Australian athletes at the Seoul 1988 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | AUS | Rodney Wagner | |||
Simon Fairweather | |||||
Christopher Blake | |||||
Team M | AUS | Christopher Blake | |||
Simon Fairweather | |||||
Rodney Wagner | |||||
Athletics | |||||
200 m M | AUS | Mark Garner | |||
400 m M | AUS | Darren Clark | |||
Robert Stone | |||||
Miles Murphy | |||||
1500 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
5000 m M | AUS | Andrew Lloyd | |||
10000 m M | AUS | Andrew Lloyd | |||
Marathon M | AUS | Robert de Castella | |||
Steve Moneghetti | |||||
Bradley Camp | |||||
400 m hurdles M | AUS | Leigh Miller | |||
4x400 m M | AUS | Robert Ballard | |||
Darren Clark | |||||
Miles Murphy | |||||
Mark Garner | |||||
Leigh Miller | |||||
20 km walk M | AUS | Simon Baker | |||
Andrew Jachno | |||||
50 km walk M | AUS | Simon Baker | |||
Andrew Jachno | |||||
Long jump M | AUS | David Culbert | |||
Discus throw M | AUS | Werner Reiterer | |||
Decathlon M | AUS | Simon Shirley | |||
100 m W | AUS | Kerry Johnson | |||
200 m W | AUS | Maree Holland | |||
Kerry Johnson | |||||
400 m W | AUS | Maree Holland | |||
3000 m W | AUS | Jacqueline Perkins | |||
10000 m W | AUS | Carolyn Schuwalow | |||
Jacqueline Perkins | |||||
Marathon W | AUS | Lisa Martin | |||
100 m hurdles W | AUS | Sally Flemming | |||
400 m hurdles W | AUS | Debra Flintoff-King | |||
Sally Hamilton | |||||
Jenny Laurendet | |||||
4x400 m W | AUS | Maree Holland | |||
Jennifer Laurendet | |||||
Debra Flintoff-King | |||||
Kerry Johnson | |||||
High jump W | AUS | Vanessa Browne | |||
Christine Stanton | |||||
Long jump W | AUS | Nicole Boegman | |||
Heptathlon W | AUS | Jane Flemming | |||
Basketball | |||||
Basketball M | AUS | Raymond Borner | |||
Bradley Dalton | |||||
Damian Keogh | |||||
Andrew Gaze | |||||
Luc Longley | |||||
Andrew Vlahov | |||||
Philip Smyth | |||||
Wayne Carroll | |||||
Marcus Bradtke | |||||
Darryl Pearce | |||||
Lawrence Sengstock | |||||
Basketball W | AUS | Jennifer Cheesman | |||
Julie Nykiel | |||||
Debra Slimmons | |||||
Maree White | |||||
Donna Quinn-Brown | |||||
Shelley Sandie | |||||
Robyn Maher | |||||
Patricia Mickan | |||||
Karen Dalton | |||||
Marina Moffa | |||||
Michele Timms | |||||
Boxing | |||||
Bantamweight M | AUS | Marcus Priaulx | |||
Featherweight M | AUS | Darren Hiles | |||
Light-welterweight M | AUS | Grahame Cheney | |||
Welterweight M | AUS | Darren Obah | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m M | AUS | Martin Hunter | |||
K2 500 m M | AUS | Peter Foster | |||
Kelvin Graham | |||||
K1 1000 m M | AUS | Grant Davies | |||
K2 1000 m M | AUS | Peter Foster | |||
Kelvin Graham | |||||
K4 1000 m M | AUS | Grant Kenny | |||
Paul Gilmour | |||||
Steven Wood | |||||
Bryan Thomas | |||||
Cycling | |||||
Road race W | AUS | Donna Gould | |||
Kathleen Shannon | |||||
Elizabeth Hepple | |||||
Road race M | AUS | Edward Salas | |||
Scott Steward | |||||
Stephen Fairless | |||||
Road race team M | AUS | Stephen Fairless | |||
Clayton Stevenson | |||||
Bruce Keech | |||||
Scott Steward | |||||
Individual pursuit M | AUS | Dean Woods | |||
Team pursuit M | AUS | Scott McGrory | |||
Dean Woods | |||||
Stephen McGlede | |||||
Wayne McCarney | |||||
Brett Dutton | |||||
Points race M | AUS | Robert Burns | |||
1000 m time trial M | AUS | Martin Vinnicombe | |||
Sprint M | AUS | Gary Neiwand | |||
Sprint W | AUS | Julie Speight | |||
Diving | |||||
Springboard M | AUS | Russell Butler | |||
Graeme Banks | |||||
Springboard W | AUS | Jennifer Donnet | |||
Platform M | AUS | Graeme Banks | |||
Craig Rogerson | |||||
Platform W | AUS | Julie Kent | |||
Equestrian | |||||
Eventing individual | AUS | Andrew Hoy | |||
Eventing team | AUS | Andrew Hoy | |||
David Green | |||||
Scott Keach | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | AUS | Andrea Chaplin | |||
Football | |||||
Football M | AUS | Robbie Dunn | |||
Graham Jennings | |||||
Scott Ollerenshaw | |||||
Alan Davidson | |||||
Gary Van Egmond | |||||
Andrew Koczka | |||||
Mike Petersen | |||||
Paul Wade | |||||
Charles Yankos | |||||
Michael Gibson | |||||
John Kosmina | |||||
David Mitchell | |||||
Vlado Bozinoski | |||||
Graham Arnold | |||||
Alan Hunter | |||||
Frank Farina | |||||
Alex Tobin | |||||
Oscar Crino | |||||
Jeff Olver | |||||
Robbie Slater | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | AUS | Leanne Rycroft | |||
Monique Allen | |||||
Individual all-round M | AUS | Ken Meredith | |||
Floor W | AUS | Leanne Rycroft | |||
Monique Allen | |||||
Vault W | AUS | Leanne Rycroft | |||
Monique Allen | |||||
Balance beam W | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Uneven bars W | AUS | Leanne Rycroft | |||
Monique Allen | |||||
Floor M | AUS | Ken Meredith | |||
Vault M | AUS | Ken Meredith | |||
Pommel horse M | AUS | Ken Meredith | |||
Rings M | AUS | Ken Meredith | |||
Parallel bars M | AUS | Ken Meredith | |||
Horizontal bar M | AUS | Ken Meredith | |||
Hockey | |||||
Hockey W | AUS | Tracey Belbin | |||
Kim Small | |||||
Deborah Bowman | |||||
Maree Fish | |||||
Loretta Dorman | |||||
Kathleen Partridge | |||||
Jackie Pereira | |||||
Michelle Capes | |||||
Lee Capes | |||||
Sandra Pisani | |||||
Sharon Patmore | |||||
Sally Carbon | |||||
Liane Tooth | |||||
Rechelle Hawkes | |||||
Lorraine Hillas | |||||
Elspeth Clement | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight M | AUS | Warren Rosser | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | AUS | Alexander Watson | |||
Rowing | |||||
Single sculls M | AUS | Hamish McGlashan | |||
Pair without coxswain M | AUS | Malcolm Batten | |||
Sam Patten | |||||
Quadruple sculls M | AUS | Richard Powell | |||
Paul Reedy | |||||
Brenton Terrell | |||||
Peter Antonie | |||||
Eight with coxswain M | AUS | Michael McKay | |||
Mark Doyle | |||||
Stephen Evans | |||||
Andrew Cooper | |||||
Ion Popa | |||||
James Galloway | |||||
James Tomkins | |||||
Dale Caterson | |||||
Hamish Mclachlan | |||||
Sailing | |||||
Soling | AUS | Matthew Percy | |||
Glenn Read | |||||
Robert Wilmot | |||||
Star | AUS | Colin Beashel | |||
Gregory Torpy | |||||
Tornado | AUS | Bradley Schafferius | |||
Roger Colman | |||||
470 W | AUS | Karyn Davis | |||
Nicola Green | |||||
Flying Dutchman | AUS | David Connor | |||
Gary Smith | |||||
Windsurfer M | AUS | Christopher Lawrence | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | AUS | Alan Smith | |||
Donald Brook | |||||
Rifle three positions W | AUS | Alison Feast | |||
Rifle prone M | AUS | Alan Smith | |||
Donald Brook | |||||
Air rifle M | AUS | Wolfgang Jobst | |||
Air rifle W | AUS | Alison Feast | |||
Moving target M | AUS | Bryan Wilson | |||
Sports pistol W | AUS | Valerie Winter | |||
Free pistol M | AUS | Phillip Adams | |||
Bengt Sandstrom | |||||
Air pistol W | AUS | Valerie Winter | |||
Air pistol M | AUS | Bengt Sandstrom | |||
Phillip Adams | |||||
Trap | AUS | John Maxwell | |||
Russell Mark | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | AUS | Karen van Wirdum | |||
50 m freestyle M | AUS | Thomas Stachewicz | |||
Andrew Baildon | |||||
100 m freestyle W | AUS | Karen van Wirdum | |||
Suzanne Baumer | |||||
100 m freestyle M | AUS | Andrew Baildon | |||
Thomas Stachewicz | |||||
200 m freestyle W | AUS | Sheridan Burge-Lopez | |||
Suzanne Baumer | |||||
200 m freestyle M | AUS | Thomas Stachewicz | |||
Duncan Armstrong | |||||
400 m freestyle W | AUS | Sheridan Burge-Lopez | |||
Janelle Elford | |||||
400 m freestyle M | AUS | Ian Brown | |||
Duncan Armstrong | |||||
800 m freestyle W | AUS | Janelle Elford | |||
Julie McDonald | |||||
1500 m freestyle M | AUS | Jason Plummer | |||
Michael McKenzie | |||||
100 m backstroke W | AUS | Nicole Livingstone | |||
Karen Lord | |||||
100 m backstroke M | AUS | Carl Wilson | |||
Simon Upton | |||||
200 m backstroke W | AUS | Nicole Livingstone | |||
Karen Lord | |||||
200 m backstroke M | AUS | Simon Upton | |||
100 m breaststroke W | AUS | Lara Hooiveld | |||
100 m breaststroke M | AUS | Ian McAdam | |||
200 m breaststroke W | AUS | Lara Hooiveld | |||
200 m breaststroke M | AUS | Ian McAdam | |||
100 m butterfly W | AUS | Fiona Alessandri | |||
100 m butterfly M | AUS | David Wilson | |||
Jon Sieben | |||||
200 m butterfly W | AUS | Donna Procter | |||
200 m butterfly M | AUS | David Wilson | |||
Martin Roberts | |||||
200 m medley W | AUS | Jodie Clatworthy | |||
Donna Procter | |||||
200 m medley M | AUS | Robert Bruce | |||
Robert Woodhouse | |||||
400 m medley W | AUS | Jodie Clatworthy | |||
Donna Procter | |||||
400 m medley M | AUS | Robert Bruce | |||
Robert Woodhouse | |||||
4x200 m freestyle M | AUS | Jason Plummer | |||
Duncan Armstrong | |||||
Martin Roberts | |||||
Ian Brown | |||||
Thomas Stachewicz | |||||
4x100 m medley W | AUS | Fiona Alessandri | |||
Karen van Wirdum | |||||
Lara Hooiveld | |||||
Nicole Livingstone | |||||
4x100 m medley M | AUS | Carl Wilson | |||
Jon Sieben | |||||
Ian McAdam | |||||
Andrew Baildon | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | AUS | Lisa Lieschke | |||
Semon Rohloff | |||||
Duet W | AUS | Lisa Lieschke | |||
Semon Rohloff | |||||
Table Tennis | |||||
Singles W | AUS | Kerri Tepper | |||
Nadia Bisiach | |||||
Tennis | |||||
Doubles W | AUS | Elizabeth Smylie | |||
Wendy Turnbull | |||||
Weightlifting | |||||
Flyweight M | AUS | Gregory Hayman | |||
Middleweight M | AUS | Paul Harrison | |||
Ronald Laycock | |||||
Super-heavyweight M | AUS | Charles Garzarella | |||
* The list of Australian athletes in the 1988 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Seoul 1988 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||