Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Spanien
Sport
Atletik
Spanske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1920
100 m M
ESP
Diego Ordonez
Jaime Camps Gordon
Felix Mendizabal
Carlos Botin
200 m M
ESP
Diego Ordones
Felix Mendizabal
Carlos Pajaron
Federico Reparaz
400 m M
ESP
Miguel Garcia Onsalo
Jose Garcia
800 m M
ESP
Miguel Garcia Onsalo
Jose Grasset Jamar
1500 m M
ESP
Juan Muquerza
5000 m M
ESP
Diodoro Pons
Juan Muguerza
10000 m M
ESP
Diodoro Pons
Terrænløb individuelt M
ESP
Julio Dominguez
4x100 m M
ESP
Carlos Botin
Felix Mendizabal
Diego Ordonez
Federico Reparaz
10 km kapgang M
ESP
Luis Melendez
Kuglestød M
ESP
Ignacio Izaguirre Echaniz
Spydkast M
ESP
Ignacio Izaguirre Echaniz
Atletik 1924
100 m M
ESP
Felix Mendizabal
Diego Ordonez
Jose Maria Larrabeiti
Juan Junqueras
200 m M
ESP
Jose Junquera Baguna
Diego Ordonez
Felix Mendizabal
Jose Maria Larrabeiti
3000 m hold M
ESP
Jesus Dieguez
Fabian Velasco
Jose Andia
Joaquin Miquel
Miguel Palau
5000 m M
ESP
Miguel Palau
Joaquin Miguel
Maraton M
ESP
Dionisio Carreras Salvador
Terrænløb individuelt M
ESP
Jesus Dieguez
Fabian Velasco
Miguel Pena
Miguel Palau
Jose Andia
Amador Palma
Terrænløb hold M
ESP
Amador Palma
Miguel Pena
Fabian Velasco
4x100 m M
ESP
Jose Maria Larrabeiti
Felix Mendizabal
Diego Ordonez
Juan Junqueras
Diskoskast M
ESP
Gabino Lizarza
Atletik 1928
100 m M
ESP
Juan Serrahima
Fernando Munagorri
Enrique de Chavarri
Diego Ordonez
200 m M
ESP
Diego Ordonez
Juan Serrahima
400 m M
ESP
Joaquin Miguel
800 m M
ESP
Joaquin Miguel
5000 m M
ESP
Arturo Pena
Jesus Oyarbide
10000 m M
ESP
Arturo Pena
Maraton M
ESP
Emilio Ferrer
4x100 m M
ESP
Diego Ordonez
Juan Serrahima
Enrique de Chavarri
Fernando Munagorri
Stangspring M
ESP
Jose Culi Clapera
Længdespring M
ESP
Fernando Labourdette-Liaresq
Atletik 1948
800 m M
ESP
Juan Adarraga Elizaran
1500 m M
ESP
Juan Adarraga Elizaran
5000 m M
ESP
Gregorio Rojo
10000 m M
ESP
Constantino Miranda Justo
Gregorio Rojo
110 m hæk M
ESP
Manuel Suarez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Constantino Miranda Justo
50 km kapgang M
ESP
Enrique Villaplana Vargas
Diskoskast M
ESP
Felix Erauzquin
Spydkast M
ESP
Pedro Apellaniz
Atletik 1960
100 m M
ESP
Jose Albarran
200 m M
ESP
Melanio Asensio
800 m M
ESP
Julio Gomez Almazan
1500 m M
ESP
Tomas Barris
5000 m M
ESP
José Molins
10000 m M
ESP
Carlos Perez
Maraton M
ESP
Miguel Navarro
3000 m forhindringsløb M
ESP
Jose Fernandez
50 km kapgang M
ESP
Jose Ribas
Længdespring M
ESP
Luis Felipe Areta
Trespring M
ESP
Luis Felipe Areta
Diskoskast M
ESP
Miguel De La Quadra-Salcedo
Hammerkast M
ESP
José Luis Falcón
Spydkast M
ESP
Alfonso de Andres
Atletik 1964
100 m M
ESP
Rogelio Rivas Aval
5000 m M
ESP
Fernando Aguilar Camacho
Francisco Aritmendi
Højdespring M
ESP
Luis Garriga
Stangspring M
ESP
Ignacio Sola
Længdespring M
ESP
Luis Felipe Areta
Trespring M
ESP
Luis Felipe Areta
Atletik 1968
100 m M
ESP
Jose Sanchez Paraiso
400 m M
ESP
Ramon Magarinos
1500 m M
ESP
Jorge Gonzalez Amo
Maraton M
ESP
Carlos Perez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Javier Alvarez
Mariano Haro
Højdespring M
ESP
Luis Garriga
Stangspring M
ESP
Ignacio Sola
Trespring M
ESP
Luis Felipe Areta
Hammerkast M
ESP
Jose Luis Martinez
Atletik 1972
200 m M
ESP
Francisco Garcia
800 m M
ESP
Antonio Fernandez
Manuel Gayoso
5000 m M
ESP
Javier Alvarez
Mariano Haro
10000 m M
ESP
Mariano Haro
Javier Alvarez
Maraton M
ESP
Augustin Fernandez
Carlos Perez
400 m hæk M
ESP
Manuel Soriano Nieto
4x100 m M
ESP
Manuel Carballo Sanchez
Francesco Garcia
Luis Sarria
José Luis Gonzalez
Atletik 1976
800 m M
ESP
Andres Ballbe
5000 m M
ESP
Fernando Cerrada
10000 m M
ESP
Mariano Haro
Jose Luis Ruiz
Maraton M
ESP
Santiago Manguan
Agustin Fernandez
Antonio Banos
3000 m forhindringsløb M
ESP
Antonio Campos
4x100 m M
ESP
Francisco Garcia Lopez
Luis Sarria
Jose Sanchez Paraiso
Javier Martinez
Højdespring M
ESP
Francisco Martin Morrillas
Juan Carrasco
Trespring M
ESP
Ramon Cid Pardo
800 m K
ESP
Carmen Valero
1500 m K
ESP
Carmen Valero
Atletik 1980
400 m M
ESP
Isidoro Hornillos
800 m M
ESP
Coloman Trabado
Antonio Paez
1500 m M
ESP
Jose Gonzalez Sanchez
Jose Manuel Abascal
10000 m M
ESP
Antonio Prieto
Maraton M
ESP
Eleuterio Anton
110 m hæk M
ESP
Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M
ESP
Jose Casabona Perun
Juan Lloveras
3000 m forhindringsløb M
ESP
Francisco Sanchez
Domingo Ramon
4x400 m M
ESP
Jose Casabona Perun
Benjamin Gonzalez
Coloman Trabado
Isidoro Hornillos
20 km kapgang M
ESP
José Marin
50 km kapgang M
ESP
Jorge Llopart Ribas
José Marin
Højdespring M
ESP
Martin Perarnau
Roberto Cabrejas
Længdespring M
ESP
Antonio Corgos
Alberto Solanas
Trespring M
ESP
Ramon Cid Pardo
Atletik 1984
100 m M
ESP
Javier Arques
400 m M
ESP
Angel Heras
Antonio Sanchez
800 m M
ESP
Coloman Trabado
Benjamin Gonzalez
1500 m M
ESP
Jose Gonzalez Sanchez
Jose Manuel Abascal
Andres Vera
5000 m M
ESP
Jorge Garcia Gonzalez
10000 m M
ESP
Antonio Prieto
Maraton M
ESP
Juan Traspademe
Santiago De La Pane
110 m hæk M
ESP
Javier Moracho
Carlos Sala
400 m hæk M
ESP
Jose Alonso
3000 m forhindringsløb M
ESP
Juan Torres Diaz
Domingo Ramon
4x400 m M
ESP
Benjamin Gonzalez
Antonio Sanchez
Manuel Gonzalez
Angel Heras
20 km kapgang M
ESP
José Marin
50 km kapgang M
ESP
Jorge Llopart Ribas
Manuel Alcalde
José Marin
Stangspring M
ESP
Alfonso Cano
Alberto Ruiz
Længdespring M
ESP
Antonio Corgos
Hammerkast M
ESP
Raul Jimeno
100 m K
ESP
Teresa Rione
200 m K
ESP
Teresa Rione
Højdespring K
ESP
Isabel Mozun
Atletik 1988
100 m M
ESP
Javier Arques
Enrique Talavera
400 m M
ESP
Antonio Sanchez
Cayetano Cornet
800 m M
ESP
Tomas Teresa
Coloman Trabado
5000 m M
ESP
Abel Anton Rodrigo
Alejandro Gomez Cabral
10000 m M
ESP
Antonio Serrano Sanchez
Antonio Prieto
Jose Albentosa
Maraton M
ESP
Honorato Hernández
Alfonso Abellan
110 m hæk M
ESP
Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M
ESP
Jose Alonso
4x100 m M
ESP
Valentin Rocandio
Florencio Gascon
Javier Arques
Enrique Talavera
20 km kapgang M
ESP
Daniel Plaza
José Marin
Ricardo Pueyo
50 km kapgang M
ESP
José Marin
Jorge Llopart Ribas
Manuel Alcalde
Højdespring M
ESP
Arturo Ortiz
Stangspring M
ESP
Javier Garcia
Længdespring M
ESP
Antonio Corgos
Tikamp M
ESP
Antonio Penalver
100 m K
ESP
Sandra Myers
400 m K
ESP
Bianca Lacambra
800 m K
ESP
Teresa Zuniga
Montserrat Pujol
3000 m K
ESP
Angelines Rodriguez
10000 m K
ESP
Ana Isabel Alonso
400 m hæk K
ESP
Christina Perez
4x400 m K
ESP
Esther Lahoz
Blanca Lacambra
Teresa Zuniga
Cristina Perez
Atletik 1992
100 m M
ESP
Juan Trapero
200 m M
ESP
Miguel Gomez
400 m M
ESP
Cayetano Cornet
800 m M
ESP
Luis Gonzalez
Jose Arconada
Tomas Teresa
1500 m M
ESP
Fermin Cacho
Manuel Pancorbo
Jose Gonzalez Sanchez
5000 m M
ESP
Martin Fiz
Abel Anton Rodrigo
Antonio Serrano Sanchez
10000 m M
ESP
Jose Adan Arias
Carlos de la Torre
Alejandro Gomez Cabral
Maraton M
ESP
Diego Garcia Corrales
Jose Montiel Gomez
Rodrigo Gavela Rodriguez
110 m hæk M
ESP
Carlos Sala
4x100 m M
ESP
Enrique Talavera
Juan Trapero
Sergio Lopez
Javier Arques
4x400 m M
ESP
Manuel Moreno Sanchez
Cayetano Cornet
Angel De Las Heras
Antonio Sanchez Munoz
20 km kapgang M
ESP
Miguel Prieto
Valentin Massana
Daniel Plaza
50 km kapgang M
ESP
Jaime Barroso
José Marin
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M
ESP
Gustavo Becquer
Arturo Ortiz
Stangspring M
ESP
Javier Garcia
Daniel Marti Lluch
Alberto Ruiz
Længdespring M
ESP
Jesus Olivan Mallen
Angel Hernandez Yanez
Trespring M
ESP
Santiago Moreno
Diskoskast M
ESP
David Martinez Varela
Spydkast M
ESP
Julian Sotelo Madrazo
Tikamp M
ESP
Antonio Penalver
Alvaro Burrell
Francisco Benet Martin
100 m K
ESP
Christina Castro
400 m K
ESP
Julia Merino
800 m K
ESP
Amaya Andres
1500 m K
ESP
Maite Zuniga
3000 m K
ESP
Maria Estevez
100 m hæk K
ESP
Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K
ESP
Miriam Alonso
4x400 m K
ESP
Esther Lahoz
Gregoria Ferrer
Julia Merino
Cristina Perez
10 km kapgang K
ESP
Encarnacion Granados
Maria Cruz Diaz
Emilia Cano
Kuglestød K
ESP
Margarita Ramos
Diskoskast K
ESP
Angeles Barreiro
Atletik 1996
100 m M
ESP
Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
Manuel Borrega
200 m M
ESP
Francisco Navarro
Jordi Mayoral
Venancio Jose Murcia
800 m M
ESP
Roberto Parra
Andres Diaz
1500 m M
ESP
Isaac Viciosa
Reyes Estévez
Fermin Cacho
5000 m M
ESP
Manuel Pancorbo
Enrique Molina
Anacleto Jimenez
10000 m M
ESP
Carlos de la Torre
Abel Anton Rodrigo
Alejandro Gomez Cabral
Maraton M
ESP
Diego Garcia Corrales
Martin Fiz
Alberto Juzdado Lopez
110 m hæk M
ESP
Carlos Sala
Jesus Font
Miguel De Los Santos
400 m hæk M
ESP
Inigo Monreal
Oscar Pitillas
Salvador Vila
3000 m forhindringsløb M
ESP
Elisardo de la Torre
4x100 m M
ESP
Francisco Navarro
Jordi Mayoral
Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
20 km kapgang M
ESP
Valentin Massana
Fernando Vazquez Martinez
Daniel Plaza
50 km kapgang M
ESP
Jaime Barroso
Valentin Massana
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M
ESP
Arturo Ortiz
Stangspring M
ESP
Juan Concepcion
Jose Manuel Marcos
Javier Garcia
Længdespring M
ESP
Jesus Olivan Mallen
Kuglestød M
ESP
Manuel Martinez
Diskoskast M
ESP
David Martinez Varela
Tikamp M
ESP
Francisco Benet Martin
Antonio Penalver
200 m K
ESP
Sandra Myers
400 m K
ESP
Sandra Myers
800 m K
ESP
Ana Menendez
1500 m K
ESP
Maite Zuniga
Marta Dominguez
5000 m K
ESP
Isabel Martinez
Cristina Petite
10000 m K
ESP
Julia Vaquero
Maraton K
ESP
Monica Pont
Maria Rios Perez
Ana Isabel Alonso
100 m hæk K
ESP
Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K
ESP
Eva Paniagua
Miriam Alonso
10 km kapgang K
ESP
Maria Vasco
Encarnacion Granados
Trespring K
ESP
Conchi Paredes
Syvkamp K
ESP
Imma Clopes
Atletik 2000
100 m M
ESP
Venancio Jose Murcia
200 m M
ESP
Venancio Jose Murcia
400 m M
ESP
David Canal
800 m M
ESP
Roberto Parra
Jose Manuel Cerezo
1500 m M
ESP
Andres Diaz
Jose Antonio Redolat
Juan Carlos Higuero
5000 m M
ESP
Alberto Garcia
Youssef El Nasri
10000 m M
ESP
Jose Rios
Yeodoro Cunado
Enrique Molina
Maraton M
ESP
Martin Fiz
Abel Anton Rodrigo
Alberto Juzdado Lopez
400 m hæk M
ESP
Inigo Monreal
3000 m forhindringsløb M
ESP
Luis Miguel Martin
Eliseo Martin
Marco Cepeda Martin
4x400 m M
ESP
Eduardo Rodriguez
David Canal
Inigo Monreal
Antonio Andres
20 km kapgang M
ESP
Jose David Dominguez
Francisco Javier Fernandez
David Marquez Laguna
50 km kapgang M
ESP
Valentin Massana
Jesús Ángel Garcia
Mikel Odriozola
Stangspring M
ESP
Javier Garcia
Montxu Miranda
Længdespring M
ESP
Yago Lamela
Trespring M
ESP
Raul Chapado Serrano
Kuglestød M
ESP
Manuel Martinez
Diskoskast M
ESP
David Martinez Varela
Tikamp M
ESP
Francisco Benet Martin
400 m K
ESP
Norfalia Carabali
800 m K
ESP
Mayte Martinez
1500 m K
ESP
Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
5000 m K
ESP
Beatriz Santiago
Marta Dominguez
10000 m K
ESP
Maria Teresa Recio
Maria Abel
Maraton K
ESP
Ana Isabel Alonso
Maria Luisa Munoz Gonzalez
Griselda Gonzalez
4x400 m K
ESP
Mayte Martinez
Julia Alba Alarco
Norfalia Carabali
Miriam Bravo Acha
20 km kapgang K
ESP
Maria Vasco
Eva Perez Trujillo
Encarnacion Granados
Højdespring K
ESP
Marta Mendia Valencia
Stangspring K
ESP
Mar Mar Sanchez
Længdespring K
ESP
Concepción Montaner
Trespring K
ESP
Carlota Castrejana
Kuglestød K
ESP
Martina de la Puente
Diskoskast K
ESP
Alice Matejkova
Spydkast K
ESP
Marta Miguez Telle
Syvkamp K
ESP
Imma Clopes
Atletik 2004
200 m M
ESP
David Canal
400 m M
ESP
David Canal
800 m M
ESP
Antonio Manuel Reina
Manuel Olmedo
Miguel Quesada
1500 m M
ESP
Juan Carlos Higuero
Reyes Estévez
Alvaro Fernandez
5000 m M
ESP
Carlos Garcia
Roberto Garcia
Carles Castillejo
10000 m M
ESP
Jose Manuel Martinez
Maraton M
ESP
Julio Rey
Jose Rios
Antonio Pena
110 m hæk M
ESP
Felipe Vivancos
400 m hæk M
ESP
Eduardo Rodriguez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Eliseo Martin
Antonio Jimenez
Luis Miguel Martin
4x400 m M
ESP
Antonio Manuel Reina
David Canal
Luis Flores Martinez
Eduardo Rodriguez
20 km kapgang M
ESP
Juan Manuel Molina
Jose David Dominguez
Francisco Fernandez
50 km kapgang M
ESP
Jesús Ángel Garcia
Santiago Perez
Jose Gonzalez Cobacho
Højdespring M
ESP
Javier Bermejo
Stangspring M
ESP
Javier Gazol
Længdespring M
ESP
Yago Lamela
Joan Lino Martinez
Kuglestød M
ESP
Manuel Martinez
Diskoskast M
ESP
Mario Pestano
Tikamp M
ESP
David Gomez
800 m K
ESP
Maite Martinez
1500 m K
ESP
Iris Fuentes-Pila
Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
Maraton K
ESP
Maria Abel
Maria Pulido
Beatriz Ros
100 m hæk K
ESP
Glory Alozie
Aliuska Lopez
400 m hæk K
ESP
Cora Olivera
20 km kapgang K
ESP
Maria Gargallo
Rocio Florido
Maria Vasco
Højdespring K
ESP
Marta Mendia Valencia
Ruth Beitia
Stangspring K
ESP
Dana Cervantes
Naroa Agirre
Længdespring K
ESP
Niurka Montalvo
Trespring K
ESP
Carlota Castrejana
Kuglestød K
ESP
Irache Quintanal
Diskoskast K
ESP
Alice Matejkova
Hammerkast K
ESP
Berta Castells
Spydkast K
ESP
Mercedes Chilla
Atletik 2008
100 m M
ESP
Ángel David Rodriguez
200 m M
ESP
Ángel David Rodriguez
800 m M
ESP
Antonio Manuel Reina
Manuel Olmedo
Miguel Quesada
1500 m M
ESP
Reyes Estévez
Juan Carlos Higuero
Arturo Casado
5000 m M
ESP
Jesús España
Aelemayehu Bezabeh
Alberto Garcia
10000 m M
ESP
Juan Carlos de la Ossa
Carles Castillejo
Ayad Lamdassem
Maraton M
ESP
Jose Rios
Jose Manuel Martinez
Julio Rey
110 m hæk M
ESP
Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Ruben Palomeque
Jose Luis Blanco
Eliseo Martin
20 km kapgang M
ESP
Francisco Fernandez
Benjamin Sanchez
Juan Manuel Molina
50 km kapgang M
ESP
Santiago Perez
Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M
ESP
Javier Bermejo
Længdespring M
ESP
Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M
ESP
Manuel Martinez
Diskoskast M
ESP
Yennifer Frank Casañas
Mario Pestano
Tikamp M
ESP
David Gomez
1500 m K
ESP
Iris Fuentes-Pila
Natalia Rodriguez
5000 m K
ESP
Dolores Checa
Maraton K
ESP
Yesenia Centeno
Alessandra Aguilar
Maria Jose Pueyo
100 m hæk K
ESP
Josephine Onyia
400 m hæk K
ESP
Laia Forcadell
3000 m forhindringsløb K
ESP
Rosa Morato
Zulema Fuentes-Pila
Marta Dominguez
20 km kapgang K
ESP
Beatriz Pascual
Maria Vasco
Maria José Poves
Højdespring K
ESP
Ruth Beitia
Stangspring K
ESP
Naroa Agirre
Længdespring K
ESP
Concepción Montaner
Trespring K
ESP
Carlota Castrejana
Kuglestød K
ESP
Irache Quintanal
Hammerkast K
ESP
Berta Castells
Spydkast K
ESP
Mercedes Chilla
Atletik 2012
100 m M
ESP
Ángel David Rodriguez
800 m M
ESP
Antonio Manuel Reina
Luis Alberto Marco
Kevin López
1500 m M
ESP
David Bustos
Diego Ruiz
Alvaro Rodriguez
10000 m M
ESP
Ayad Lamdassem
Maraton M
ESP
Carles Castillejo
Ignacio Caceres
Jose Carlos Hernandez
110 m hæk M
ESP
Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Ángel Mullera
Abdelaziz Merzougui
Victor Garcia
20 km kapgang M
ESP
Alvaro Martin
Miguel Ángel López
50 km kapgang M
ESP
Jesús Ángel Garcia
Mikel Odriozola
Benjamin Sanchez
Stangspring M
ESP
Igor Bychkov
Længdespring M
ESP
Eusebio Cáceres
Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M
ESP
Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M
ESP
Mario Pestano
Yennifer Frank Casañas
Hammerkast M
ESP
Javier Cienfuegos
400 m K
ESP
Aauri Lorena Bokesa
1500 m K
ESP
Natalia Rodriguez
Isabel Macias
Nuria Fernández
5000 m K
ESP
Judith Plá
Maraton K
ESP
Maria Elena Espeso
Vanessa Veiga
Alessandra Aguilar
3000 m forhindringsløb K
ESP
Marta Dominguez
Diana Martin
20 km kapgang K
ESP
Maria José Poves
Beatriz Pascual
Maria Vasco
Højdespring K
ESP
Ruth Beitia
Længdespring K
ESP
Concepción Montaner
Trespring K
ESP
Patricia Sarrapio Martin
Kuglestød K
ESP
Ursula Ruiz
Hammerkast K
ESP
Berta Castells
Spydkast K
ESP
Nora Aida Bicet
Atletik 2016
200 m M
ESP
Bruno Hortelano
800 m M
ESP
Daniel Andujar
Alvaro De Arriba
Kevin López
1500 m M
ESP
David Bustos
Adel Mechaal
5000 m M
ESP
Adel Mechaal
Antonio Abadia
Illias Fifa
Maraton M
ESP
Carles Castillejo
Jesús España
110 m hæk M
ESP
Yidiel Contreras
Orlando Ortega
400 m hæk M
ESP
Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Abdelaziz Merzougui
Sebastián Martos
Fernando Carro
20 km kapgang M
ESP
Francisco Arcilla
Miguel Ángel López
Alvaro Martin
50 km kapgang M
ESP
Miguel Ángel López
Ignacio Diaz Jose
Jesus Garcia
Længdespring M
ESP
Jean Marie Okutu
Trespring M
ESP
Pablo Torrijos
Kuglestød M
ESP
Borja Vivas Jimenez
Carlos Tobalina
Diskoskast M
ESP
Lois Maikel Martinez
Yennifer Frank Casañas
Hammerkast M
ESP
Javier Cienfuegos
Tikamp M
ESP
Pau Tonnesen
200 m K
ESP
Estela Garcia
400 m K
ESP
Aauri Lorena Bokesa
800 m K
ESP
Esther Guerrero
10000 m K
ESP
Trihas Gebre
Maraton K
ESP
Alessandra Aguilar
Estela Navascues
Azucena Diaz
100 m hæk K
ESP
Caridad Jerez
3000 m forhindringsløb K
ESP
Diana Martin
20 km kapgang K
ESP
Raquel Gonzalez
Júlia Takács
Beatriz Pascual
Højdespring K
ESP
Ruth Beitia
Længdespring K
ESP
Maria del Mar Jover
Concepción Montaner
Juliet Itoya
Trespring K
ESP
Patricia Sarrapio Martin
Diskoskast K
ESP
Sabina Asenjo
Atletik 2020
400 m M
ESP
Oscar Husillos
800 m M
ESP
Pablo Sanchez-Valladares
Adrian Ben
Saul Ordonez
1500 m M
ESP
Adel Mechaal
Ignacio Fontes
Jesus Gomez
5000 m M
ESP
Mohamed Katir
10000 m M
ESP
Carlos Mayo
Maraton M
ESP
Ayad Lamdassem
Daniel Mateo
Javier Guerra
110 m hæk M
ESP
Asier Martinez
Orlando Ortega
400 m hæk M
ESP
Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M
ESP
Sebastián Martos
Fernando Carro
Daniel Arce
20 km kapgang M
ESP
Diego Garcia
Miguel Ángel López
Alvaro Martin
50 km kapgang M
ESP
Jesús Ángel Garcia
Marc Tur
Luis Manuel Corchete
Længdespring M
ESP
Eusebio Cáceres
Trespring M
ESP
Pablo Torrijos
Diskoskast M
ESP
Lois Maikel Martinez
Hammerkast M
ESP
Javier Cienfuegos
Spydkast M
ESP
Odei Jainaga
Tikamp M
ESP
Jorge Urena
100 m K
ESP
Maria Isabel Perez
200 m K
ESP
Jael Bestue
400 m K
ESP
Aauri Lorena Bokesa
800 m K
ESP
Natalia Romero
1500 m K
ESP
Esther Guerrero
Marta Perez
5000 m K
ESP
Lucia Rodriguez
Maraton K
ESP
Laura Mendez
Marta Galimany
Elena Loyo
100 m hæk K
ESP
Teresa Errandonea
3000 m forhindringsløb K
ESP
Carolina Robles
20 km kapgang K
ESP
Raquel Gonzalez
Maria Perez
Laura Garcia-Caro
Længdespring K
ESP
Fatima Diame
Trespring K
ESP
Ana Peleteiro
Kuglestød K
ESP
Maria Toimil
Hammerkast K
ESP
Laura Redondo
Syvkamp K
ESP
Maria Vicente
4x400 m Mixed
ESP
Samuel Garcia
Bernat Erta Majo
Aauri Lorena Bokesa
Laura Bueno
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy