Spanske atletikudøvere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Atletik*

  Facts om Olympisk Atletik
Disciplin Deltagere
 Atletik 1920
100 m M ESP Carlos Botin
Felix Mendizabal
Diego Ordonez
Jaime Camps Gordon
200 m M ESP Federico Reparaz
Felix Mendizabal
Diego Ordones
Carlos Pajaron
400 m M ESP Miguel Garcia
Jose Garcia
800 m M ESP Jose Grasset Jamar
Miguel Garcia
1500 m M ESP Juan Muquerza
5000 m M ESP Diodoro Pons
Juan Muguerza
10000 m M ESP Diodoro Pons
Terrænløb individuelt M ESP Julio Dominguez
4x100 m M ESP Diego Ordonez
Felix Mendizabal
Carlos Botin
Federico Reparaz
10 km kapgang M ESP Luis Melendez
Kuglestød M ESP Ignacio Izaguirre Echaniz
Spydkast M ESP Ignacio Izaguirre Echaniz
 Atletik 1924
100 m M ESP Diego Ordonez
Felix Mendizabal
Jose Maria Larrabeiti
Juan Junqueras
200 m M ESP Diego Ordonez
Jose Junquera Baguna
Jose Maria Larrabeiti
Felix Mendizabal
3000 m hold M ESP Jesus Dieguez
Jose Andia
Miguel Palau
Fabian Velasco
Joaquin Miquel
5000 m M ESP Miguel Palau
Joaquin Miguel
Maraton M ESP Dionisio Carreras Salvador
Terrænløb individuelt M ESP Miguel Pena
Amador Palma
Fabian Velasco
Miguel Palau
Jose Andia
Jesus Dieguez
Terrænløb hold M ESP Amador Palma
Miguel Pena
Fabian Velasco
4x100 m M ESP Juan Junqueras
Diego Ordonez
Felix Mendizabal
Jose Maria Larrabeiti
Diskoskast M ESP Gabino Lizarza
 Atletik 1928
100 m M ESP Enrique de Chavarri
Juan Serrahima
Diego Ordonez
Fernando Munagorri
200 m M ESP Juan Serrahima
Diego Ordonez
400 m M ESP Joaquin Miguel
10000 m M ESP Arturo Pena
Stangspring M ESP Jose Culi Clapera
Længdespring M ESP Fernando Labourdette-Liaresq
 Atletik 1948
800 m M ESP Juan Adarraga Elizaran
1500 m M ESP Juan Adarraga Elizaran
5000 m M ESP Gregorio Rojo
10000 m M ESP Gregorio Rojo
Constantino Miranda Justo
110 m hæk M ESP Manuel Suarez
3000 m forhindringsløb M ESP Constantino Miranda Justo
50 km kapgang M ESP Enrique Villaplana Vargas
Diskoskast M ESP Felix Erauzquin
Spydkast M ESP Pedro Apellaniz
 Atletik 1960
100 m M ESP Jose Albarran
200 m M ESP Melanio Asensio
800 m M ESP Julio Gomez Almazan
1500 m M ESP Tomas Barris
Spydkast M ESP Alfonso de Andres
 Atletik 1964
100 m M ESP Rogelio Rivas Aval
5000 m M ESP Francisco Aritmendi
Fernando Aguilar Camacho
Længdespring M ESP Luis Felipe Areta
Trespring M ESP Luis Felipe Areta
 Atletik 1968
100 m M ESP Jose Sanchez Paraiso
400 m M ESP Ramon Magarinos
1500 m M ESP Jorge Gonzalez Amo
3000 m forhindringsløb M ESP Javier Alvarez
Højdespring M ESP Luis Garriga
Stangspring M ESP Ignacio Sola
Trespring M ESP Luis Felipe Areta
Hammerkast M ESP Jose Luis Martinez
 Atletik 1972
200 m M ESP Francisco Garcia
800 m M ESP Manuel Gayoso
5000 m M ESP Mariano Haro
Javier Alvarez
10000 m M ESP Mariano Haro
Javier Alvarez
400 m hæk M ESP Manuel Soriano Nieto
 Atletik 1976
800 m M ESP Andres Ballbe
5000 m M ESP Fernando Cerrada
10000 m M ESP Jose Luis Ruiz
Mariano Haro
Maraton M ESP Santiago Manguan
Antonio Banos
Agustin Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Antonio Campos
Højdespring M ESP Francisco Martin Morrillas
Juan Carrasco
Trespring M ESP Ramon Cid Pardo
800 m K ESP Carmen Valero
1500 m K ESP Carmen Valero
 Atletik 1980
400 m M ESP Isidoro Hornillos
800 m M ESP Antonio Paez
Coloman Trabado
1500 m M ESP Jose Manuel Abascal
Jose Gonzalez Sanchez
110 m hæk M ESP Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M ESP Juan Lloveras
Jose Casabona Perun
3000 m forhindringsløb M ESP Francisco Sanchez
Domingo Ramon
20 km kapgang M ESP Jose Marin
50 km kapgang M ESP Jorge Llopart Ribas
Jose Marin
Højdespring M ESP Roberto Cabrejas
Martin Perarnau
Længdespring M ESP Alberto Solanas
Antonio Corgos
Trespring M ESP Ramon Cid Pardo
 Atletik 1984
100 m M ESP Javier Arques
400 m M ESP Antonio Sanchez
Angel Heras
800 m M ESP Coloman Trabado
1500 m M ESP Andres Vera
Jose Gonzalez Sanchez
Jose Manuel Abascal
5000 m M ESP Jorge Garcia Gonzalez
110 m hæk M ESP Javier Moracho
Carlos Sala
3000 m forhindringsløb M ESP Juan Torres Diaz
Domingo Ramon
20 km kapgang M ESP Jose Marin
50 km kapgang M ESP Manuel Alcalde
Jorge Llopart Ribas
Stangspring M ESP Alberto Ruiz
Alfonso Cano
Længdespring M ESP Antonio Corgos
Hammerkast M ESP Raul Jimeno
100 m K ESP Teresa Rione
200 m K ESP Teresa Rione
Højdespring K ESP Isabel Mozun
 Atletik 1988
100 m M ESP Javier Arques
Enrique Talavera
400 m M ESP Cayetano Cornet
800 m M ESP Coloman Trabado
Tomas Teresa
5000 m M ESP Abel Anton Rodrigo
Alejandro Gomez Cabral
10000 m M ESP Antonio Prieto
110 m hæk M ESP Javier Moracho
Carlos Sala
400 m hæk M ESP Jose Alonso
20 km kapgang M ESP Jose Marin
Daniel Plaza
50 km kapgang M ESP Jose Marin
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Javier Garcia
Længdespring M ESP Antonio Corgos
Tikamp M ESP Antonio Penalver
100 m K ESP Sandra Myers
400 m K ESP Bianca Lacambra
800 m K ESP Montserrat Pujol
Teresa Zuniga
3000 m K ESP Angelines Rodriguez
10000 m K ESP Ana Isabel Alonso
400 m hæk K ESP Christina Perez
 Atletik 1992
100 m M ESP Juan Trapero
200 m M ESP Miguel Gomez
400 m M ESP Cayetano Cornet
800 m M ESP Luis Gonzalez
Tomas de Teresa
Jose Arconada
1500 m M ESP Manuel Pancorbo
Fermin Cacho
Jose Gonzalez Sanchez
5000 m M ESP Antonio Serrano Sanchez
Abel Anton Rodrigo
Martin Fiz
10000 m M ESP Alejandro Gomez Cabral
Jose Adan Arias
Carlos de la Torre
Maraton M ESP Rodrigo Gavela Rodriguez
Diego Garcia Corrales
110 m hæk M ESP Carlos Sala
20 km kapgang M ESP Valentin Massana
Daniel Plaza
Miguel Prieto
50 km kapgang M ESP Jesús Ángel Garcia
Jaime Barroso
Jose Marin
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Gustavo Becquer
Stangspring M ESP Alberto Ruiz
Daniel Marti Lluch
Javier Garcia
Længdespring M ESP Jesus Olivan Mallen
Angel Hernandez Yanez
Trespring M ESP Santiago Moreno
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Spydkast M ESP Julian Sotelo Madrazo
Tikamp M ESP Antonio Penalver
Alvaro Burrell
Francisco Benet Martin
100 m K ESP Christina Castro
400 m K ESP Julia Merino
800 m K ESP Amaya Andres
1500 m K ESP Maite Zuniga
3000 m K ESP Maria Estevez
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Miriam Alonso
10 km kapgang K ESP Emilia Cano
Maria Cruz Diaz
Encarnacion Granados
Kuglestød K ESP Margarita Ramos
Diskoskast K ESP Angeles Barreiro
 Atletik 1996
100 m M ESP Manuel Borrega
Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
200 m M ESP Francisco Navarro
Venancio Jose Murcia
Jordi Mayoral
800 m M ESP Roberto Parra
Andres Diaz
1500 m M ESP Isaac Viciosa
Reyes Estévez
Fermin Cacho
5000 m M ESP Manuel Pancorbo
Enrique Molina
Anacleto Jimenez
10000 m M ESP Alejandro Gomez Cabral
Abel Anton Rodrigo
Carlos de la Torre
Maraton M ESP Diego Garcia Corrales
Martin Fiz
Alberto Juzdado Lopez
110 m hæk M ESP Jesus Font
Carlos Sala
Miguel De Los Santos
400 m hæk M ESP Inigo Monreal
Oscar Pitillas
Salvador Vila
3000 m forhindringsløb M ESP Elisardo de la Torre
4x100 m M ESP Francisco Navarro
Jordi Mayoral
Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
20 km kapgang M ESP Valentin Massana
Fernando Vazquez Martinez
Daniel Plaza
50 km kapgang M ESP Jaime Barroso
Valentin Massana
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Jose Manuel Marcos
Javier Garcia
Juan Concepcion
Længdespring M ESP Jesus Olivan Mallen
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Antonio Penalver
Francisco Benet Martin
200 m K ESP Sandra Myers
400 m K ESP Sandra Myers
800 m K ESP Ana Menendez
1500 m K ESP Maite Zuniga
Marta Dominguez
5000 m K ESP Cristina Petite
Isabel Martinez
10000 m K ESP Julia Vaquero
Maraton K ESP Maria Rios Perez
Monica Pont
Ana Isabel Alonso
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Miriam Alonso
Eva Paniagua
10 km kapgang K ESP Encarnacion Granados
Maria Vasco
Trespring K ESP Conchi Paredes
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Atletik 2000
100 m M ESP Venancio Jose Murcia
200 m M ESP Venancio Jose Murcia
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Roberto Parra
Jose Manuel Cerezo
1500 m M ESP Andres Diaz
Juan Carlos Higuero
Jose Antonio Redolat
5000 m M ESP Alberto Garcia
Youssef El Nasri
10000 m M ESP Yeodoro Cunado
Enrique Molina
Jose Rios
Maraton M ESP Alberto Juzdado Lopez
Martin Fiz
Abel Anton Rodrigo
400 m hæk M ESP Inigo Monreal
3000 m forhindringsløb M ESP Eliseo Martin
Luis Miguel Martin
Marco Cepeda Martin
4x400 m M ESP Eduardo Rodriguez
Inigo Monreal
David Canal
Antonio Andres
20 km kapgang M ESP Francisco Javier Fernandez
Jose David Dominguez
David Marquez Laguna
50 km kapgang M ESP Valentin Massana
Jesús Ángel Garcia
Mikel Odriozola
Stangspring M ESP Javier Garcia
Montxu Miranda
Længdespring M ESP Yago Lamela
Trespring M ESP Raul Chapado Serrano
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Francisco Benet Martin
400 m K ESP Norfalia Carabali
800 m K ESP Mayte Martinez
1500 m K ESP Nuria Fernández
Natalia Rodriguez
5000 m K ESP Beatriz Santiago
Marta Dominguez
10000 m K ESP Maria Teresa Recio
Maria Abel
Maraton K ESP Griselda Gonzalez
Ana Isabel Alonso
Maria Luisa Munoz Gonzalez
4x400 m K ESP Julia Alba Alarco
Norfalia Carabali
Mayte Martinez
Miriam Bravo Acha
20 km kapgang K ESP Maria Vasco
Eva Perez Trujillo
Encarnacion Granados
Højdespring K ESP Marta Mendia Valencia
Stangspring K ESP Mar Mar Sanchez
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Martina de la Puente
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Spydkast K ESP Marta Miguez Telle
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Atletik 2004
200 m M ESP David Canal
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Manuel Olmedo
Miguel Quesada
1500 m M ESP Juan Carlos Higuero
Alvaro Fernandez
Reyes Estévez
5000 m M ESP Carles Castillejo
Carlos Garcia
Roberto Garcia
10000 m M ESP Jose Manuel Martinez
Maraton M ESP Jose Rios
Julio Rey
Antonio Pena
110 m hæk M ESP Felipe Vivancos
400 m hæk M ESP Eduardo Rodriguez
3000 m forhindringsløb M ESP Antonio Jimenez
Eliseo Martin
Luis Miguel Martin
4x400 m M ESP Luis Flores Martinez
Antonio Manuel Reina
David Canal
Eduardo Rodriguez
20 km kapgang M ESP Francisco Fernandez
Juan Manuel Molina
Jose David Dominguez
50 km kapgang M ESP Jose Gonzalez Cobacho
Santiago Perez
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M ESP Javier Bermejo
Stangspring M ESP Javier Gazol
Længdespring M ESP Yago Lamela
Joan Lino Martinez
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Tikamp M ESP David Gomez
800 m K ESP Maite Martinez
1500 m K ESP Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
Iris Fuentes-Pila
Maraton K ESP Maria Pulido
Beatriz Ros
Maria Abel
100 m hæk K ESP Glory Alozie
Aliuska Lopez
400 m hæk K ESP Cora Olivera
20 km kapgang K ESP Maria Vasco
Maria Gargallo
Rocio Florido
Højdespring K ESP Marta Mendia Valencia
Ruth Beitia
Stangspring K ESP Dana Cervantes
Naroa Agirre
Længdespring K ESP Niurka Montalvo
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Irache Quintanal
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Mercedes Chilla
 Atletik 2008
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
200 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Manuel Olmedo
Antonio Manuel Reina
Miguel Quesada
1500 m M ESP Reyes Estévez
Juan Carlos Higuero
Arturo Casado
5000 m M ESP Jesús España
Aelemayehu Bezabeh
Alberto Garcia
10000 m M ESP Juan Carlos de la Ossa
Ayad Lamdassem
Carles Castillejo
Maraton M ESP Jose Rios
Julio Rey
Jose Manuel Martinez
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Ruben Palomeque
Eliseo Martin
Jose Luis Blanco
20 km kapgang M ESP Juan Manuel Molina
Francisco Fernandez
Benjamin Sanchez
50 km kapgang M ESP Mikel Odriozola
Santiago Perez
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M ESP Javier Bermejo
Længdespring M ESP Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Yennifer Frank Casañas
Tikamp M ESP David Gomez
1500 m K ESP Iris Fuentes-Pila
Natalia Rodriguez
5000 m K ESP Dolores Checa
Maraton K ESP Maria Jose Pueyo
Alessandra Aguilar
Yesenia Centeno
100 m hæk K ESP Josephine Onyia
400 m hæk K ESP Laia Forcadell
3000 m forhindringsløb K ESP Zulema Fuentes-Pila
Rosa Morato
Marta Dominguez
20 km kapgang K ESP Beatriz Pascual
Maria José Poves
Maria Vasco
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Stangspring K ESP Naroa Agirre
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Irache Quintanal
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Mercedes Chilla
 Atletik 2012
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Luis Alberto Marco
Kevin López
1500 m M ESP Alvaro Rodriguez
David Bustos
Diego Ruiz
10000 m M ESP Ayad Lamdassem
Maraton M ESP Ignacio Caceres
Carles Castillejo
Jose Carlos Hernandez
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Abdelaziz Merzougui
Victor Garcia
Ángel Mullera
20 km kapgang M ESP Miguel Ángel López
Álvaro Martin
50 km kapgang M ESP Benjamin Sanchez
Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Stangspring M ESP Igor Bychkov
Længdespring M ESP Eusebio Cáceres
Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M ESP Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Yennifer Frank Casañas
Mario Pestano
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
1500 m K ESP Isabel Macias
Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
5000 m K ESP Judith Plá
Maraton K ESP Vanessa Veiga
Maria Elena Espeso
Alessandra Aguilar
3000 m forhindringsløb K ESP Marta Dominguez
Diana Martin
20 km kapgang K ESP Beatriz Pascual
Maria José Poves
Maria Vasco
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Kuglestød K ESP Ursula Ruiz
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Nora Aida Bicet
 Atletik 2016
200 m M ESP Bruno Hortelano
800 m M ESP Kevin López
Alvaro De Arriba
Daniel Andujar
1500 m M ESP David Bustos
Adel Mechaal
5000 m M ESP Antonio Abadia
Adel Mechaal
Illias Fifa
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jesús España
110 m hæk M ESP Yidiel Contreras
Orlando Ortega
400 m hæk M ESP Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Sebastián Martos
Fernando Carro
Abdelaziz Merzougui
20 km kapgang M ESP Francisco Arcilla
Álvaro Martin
Miguel Ángel López
50 km kapgang M ESP Ignacio Diaz Jose
Miguel Ángel López
Jesus Garcia
Længdespring M ESP Jean Marie Okutu
Trespring M ESP Pablo Torrijos
Kuglestød M ESP Carlos Tobalina
Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Yennifer Frank Casañas
Lois Maikel Martinez
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
Tikamp M ESP Pau Tonnesen
200 m K ESP Estela Garcia
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
800 m K ESP Esther Guerrero
10000 m K ESP Trihas Gebre
Maraton K ESP Azucena Diaz
Estela Navascues
Alessandra Aguilar
100 m hæk K ESP Caridad Jerez
3000 m forhindringsløb K ESP Diana Martin
20 km kapgang K ESP Júlia Takács
Beatriz Pascual
Raquel Gonzalez
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Maria del Mar Jover
Concepción Montaner
Juliet Itoya
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Diskoskast K ESP Sabina Asenjo
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy