Australia in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Liam Adams | Marathon M | Final | 2.16.12 | 31 | |||
Joel Baden | High jump M | Qualifying Round | 2,17 | 20 | |||
Dane Bird-Smith | 20 km walk M | Final | 1.19.37 | ||||
Damien Birkinhead | Shot put M | Final | 20,45 | 10 | |||
Qualifying Round | 20,50 | 5 | q | ||||
Jenny Blundell | 1500 m W | Semifinal | 4.13,25 | 11 | |||
Round 1 | 4.09,05 | 8 | q | ||||
Peter Bol | 800 m M | Round 1 | 1.49,36 | 6 | |||
Alana Boyd | Pole vault W | Final | 4,80 | 4 | |||
Qualifying Round | 4,55 | 5 | q | ||||
Melissa Breen | 100 m W | Round 1 | 11,74 | 7 | |||
Zoe Buckman | 1500 m W | Semifinal | 4.06,95 | 10 | |||
Round 1 | 4.06,93 | 6 | Q | ||||
Milly Clark | Marathon W | Final | 2.30.53 | 18 | |||
Rhydian Cowley | 20 km walk M | Final | 1.23.30 | 33 | |||
Matthew Denny | Discus throw M | Qualifying Round | 61,16 | 12 | |||
Cedric Dubler | Decathlon M | Final standing | 8024 | 14 | |||
Chris Erickson | 50 km walk M | Final | 3.48.40 | 10 | |||
Henry Frayne | Long jump M | Final | 8,06 | 7 | |||
Qualifying Round | 8,01 | 5 | q | ||||
Ryan Gregson | 1500 m M | Final | 3.51,39 | 9 | |||
Semifinal | 3.40,02 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 3.39,13 | 2 | Q | ||||
Linden Hall | 1500 m W | Semifinal | 4.05,81 | 9 | |||
Round 1 | 4.11,75 | 4 | Q | ||||
Benn Harradine | Discus throw M | Qualifying Round | 60,85 | 8 | |||
Alexander Hartmann | 200 m M | Round 1 | 21,02 | 5 | |||
Madeline Heiner Hills | 3000 m steeplechase W | Final | 9.20,38 | 7 | |||
Round 1 | 9.24,16 | 5 | q | ||||
5000 m W | Final | 15.04,05 | 10 | ||||
Round 1 | 15.21,33 | 6 | q | ||||
Tanya Holliday | 20 km walk W | Final | 1.34.22 | 26 | |||
Chelsea Jaensch | Long jump W | Qualifying Round | 6,41 | 10 | |||
Michelle Jenneke | 100 m hurdles W | Round 1 | 13,26 | 6 | |||
Selma Kajan | 800 m W | Round 1 | 2.05,20 | 7 | |||
Genevieve Lacaze | 3000 m steeplechase W | Final | 9.21,21 | 9 | |||
Round 1 | 9.26,25 | 2 | Q | ||||
5000 m W | Final | 15.10,35 | 12 | ||||
Round 1 | 15.20,45 | 7 | q | ||||
Regan Lamble | 20 km walk W | Final | 1.30.28 | 9 | |||
Fabrice Lapierre | Long jump M | Final | 7,87 | 10 | |||
Qualifying Round | 7,96 | 3 | q | ||||
Kurtis Marschall | Pole vault M | Qualifying Round | 5,60 | 10 | |||
Luke Mathews | 1500 m M | Round 1 | 3.44,51 | 12 | |||
800 m M | Round 1 | 1.50,17 | 7 | ||||
Sam McEntee | 5000 m M | Round 1 | 13.50,55 | 18 | |||
David McNeill | 10000 m M | Final | 27.51,71 | 16 | |||
Kimberley Mickle | Javelin throw W | Qualifying Round | 57,20 | 12 | |||
Kathryn Mitchell | Javelin throw W | Final | 64,36 | 6 | |||
Qualifying Round | 61,63 | 5 | q | ||||
Morgan Mitchell | 400 m W | Semifinal | 52,68 | 8 | |||
Round 1 | 51,30 | 2 | Q | ||||
4x400 m W | Final | 3.27,45 | 8 | ||||
Round 1 | 3.25,71 | 4 | q | ||||
Victoria Mitchell | 3000 m steeplechase W | Round 1 | 9.39,40 | 10 | |||
Ella Nelson | 200 m W | Semifinal | 22,50 | 3 | |||
Round 1 | 22,66 | 2 | Q | ||||
Eleanor Patterson | High jump W | Qualifying Round | 1,89 | 11 | |||
Hamish Peacock | Javelin throw M | Qualifying Round | 77,91 | 12 | |||
Brendon Reading | 50 km walk M | Final | 4.13.02 | 40 | |||
Jeffrey Riseley | 800 m M | Round 1 | 1.46,93 | 4 | |||
Kelsey-Lee Roberts | Javelin throw W | Qualifying Round | 55,25 | 13 | |||
Brett Robinson | 5000 m M | Final | 13.32,30 | 14 | |||
Round 1 | 13.22,81 | 9 | q | ||||
Joshua Robinson | Javelin throw M | Qualifying Round | 80,84 | 6 | |||
Anneliese Rubie | 400 m W | Semifinal | 51,96 | 6 | |||
Round 1 | 51,92 | 3 | q | ||||
4x400 m W | Final | 3.27,45 | 8 | ||||
Round 1 | 3.25,71 | 4 | q | ||||
Dani Samuels | Discus throw W | Final | 64,90 | 4 | |||
Qualifying Round | 64,46 | 2 | Q | ||||
Caitlin Sargent-Jones | 4x400 m W | Final | 3.27,45 | 8 | |||
Round 1 | 3.25,71 | 4 | q | ||||
Michael Shelley | Marathon M | Final | 2.18.06 | 47 | |||
Ben St Lawrence | 10000 m M | Final | 28.46,32 | 28 | |||
Brandon Starc | High jump M | Final | 2,20 | 15 | |||
Qualifying Round | 2,29 | 4 | q | ||||
Brooke Stratton | Long jump W | Final | 6,74 | 7 | |||
Qualifying Round | 6,56 | 4 | q | ||||
Jared Tallent | 50 km walk M | Final | 3.41.16 | ||||
Rachel Tallent | 20 km walk W | Final | 1.37.08 | 40 | |||
Jessica Thornton | 4x400 m W | Final | 3.27,45 | 8 | |||
Round 1 | 3.25,71 | 4 | q | ||||
Patrick Tiernan | 5000 m M | Round 1 | 13.28,48 | 13 | |||
Jessica Trengove | Marathon W | Final | 2.31.44 | 22 | |||
Lisa Jane Weightman | Marathon W | Final | 2.34.41 | 31 | |||
Eloise Wellings | 10000 m W | Final | 31.14,94 | 10 | |||
5000 m W | Final | 15.01,59 | 9 | ||||
Round 1 | 15.19,02 | 6 | q | ||||
Lauren Wells | 400 m hurdles W | Semifinal | 56,83 | 7 | |||
Round 1 | 56,26 | 4 | q | ||||
Scott Westcott | Marathon M | Final | 2.22.19 | 81 | |||
These facts about Australia in Athletics at the Olympic Games in Rio 2016 is based on the official olympic reports and Olympian Database |