Spanske svømmere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Svømning*

  Facts om Olympisk Svømning
Disciplin Deltagere
 Svømning 1920
1500 m fri stil M ESP Joaquin Cuadrada
200 m brystsvømning M ESP Luis Balcells
400 m brystsvømning M ESP Luis Balcells
 Svømning 1924
100 m fri stil M ESP Jose Pinillo
400 m fri stil M ESP Pedro Mendez Cuesta
1500 m fri stil M ESP Pedro Mendez Cuesta
4x200 m fri stil M ESP Jose Pinillo
Pedro Mendez Cuesta
Ramon Berdomas
Julio Peredejordi
 Svømning 1928
100 m fri stil M ESP Jose Gonzalez Esplugas
200 m brystsvømning M ESP Jose Francesch
4x200 m fri stil M ESP Estanislao Artal
Francisco Segala
Ramon Artigas
Jose Gonzalez Esplugas
 Svømning 1948
100 m fri stil M ESP Manuel Guerra Perez
Jesus Dominguez
Isidoro Perez
400 m fri stil M ESP Isidoro Perez
Alejandro Febrero
Isidoro Martinez Vela
1500 m fri stil M ESP Jesus Dominguez
Alejandro Febrero
Isidoro Martinez Vela
100 m rygcrawl M ESP Manuel Guerra Perez
Francisco Calamita
4x200 m fri stil M ESP Isidoro Martinez Vela
Manuel Guerra Perez
Isidoro Perez
Jesus Dominguez
 Svømning 1952
100 m fri stil M ESP Ricardo Conde
400 m fri stil M ESP Enrique Granados
 Svømning 1960
100 m fri stil K ESP Rita Pulido Castro
100 m fri stil M ESP Leopoldo Rodes
400 m fri stil M ESP Jose Cossio
1500 m fri stil M ESP Miguel Torres Bernades
100 m rygcrawl M ESP Julio Cabrera Balsa
200 m brystsvømning K ESP Isabel Castane Lopez
200 m brystsvømning M ESP Emilio Diaz
Guillermo Alsina
 Svømning 1964
100 m fri stil K ESP Rita Pulido Castro
400 m fri stil K ESP Rita Pulido Castro
1500 m fri stil M ESP Miguel Torres Bernades
200 m rygcrawl M ESP Jesus Cabrera Balsa
400 m medley K ESP Isabel Castane Lopez
 Svømning 1968
100 m fri stil M ESP Jose Chicoy
1500 m fri stil M ESP Antonio Corell
100 m rygcrawl K ESP Maria Corominas
100 m rygcrawl M ESP Santiago Esteva
Jesus Cabrera Balsa
200 m rygcrawl K ESP Maria Corominas
200 m rygcrawl M ESP Jaime Monzo Cots
Santiago Esteva
100 m brystsvømning M ESP Jose Duran
200 m brystsvømning M ESP Jose Duran
100 m butterfly M ESP Arturo Lang-Lenton
200 m medley K ESP Pilar von Carsten
200 m medley M ESP Juan Fortuny Vidal
400 m medley M ESP Miguel Torres Bernades
 Svømning 1972
100 m fri stil M ESP Jorge Comas
400 m fri stil M ESP Antonio Corell
100 m brystsvømning M ESP Pedro Balcells
200 m brystsvømning K ESP Noeves Panadell
200 m brystsvømning M ESP Pedro Balcells
100 m butterfly K ESP Aurora Chamorro
100 m butterfly M ESP Arturo Lang-Lenton
 Svømning 1976
100 m fri stil M ESP Jordi Comas
200 m fri stil M ESP David Lopez-Zubero
400 m fri stil K ESP Antonia Real
400 m fri stil M ESP David Lopez-Zubero
800 m fri stil K ESP Antonia Real
1500 m fri stil M ESP Jose Bas Molina
100 m rygcrawl M ESP Santiago Esteva
200 m rygcrawl K ESP Silvia Fontana
200 m rygcrawl M ESP Santiago Esteva
100 m brystsvømning M ESP Pedro Balcells
100 m butterfly K ESP Montserrat Majo
200 m butterfly M ESP Miguel Lang-Lenton
 Svømning 1980
100 m fri stil K ESP Natalia Mas
100 m fri stil M ESP David Lopez-Zubero
Ramon Lavin
200 m fri stil K ESP Natalia Mas
200 m fri stil M ESP Ramon Lavin
David Lopez-Zubero
400 m fri stil K ESP Natalia Mas
400 m fri stil M ESP Rafael Escalas
1500 m fri stil M ESP Rafael Escalas
100 m rygcrawl M ESP Moises Gonsalvez
100 m brystsvømning M ESP Gustavo Torrijos
200 m brystsvømning M ESP Gustavo Torrijos
100 m butterfly M ESP David Lopez-Zubero
400 m medley M ESP Rafael Escalas
 Svømning 1984
200 m fri stil M ESP Javier Miralpeix Silvestre
Juan Carlo Vallejo
400 m fri stil M ESP Juan Enrique Escalas
1500 m fri stil M ESP Rafael Escalas
Juan Enrique Escalas
100 m rygcrawl M ESP Ricardo Aldabe
200 m rygcrawl M ESP Ricardo Aldabe
100 m brystsvømning M ESP Enrique Romero
200 m brystsvømning M ESP Enrique Romero
100 m butterfly M ESP David Lopez-Zubero
Harri Garmendia Ayerza
200 m butterfly M ESP Harri Garmendia Ayerza
200 m medley M ESP Harri Garmendia Ayerza
 Svømning 1988
200 m fri stil M ESP Daniel Serra Verdaguer
400 m fri stil M ESP Daniel Serra Verdaguer
100 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
200 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
100 m brystsvømning M ESP Joaquin Fernandez Corredor
Sergio Lopez Miro
200 m brystsvømning K ESP Silvia Parera Carrau
200 m brystsvømning M ESP Sergio Lopez Miro
Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K ESP Maria Luisa Fernandez Diaz
100 m butterfly M ESP Jose Luis Ballester Rupert
200 m butterfly M ESP Jose Luis Ballester Rupert
200 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
200 m medley M ESP Sergio Lopez Miro
Martin Lopez-Zubero
400 m medley M ESP Martin Lopez-Zubero
4x100 m medley K ESP Amaya Garbayo
Natalia Autric Sancho
Maria Luisa Fernandez Diaz
Silvia Parera Carrau
4x100 m medley M ESP Jose Hernando Navarro
Martin Lopez-Zubero
Jose Luis Ballester Rupert
Ramon Camallonga
 Svømning 1992
50 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
100 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
Natalia Pulido
200 m fri stil K ESP Natalia Pulido
400 m fri stil K ESP Itziar Esparza
800 m fri stil K ESP Itziar Esparza
1500 m fri stil M ESP Sergio Roura Cuspineda
100 m rygcrawl K ESP Nuria Castello Marrugat
100 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
Carlos Ventosa Delmas
200 m rygcrawl K ESP Cristina Rey Cerpa
Nuria Castello Marrugat
200 m rygcrawl M ESP Jorge Perez Salinas
Martin Lopez-Zubero
100 m brystsvømning K ESP Rocio Ruiz Sanchis
100 m brystsvømning M ESP Ramon Camallonga
Sergio Lopez Miro
200 m brystsvømning K ESP Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M ESP Joaquin Fernandez Corredor
Sergio Lopez Miro
100 m butterfly K ESP Barbara Franco Solana
Maria Pelaez Navarrete
100 m butterfly M ESP Martin Lopez-Zubero
Jaime Fernandez Serrano
200 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Maria Fernandez Diaz
200 m butterfly M ESP Jose Ballester Rupert
Jorge Perez Salinas
200 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
Lourdes Becerra Portero
200 m medley M ESP Martin Lopez-Zubero
Joaquin Fernandez Corredor
400 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
Elisenda Perez Valls
400 m medley M ESP Jorge Perez Salinas
4x100 m medley K ESP Rocio Ruiz Sanchis
Claudia Franco Solana
Maria Pelaez Navarrete
Nuria Castello Marrugat
4x100 m medley M ESP Jaime Fernandez Serrano
Ramon Camallonga
Martin Lopez-Zubero
Carlos Ventosa Delmas
 Svømning 1996
50 m fri stil K ESP Blanca Ceron Perin
Claudia Franco Solana
50 m fri stil M ESP Juan Benavides
100 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
100 m fri stil M ESP Juan Benavides
400 m fri stil K ESP Maria Esparza
800 m fri stil K ESP Itziar Esparza
1500 m fri stil M ESP Frederik Hviid
100 m rygcrawl K ESP Eva Pinera
100 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
200 m rygcrawl K ESP Ivette Maria Tato
200 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
100 m brystsvømning K ESP Maria Olay Garcia
100 m brystsvømning M ESP Marc Capdevilla
200 m brystsvømning K ESP Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M ESP Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Barbara Franco Solana
200 m butterfly M ESP Jose Luis Ballester Rupert
200 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
400 m medley K ESP Lourdes Becerra Portero
400 m medley M ESP Frederik Hviid
4x100 m fri stil K ESP Blanca Ceron Perin
Susana Garabatos
Fatima Madrid Calancha
Claudia Franco Solana
4x100 m medley K ESP Maria Olay Garcia
Maria Pelaez Navarrete
Eva Pinera
Claudia Franco Solana
 Svømning 2000
50 m fri stil K ESP Ana Belen Palomo
50 m fri stil M ESP Eduardo Lorente
100 m fri stil M ESP Javier Botello Garcia
200 m fri stil K ESP Laura Roca Montala
400 m fri stil K ESP Maria Angels Bardina
1500 m fri stil M ESP Teo Edo
Frederik Hviid
100 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M ESP David Ortega
200 m rygcrawl K ESP Ivette Maria Tato
Nina Zhivanevskaya
200 m rygcrawl M ESP Guillermo Mediano
100 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Mireia Garcia
200 m butterfly M ESP Jorge Perez Salinas
200 m medley M ESP Jordi Carrasco
400 m medley K ESP Lourdes Becerra Portero
400 m medley M ESP Frederik Hwiid
4x100 m fri stil M ESP Javier Botello Garcia
Juan Benavides
Jorge Luis Ulibarri
Eduardo Lorente
4x200 m fri stil K ESP Maria Angels Bardina
Natalia Cabrerizo Beltran
Laura Roca Montala
Paula Carballido Romero
4x100 m medley K ESP Laura Roca Montala
Mireia Garcia
Ivette Maria Tato
Maria Collado
4x100 m medley M ESP Javier Botello Garcia
Santiago Castellanos
David Ortega
Daniel Morales
 Svømning 2004
50 m fri stil K ESP Ana Belen Palomo
50 m fri stil M ESP Miguel Alzamora
Javier Noriega
Juan Llaneras
Eduardo Lorente
100 m fri stil M ESP Eduardo Lorente
200 m fri stil M ESP Olaf Wildeboer
400 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
Arantxa Ramos
400 m fri stil M ESP Marcos Rivera
800 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
100 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl M ESP Jorge Sanchez
Aschwin Wildeboer Faber
200 m butterfly K ESP Roser Vives
Maria Pelaez Navarrete
4x100 m fri stil K ESP Laura Roca Montala
Ana Belen Palomo
Melissa Caballero Ayasse
Tatiana Rouba Beniarz
4x200 m fri stil K ESP Melissa Caballero Ayasse
Erika Villaecija Garcia
Arantxa Ramos
Tatiana Rouba Beniarz
4x100 m medley K ESP Sara Perez Sala
Tatiana Rouba Beniarz
Maria Pelaez Navarrete
Nina Zhivanevskaya
 Svømning 2008
50 m fri stil M ESP Javier Noriega
200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
800 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
1500 m fri stil M ESP Marco Rivera
100 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
Mercedes Peris
100 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl K ESP Victoria Escarlata Bernard
Lydia Morant Varo
200 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning M ESP Melquiades Alvarez
Borja Iradier
200 m brystsvømning K ESP Mireia Belmonte Garcia
200 m brystsvømning M ESP Melquiades Alvarez
Sergio Garcia
100 m butterfly M ESP Rafael Munoz
200 m butterfly M ESP Javier Nunez
200 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Pelaez Navarrete
200 m medley M ESP Brenton Cabello
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
400 m medley M ESP Javier Nunez
4x200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Maria Fuster
Arantxa Ramos
Noemi Feliz
4x100 m medley K ESP Angela San Juan
Nina Zhivanevskaya
Mireia Belmonte Garcia
Maria Fuster
Marathon 10 km K ESP Yurema Requena
Marathon 10 km M ESP Francisco Hervas Jodar
 Svømning 2012
200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Melania Costa Schmid
800 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
Mireia Belmonte Garcia
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Juan Rando Galvez
Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
200 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning K ESP Conception Badillo Diaz
Marina Garcia Urzainqui
200 m brystsvømning K ESP Marina Garcia Urzainqui
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Beatriz Gomez Cortes
400 m medley K ESP Claudia Dasca Romeu
Mireia Belmonte Garcia
4x200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Lydia Morant Varo
Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
4x100 m medley K ESP Duane da Rocha Marce
Melania Costa Schmid
Judit Ignacio Sorribes
Marina Garcia Urzainqui
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
Marathon 10 km M ESP Francisco Hervas Jodar
 Svømning 2016
200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Melania Costa Schmid
400 m fri stil M ESP Miguel Duran Navia
800 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
1500 m fri stil M ESP Antonio Arroyo Perez
Marc Sanchez Torrens
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
200 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
Africa Zamorano Sanz
200 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
100 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
200 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly M ESP Carlos Peralta Gallego
200 m medley K ESP Africa Zamorano Sanz
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley M ESP Eduardo Solaeche Gomez
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
400 m medley M ESP Joan Lluis Pons Ramon
4x100 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Marta Gonzalez Crivillers
Patricia Castro Ortega
Fatima Gallardo Carapeto
4x100 m fri stil M ESP Markel Alberdi Sarobe
Aitor Martinez Rodriguez
Bruno Ortiz Canavate Ozeki
Miguel Ortiz Canavate Ozeki
4x200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Fatima Gallardo Carapeto
Melania Costa Schmid
Africa Zamorano Sanz
4x200 m fri stil M ESP Miguel Duran Navia
Victor Martin Martin
Marc Sanchez Torrens
Albert Puig Garrich
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy