Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Atlanta 1996
Australske medaljer ved OL i Atlanta 1996
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Hockey
Hockey K
AUS
Clover Maitland
Juliet Haslam
Michelle Andrews
Katrina Powell
Louise Dobson
Danielle Roche
Nova Peris-Kneebone
Karen Marsden
Alyson Annan
Kate Starre
Jenny Morris
Rechelle Hawkes
Jackie Pereira
Renita Farrell
Liane Tooth
Lisa Powell
Ridning
Military hold
AUS
Andrew Hoy
Wedy Schaeffer
Phillip Dutton
Roning
Toer uden styrmand K
AUS
Kate Slatter
Megan Still
Firer uden styrmand M
AUS
Michael McKay
James Tomkins
Nicholas Green
Drew Ginn
Skydning
Trap M
AUS
Michael Diamond
Dobbelttrap M
AUS
Russell Mark
Svømning
1500 m fri stil M
AUS
Kieren Perkins
200 m butterfly K
AUS
Susan O'Neill
Tennis
Double M
AUS
Mark Woodforde
Todd Woodbridge
Sølvmedaljer
Atletik
400 m K
AUS
Cathy Freeman
Spydkast K
AUS
Louise McPaul
Cykling
Sprint K
AUS
Michelle Ferris
Roning
Toer uden styrmand M
AUS
Robert Scott
David Weightman
Sejlsport
Tornado
AUS
Mitch Booth
Andrew Landenberger
Svømning
1500 m fri stil M
AUS
Daniel Kowalski
100 m butterfly M
AUS
Scott Miller
200 m butterfly K
AUS
Petria Thomas
4x100 m medley K
AUS
Helen Denman
Sarah Ryan
Susan O'Neill
Nicole Stevenson
Angela Kennedy
Samantha Riley
Bronzemedaljer
Basketball
Basketball K
AUS
Jennifer Whittle
Sandy Brondello
Carla Boyd
Fiona Robinson
Shelley Sandie
Michelle Chandler
Michele Timms
Allison Cook
Rachael Sporn
Michele Brogan
Trisha Fallon
Robyn Maher
Cykling
Individuel forfølgelse M
AUS
Bradley McGee
Holdforfølgelse M
AUS
Bradley McGee
Brett Aitken
Stuart O'Grady
Dean Woods
Pointsløb M
AUS
Stuart O'Grady
Pointsløb K
AUS
Lucy Tyler-Sharman
Hockey
Hockey M
AUS
Matthew Smith
Daniel Sproule
Lachlan Dreher
Stephen Davies
Lachlan Elmer
Stuart Carruthers
Grant Smith
Damon Diletti
Kenneth Wark
Jay Stacy
Paul Gaudoin
Michael York
Brendan Garard
Mark Hager
Baedon Choppy
Paul Lewis
Kano & kajak
K2 500 m K
AUS
Anna Wood
Katrin Borchert
K2 500 m M
AUS
Andrew Trim
Daniel Collins
K1 1000 m M
AUS
Clint Robinson
Roning
Dobbeltfirer M
AUS
Duncan Free
Janusz Hooker
Boden Hanson
Ronald Snook
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Rebecca Joyce
Virginia Lee
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
Bruce Hick
Anthony Edwards
Sejlsport
Star
AUS
David Giles
Colin Beashel
Skydning
Dobbelttrap K
AUS
Deserie Huddleston
Softball
Softball K
AUS
Joanne Brown
Brooke Wilkins
Nicole Richardson
Francine McRae
Jocelyn Lester
Carolyn Crudgington
Kerry Dienelt
Melanie Roche
Kim Cooper
Haylea Petrie
Sally McDermid
Pata Edebone
Tanya Harding
Natalie Ward
Jennifer Holliday
Svømning
200 m fri stil M
AUS
Daniel Kowalski
400 m fri stil M
AUS
Daniel Kowalski
100 m brystsvømning K
AUS
Samantha Riley
200 m butterfly M
AUS
Scott Goodman
4x200 m fri stil K
AUS
Emma Johnson
Julia Greville
Lisa Mackie
Susan O'Neill
Nicole Stevenson
4x100 m medley M
AUS
Toby Haenen
Philip Rogers
Steven Dewick
Michael Klim
Scott Miller
Vægtløftning
Supersværvægt M
AUS
Stefan Botev Khristov
Volleyball
Beachvolley K
AUS
Natalie Cook
Kerri Pottharst
Informationen om Australien ved de olympiske sommerlege ved OL i Atlanta 1996 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy