Spanske cykelryttere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Cykling*

  Facts om Olympisk Cykling
Disciplin Deltagere
 Cykling 1960
Landevejsløb hold M ESP Ignacio Astigarraga
Juan Sanchez Gamero
Ramon Saez Marzo
Jose Momene
Holdforfølgelse M ESP Miguel Mora
Jose Errandonea
Francisco Tortella
Miguel Martorell
 Cykling 1964
Landevejsløb M ESP Jose Rodriguez
Landevejsløb hold M ESP Jose Goyeneche
Luis Santamarina
Mariano Diaz
Jose Lopez Rodriguez
 Cykling 1968
Landevejsløb M ESP Jose Gomez Lucas
Landevejsløb hold M ESP Nemesio Jimenez
Lucas Gomez
Jose Gonzalez
Miguel Lasa
 Cykling 1972
Landevejsløb M ESP Jaime Huelamo
Landevejsløb hold M ESP Jaime Huelamo
Carlos Melero
Jose Viejo
Jose Tena
 Cykling 1988
Landevejsløb hold M ESP Arturo Geriz
Javier Carbayeda
Jose Rodriguez Garcia
Javier Aldanondo
Individuel forfølgelse M ESP Jose Martiarena
Holdforfølgelse M ESP Bernardo Gonzalez
Jose Martiarena
Xavier Isasa
Agustin Sebastia Alvarez
Pointsløb M ESP Antonio Salvador
1000 m på tid M ESP Bernardo Gonzalez
 Cykling 1992
Landevejsløb K ESP Teodora Ruano Sanchon
Ainhoa Ortolazabal Royo
Belen Cuevas Lopez
Landevejsløb M ESP Angel Edo Alsina
Landevejsløb hold M ESP Miguel Fernandez
David Plaza
Eleuterio Mancebo
Alvaro Galdeano
Holdforfølgelse M ESP Jonathan Garrido
Gabriel Aynat
Adolfo Alperi
Santos Gonzalez Capilla
Pointsløb M ESP Gabriel Aynat
1000 m på tid M ESP Jose Manuel Moreno
Sprint M ESP Jose Manuel Moreno
 Cykling 1996
Landevejsløb K ESP Fatima Blazquez
Joane Somarriba Arrola
Izaskun Bengoa
Landevejsløb M ESP Melchior Mauri
Miguel Indurain
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba
Enkeltstart M ESP Abraham Olano
Miguel Indurain
Individuel forfølgelse M ESP Juan Martinez
Holdforfølgelse M ESP Adolfo Alperi
Bernardo Gonzalez
Juan Martinez
Juan Llaneras
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Izaskun Bengoa
1000 m på tid M ESP Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Jokin Mujika Amburuj
Roberto Lezaun Zubiria
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Laura Blanco Guerrero
 Cykling 2000
Landevejsløb K ESP Mercedes Cagigas Amed
Joane Somarriba Arrola
Fatima Blazquez Lozano
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba Arrola
Dori Ruano Sanchon
Enkeltstart M ESP Santos Gonzalez Capilla
Abraham Olano
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Holdforfølgelse M ESP Isaac Galvez
Miguel Alzamora
Jose Jarque Canelles
Antonio Tauler
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Teodora Ruano
Parløb M ESP Juan Llaneras
Isaac Galvez
1000 m på tid M ESP David Cabrero
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP David Cabrero
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Margarita Fullana Riera
 Cykling 2004
Landevejsløb K ESP Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Eneritz Iturriaga Mazaga
Landevejsløb M ESP Igor Astarloa
Oscar Freire
Igor Gonzalez de Galdeano
Alejandro Valverde
Jose Ivan Gutierrez
Enkeltstart K ESP Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Enkeltstart M ESP Igor Gonzalez de Galdeano
Jose Ivan Gutierrez
Individuel forfølgelse M ESP Carlos Castano
Sergi Escobar
Holdforfølgelse M ESP Carlos Castano
Carlos Torrent
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Gema Pascual Torresilla
Parløb M ESP Miguel Alzamora
Juan Llaneras
1000 m på tid M ESP Ruben Donet
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP Jose Villanueva
Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Ivan Alvarez
Jose Antonio Hermida
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2008
Landevejsløb M ESP Carlos Sastre
Oscar Freire
Alejandro Valverde
Samuel Sanchez
Alberto Contador
Landevejsløb K ESP Anna Sanchiz
Marta Vilajosana
Enkeltstart K ESP Marta Vilajosana
Enkeltstart M ESP Alberto Contador
Samuel Sanchez
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Sergi Escobar
Holdforfølgelse M ESP Sergi Escobar
David Muntaner
Asier Maeztu
Antonio Miguel Parra
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Parløb M ESP Juan Llaneras
Antonio Tauler
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida Ramos
Carlos Coloma Nicolas
Inaki Lejarreta Errasti
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2012
Landevejsløb M ESP Francisco Ventoso
Alejandro Valverde
Jose Rojas Gil
Luis Leon Sanchez Gil
Jonathan Castroviejo
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Luis Leon Sanchez Gil
Omnium K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Omnium M ESP Eloy Teruel Rovira
Holdforfølgelse M ESP Sebastian Mora Vedri
David Muntaner
Albert Torres Barcelo
Eloy Teruel Rovira
Pablo Bernal Rosique
Sprint M ESP Hodei Mazquiaran
Keirin M ESP Juan Peralta Gascon
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Sergio Mantecon
Jose Antonio Hermida Ramos
 Cykling 2016
Landevejsløb M ESP Nicolas Castroviejo
Joaquim Rodriguez Oliver
Jon Izaguirre Insausti
Imanol Erviti Ollo
Alejandro Valverde
Landevejsløb K ESP Ane Santesteban Gonzalez
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Jon Izaguirre Insausti
Keirin K ESP Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
Holdsprint K ESP Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
Sprint M ESP Juan Peralta Gascon
Sprint K ESP Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Jose Antonio Hermida Ramos
David Valero Serrano
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy