Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
West Germany
Sports
Swimming
West German Olympic Athletes in Swimming*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Swimming 1968
100 m freestyle W
FRG
Ingeborg Renner
Helmi Boxberger
Heidemarie Reineck
100 m freestyle M
FRG
Wolfgang Kremer
Peter Schorning
Olaf von Schilling
200 m freestyle W
FRG
Heidemarie Reineck
Aloisia Bauer
200 m freestyle M
FRG
Wolfgang Kremer
Werner Krammel
Olaf von Schilling
400 m freestyle M
FRG
Hans-Joachim Fassnacht
Werner Krammel
1500 m freestyle M
FRG
Hans-Joachim Fassnacht
100 m backstroke W
FRG
Doris Meister
Angelika Kraus
100 m backstroke M
FRG
Reinhard Blechert
200 m backstroke W
FRG
Angelika Kraus
200 m backstroke M
FRG
Reinhard Blechert
100 m breaststroke W
FRG
Ute Frommater
Verena Eberle
100 m breaststroke M
FRG
Gregor Betz
Michael Günther
Thomas Aretz
200 m breaststroke W
FRG
Verena Eberle
200 m breaststroke M
FRG
Theodor Bolkart
Thomas Aretz
Michael Günther
100 m butterfly W
FRG
Heike Hustede
100 m butterfly M
FRG
Lutz Stoklasa
Werner Freitag
200 m butterfly W
FRG
Heike Hustede
200 m butterfly M
FRG
Volkert Meeuw
Lutz Stoklasa
200 m medley W
FRG
Helena Matzdorf
Helmi Boxberger
200 m medley M
FRG
Michael Holthaus
Jürgen Schiller
Reinhard Merkel
400 m medley W
FRG
Helena Matzdorf
400 m medley M
FRG
Michael Holthaus
Reinhard Merkel
Bernhard Mock
4x100 m freestyle W
FRG
Helmi Boxberger
Heidi Reineck
Aloisia Bauer
Ingeborg Renner
4x100 m freestyle M
FRG
Peter Schorning
Olaf von Schilling
Wolfgang Kremer
Hans-Joachim Fassnacht
4x200 m freestyle M
FRG
Olaf von Schilling
Volkert Meeuw
Hans-Joachim Fassnacht
Wolfgang Kremer
4x100 m medley W
FRG
Angelika Kraus
Ute Frommater
Heike Hustede
Heidemarie Reineck
4x100 m medley M
FRG
Lutz Stoklasa
Gregor Betz
Wolfgang Kremer
Reinhard Blechert
Swimming 1972
100 m freestyle W
FRG
Heidemarie Reineck
Angela Steinbach
Jutta Weber
100 m freestyle M
FRG
Klaus Steinbach
Kersten Meier
Gerhard Schiller
200 m freestyle W
FRG
Jutta Weber
Uta Schütz
Angela Steinbach
200 m freestyle M
FRG
Werner Lampe
Olaf von Schilling
Klaus Steinbach
400 m freestyle W
FRG
Helga Wagner
Uta Schütz
400 m freestyle M
FRG
Werner Lampe
Peter Rosenkranz
Hans-Joachim Fassnacht
800 m freestyle W
FRG
Barbara Schwarzfeldt
Uta Schütz
Helga Wagner
1500 m freestyle M
FRG
Peter Rosenkranz
Dusan Grozaj
Hans-Joachim Fassnacht
100 m backstroke W
FRG
Annegret Kober
Silke Pielen
Angelika Kraus
100 m backstroke M
FRG
Andreas Weber
200 m backstroke W
FRG
Angelika Kraus
Karin Bormann
Annegret Kober
200 m backstroke M
FRG
Norbert Verweyen
100 m breaststroke W
FRG
Verena Eberle
Dagmar Sierck
Patricia Siewert
100 m breaststroke M
FRG
Walter Kusch
Andreas Hellmann
Michael Günther
200 m breaststroke W
FRG
Ulrike Klees
Petra Nows
Verena Eberle
200 m breaststroke M
FRG
Andreas Hellmann
Gregor Betz
Walter Kusch
100 m butterfly W
FRG
Edeltraud Koch
Gudrun Beckmann
Heike Hustede
100 m butterfly M
FRG
Lutz Stoklasa
Peter Remmel
Hans Lampe
200 m butterfly M
FRG
Walter Mack
Volkert Meeuw
Hans-Joachim Fassnacht
200 m medley W
FRG
Karin Bormann
Helmi Boxberger
200 m medley M
FRG
Andreas Weber
Thomas Aretz
Klaus Steinbach
400 m medley W
FRG
Helga Niemann
Helmi Boxberger
400 m medley M
FRG
Michael Holthaus
Hans-Joachim Geisler
4x100 m freestyle W
FRG
Heidemarie Reineck
Jutta Weber
Gudrun Beckmann
Angela Steinbach
4x100 m freestyle M
FRG
Rainer Jacob
Gerhard Schiller
Kersten Meier
Klaus Steinbach
Hans-Joachim Fassnacht
Werner Lampe
Hans-Günther Vosseler
4x200 m freestyle M
FRG
Volkert Meeuw
Hans-Günther Vosseler
Hans-Joachim Fassnacht
Gerhard Schiller
Werner Lampe
Klaus Steinbach
4x100 m medley W
FRG
Jutta Weber
Heidemarie Reineck
Edeltraud Koch
Gudrun Beckmann
Silke Pielen
Verena Eberle
Annegret Kober
4x100 m medley M
FRG
Andreas Weber
Klaus Steinbach
Walter Kusch
Lutz Stoklasa
Swimming 1976
100 m freestyle W
FRG
Jutta Weber
Beate Jasch
Regina Nissen
100 m freestyle M
FRG
Dirk Braunleder
Peter Nocke
Klaus Steinbach
200 m freestyle W
FRG
Regina Nissen
Jutta Weber
Marion Platten
200 m freestyle M
FRG
Peter Nocke
Klaus Steinbach
Werner Lampe
400 m freestyle M
FRG
Andreas Schmidt
Stefan Wenz
Werner Lampe
1500 m freestyle M
FRG
Stefan Wenz
100 m backstroke W
FRG
Angelika Grieser
Heike John
Karin Bormann
100 m backstroke M
FRG
Reinhold Becker
200 m backstroke W
FRG
Heike John
Angelika Grieser
Karin Bormann
200 m backstroke M
FRG
Reinhold Becker
100 m breaststroke W
FRG
Gabriele Askamp
Dagmar Rehak
100 m breaststroke M
FRG
Peter Lang
Walter Kusch
200 m breaststroke W
FRG
Gabriele Askamp
Dagmar Rehak
200 m breaststroke M
FRG
Walter Kusch
Peter Lang
100 m butterfly W
FRG
Gudrun Beckmann
Beate Jasch
100 m butterfly M
FRG
Michael Kraus
Klaus Steinbach
Peter Broscienski
200 m butterfly W
FRG
Beate Jasch
200 m butterfly M
FRG
Peter Broscienski
Michael Kraus
Volkert Meeuw
400 m medley M
FRG
Hans-Joachim Geisler
4x100 m freestyle W
FRG
Beate Jasch
Jutta Weber
Gudrun Beckmann
Marion Platten
Regina Nissen
4x200 m freestyle M
FRG
Peter Nocke
Werner Lampe
Andreas Schmidt
Hans-Joachim Geisler
Klaus Steinbach
4x100 m medley W
FRG
Dagmar Rehak
Marion Platten
Angelika Grieser
Gudrun Beckmann
4x100 m medley M
FRG
Peter Lang
Michael Kraus
Dirk Braunleder
Klaus Steinbach
Peter Nocke
Walter Kusch
Swimming 1984
100 m freestyle W
FRG
Iris Zscherpe
Susanne Schuster
100 m freestyle M
FRG
Alexander Schowtka
Dirk Korthals
200 m freestyle W
FRG
Ina Beyermann
Iris Zscherpe
200 m freestyle M
FRG
Michael Gross
Thomas Fahrner
400 m freestyle W
FRG
Ina Beyermann
Birgit Kowalczik
400 m freestyle M
FRG
Stefan Pfeiffer
Thomas Fahrner
800 m freestyle W
FRG
Birgit Kowalczik
1500 m freestyle M
FRG
Rainer Henkel
Stefan Pfeiffer
100 m backstroke W
FRG
Svenja Schlicht
Sandra Dahlmann
100 m backstroke M
FRG
Nicolai Klapkarek
Stefan Peter
200 m backstroke W
FRG
Svenja Schlicht
Sandra Dahlmann
200 m backstroke M
FRG
Stefan Peter
Nicolai Klapkarek
100 m breaststroke W
FRG
Ute Hasse
Angelika Knipping
100 m breaststroke M
FRG
Peter Lang
Gerald Mörken
200 m breaststroke W
FRG
Ute Hasse
200 m breaststroke M
FRG
Peter Lang
Gerald Mörken
100 m butterfly W
FRG
Ina Beyermann
Karin Seick
100 m butterfly M
FRG
Michael Gross
Andreas Behrend
200 m butterfly W
FRG
Ina Beyermann
Petra Zindler
200 m butterfly M
FRG
Andreas Behrend
Michael Gross
200 m medley W
FRG
Christiane Pielke
Petra Zindler
200 m medley M
FRG
Nicolai Klapkarek
Ralf Diegel
400 m medley W
FRG
Petra Zindler
400 m medley M
FRG
Ralf Diegel
4x100 m freestyle W
FRG
Christiane Pielke
Iris Zscherpe
Susanne Schuster
Karin Seick
4x100 m freestyle M
FRG
Dirk Korthals
Michael Gross
Nicolai Klapkarek
Alexander Schowtka
Andreas Schmidt
4x200 m freestyle M
FRG
Rainer Henkel
Dirk Korthals
Alexander Schowtka
Thomas Fahrner
Michael Gross
4x100 m medley W
FRG
Ina Beyermann
Svenja Schlicht
Ute Hasse
Karin Seick
4x100 m medley M
FRG
Michael Gross
Gerald Mörken
Dirk Korthals
Stefan Peter
Andreas Behrend
Alexander Schowtka
Swimming 1988
50 m freestyle W
FRG
Christiane Pielke
Marion Aizpors
50 m freestyle M
FRG
Stephan Guesgen
Frank Henter
100 m freestyle W
FRG
Katja Ziliox
Christiane Pielke
100 m freestyle M
FRG
Thomas Fahrner
Torsten Wiegel
200 m freestyle W
FRG
Birgit Lohberg-Schulz
Stephanie Ortwig
200 m freestyle M
FRG
Thomas Fahrner
Michael Gross
400 m freestyle W
FRG
Stephanie Ortwig
Alexandra Russ
400 m freestyle M
FRG
Stefan Pfeiffer
Rainer Henkel
800 m freestyle W
FRG
Stephanie Ortwig
Alexandra Russ
1500 m freestyle M
FRG
Rainer Henkel
Stefan Pfeiffer
100 m backstroke W
FRG
Marion Aizpors
Svenja Schlicht
100 m backstroke M
FRG
Frank Hoffmeister
Jens-Peter Berndt
200 m backstroke W
FRG
Katja Ziliox
Svenja Schlicht
200 m backstroke M
FRG
Jens-Peter Berndt
Frank Hoffmeister
100 m breaststroke W
FRG
Britta Dahm
Heike Esser
100 m breaststroke M
FRG
Alexander Mayer
Mark Warnecke
200 m breaststroke W
FRG
Heike Esser
Britta Dahm
200 m breaststroke M
FRG
Mark Warnecke
Hartmut Wedekind
100 m butterfly W
FRG
Gabi Reha
Ina Beyermann
100 m butterfly M
FRG
Martin Herrmann
Michael Gross
200 m butterfly W
FRG
Ina Beyermann
Gabi Reha
200 m butterfly M
FRG
Martin Herrmann
Michael Gross
200 m medley W
FRG
Svenja Schlicht
Birgit Lohberg-Schulz
200 m medley M
FRG
Peter Bermel
Jens-Peter Berndt
400 m medley W
FRG
Birgit Lohberg-Schulz
400 m medley M
FRG
Peter Bermel
Jens-Peter Berndt
4x100 m freestyle W
FRG
Karin Seick
Marion Aizpors
Christiane Pielke
Stephanie Ortwig
Katja Ziliox
4x100 m freestyle M
FRG
Michael Gross
Björn Zikarsky
Torsten Wiegel
Thomas Fahrner
Peter Sitt
4x200 m freestyle M
FRG
Erik Hochstein
Thomas Fahrner
Rainer Henkel
Stefan Pfeiffer
Michael Gross
Peter Sitt
4x100 m medley W
FRG
Marion Aizpors
Svenja Schlicht
Gabi Reha
Britta Dahm
4x100 m medley M
FRG
Mark Warnecke
Frank Hoffmeister
Michael Gross
Björn Zikarsky
Alexander Mayer
* The list above only shows a selection of West German swimmers - All possible medalists are included in the list.
This information about West German swimmers at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy