Australske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | AUS | Dennis Tipping | |||
200 m M | AUS | Dennis Tipping | |||
400 m M | AUS | Kevan Gosper | |||
800 m M | AUS | Anthony Blue | |||
1500 m M | AUS | Albert Thomas | |||
Herbert Elliott | |||||
Mervyn Lincoln | |||||
5000 m M | AUS | David Power | |||
Allan Lawrence | |||||
Albert Thomas | |||||
10000 m M | AUS | Allan Lawrence | |||
David Power | |||||
Maraton M | AUS | Allan Lawrence | |||
Ian Sinfield | |||||
110 m hæk M | AUS | John Chittick | |||
20 km kapgang M | AUS | Ronald Crawford | |||
Noel Freeman | |||||
50 km kapgang M | AUS | Noel Freeman | |||
Ronald Crawford | |||||
Højdespring M | AUS | Charles Porter | |||
Længdespring M | AUS | Ian Tomlinson | |||
Bevyn Baker | |||||
John Baguley | |||||
Trespring M | AUS | John Baguley | |||
Ian Tomlinson | |||||
Kuglestød M | AUS | Warwick Selvey | |||
Diskoskast M | AUS | Warwick Selvey | |||
100 m K | AUS | Elizabeth Cuthbert | |||
Marlene Matthews | |||||
Patricia Duggan | |||||
200 m K | AUS | Norma Fleming | |||
Patricia Duggan | |||||
800 m K | AUS | Dixie Willis | |||
Brenda Jones | |||||
80 m hæk K | AUS | Gloria Cooke | |||
Norma Thrower | |||||
4x100 m K | AUS | Marlene Matthews | |||
Norma Thrower | |||||
Norma Croker | |||||
Patricia Duggan | |||||
Højdespring K | AUS | Helen Frith | |||
Længdespring K | AUS | Helen Frith | |||
Sylvia Mitchell | |||||
Norma Croker | |||||
Spydkast K | AUS | Anna Pazera | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | AUS | Rocky Gattellari | |||
Bantamvægt M | AUS | Oliver Taylor | |||
Fjervægt M | AUS | Danny Males | |||
Letvægt M | AUS | Sid Prior | |||
Letweltervægt M | AUS | Gerald Freeman | |||
Weltervægt M | AUS | Des Duguid | |||
Letmellemvægt M | AUS | John Bukowski | |||
Mellemvægt M | AUS | Teifion Davies | |||
Letsværvægt M | AUS | Anthony Madigan | |||
Sværvægt M | AUS | Ronald Taylor | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | AUS | Hedwig Sager | |||
K2 500 m K | AUS | Hedwig Sager | |||
Cynthia Nicholas | |||||
K1 1000 m M | AUS | Phillip Coles | |||
K2 1000 m M | AUS | Dennis Green | |||
Barry Stuart | |||||
K1 4x500 m M | AUS | Phillip Coles | |||
Barry Stuart | |||||
Allan Livingstone | |||||
Dennis Green | |||||
C1 1000 m M | AUS | Adrian Powell | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUS | Frank Brazier | |||
Robert Whetters | |||||
Garry Jones | |||||
Alan Grindall | |||||
Landevejsløb hold M | AUS | Alan Grindall | |||
Warren Scarfe | |||||
Frank Brazier | |||||
Garry Jones | |||||
Holdforfølgelse M | AUS | Robert Whetters | |||
Garry Jones | |||||
Frank Brazier | |||||
Warren Scarfe | |||||
1000 m på tid M | AUS | Ian Chapman | |||
Sprint M | AUS | Ronald Baensch | |||
Tandem M | AUS | Geoff Smith | |||
Ian Browne | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Kenneth Crotty | |||
Graham Deuble | |||||
3 m spring K | AUS | Susan Knight | |||
Tårnspring M | AUS | Barry Holmes | |||
Tårnspring K | AUS | Susan Knight | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | AUS | Neale Lavis | |||
Lawrence Morgan | |||||
Military hold | AUS | William Roycroft | |||
Lawrence Morgan | |||||
Neale Larvis | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUS | Peter Macken | |||
Hugh Doherty | |||||
Neville Sayers | |||||
Hold M | AUS | Neville Sayers | |||
Peter Macken | |||||
Hugh Doherty | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | Ian Tutty | |||
Kevyn Webb | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Terry Davies | |||
John Hunt | |||||
Toer med styrmand M | AUS | Paul Guest | |||
Walter Howell | |||||
Ian Johnston | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Kim Jelbart | |||
Peter Guest | |||||
Brian Vear | |||||
Peter Gillon | |||||
Firer med styrmand M | AUS | Lionel Robberds | |||
Maxwell Annett | |||||
Roland Waddington | |||||
Graeme Allen | |||||
John Hudson | |||||
Otter M | AUS | Berry Durston | |||
Milton Francis | |||||
John Rosser | |||||
Roger Ninham | |||||
Maxwell Gamble | |||||
Terrence Scoock | |||||
Alexander Cunningham | |||||
Geoffrey Hale | |||||
John Ledder | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | AUS | Alexander Sturrock | |||
Ernest Wagstaff | |||||
David Bingham | |||||
Drage | AUS | John Coon | |||
Alan Cain | |||||
Harold Brooke | |||||
Star | AUS | Robert French | |||
John Downey | |||||
Finnjolle M | AUS | Ronald Jenyns | |||
Flying Dutchman | AUS | Roland Tasker | |||
Ian Palmer | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | AUS | Norman Rule | |||
Don Tolhurst | |||||
Riffel liggende M | AUS | Don Tolhurst | |||
Norman Rule | |||||
Fri riffel M | AUS | Don Tolhurst | |||
John Holt | |||||
Fri pistol M | AUS | Rodney Johnson | |||
John Tremelling | |||||
Silhuetpistol M | AUS | Neville Sayers | |||
Michael Papps | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
Ilse Konrads | |||||
100 m fri stil M | AUS | Jon Henricks | |||
John Devitt | |||||
400 m fri stil K | AUS | Dawn Fraser | |||
Ilse Konrads | |||||
400 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
John Konrads | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
John Konrads | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Marilyn Wilson | |||
Gerganyia Beckitt | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | John Monckton | |||
David Theile | |||||
200 m brystsvømning K | AUS | Janet Hogan | |||
Rosemary Lassig | |||||
200 m brystsvømning M | AUS | William Burton | |||
Terry Gathercole | |||||
100 m butterfly K | AUS | Dawn Fraser | |||
Janice Andrew | |||||
200 m butterfly M | AUS | Neville Hayes | |||
Kevin Berry | |||||
4x100 m fri stil K | AUS | Lorraine Crapp | |||
Dawn Fraser | |||||
Sandra Morgan | |||||
Alva Colquhoun | |||||
Ruth Everuss | |||||
Ilse Konrads | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Murray Rose | |||
David Dickson | |||||
John Rigby | |||||
John Konrads | |||||
Allan Wood | |||||
John Devitt | |||||
4x100 m medley K | AUS | Marilyn Wilson | |||
Dawn Fraser | |||||
Amber Beckett | |||||
Rosemary Lassig | |||||
Janice Andrew | |||||
Ilse Konrads | |||||
4x100 m medley M | AUS | Geoffrey Shipton | |||
Terry Gathercole | |||||
Julian Carroll | |||||
William Burton | |||||
David Theile | |||||
Neville Hayes | |||||
Kevin Berry | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | AUS | Alan Oshyer | |||
Letvægt M | AUS | Neville Pery | |||
Mellemvægt M | AUS | Donald Bayley | |||
Daryl Cohen | |||||
Mellemsværvægt M | AUS | Manoel Santos | |||
Sværvægt M | AUS | Cornel Wilczek | |||
Arthur Shannos | |||||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | AUS | Ray Mitchell | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||