Australske deltagere ved OL i Seoul 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | AUS | Simon Fairweather | |||
Christopher Blake | |||||
Rodney Wagner | |||||
Hold M | AUS | Christopher Blake | |||
Simon Fairweather | |||||
Rodney Wagner | |||||
Atletik | |||||
200 m M | AUS | Mark Garner | |||
400 m M | AUS | Darren Clark | |||
Miles Murphy | |||||
Robert Stone | |||||
1500 m M | AUS | Patrick Scammell | |||
5000 m M | AUS | Andrew Lloyd | |||
10000 m M | AUS | Andrew Lloyd | |||
Maraton M | AUS | Bradley Camp | |||
Robert de Castella | |||||
Steve Moneghetti | |||||
400 m hæk M | AUS | Leigh Miller | |||
4x400 m M | AUS | Miles Murphy | |||
Robert Ballard | |||||
Mark Garner | |||||
Darren Clark | |||||
Leigh Miller | |||||
20 km kapgang M | AUS | Andrew Jachno | |||
Simon Baker | |||||
50 km kapgang M | AUS | Simon Baker | |||
Andrew Jachno | |||||
Længdespring M | AUS | David Culbert | |||
Diskoskast M | AUS | Werner Reiterer | |||
Tikamp M | AUS | Simon Shirley | |||
100 m K | AUS | Kerry Johnson | |||
200 m K | AUS | Kerry Johnson | |||
Maree Holland | |||||
400 m K | AUS | Maree Holland | |||
3000 m K | AUS | Jacqueline Perkins | |||
10000 m K | AUS | Carolyn Schuwalow | |||
Jacqueline Perkins | |||||
Maraton K | AUS | Lisa Martin | |||
100 m hæk K | AUS | Sally Flemming | |||
400 m hæk K | AUS | Debra Flintoff-King | |||
Sally Hamilton | |||||
Jenny Laurendet | |||||
4x400 m K | AUS | Jennifer Laurendet | |||
Debra Flintoff-King | |||||
Kerry Johnson | |||||
Maree Holland | |||||
Højdespring K | AUS | Vanessa Browne | |||
Christine Stanton | |||||
Længdespring K | AUS | Nicole Boegman | |||
Syvkamp K | AUS | Jane Flemming | |||
Basketball | |||||
Basketball M | AUS | Andrew Vlahov | |||
Raymond Borner | |||||
Bradley Dalton | |||||
Marcus Bradtke | |||||
Andrew Gaze | |||||
Luc Longley | |||||
Lawrence Sengstock | |||||
Philip Smyth | |||||
Wayne Carroll | |||||
Damian Keogh | |||||
Darryl Pearce | |||||
Basketball K | AUS | Jennifer Cheesman | |||
Donna Quinn-Brown | |||||
Debra Slimmons | |||||
Maree White | |||||
Patricia Mickan | |||||
Shelley Sandie | |||||
Robyn Maher | |||||
Michele Timms | |||||
Marina Moffa | |||||
Julie Nykiel | |||||
Karen Dalton | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | AUS | Marcus Priaulx | |||
Fjervægt M | AUS | Darren Hiles | |||
Letweltervægt M | AUS | Grahame Cheney | |||
Weltervægt M | AUS | Darren Obah | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | AUS | Martin Hunter | |||
K2 500 m M | AUS | Peter Foster | |||
Kelvin Graham | |||||
K1 1000 m M | AUS | Grant Davies | |||
K2 1000 m M | AUS | Peter Foster | |||
Kelvin Graham | |||||
K4 1000 m M | AUS | Paul Gilmour | |||
Steven Wood | |||||
Bryan Thomas | |||||
Grant Kenny | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | AUS | Donna Gould | |||
Kathleen Shannon | |||||
Elizabeth Hepple | |||||
Landevejsløb M | AUS | Scott Steward | |||
Stephen Fairless | |||||
Edward Salas | |||||
Landevejsløb hold M | AUS | Scott Steward | |||
Stephen Fairless | |||||
Clayton Stevenson | |||||
Bruce Keech | |||||
Individuel forfølgelse M | AUS | Dean Woods | |||
Holdforfølgelse M | AUS | Dean Woods | |||
Wayne McCarney | |||||
Stephen McGlede | |||||
Brett Dutton | |||||
Scott McGrory | |||||
Pointsløb M | AUS | Robert Burns | |||
1000 m på tid M | AUS | Martin Vinnicombe | |||
Sprint M | AUS | Gary Neiwand | |||
Sprint K | AUS | Julie Speight | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Graeme Banks | |||
Russell Butler | |||||
3 m spring K | AUS | Jennifer Donnet | |||
Tårnspring M | AUS | Graeme Banks | |||
Craig Rogerson | |||||
Tårnspring K | AUS | Julie Kent | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | AUS | Andrew Hoy | |||
Military hold | AUS | David Green | |||
Scott Keach | |||||
Andrew Hoy | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | AUS | Andrea Chaplin | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | AUS | Alan Hunter | |||
Frank Farina | |||||
Andrew Koczka | |||||
Mike Petersen | |||||
Vlado Bozinoski | |||||
Graham Arnold | |||||
Robbie Slater | |||||
John Kosmina | |||||
David Mitchell | |||||
Oscar Crino | |||||
Jeff Olver | |||||
Alan Davidson | |||||
Gary Van Egmond | |||||
Alex Tobin | |||||
Graham Jennings | |||||
Scott Ollerenshaw | |||||
Charles Yankos | |||||
Michael Gibson | |||||
Robbie Dunn | |||||
Paul Wade | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Individuelt M | AUS | Ken Meredith | |||
Gulv K | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Spring på hest K | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Bom K | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Forskudt barre K | AUS | Monique Allen | |||
Leanne Rycroft | |||||
Gulv M | AUS | Ken Meredith | |||
Spring på hest M | AUS | Ken Meredith | |||
Bensving M | AUS | Ken Meredith | |||
Ringe M | AUS | Ken Meredith | |||
Barre M | AUS | Ken Meredith | |||
Reck M | AUS | Ken Meredith | |||
Hockey | |||||
Hockey K | AUS | Lee Capes | |||
Sandra Pisani | |||||
Sharon Patmore | |||||
Sally Carbon | |||||
Liane Tooth | |||||
Rechelle Hawkes | |||||
Lorraine Hillas | |||||
Elspeth Clement | |||||
Maree Fish | |||||
Tracey Belbin | |||||
Kim Small | |||||
Deborah Bowman | |||||
Michelle Capes | |||||
Loretta Dorman | |||||
Kathleen Partridge | |||||
Jackie Pereira | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt M | AUS | Warren Rosser | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUS | Alexander Watson | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | AUS | Hamish McGlashan | |||
Toer uden styrmand M | AUS | Sam Patten | |||
Malcolm Batten | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Peter Antonie | |||
Richard Powell | |||||
Paul Reedy | |||||
Brenton Terrell | |||||
Otter M | AUS | Ion Popa | |||
James Galloway | |||||
James Tomkins | |||||
Dale Caterson | |||||
Hamish Mclachlan | |||||
Michael McKay | |||||
Mark Doyle | |||||
Stephen Evans | |||||
Andrew Cooper | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | AUS | Matthew Percy | |||
Glenn Read | |||||
Robert Wilmot | |||||
Star | AUS | Gregory Torpy | |||
Colin Beashel | |||||
Tornado | AUS | Bradley Schafferius | |||
Roger Colman | |||||
470 K | AUS | Karyn Davis | |||
Nicola Green | |||||
Flying Dutchman | AUS | Gary Smith | |||
David Connor | |||||
Windsurfer M | AUS | Christopher Lawrence | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | AUS | Donald Brook | |||
Alan Smith | |||||
Riffel tre positioner K | AUS | Alison Feast | |||
Riffel liggende M | AUS | Donald Brook | |||
Alan Smith | |||||
Luftriffel M | AUS | Wolfgang Jobst | |||
Luftriffel K | AUS | Alison Feast | |||
Bevægeligt mål M | AUS | Bryan Wilson | |||
Sportspistol K | AUS | Valerie Winter | |||
Fri pistol M | AUS | Phillip Adams | |||
Bengt Sandstrom | |||||
Luftpistol K | AUS | Valerie Winter | |||
Luftpistol M | AUS | Bengt Sandstrom | |||
Phillip Adams | |||||
Trap | AUS | Russell Mark | |||
John Maxwell | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | AUS | Karen van Wirdum | |||
50 m fri stil M | AUS | Thomas Stachewicz | |||
Andrew Baildon | |||||
100 m fri stil K | AUS | Suzanne Baumer | |||
Karen van Wirdum | |||||
100 m fri stil M | AUS | Andrew Baildon | |||
Thomas Stachewicz | |||||
200 m fri stil K | AUS | Suzanne Baumer | |||
Sheridan Burge-Lopez | |||||
200 m fri stil M | AUS | Thomas Stachewicz | |||
Duncan Armstrong | |||||
400 m fri stil K | AUS | Janelle Elford | |||
Sheridan Burge-Lopez | |||||
400 m fri stil M | AUS | Ian Brown | |||
Duncan Armstrong | |||||
800 m fri stil K | AUS | Janelle Elford | |||
Julie McDonald | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Michael McKenzie | |||
Jason Plummer | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Nicole Livingstone | |||
Karen Lord | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | Carl Wilson | |||
Simon Upton | |||||
200 m rygcrawl K | AUS | Nicole Livingstone | |||
Karen Lord | |||||
200 m rygcrawl M | AUS | Simon Upton | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Lara Hooiveld | |||
100 m brystsvømning M | AUS | Ian McAdam | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Lara Hooiveld | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Ian McAdam | |||
100 m butterfly K | AUS | Fiona Alessandri | |||
100 m butterfly M | AUS | David Wilson | |||
Jon Sieben | |||||
200 m butterfly K | AUS | Donna Procter | |||
200 m butterfly M | AUS | David Wilson | |||
Martin Roberts | |||||
200 m medley K | AUS | Jodie Clatworthy | |||
Donna Procter | |||||
200 m medley M | AUS | Robert Bruce | |||
Robert Woodhouse | |||||
400 m medley K | AUS | Jodie Clatworthy | |||
Donna Procter | |||||
400 m medley M | AUS | Robert Bruce | |||
Robert Woodhouse | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Martin Roberts | |||
Ian Brown | |||||
Thomas Stachewicz | |||||
Jason Plummer | |||||
Duncan Armstrong | |||||
4x100 m medley K | AUS | Karen van Wirdum | |||
Lara Hooiveld | |||||
Nicole Livingstone | |||||
Fiona Alessandri | |||||
4x100 m medley M | AUS | Jon Sieben | |||
Ian McAdam | |||||
Andrew Baildon | |||||
Carl Wilson | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | AUS | Lisa Lieschke | |||
Semon Rohloff | |||||
Duet K | AUS | Semon Rohloff | |||
Lisa Lieschke | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | AUS | Kerri Tepper | |||
Nadia Bisiach | |||||
Tennis | |||||
Double K | AUS | Elizabeth Smylie | |||
Wendy Turnbull | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | AUS | Gregory Hayman | |||
Mellemvægt M | AUS | Paul Harrison | |||
Ronald Laycock | |||||
Supersværvægt M | AUS | Charles Garzarella | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Seoul 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||