennan
Pair without coxswain W AUS Sarah Tait
Kate Hornsey
Pair without coxswain M AUS Brodie Buckland
James Marburg
Quadruple sculls without cox W AUS Kerry Hore
Amy Clay
Dana Faletic
Pauline Frasca
Quadruple sculls M AUS Christopher Morgan
James McRae
Karsten Forsterling
Daniel Noonan
Four without coxswain M AUS William Lockwood
Joshua Dunkley-Smith
Drew Ginn
James Chapman
Eight with coxswain W AUS Robyn Selby Smith
Tess Gerrand
Sally Kehoe
Hannah Vermeersch
Phoebe Stanley
Elizabeth Patrick
Renee Chatterton
Sarah Cook
Alexandra Hagan
Eight with coxswain M AUS Nicholas Purnell
Matthew Ryan
Joshua Booth
Tobias Lister
Bryn Coudraye
Cameron McKenzie-McHarg
Francis Hegerty
Thomas Swann
Samuel Loch
Lightweight double sculls W AUS Bronwen Watson
Hannah Every-Hall
Lightweight double sculls M AUS Roderick Chisholm
Thomas Gibson
Lightweight coxless four M AUS Anthony Edwards
Samuel Beltz
Benjamin Cureton
Todd Skipworth
 Sailing
Elliott 6 m W AUS Olivia Price
Lucinda Whitty
Nina Curtis
49er M AUS Nathan Outteridge
Iain Jensen
470 W AUS Belinda Stowell
Elise Rechichi
470 M AUS Mathew Belcher
Malcolm Page
Finn M AUS Brendan Casey
Laser W AUS Krystal Weir
Laser M AUS Tom Slingsby
Windsurfer W AUS Jessica Crisp
 Shooting
Rifle three positions M AUS Dane Sampson
Rifle three positions W AUS Robyn van Nus
Rifle prone M AUS Dane Sampson
Warren Potent
Air rifle M AUS Dane Sampson
William Godward
Air rifle W AUS Alethea Sedgman
Robyn van Nus
Sports pistol W AUS Lalita Yevglevskaya
Hayley Chapman
Free pistol M AUS Daniel Repacholi
Rapid fire pistol M AUS David Chapman
Air pistol W AUS Dina Aspandiyarova
Lalita Yevglevskaya
Air pistol M AUS Daniel Repacholi
Trap W AUS Suzanne Balogh
Trap M AUS Adam Vella
Michael Diamond
Skeet W AUS Lauryn Mark
Skeet M AUS Clive Barton
Keith Ferguson
Double trap M AUS Russell Mark
 Swimming
50 m freestyle W AUS Cate Campbell
Bronte Campbell
50 m freestyle M AUS Eamon Sullivan
James Magnussen
100 m freestyle W AUS Melanie Schlanger
Cate Campbell
100 m freestyle M AUS James Roberts
James Magnussen
200 m freestyle W AUS Kylie Palmer
Bronte Barratt
200 m freestyle M AUS Thomas Fraser-Holmes
Kenrick Monk
400 m freestyle W AUS Kylie Palmer
Bronte Barratt
400 m freestyle M AUS Ryan Napoleon
David McKeon
800 m freestyle W AUS Kylie Palmer
Jessica Ashwood
1500 m freestyle M AUS Jarrod Poort
100 m backstroke W AUS Emily Seebohm
Belinda Hocking
100 m backstroke M AUS Daniel Arnamnart
Hayden Stoeckel
200 m backstroke W AUS Nay Meagen
Belinda Hocking
200 m backstroke M AUS Mitchell Larkin
Matson Lawson
100 m breaststroke W AUS Leiston Pickett
Leisel Jones
100 m breaststroke M AUS Brenton Rickard
Christian Sprenger
200 m breaststroke W AUS Tessa Wallace
Sally Foster
200 m breaststroke M AUS Brenton Rickard
100 m butterfly W AUS Alicia Coutts
Jessicah Schipper
100 m butterfly M AUS Chris Wright
Jayden Hadler
200 m butterfly W AUS Jessicah Schipper
Samantha Hamill
200 m butterfly M AUS Nick D'Arcy
Chris Wright
200 m medley W AUS Stephanie Rice
Alicia Coutts
200 m medley M AUS Daniel Tranter
Jayden Hadler
400 m medley W AUS Stephanie Rice
Blair Evans
400 m medley M AUS Daniel Tranter
Thomas Fraser-Holmes
4x100 m freestyle W AUS Emily Seebohm
Melanie Schlanger
Alicia Coutts
Yolane Kukla
Cate Campbell
Lisbeth Trickett
Brittany Elmslie
4x100 m freestyle M AUS Matthew Targett
Cameron McEvoy
James Roberts
Tommaso D'Orsogna
Eamon Sullivan
James Magnussen
4x200 m freestyle W AUS Angie Bainbridge
Melanie Schlanger
Alicia Coutts
Bronte Barratt
Kylie Palmer
Jade Neilsen
Blair Evans
Brittany Elmslie
4x200 m freestyle M AUS Thomas Fraser-Holmes
David McKeon
Ned McKendry
Cameron McEvoy
Ryan Napoleon
Kenrick Monk
4x100 m medley W AUS Melanie Schlanger
Leisel Jones
Brittany Elmslie
Emily Seebohm
Alicia Coutts
4x100 m medley M AUS Matthew Targett
Christian Sprenger
Hayden Stoeckel
Brenton Rickard
Tommaso D'Orsogna
James Magnussen
Marathon 10 km W AUS Melissa Gorman
Marathon 10 km M AUS Ky Hurst
 Synchronized Swimming
Duet W AUS Eloise Amberger
Sarah Bombell
Team W AUS Olia Burtaev
Bianca Hammett
Eloise Amberger
Tamika Domrow
Tarren Otte
Sarah Bombell
Jenny-Lyn Anderson
Samantha Reid
Frankie Owen
 Table Tennis
Singles M AUS Justin Han
William Henzell
Singles W AUS Miao Miao
Jianfang Lay
Team M AUS William Henzell
Robert Frank
Justin Han
Team W AUS Miao Miao
Vivian Tan
Jian Fang Lay
 Taekwondo
Welterweight W AUS Carmen Marton
Flyweight M AUS Safwan Khalil
 Tennis
Singles M AUS Bernard Tomic
Lleyton Hewitt
Singles W AUS Samantha Stosur
Doubles W AUS Jarmila Wolfe
Casey Dellacqua
Anastasia Rodionova
Samantha Stosur
Doubles mixed  AUS Lleyton Hewitt
Samantha Stosur
 Triathlon
Individual W AUS Emma Moffatt
Emma Jackson
Erin Densham
Individual M AUS Courtney Atkinson
Brad Kahlefeldt
Brendan Sexton
 Volleyball
Volleyball M AUS Aden Tutton
Grigory Sukochev
Andrew Grant
Harrison Peacock
Travis Passier
Igor Yudin
Aidan Zingel
Thomas Edgar
Adam White
Lincoln Williams
Nathan Roberts
Luke Smith
 Water Polo
Water polo W AUS Nicola Zagame
Victoria Brown
Ash Southern
Melissa Rippon
Glencora Ralph
Kate Gynther
Rowie Webster
Bronwen Knox
Jane Moran
Gemma Beadsworth
Holly Lincoln-Smith
Alicia McCormack
Sophie Smith
 Weightlifting
Middleweight W AUS Seen Lee
Super-heavyweight M AUS Damon Kelly
 Wrestling
Freestyle featherweight M AUS Farzad Tarash
* The list of Australian athletes in the 2012 Olympic Games is not yet complete
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in London 2012 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy