Argentinian athletes at the Sydney 2000 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | ARG | Gabriel Simon | |||
200 m M | ARG | Carlos Gats | |||
400 m M | ARG | Gustavo Aguirre | |||
Marathon M | ARG | Hernan Oscar Cortinez | |||
Discus throw M | ARG | Marcelo Pugliese | |||
Hammer throw M | ARG | Juan Ignacio Cerra | |||
5000 m W | ARG | Elisa Cobanea | |||
100 m hurdles W | ARG | Veronica de Paoli | |||
High jump W | ARG | Solange Witteveen | |||
Pole vault W | ARG | Alejandra Garcia | |||
Long jump W | ARG | Andrea Avila | |||
Boxing | |||||
Flyweight M | ARG | Omar Narvaez | |||
Bantamweight M | ARG | Ceferino Labarda | |||
Featherweight M | ARG | Israel Hector Perez | |||
Light-welterweight M | ARG | Victor Hugo Castro | |||
Welterweight M | ARG | Guillermo Saputo | |||
Middleweight M | ARG | Mariano Carrera | |||
Light-heavyweight M | ARG | Hugo Garay | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m M | ARG | Javier Correa | |||
K1 1000 m M | ARG | Javier Correa | |||
K2 1000 m M | ARG | Fernando Redondo | |||
Abelardo Sztrum | |||||
Cycling | |||||
Individual pursuit M | ARG | Walter Perez | |||
Team pursuit M | ARG | Guillermo Brunetta | |||
Edgardo Simon | |||||
Gonzalo Garcia | |||||
Walter Perez | |||||
Points race M | ARG | Juan Esteban Curuchet | |||
Madison M | ARG | Juan Esteban Curuchet | |||
Gabriel Ovidio Curuchet | |||||
Mountainbike M | ARG | Ignacio Gili | |||
Mountainbike W | ARG | Jimena Florit | |||
Diving | |||||
Springboard W | ARG | Svetlana Ishkova | |||
Fencing | |||||
Foil individual W | ARG | Alejandra Carbone | |||
Foil individual M | ARG | Leandro Cristian Marchetti | |||
Sabre individual M | ARG | Diego Drajer | |||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | ARG | Melina Sirolli | |||
Floor W | ARG | Melina Sirolli | |||
Vault W | ARG | Melina Sirolli | |||
Balance beam W | ARG | Melina Sirolli | |||
Uneven bars W | ARG | Melina Sirolli | |||
Hockey | |||||
Hockey M | ARG | German Orozco | |||
Ezequiel Paulon | |||||
Jorge Lombi | |||||
Mario Almada | |||||
Juan Pablo Hourquebie | |||||
Rodrigo Vila | |||||
Carlos Retegui | |||||
Marco Riccardi | |||||
Pablo Moreira | |||||
Fernando Oscaris | |||||
Matias Vila | |||||
Santiago Capurro | |||||
Maximo Pellegrino | |||||
Fernando Zylberberg | |||||
Mariano Chao | |||||
Tomas Maccormik | |||||
Hockey W | ARG | Anabel Gambero | |||
Paula Masotta | |||||
Ines Arrondo | |||||
Paz Hernandez | |||||
Paz Ferrari | |||||
Maria Cecilia Rognoni | |||||
Ayelen Iara Stepnik | |||||
Paola Vukojicic | |||||
Agustina Garcia | |||||
Vanina Paula Oneta | |||||
Magdalena Aicega | |||||
Mariela Andrea Antoniska | |||||
Jorgelina Rimoldi | |||||
Mercedes Margalot | |||||
Laura Maiztegui | |||||
Luciana Aymar | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight W | ARG | Carolina Mariani | |||
Middleweight W | ARG | Daniela Krukower | |||
Extra-lightweight M | ARG | Jorge Lencina | |||
Half-lightweight M | ARG | Martin Rios | |||
Lightweight M | ARG | Sebastian Alquati | |||
Half-middleweight M | ARG | Dario Garcia | |||
Middleweight M | ARG | Eduardo Costa | |||
Half-heavyweight M | ARG | Alejandro Bender | |||
Heavyweight M | ARG | Orlando Baccino | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | ARG | Paola Lopez | |||
Single sculls M | ARG | Sergio Fernandez | |||
Pair without coxswain M | ARG | Die Aguirre Gomez | |||
Damian Ordas | |||||
Lightweight double sculls W | ARG | Maria Garisoain | |||
Marisa Peguri | |||||
Lightweight double sculls M | ARG | Ulf Lienhard | |||
Sebastian Massa | |||||
Sailing | |||||
Star | ARG | Eduardo Farre | |||
Mariano Lucca | |||||
Tornado | ARG | Mariano Parada | |||
Santiago Raul Lange | |||||
470 W | ARG | Maria Fernanda Sesto | |||
Paula Reinoso | |||||
470 M | ARG | Javier Conte | |||
Juan de la Fuente | |||||
Europe W | ARG | Serena Amato | |||
Laser M | ARG | Diego Romero | |||
Windsurfer M | ARG | Carlos Espinola | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Rifle three positions W | ARG | Amelia Fournel | |||
Rifle prone M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Air rifle M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Air rifle W | ARG | Amelia Fournel | |||
Rapid fire pistol M | ARG | Daniel Felizia | |||
Trap M | ARG | Jorge Guarnieri | |||
Swimming | |||||
50 m freestyle M | ARG | Jose Martin Meolans | |||
100 m freestyle W | ARG | Florencia Szigeti | |||
100 m freestyle M | ARG | Jose Martin Meolans | |||
200 m freestyle W | ARG | Florencia Szigeti | |||
400 m freestyle M | ARG | Agustin Fiorilli | |||
800 m freestyle W | ARG | Cecilia Biagioli | |||
1500 m freestyle M | ARG | Agustin Fiorilli | |||
100 m backstroke M | ARG | Eduardo German Otero | |||
200 m backstroke M | ARG | Eduardo German Otero | |||
100 m breaststroke M | ARG | Sergio Ferreyra | |||
200 m breaststroke M | ARG | Andres Bicocca | |||
100 m butterfly W | ARG | Maria del Pilar Pereyra | |||
100 m butterfly M | ARG | Pablo Martin Abal | |||
200 m butterfly W | ARG | Ana Carolina Aguilera | |||
200 m medley W | ARG | Maria Virginia Garrone | |||
200 m medley M | ARG | Walter Arciprete | |||
400 m medley W | ARG | Georgina Bardach | |||
4x100 m medley M | ARG | Pablo Martin Abal | |||
Eduardo German Otero | |||||
Sergio Ferreyra | |||||
Jose Martin Meolans | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | ARG | Song Liu | |||
Doubles M | ARG | Pablo Tabachnik | |||
Song Liu | |||||
Taekwondo | |||||
Flyweight M | ARG | Gabriel Taraburelli | |||
Featherweight M | ARG | Alejandro Hernando | |||
Tennis | |||||
Singles M | ARG | Juan Ignacio Chela | |||
Mariano Zabaleta | |||||
Franco Squillari | |||||
Gaston Gaudio | |||||
Doubles M | ARG | Juan Ignacio Chela | |||
Mariano Zabaleta | |||||
Singles W | ARG | Florencia Labat | |||
Maria Emilia Salerni | |||||
Paola Suarez | |||||
Doubles W | ARG | Laura Montalvo | |||
Paola Suarez | |||||
Triathlon | |||||
Individual M | ARG | Oscar Galindez | |||
Volleyball | |||||
Volleyball M | ARG | Pablo Pereira | |||
Leandro Maly | |||||
Sebastian Firpo | |||||
Pablo Meana | |||||
Alejandro Spajic | |||||
Carlos Weber | |||||
Juan Porello | |||||
Leonardi Patti | |||||
Christian Lares | |||||
Jeronimo Bidegain | |||||
Hugo Nestor Conte | |||||
Marcos Milinkovic | |||||
Beach volley M | ARG | Eduardo Martinez | |||
Martin Conde | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight W | ARG | Nora Koppel | |||
Middle-heavyweight M | ARG | Dario Lecman | |||
* The list of Argentinian athletes in the 2000 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Argentinian athletes in the Olympic Summer Games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||