Australian athletes at the Rome 1960 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | AUS | Dennis Tipping | |||
200 m M | AUS | Dennis Tipping | |||
400 m M | AUS | Kevan Gosper | |||
800 m M | AUS | Anthony Blue | |||
1500 m M | AUS | Albert Thomas | |||
Herbert Elliott | |||||
Mervyn Lincoln | |||||
5000 m M | AUS | Albert Thomas | |||
David Power | |||||
Allan Lawrence | |||||
10000 m M | AUS | Allan Lawrence | |||
David Power | |||||
Marathon M | AUS | Ian Sinfield | |||
Allan Lawrence | |||||
110 m hurdles M | AUS | John Chittick | |||
20 km walk M | AUS | Ronald Crawford | |||
Noel Freeman | |||||
50 km walk M | AUS | Ronald Crawford | |||
Noel Freeman | |||||
High jump M | AUS | Charles Porter | |||
Long jump M | AUS | John Baguley | |||
Ian Tomlinson | |||||
Bevyn Baker | |||||
Triple jump M | AUS | Ian Tomlinson | |||
John Baguley | |||||
Shot put M | AUS | Warwick Selvey | |||
Discus throw M | AUS | Warwick Selvey | |||
100 m W | AUS | Patricia Duggan | |||
Elizabeth Cuthbert | |||||
Marlene Matthews | |||||
200 m W | AUS | Norma Fleming | |||
Patricia Duggan | |||||
800 m W | AUS | Dixie Willis | |||
Brenda Jones | |||||
80 m hurdles W | AUS | Norma Thrower | |||
Gloria Cooke | |||||
4x100 m W | AUS | Norma Thrower | |||
Norma Croker | |||||
Patricia Duggan | |||||
Marlene Matthews | |||||
High jump W | AUS | Helen Frith | |||
Long jump W | AUS | Sylvia Mitchell | |||
Helen Frith | |||||
Norma Croker | |||||
Javelin throw W | AUS | Anna Pazera | |||
Boxing | |||||
Flyweight M | AUS | Rocky Gattellari | |||
Bantamweight M | AUS | Oliver Taylor | |||
Featherweight M | AUS | Danny Males | |||
Lightweight M | AUS | Sid Prior | |||
Light-welterweight M | AUS | Gerald Freeman | |||
Welterweight M | AUS | Des Duguid | |||
Light-middleweight M | AUS | John Bukowski | |||
Middleweight M | AUS | Teifion Davies | |||
Light-heavyweight M | AUS | Anthony Madigan | |||
Heavyweight M | AUS | Ronald Taylor | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | AUS | Hedwig Sager | |||
K2 500 m W | AUS | Hedwig Sager | |||
Cynthia Nicholas | |||||
K1 1000 m M | AUS | Phillip Coles | |||
K2 1000 m M | AUS | Barry Stuart | |||
Dennis Green | |||||
K1 4x500 m M | AUS | Barry Stuart | |||
Allan Livingstone | |||||
Dennis Green | |||||
Phillip Coles | |||||
C1 1000 m M | AUS | Adrian Powell | |||
Cycling | |||||
Road race M | AUS | Alan Grindall | |||
Frank Brazier | |||||
Robert Whetters | |||||
Garry Jones | |||||
Road race team M | AUS | Warren Scarfe | |||
Frank Brazier | |||||
Garry Jones | |||||
Alan Grindall | |||||
Team pursuit M | AUS | Garry Jones | |||
Frank Brazier | |||||
Warren Scarfe | |||||
Robert Whetters | |||||
1000 m time trial M | AUS | Ian Chapman | |||
Sprint M | AUS | Ronald Baensch | |||
Tandem M | AUS | Geoff Smith | |||
Ian Browne | |||||
Diving | |||||
Springboard M | AUS | Kenneth Crotty | |||
Graham Deuble | |||||
Springboard W | AUS | Susan Knight | |||
Platform M | AUS | Barry Holmes | |||
Platform W | AUS | Susan Knight | |||
Equestrian | |||||
Eventing individual | AUS | Neale Lavis | |||
Lawrence Morgan | |||||
Eventing team | AUS | Lawrence Morgan | |||
Neale Larvis | |||||
William Roycroft | |||||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | AUS | Hugh Doherty | |||
Neville Sayers | |||||
Peter Macken | |||||
Team M | AUS | Peter Macken | |||
Hugh Doherty | |||||
Neville Sayers | |||||
Rowing | |||||
Double sculls M | AUS | Ian Tutty | |||
Kevyn Webb | |||||
Pair without coxswain M | AUS | John Hunt | |||
Terry Davies | |||||
Pair with coxswain M | AUS | Walter Howell | |||
Ian Johnston | |||||
Paul Guest | |||||
Four without coxswain M | AUS | Kim Jelbart | |||
Peter Guest | |||||
Brian Vear | |||||
Peter Gillon | |||||
Four with coxswain M | AUS | Lionel Robberds | |||
Maxwell Annett | |||||
Roland Waddington | |||||
Graeme Allen | |||||
John Hudson | |||||
Eight with coxswain M | AUS | Geoffrey Hale | |||
Alexander Cunningham | |||||
John Ledder | |||||
Berry Durston | |||||
Terrence Scoock | |||||
Milton Francis | |||||
John Rosser | |||||
Roger Ninham | |||||
Maxwell Gamble | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | AUS | Alexander Sturrock | |||
Ernest Wagstaff | |||||
David Bingham | |||||
Dragon | AUS | Alan Cain | |||
Harold Brooke | |||||
John Coon | |||||
Star | AUS | John Downey | |||
Robert French | |||||
Finn M | AUS | Ronald Jenyns | |||
Flying Dutchman | AUS | Ian Palmer | |||
Roland Tasker | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | AUS | Don Tolhurst | |||
Norman Rule | |||||
Rifle prone M | AUS | Norman Rule | |||
Don Tolhurst | |||||
Free rifle M | AUS | John Holt | |||
Don Tolhurst | |||||
Free pistol M | AUS | John Tremelling | |||
Rodney Johnson | |||||
Rapid fire pistol M | AUS | Neville Sayers | |||
Michael Papps | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | AUS | Ilse Konrads | |||
Dawn Fraser | |||||
100 m freestyle M | AUS | Jon Henricks | |||
John Devitt | |||||
400 m freestyle W | AUS | Ilse Konrads | |||
Dawn Fraser | |||||
400 m freestyle M | AUS | Murray Rose | |||
John Konrads | |||||
1500 m freestyle M | AUS | Murray Rose | |||
John Konrads | |||||
100 m backstroke W | AUS | Marilyn Wilson | |||
Gerganyia Beckitt | |||||
100 m backstroke M | AUS | John Monckton | |||
David Theile | |||||
200 m breaststroke W | AUS | Rosemary Lassig | |||
Janet Hogan | |||||
200 m breaststroke M | AUS | William Burton | |||
Terry Gathercole | |||||
100 m butterfly W | AUS | Janice Andrew | |||
Dawn Fraser | |||||
200 m butterfly M | AUS | Neville Hayes | |||
Kevin Berry | |||||
4x100 m freestyle W | AUS | Ruth Everuss | |||
Lorraine Crapp | |||||
Ilse Konrads | |||||
Alva Colquhoun | |||||
Dawn Fraser | |||||
Sandra Morgan | |||||
4x200 m freestyle M | AUS | David Dickson | |||
Murray Rose | |||||
John Konrads | |||||
John Rigby | |||||
Allan Wood | |||||
John Devitt | |||||
4x100 m medley W | AUS | Janice Andrew | |||
Rosemary Lassig | |||||
Ilse Konrads | |||||
Dawn Fraser | |||||
Marilyn Wilson | |||||
Amber Beckett | |||||
4x100 m medley M | AUS | Kevin Berry | |||
David Theile | |||||
William Burton | |||||
Terry Gathercole | |||||
Geoffrey Shipton | |||||
Julian Carroll | |||||
Neville Hayes | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | AUS | Alan Oshyer | |||
Lightweight M | AUS | Neville Pery | |||
Middleweight M | AUS | Donald Bayley | |||
Daryl Cohen | |||||
Middle-heavyweight M | AUS | Manoel Santos | |||
Heavyweight M | AUS | Cornel Wilczek | |||
Arthur Shannos | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle heavyweight M | AUS | Ray Mitchell | |||
* The list of Australian athletes in the 1960 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Rome 1960 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||