Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sydkorea
Sport
Atletik
Sydkoreanske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1948
800 m M
KOR
Lee Yun-seok
1500 m M
KOR
Lee Yun-seok
5000 m M
KOR
Shim Pong-sik
Maraton M
KOR
Hong Chong-oh
Suh Yun-bok
Choi Yoon-chil
Længdespring M
KOR
Kim Won-kwon
Trespring M
KOR
Kim Won-kwon
Diskoskast M
KOR
An Yeong-han
Hammerkast M
KOR
In Kwang-hwan
Diskoskast K
KOR
Pak Pong-sik
Atletik 1952
200 m M
KOR
Um Pal-Yong
Maraton M
KOR
Choi Yoon-chil
Hong Jong-O
Choi Chung-sik
Trespring M
KOR
Choi Yeong-gil
Kuglestød K
KOR
Choi My-ung
Atletik 1956
800 m M
KOR
Shim Sang-ok
1500 m M
KOR
Shim Sang-ok
Maraton M
KOR
Lim Hwa-dong
Choi Chung-sik
Lee Chang-hoon
Længdespring M
KOR
Suh Yong-joo
Trespring M
KOR
Choi Yong-kee
Hammerkast M
KOR
Song Kyo-sik
Atletik 1960
100 m M
KOR
Kim Jong-cheol
Maraton M
KOR
Kim Yeon-beom
Lee Sang-cheol
Lee Chang-hun
Længdespring M
KOR
Suh Yong-joo
800 m K
KOR
Lee Hak-ja
Atletik 1964
100 m M
KOR
Chung Ki-sun
200 m M
KOR
Chung Ki-sun
800 m M
KOR
Chung Kyo-mo
1500 m M
KOR
Chung Kyo-mo
Maraton M
KOR
Joo Hyung-Kail
Lee Sang-hun
Kim Yun-bum
Trespring M
KOR
Hwang Chung-dae
Kuglestød M
KOR
Rim He-kun
Diskoskast M
KOR
Kim Byung-ki
Hammerkast M
KOR
Im Dong-sil
Spydkast M
KOR
Park Soo-kwon
100 m K
KOR
Yang Ja-song
200 m K
KOR
Song Yang-ja
400 m K
KOR
Han Myung-hee
800 m K
KOR
Han Myung-hee
4x100 m K
KOR
Park Hi-sook
Lee Lee Hak-ja
Song Yang-ja
Han Myung-hee
Længdespring K
KOR
Han Jook-hee
Diskoskast K
KOR
Park Yeong-suk
Spydkast K
KOR
Lee He-ja
Femkamp K
KOR
Lee Hak-ja
Atletik 1968
Maraton M
KOR
Lee Myung-jung
Kim Bong-lee
Lee Sang-hoon
Kuglestød K
KOR
Park Ok-ja
Atletik 1972
Højdespring M
KOR
Park Sang-soo
Kuglestød K
KOR
Park Ok-ja
Diskoskast K
KOR
Park Ok-ja
Atletik 1984
100 m M
KOR
Shim Duk-sup
200 m M
KOR
Jang Jae-keun
800 m M
KOR
Kim Bok-joo
1500 m M
KOR
Kim Bok-joo
Maraton M
KOR
Lee Hong-yul
Chae Hong-nak
Kim Won-sick
3000 m forhindringsløb M
KOR
Kim Joo-yong
Længdespring M
KOR
Kim Jong-il
Trespring M
KOR
Park Young-jun
100 m K
KOR
Lee Young-sook
200 m K
KOR
Mo Myung-hee
Atletik 1988
100 m M
KOR
Jang Jae-keun
Shim Duk-sup
200 m M
KOR
Jang Jae-keun
400 m M
KOR
Yoon Nam-han
800 m M
KOR
Ryu Tae-keong
1500 m M
KOR
Cho Jin-saeng
5000 m M
KOR
Kim Young-gil
10000 m M
KOR
Lee Sang-keun
Maraton M
KOR
Kim Won-tak
Gwon Seong-nak
Yoo Jae-sung
110 m hæk M
KOR
Kim Jin-tae
400 m hæk M
KOR
Hwang Hong-chul
3000 m forhindringsløb M
KOR
Cha Han-sik
4x100 m M
KOR
Sung Nak-kun
Shim Duk-sup
Chang Jae-keun
Kim Bock-sup
4x400 m M
KOR
Hwang Hong-chul
Shim Duk-sup
Kim Bock-sup
Yu Tae-gyeong
Sung Nak-kun
Yun Nam-han
Jo Jin-saeng
Chang Jae-keun
20 km kapgang M
KOR
Jung Myong-oh
Chung Pil-hwa
Højdespring M
KOR
Cho Hyun-wook
Stangspring M
KOR
Lee Jae-bok
Kim Chul-kyun
Længdespring M
KOR
Kim Jong-il
Trespring M
KOR
Park Young-jun
Kuglestød M
KOR
Han Soo-min
Diskoskast M
KOR
Min Se-hoon
Hammerkast M
KOR
Lee Joo-hyung
Spydkast M
KOR
Lee Uk-jong
Tikamp M
KOR
Lee Gwang-ik
100 m K
KOR
Lee Young-sook
200 m K
KOR
Woo Yang-ja
400 m K
KOR
Yang Kyoung-hee
800 m K
KOR
Choi Se-beom
1500 m K
KOR
Noh Hye-soon
3000 m K
KOR
Lim Chun-ae
10000 m K
KOR
Chung Mi-ja
Maraton K
KOR
Lee Mi-ok
Lim Eun-joo
Kim Mi-kyong
100 m hæk K
KOR
Bang Sin-hye
400 m hæk K
KOR
Kim Soon-ja
4x100 m K
KOR
Park Mi-sun
Yoon Mi-kyong
Lee Young-sook
Woo Yang-ja
4x400 m K
KOR
Lim Chun-ae
Kim Soon-ja
Choi Se-beom
Yang Kyoung-hee
Højdespring K
KOR
Kim Hee-sun
Længdespring K
KOR
Park Sook-ja
Kuglestød K
KOR
Choi Mi-sun
Diskoskast K
KOR
Kim Chun-hee
Spydkast K
KOR
Yoo Chun-ok
Syvkamp K
KOR
Ji Meong-mi
Atletik 1992
800 m M
KOR
Lee Jin-il
1500 m M
KOR
Kim Bung-yoo
Maraton M
KOR
Kim Jae-yong
Hwang Young-cho
Kim Wan-ki
Højdespring M
KOR
Lee Jin-taek
Cho Hyun-wook
Stangspring M
KOR
Kim Chul-kyun
Spydkast M
KOR
Kim Ki-hoon
Maraton K
KOR
Lee Mi-ok
Spydkast K
KOR
Lee Young-sun
Atletik 1996
100 m M
KOR
Jin Sun-kuk
400 m M
KOR
Shon Ju-il
Maraton M
KOR
Kim Wan-ki
Kim Yi-yong
Lee Bong-ju
Højdespring M
KOR
Lee Jin-taek
Cho Hyun-wook
Kim Tae-hol
Stangspring M
KOR
Kim Chul-kyun
Længdespring M
KOR
Sung Hee-jun
Spydkast M
KOR
Chu Gi-yeong
100 m K
KOR
Lee Young-sook
Maraton K
KOR
Oh Mi-ja
Kang Soon-duk
Lee Mi-kyung
Kuglestød K
KOR
Lee Myung-sun
Spydkast K
KOR
Lee Yeong-seon
Atletik 2000
800 m M
KOR
Kim Soon-hyung
Maraton M
KOR
Baek Seung-do
Chung Nam-kyun
Lee Bong-ju
400 m hæk M
KOR
Lee Du-yeon
20 km kapgang M
KOR
Shin Il-yong
Højdespring M
KOR
Lee Jin-taek
Længdespring M
KOR
Sung Hee-jun
Spydkast M
KOR
Song Dong-hyun
Maraton K
KOR
Mi Ja-oh
20 km kapgang K
KOR
Kim Mi-jung
Kuglestød K
KOR
Lee Myung-sun
Spydkast K
KOR
Lee Young-sun
Atletik 2004
800 m M
KOR
Lee Jae-hoon
Maraton M
KOR
Young Joon-ji
Lee Bong-ju
Lee Myong-seung
110 m hæk M
KOR
Park Tae-kyong
20 km kapgang M
KOR
Shin Il-yong
Lee Dae-ro
Park Chil-sung
50 km kapgang M
KOR
Kim Dong-young
Stangspring M
KOR
Kim Yoo-suk
Trespring M
KOR
Park Hyong-jin
Spydkast M
KOR
Park Jae-myong
Maraton K
KOR
Lee Eun-jung
Choi Kyung-hee
Chung Yun-hee
20 km kapgang K
KOR
Kim Mi-jung
Kuglestød K
KOR
Lee Mi-young
Spydkast K
KOR
Chang Jung-yeon
Atletik 2008
Maraton M
KOR
Lee Myong-seung
Lee Bong-ju
Kim Yi-yong
110 m hæk M
KOR
Lee Jung-joon
20 km kapgang M
KOR
Park Chil-seung
Kim Hyun-sub
50 km kapgang M
KOR
Kim Dong-young
Stangspring M
KOR
Kim Yoo-suk
Trespring M
KOR
Kim Deok-hyeon
Spydkast M
KOR
Park Jae-myoung
Maraton K
KOR
Lee Eun-jeong
Lee Sun-young
Chae Eun-hee
20 km kapgang K
KOR
Kim Mi-jeong
Længdespring K
KOR
Jung Soon-ok
Kuglestød K
KOR
Lee Mi-young
Spydkast K
KOR
Kim Gyeon-gae
Atletik 2012
Maraton M
KOR
Jeong Jinhyeok
Kim Kwanghyok
Jang Sinkweon
Lee Duhaeng
20 km kapgang M
KOR
Kim Hyun-sub
Byun Youngjun
Park Chilsung
50 km kapgang M
KOR
Kim Dong-young
Park Chilsung
Yim Junghyun
Stangspring M
KOR
Kim Yoo-suk
Trespring M
KOR
Kim Deok-hyeon
Spydkast M
KOR
Jung Sangjin
Maraton K
KOR
Lim Kyung-hee
Chung Yunhee
Kim Seongeun
100 m hæk K
KOR
Jung Hye-lim
20 km kapgang K
KOR
Jeon Yeong-eun
Stangspring K
KOR
Choi Yun-hee
Atletik 2016
100 m M
KOR
Kim Kukyoung
Maraton M
KOR
Son Myeongjun
Shim Jungsub
20 km kapgang M
KOR
Choe Byeongkwang
Kim Hyunsub
Byun Youngjun
50 km kapgang M
KOR
Kim Hyunsub
Park Chilsung
Højdespring M
KOR
Woo Sanghyeok
Yun Seunghyun
Længdespring M
KOR
Kim Deok-hyeon
Trespring M
KOR
Kim Deok-hyeon
Maraton K
KOR
Ahn Seul-ki
Lim Kyunghee
20 km kapgang K
KOR
Lee Daseul
Lee Jeongeun
Jeon Yeong-eun
Atletik 2020
Maraton M
KOR
Shim Jungsub
Oh Joohan
20 km kapgang M
KOR
Choe Byeongkwang
Højdespring M
KOR
Woo Sanghyeok
Stangspring M
KOR
Jin Minsub
Maraton K
KOR
Choi Kyungsun
An Seulki
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Sydkoreanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Sydkoreanske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy