Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Spanien
Sport
Svømning
Spanske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1920
1500 m fri stil M
ESP
Joaquin Cuadrada
200 m brystsvømning M
ESP
Luis Balcells
400 m brystsvømning M
ESP
Luis Balcells
Svømning 1924
100 m fri stil M
ESP
Jose Pinillo
400 m fri stil M
ESP
Pedro Mendez Cuesta
1500 m fri stil M
ESP
Pedro Mendez Cuesta
4x200 m fri stil M
ESP
Pedro Mendez Cuesta
Jose Pinillo
Ramon Berdomas
Julio Peredejordi
Svømning 1928
100 m fri stil M
ESP
Jose Gonzalez Esplugas
200 m brystsvømning M
ESP
Jose Francesch
4x200 m fri stil M
ESP
Jose Gonzalez Esplugas
Estanislao Artal
Francisco Segala
Ramon Artigas
Svømning 1948
100 m fri stil M
ESP
Jesus Dominguez
Isidoro Perez
Manuel Guerra Perez
400 m fri stil M
ESP
Isidoro Martinez Vela
Alejandro Febrero
Isidoro Perez
1500 m fri stil M
ESP
Jesus Dominguez
Alejandro Febrero
Isidoro Martinez Vela
100 m rygcrawl M
ESP
Manuel Guerra Perez
Francisco Calamita
4x200 m fri stil M
ESP
Manuel Guerra Perez
Isidoro Martinez Vela
Isidoro Perez
Jesus Dominguez
Svømning 1952
100 m fri stil M
ESP
Roberto Queralt
Ricardo Conde
400 m fri stil M
ESP
Enrique Granados
1500 m fri stil M
ESP
Enrique Granados
Svømning 1960
100 m fri stil K
ESP
Rita Pulido Castro
100 m fri stil M
ESP
Leopoldo Rodes
400 m fri stil M
ESP
Jose Cossio
1500 m fri stil M
ESP
Miguel Torres Bernades
100 m rygcrawl M
ESP
Julio Cabrera Balsa
200 m brystsvømning K
ESP
Isabel Castane Lopez
200 m brystsvømning M
ESP
Guillermo Alsina
Emilio Diaz
200 m butterfly M
ESP
José Leon
Heriberto De La Fe
Svømning 1964
100 m fri stil K
ESP
Rita Pulido Castro
100 m fri stil M
ESP
Jose Espinosa
Antonio Perez
400 m fri stil K
ESP
Rita Pulido Castro
1500 m fri stil M
ESP
Miguel Torres Bernades
200 m rygcrawl M
ESP
Jesus Cabrera Balsa
200 m brystsvømning K
ESP
Isabel Castane Lopez
200 m brystsvømning M
ESP
Nazario Padron
100 m butterfly K
ESP
Maria Ballester
200 m butterfly M
ESP
Joaquin Pujol
400 m medley K
ESP
Isabel Castane Lopez
400 m medley M
ESP
Juan Fortuny Vidal
4x200 m fri stil M
ESP
Juan Fortuny Vidal
Antonio Perez Evaristo
Miguel Torres Bernades
Antonio Codina
4x100 m medley M
ESP
Jesus Cabrera Balsa
Nazario Padron
Jose Espinosa
Joaquin Pujol
Svømning 1968
100 m fri stil M
ESP
Jose Chicoy
1500 m fri stil M
ESP
Antonio Corell
100 m rygcrawl K
ESP
Maria Corominas
100 m rygcrawl M
ESP
Santiago Esteva
Jesus Cabrera Balsa
200 m rygcrawl K
ESP
Maria Corominas
200 m rygcrawl M
ESP
Jaime Monzo Cots
Santiago Esteva
100 m brystsvømning M
ESP
Jose Duran
200 m brystsvømning M
ESP
Jose Duran
100 m butterfly M
ESP
Arturo Lang-Lenton
200 m medley K
ESP
Pilar von Carsten
200 m medley M
ESP
Juan Fortuny Vidal
400 m medley M
ESP
Miguel Torres Bernades
4x100 m fri stil M
ESP
Juan Martinez
Juan Fortuny Vidal
Jose Chicoy
Diego Martel
4x200 m fri stil M
ESP
Juan Martinez
Juan Fortuny Vidal
Santiago Esteva
Jose Chicoy
4x100 m medley M
ESP
Jose Duran
Santiago Esteva
Jose Chicoy
Arturo Lang-Lenton
Svømning 1972
100 m fri stil M
ESP
Jorge Comas
400 m fri stil M
ESP
Antonio Corell
100 m brystsvømning M
ESP
Pedro Balcells
200 m brystsvømning K
ESP
Noeves Panadell
200 m brystsvømning M
ESP
Pedro Balcells
100 m butterfly K
ESP
Aurora Chamorro
100 m butterfly M
ESP
Arturo Lang-Lenton
4x100 m fri stil M
ESP
Jorge Comas
José Pujol
Antonio Culebras
Enrique Melo
4x100 m medley M
ESP
Enrique Melo
Jorge Comas
Pedro Balcells
Arturo Lang-Lenton
Svømning 1976
100 m fri stil M
ESP
Jordi Comas
200 m fri stil M
ESP
David Lopez-Zubero
400 m fri stil K
ESP
Antonia Real
400 m fri stil M
ESP
David Lopez-Zubero
800 m fri stil K
ESP
Antonia Real
1500 m fri stil M
ESP
Jose Bas Molina
100 m rygcrawl M
ESP
Santiago Esteva
200 m rygcrawl K
ESP
Silvia Fontana
200 m rygcrawl M
ESP
Santiago Esteva
100 m brystsvømning M
ESP
Pedro Balcells
100 m butterfly K
ESP
Montserrat Majo
200 m butterfly M
ESP
Miguel Lang-Lenton
4x200 m fri stil M
ESP
Santiago Esteva
Jesus Fuentes
David Lopez-Zubero
Fernando Gomez-Reino
4x100 m medley K
ESP
Montserrat Majo
Rosa Estiarte
Silvia Fontana
Magda Camps
4x100 m medley M
ESP
Pedro Balcells
Jordi Comas
Mario Lloret
Santiago Esteva
Svømning 1980
100 m fri stil K
ESP
Natalia Mas
100 m fri stil M
ESP
David Lopez-Zubero
Ramon Lavin
200 m fri stil K
ESP
Natalia Mas
200 m fri stil M
ESP
David Lopez-Zubero
Ramon Lavin
400 m fri stil K
ESP
Natalia Mas
400 m fri stil M
ESP
Rafael Escalas
1500 m fri stil M
ESP
Rafael Escalas
100 m rygcrawl M
ESP
Moises Gonsalvez
100 m brystsvømning M
ESP
Gustavo Torrijos
200 m brystsvømning M
ESP
Gustavo Torrijos
100 m butterfly M
ESP
David Lopez-Zubero
400 m medley M
ESP
Rafael Escalas
4x100 m fri stil K
ESP
Margarita Armengol
Laura Flaque
Natalia Mas
Gloria Casado
4x200 m fri stil M
ESP
David Lopez-Zubero
Ramon Lavin
Juan Barro
Juan Carlos Vallejo
4x100 m medley M
ESP
David Lopez-Zubero
Ramon Lavin
Moises Gosalvez
Gustavo Torrijos
Svømning 1984
200 m fri stil M
ESP
Javier Miralpeix Silvestre
Juan Carlos Vallejo
400 m fri stil M
ESP
Juan Enrique Escalas
1500 m fri stil M
ESP
Rafael Escalas
Juan Enrique Escalas
100 m rygcrawl M
ESP
Ricardo Aldabe
200 m rygcrawl M
ESP
Ricardo Aldabe
100 m brystsvømning M
ESP
Enrique Romero
200 m brystsvømning M
ESP
Enrique Romero
100 m butterfly M
ESP
Harri Garmendia Ayerza
David Lopez-Zubero
200 m butterfly M
ESP
Harri Garmendia Ayerza
200 m medley M
ESP
Harri Garmendia Ayerza
4x200 m fri stil M
ESP
Rafael Escalas
Juan Enrique Escalas
Juan Carlos Vallejo
David Lopez-Zubero
Svømning 1988
200 m fri stil M
ESP
Daniel Serra Verdaguer
400 m fri stil M
ESP
Daniel Serra Verdaguer
100 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
200 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
100 m brystsvømning M
ESP
Sergio Lopez Miro
Joaquin Fernandez Corredor
200 m brystsvømning K
ESP
Silvia Parera Carrau
200 m brystsvømning M
ESP
Sergio Lopez Miro
Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K
ESP
Maria Luisa Fernandez Diaz
100 m butterfly M
ESP
Jose Luis Ballester Rupert
200 m butterfly M
ESP
Jose Luis Ballester Rupert
200 m medley K
ESP
Silvia Parera Carrau
200 m medley M
ESP
Martin Lopez Zubero
Sergio Lopez Miro
400 m medley M
ESP
Martin Lopez Zubero
4x100 m medley K
ESP
Amaya Garbayo
Silvia Parera Carrau
Maria Luisa Fernandez Diaz
Natalia Autric Sancho
4x100 m medley M
ESP
Martin Lopez Zubero
Ramon Camallonga
Jose Hernando Navarro
Jose Luis Ballester Rupert
Svømning 1992
50 m fri stil K
ESP
Claudia Franco Solana
100 m fri stil K
ESP
Claudia Franco Solana
Natalia Pulido
200 m fri stil K
ESP
Natalia Pulido
400 m fri stil K
ESP
Itziar Esparza
800 m fri stil K
ESP
Itziar Esparza
1500 m fri stil M
ESP
Sergio Roura Cuspineda
100 m rygcrawl K
ESP
Nuria Castello Marrugat
100 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
Carlos Ventosa Delmas
200 m rygcrawl K
ESP
Nuria Castello Marrugat
Cristina Rey Cerpa
200 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
Jorge Perez Salinas
100 m brystsvømning K
ESP
Rocio Ruiz Sanchis
100 m brystsvømning M
ESP
Sergio Lopez Miro
Ramon Camallonga
200 m brystsvømning K
ESP
Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M
ESP
Sergio Lopez Miro
Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Barbara Franco Solana
100 m butterfly M
ESP
Martin Lopez Zubero
Jaime Fernandez Serrano
200 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Maria Fernandez Diaz
200 m butterfly M
ESP
Jose Ballester Rupert
Jorge Perez Salinas
200 m medley K
ESP
Lourdes Becerra Portero
Silvia Parera Carrau
200 m medley M
ESP
Joaquin Fernandez Corredor
Martin Lopez Zubero
400 m medley K
ESP
Elisenda Perez Valls
Silvia Parera Carrau
400 m medley M
ESP
Jorge Perez Salinas
4x100 m medley K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Nuria Castello Marrugat
Claudia Franco Solana
Rocio Ruiz Sanchis
4x100 m medley M
ESP
Martin Lopez Zubero
Carlos Ventosa Delmas
Jaime Fernandez Serrano
Ramon Camallonga
Svømning 1996
50 m fri stil K
ESP
Claudia Franco Solana
Blanca Ceron Perin
50 m fri stil M
ESP
Juan Benavides
100 m fri stil K
ESP
Claudia Franco Solana
100 m fri stil M
ESP
Juan Benavides
400 m fri stil K
ESP
Maria Esparza
800 m fri stil K
ESP
Itziar Esparza
1500 m fri stil M
ESP
Frederik Hviid
100 m rygcrawl K
ESP
Eva Pinera
100 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
200 m rygcrawl K
ESP
Ivette Maria Tato
200 m rygcrawl M
ESP
Martin Lopez Zubero
100 m brystsvømning K
ESP
Maria Olay Garcia
100 m brystsvømning M
ESP
Marc Capdevilla
200 m brystsvømning K
ESP
Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M
ESP
Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Barbara Franco Solana
200 m butterfly M
ESP
Jose Luis Ballester Rupert
200 m medley K
ESP
Silvia Parera Carrau
400 m medley K
ESP
Lourdes Becerra Portero
400 m medley M
ESP
Frederik Hviid
4x100 m fri stil K
ESP
Fatima Madrid Calancha
Susana Garabatos
Blanca Ceron Perin
Claudia Franco Solana
4x100 m medley K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Maria Olay Garcia
Claudia Franco Solana
Eva Pinera
Svømning 2000
50 m fri stil K
ESP
Ana Belen Palomo
50 m fri stil M
ESP
Eduardo Lorente
100 m fri stil M
ESP
Javier Botello Garcia
200 m fri stil K
ESP
Laura Roca Montala
400 m fri stil K
ESP
Maria Angels Bardina
1500 m fri stil M
ESP
Teo Edo
Frederik Hviid
100 m rygcrawl K
ESP
Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M
ESP
David Ortega
200 m rygcrawl K
ESP
Ivette Maria Tato
Nina Zhivanevskaya
200 m rygcrawl M
ESP
Guillermo Mediano
100 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K
ESP
Maria Pelaez Navarrete
Mireia Garcia
200 m butterfly M
ESP
Jorge Perez Salinas
200 m medley M
ESP
Jordi Carrasco
400 m medley K
ESP
Lourdes Becerra Portero
400 m medley M
ESP
Frederik Hwiid
4x100 m fri stil M
ESP
Juan Benavides
Jorge Luis Ulibarri
Eduardo Lorente
Javier Botello Garcia
4x200 m fri stil K
ESP
Maria Angels Bardina
Natalia Cabrerizo Beltran
Laura Roca Montala
Paula Carballido Romero
4x100 m medley K
ESP
Ivette Maria Tato
Maria Collado
Mireia Garcia
Laura Roca Montala
4x100 m medley M
ESP
Santiago Castellanos
David Ortega
Javier Botello Garcia
Daniel Morales
Svømning 2004
50 m fri stil K
ESP
Ana Belen Palomo
50 m fri stil M
ESP
Miguel Alzamora
Eduardo Lorente
Juan Llaneras
Javier Noriega
100 m fri stil M
ESP
Eduardo Lorente
200 m fri stil M
ESP
Olaf Wildeboer
400 m fri stil K
ESP
Arantxa Ramos
Erika Villaecija Garcia
400 m fri stil M
ESP
Marcos Rivera
800 m fri stil K
ESP
Erika Villaecija Garcia
100 m rygcrawl K
ESP
Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M
ESP
Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl M
ESP
Aschwin Wildeboer Faber
Jorge Sanchez
200 m butterfly K
ESP
Roser Vives
Maria Pelaez Navarrete
4x100 m fri stil K
ESP
Ana Belen Palomo
Laura Roca Montala
Tatiana Rouba Beniarz
Melissa Caballero Ayasse
4x200 m fri stil K
ESP
Arantxa Ramos
Erika Villaecija Garcia
Tatiana Rouba Beniarz
Melissa Caballero Ayasse
4x100 m medley K
ESP
Sara Perez Sala
Nina Zhivanevskaya
Maria Pelaez Navarrete
Tatiana Rouba Beniarz
Svømning 2008
50 m fri stil M
ESP
Javier Noriega
200 m fri stil K
ESP
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K
ESP
Erika Villaecija Garcia
800 m fri stil K
ESP
Erika Villaecija Garcia
1500 m fri stil M
ESP
Marco Rivera
100 m rygcrawl K
ESP
Mercedes Peris
Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M
ESP
Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl K
ESP
Lydia Morant Varo
Victoria Escarlata Bernard
200 m rygcrawl M
ESP
Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning M
ESP
Melquiades Alvarez
Borja Iradier
200 m brystsvømning K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
200 m brystsvømning M
ESP
Sergio Garcia
Melquiades Alvarez
100 m butterfly M
ESP
Rafael Munoz
200 m butterfly M
ESP
Javier Nunez
200 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Maria Pelaez Navarrete
200 m medley M
ESP
Brenton Cabello
400 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
400 m medley M
ESP
Javier Nunez
4x200 m fri stil K
ESP
Maria Fuster
Arantxa Ramos
Melania Costa Schmid
Noemi Feliz
4x100 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Nina Zhivanevskaya
Maria Fuster
Angela San Juan
Marathon 10 km K
ESP
Yurema Requena
Marathon 10 km M
ESP
Francisco Hervas Jodar
Svømning 2012
200 m fri stil K
ESP
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K
ESP
Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
800 m fri stil K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Erika Villaecija Garcia
100 m rygcrawl K
ESP
Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M
ESP
Juan Rando Galvez
Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl K
ESP
Duane da Rocha Marce
200 m rygcrawl M
ESP
Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning K
ESP
Conception Badillo Diaz
Marina Garcia Urzainqui
200 m brystsvømning K
ESP
Marina Garcia Urzainqui
100 m butterfly K
ESP
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K
ESP
Judit Ignacio Sorribes
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Beatriz Gomez Cortes
400 m medley K
ESP
Claudia Dasca Romeu
Mireia Belmonte Garcia
4x200 m fri stil K
ESP
Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
Lydia Morant Varo
Mireia Belmonte Garcia
4x100 m medley K
ESP
Melania Costa Schmid
Duane da Rocha Marce
Marina Garcia Urzainqui
Judit Ignacio Sorribes
Marathon 10 km K
ESP
Erika Villaecija Garcia
Marathon 10 km M
ESP
Francisco Hervas Jodar
Svømning 2016
200 m fri stil K
ESP
Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Melania Costa Schmid
400 m fri stil M
ESP
Miguel Duran Navia
800 m fri stil K
ESP
Maria Vilas Vidal
Mireia Belmonte Garcia
1500 m fri stil M
ESP
Marc Sanchez Torrens
Antonio Arroyo Perez
100 m rygcrawl K
ESP
Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M
ESP
Hugo Gonzalez De Oliveira
200 m rygcrawl K
ESP
Duane da Rocha Marce
Africa Zamorano Sanz
200 m rygcrawl M
ESP
Hugo Gonzalez De Oliveira
100 m brystsvømning K
ESP
Jessica Vall Montero
200 m brystsvømning K
ESP
Jessica Vall Montero
100 m butterfly K
ESP
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly M
ESP
Carlos Peralta Gallego
200 m medley K
ESP
Africa Zamorano Sanz
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley M
ESP
Eduardo Solaeche Gomez
400 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
400 m medley M
ESP
Joan Lluis Pons Ramon
4x100 m fri stil K
ESP
Melania Costa Schmid
Patricia Castro Ortega
Marta Gonzalez Crivillers
Fatima Gallardo Carapeto
4x100 m fri stil M
ESP
Bruno Ortiz Canavate Ozeki
Miguel Ortiz Canavate Ozeki
Aitor Martinez Rodriguez
Markel Alberdi Sarobe
4x200 m fri stil K
ESP
Melania Costa Schmid
Africa Zamorano Sanz
Patricia Castro Ortega
Fatima Gallardo Carapeto
4x200 m fri stil M
ESP
Miguel Duran Navia
Victor Martin Martin
Albert Puig Garrich
Marc Sanchez Torrens
Marathon 10 km K
ESP
Erika Villaecija Garcia
Svømning 2020
50 m fri stil K
ESP
Lidon Munoz Del Campo
100 m fri stil K
ESP
Lidon Munoz Del Campo
800 m fri stil K
ESP
Jimena Perez Blanco
Mireia Belmonte
100 m rygcrawl M
ESP
Hugo Gonzalez De Oliveira
200 m rygcrawl K
ESP
Africa Zamorano Sanz
200 m rygcrawl M
ESP
Nicolas Garcia Saiz
100 m brystsvømning K
ESP
Jessica Vall Montero
200 m brystsvømning K
ESP
Marina Garcia Urzainqui
Jessica Vall Montero
200 m medley K
ESP
Africa Zamorano Sanz
200 m medley M
ESP
Hugo Gonzalez De Oliveira
400 m medley K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
400 m medley M
ESP
Joan Pons Ramon
4x100 m medley K
ESP
Lidon Munoz Del Campo
Mireia Belmonte
Africa Zamorano Sanz
Jessica Vall Montero
Marathon 10 km K
ESP
Paula Ruiz Bravo
Marathon 10 km M
ESP
Alberto Martinez
1500 m fri stil K
ESP
Mireia Belmonte Garcia
Jimena Perez Blanco
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy