Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Russia
Sports
Athletics
Russian Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1908
Marathon M
RUS
Georg Lind
Athletics 1912
100 m M
RUS
Leopolds Levensteins
Pavel de Shtiglits
Richard Schwarz
200 m M
RUS
Herberts Baumanis
Haralds Hans
400 m M
RUS
Pyotr Gayevsky
800 m M
RUS
Aleksandr Yelizarov
Dmitry Nazarov
1500 m M
RUS
Rudolfs Vitols
Aleksandr Yelizarov
Andrejs Kruklins
Alfreds Ruks
Nikolay Kharkov
Yevgeny Petrov
Dmitry Nazarov
Arnolds Indriksons
5000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
10000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
Marathon M
RUS
Andrejs Kruklins
Nikolajs Rasso
Aleksandrs Upmals
Andrejs Kapmals
Elmar Reimann
10 km walk M
RUS
Eduard Hermann
Aleksis Aide
Kaarel Lukk
Standing high jump M
RUS
Alfred Schwarz
Pole vault M
RUS
Johann Martin
Ulrich Baasch
Long jump M
RUS
Aleksandr Schultz
Shot put M
RUS
Arvids Ozols-Berne
Eriks Vanags
Discus throw M
RUS
Nikolay Neklepayev
Eriks Vanags
Discus throw both hands M
RUS
Vasily Molokanov
Javelin throw M
RUS
Nikolay Neklepayev
Nikolajs Svedrevics
Decathlon M
RUS
Aleksandr Schultz
Alfreds Alslebens
Athletics 1996
100 m M
RUS
Andrey Fedoriv
200 m M
RUS
Andrey Fedoriv
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
Andrey Loginov
Marathon M
RUS
Leonid Shevtsov
Oleg Strizhakov
110 m hurdles M
RUS
Yevgeny Pechonkin
Andrey Kislykh
400 m hurdles M
RUS
Ruslan Mashchenko
3000 m steeplechase M
RUS
Vladimir Pronin
Vladimir Golyas
4x400 m M
RUS
Dmitry Kosov
Ruslan Mashchenko
Innokenty Zharov
Mikhail Vdovin
20 km walk M
RUS
Mikhail Shchennikov
Rishat Shafikov
Ilya Markov
50 km walk M
RUS
Nikolay Matyukhin
Andrey Plotnikov
Mikhail Shchennikov
Pole vault M
RUS
Viktor Chistyakov
Igor Trandenkov
Pyotr Bochkaryov
Long jump M
RUS
Yuri Naumkin
Aleksey Petrukhnov
Andrey Ignatov
Triple jump M
RUS
Viktor Sotnikov
Igor Sautkin
Vassily Sokov
Shot put M
RUS
Aleksey Shidlovskiy
Yevgeniy Palchikov
Discus throw M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Sergey Lyakhov
Hammer throw M
RUS
Ilya Konovalov
Vadim Khersontsev
Vasiliy Sidorenko
Javelin throw M
RUS
Andrey Moruyev
Vladimir Ovchinnikov
Sergey Makarov
Decathlon M
RUS
Nikolai Afanasyev
100 m W
RUS
Natalya Voronova
Irina Privalova
Marina Trandenkova
200 m W
RUS
Marina Trandenkova
Irina Privalova
Galina Malchugina
400 m W
RUS
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
800 m W
RUS
Yelena Afanasyeva
Lyubov Tsyoma
Svetlana Masterkova
1500 m W
RUS
Lyudmila Rogachova
Lyudmila Borisova
Svetlana Masterkova
5000 m W
RUS
Yelena Romanova
10000 m W
RUS
Firiya Sultanova
Lyudmila Petrova
Klara Kashapova
Marathon W
RUS
Valentina Yegorova
Alla Zhilyayeva
Ramilya Burangulova
100 m hurdles W
RUS
Tatyana Reshetnikova
Natalya Shekhodanova
Yuliya Graudyn
400 m hurdles W
RUS
Anna Knoroz
4x100 m W
RUS
Yekaterina Leshchova
Galina Malchugina
Irina Privalova
Natalya Voronova
4x400 m W
RUS
Yekaterina Kulikova
Olga Kotlyarova
Svetlana Goncharenko
Tatyana Chebykina
10 km walk W
RUS
Yelena Gruzinova
Irina Stankina
Yelena Nikolayeva
High jump W
RUS
Yuliya Lyakhova
Tatyana Motkova
Yelena Gulyayeva
Long jump W
RUS
Olga Rublyova
Yelena Sinchukova
Lyudmila Galkina
Triple jump W
RUS
Inna Lasovskaya
Anna Biryukova
Natalya Kayukova
Shot put W
RUS
Irina Khudoroshkina
Svetlana Krivelyova
Irina Korzhanenko
Discus throw W
RUS
Olga Chernyavskaya
Valentina Ivanova
Natalia Sadova
Javelin throw W
RUS
Oksana Ovchinnikova
Heptathlon W
RUS
Yelena Lebedenko
Svetlana Moskalets
Irina Tyukhay
Athletics 2000
100 m M
RUS
Sergey Bychkov
200 m M
RUS
Aleksandr Ryabov
400 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
800 m M
RUS
Dmitriy Bogdanov
Artem Mastrov
Yuriy Borzakovskiy
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Dmitriy Maksimov
Marathon M
RUS
Dimitriy Kapitonov
Pavel Kokin
110 m hurdles M
RUS
Andrey Kislykh
Yevgeny Pechonkin
400 m hurdles M
RUS
Boris Gorban
Ruslan Mashchenko
Vladislav Shiryayev
3000 m steeplechase M
RUS
Vladimir Pronin
4x100 m M
RUS
Ruslan Mashchenko
Aleksandr Ryabov
Dmitriy Golovastov
Dmitry Vasilyev
4x400 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
Andrey Semyonov
Ruslan Mashchenko
Dmitriy Bogdanov
20 km walk M
RUS
Vladimir Andreyev
Roman Rasskazov
Ilya Markov
50 km walk M
RUS
Nikolai Matiukhin
Valery Spitsyn
Vladimir Potemin
High jump M
RUS
Vyacheslav Voronin
Petr Brayko
Sergey Klyugin
Pole vault M
RUS
Pavel Gerasimov
Yevgeniy Smiryagin
Maksim Tarasov
Long jump M
RUS
Kirill Sosunov
Vladimir Malyavin
Danil Burkenia
Triple jump M
RUS
Igor Spasovkhodskiy
Denis Kapustin
Gennadiy Markov
Shot put M
RUS
Pavel Chumachenko
Discus throw M
RUS
Vitaliy Sidorov
Dmitri Shevchenko
Aleksandr Borichevskiy
Hammer throw M
RUS
Vasiliy Sidorenko
Ilya Konovalov
Aleksey Zagornyi
Javelin throw M
RUS
Sergey Makarov
Vladimir Ovchinnikov
Decathlon M
RUS
Roman Razbeyko
Lev Lobodin
100 m W
RUS
Natalya Voronova
Marina Trandenkova
Natalya Ignatova
200 m W
RUS
Marina Trandenkova
Irina Khabarova
Oxana Ekk
400 m W
RUS
Svetlana Pospelova
Olga Kotlyarova
Natalya Nazarova
800 m W
RUS
Olga Raspopova
Natalya Tsyganova
Irina Mistyukevich
1500 m W
RUS
Lyudmila Rogachova
Svetlana Masterkova
Natalya Gorelova
5000 m W
RUS
Olga Yegorova
Tatyana Tomashova
10000 m W
RUS
Lyudmila Biktasheva
Lidiya Grigoryeva
Galina Bogomolova
Marathon W
RUS
Madina Biktagirova
Valentina Yegorova
Lyubov Morgunova
100 m hurdles W
RUS
Natalya Shekhodanova
Yuliya Graudyn
Svetlana Laukhova
400 m hurdles W
RUS
Yulia Nosova
Irina Privalova
Natalia Chulkova
4x100 m W
RUS
Natalya Ignatova
Irina Khabarova
Natalya Voronova
Marina Trandenkova
Marina Kislova
4x400 m W
RUS
Svetlana Goncharenko
Irina Privalova
Yulia Sotnikova
Olesya Zykina
Natalya Nazarova
Svetlana Gontcharenko
Olga Kotlyarova
20 km walk W
RUS
Olga Polyakova
Irina Stankina
Tatyana Gudkova
High jump W
RUS
Svetlana Lapina
Marina Kuptsova
Yelena Yelesina
Pole vault W
RUS
Yelena Belyakova
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Long jump W
RUS
Olga Rubleva
Lyudmila Galkina
Tatyana Kotova
Triple jump W
RUS
Tatyana Lebedeva
Oxana Rogova
Inna Lasovskaya
Shot put W
RUS
Larisa Peleshenko
Svetlana Krivelyova
Olga Ryabinkina
Discus throw W
RUS
Larissa Korotkevich
Oxana Yesipchuk
Natalia Sadova
Hammer throw W
RUS
Olga Kuzenkova
Alla Davydova
Lyudmila Gubkina
Tatyana Konstantinova
Javelin throw W
RUS
Yekaterina Ivakina
Tatyana Shikolenko
Heptathlon W
RUS
Dina Koritskaya
Yelena Prokhorova
Natalya Roshchupkina
Athletics 2004
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Oleg Sergeyev
400 m M
RUS
Anton Galkin
Oleg Mishukov
800 m M
RUS
Ramil Aritkulov
Dmitriy Bogdanov
Yuriy Borzakovskiy
1500 m M
RUS
Aleksandr Krivchonkov
Marathon M
RUS
Georgy Andreyev
Leonid Shevtsov
Dmitry Burmakin
110 m hurdles M
RUS
Yevgeny Pechonkin
Sergey Chepiga
Igor Peremota
400 m hurdles M
RUS
Mikhail Lipskiy
Boris Gorban
3000 m steeplechase M
RUS
Roman Usov
Pavel Potapovich
4x100 m M
RUS
Sergey Bychkov
Oleg Sergeyev
Aleksandr Ryabov
Andrey Yepishin
4x400 m M
RUS
Aleksandr Larin
Andrey Rudnitsky
Ruslan Mashchenko
Oleg Mishukov
20 km walk M
RUS
Vladimir Andreyev
Viktor Burayev
Vladimir Parvatkin
50 km walk M
RUS
Aleksey Voyevodin
Denis Nizhegorodov
Yuriy Andronov
High jump M
RUS
Yaroslav Rybakov
Vyacheslav Voronin
Petr Brayko
Pole vault M
RUS
Igor Pavlov
Vadim Strogalev
Pavel Gerasimov
Long jump M
RUS
Vitaliy Shkurlatov
Kirill Sosunov
Triple jump M
RUS
Viktor Gushchinskiy
Vitaliy Moskalenko
Danil Burkenya
Shot put M
RUS
Ivan Yushkov
Pavel Sofyin
Pavel Chumachenko
Discus throw M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Hammer throw M
RUS
Sergey Kirmasov
Yuriy Voronkin
Ilya Konovalov
Javelin throw M
RUS
Sergey Makarov
Aleksandr Ivanov
Decathlon M
RUS
Nikolay Averyanov
Aleksandr Pogorelov
Lev Lobodin
100 m W
RUS
Larisa Kruglova
Irina Khabarova
Yulia Tabakova
200 m W
RUS
Tatyana Levina
Yekaterina Kondratyeva
Yelena Bolsun
400 m W
RUS
Natalya Antyukh
Natalya Nazarova
800 m W
RUS
Svetlana Cherkasova
Tatyana Andrianova
Natalya Khrushchelyova
1500 m W
RUS
Olga Yegorova
Tatyana Tomashova
Natalya Yevdokimova
5000 m W
RUS
Gulnara Samitova
Elena Zadorozhnaya
Lilia Shobukhova
10000 m W
RUS
Galina Bogomolova
Lidiya Grigoryeva
Marathon W
RUS
Svetlana Zakharova
Albina Ivanova
Lyudmila Petrova
100 m hurdles W
RUS
Natalya Kresova
Mariya Koroteyeva
Irina Shevchenko
400 m hurdles W
RUS
Yuliya Pechonkina
Yekaterina Bakhvalova
Yekaterina Bikert
4x100 m W
RUS
Irina Khabarova
Olga Fyodorova
Yulia Tabakova
Larisa Kruglova
4x400 m W
RUS
Natalya Antyukh
Natalya Nazarova
Natalya Ivanova
Olesya Krasnomovets
Nataliya Ivanova
Olesya Zykina
Tatyana Firova
20 km walk W
RUS
Yuliya Voyevodina
Olimpiada Ivanova
Yelena Nikolayeva
High jump W
RUS
Anna Chicherova
Yelena Slesarenko
Tatyana Novoseltseva
Pole vault W
RUS
Svetlana Feofanova
Anastasiya Ivanova
Yelena Isinbayeva
Long jump W
RUS
Irina Simagina
Tatyana Kotova
Tatyana Lebedeva
Triple jump W
RUS
Victoria Gurova
Anna Pyatykh
Tatyana Lebedeva
Shot put W
RUS
Olga Ryabinkina
Svetlana Krivelyova
Irina Korzhanenko
Discus throw W
RUS
Natalia Sadova
Oxana Yesipchuk
Olga Chernyavskaya
Hammer throw W
RUS
Olga Kuzenkova
Tatyana Lysenko
Yelena Konevtseva
Javelin throw W
RUS
Oksana Yarygina
Valeriya Zabruskova
Yekaterina Ivakina
Heptathlon W
RUS
Yelena Prokhorova
Svetlana Sokolova
Tatyana Gordeyeva
Athletics 2008
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Roman Smirnov
400 m M
RUS
Maksim Dyldin
Denis Alekseyev
800 m M
RUS
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Sergey Ivanov
Marathon M
RUS
Oleg Kulkov
Grigoriy Andreev
Alexey Sokolov
110 m hurdles M
RUS
Evgeniy Borisov
Igor Peremota
400 m hurdles M
RUS
Alexander Derevyagin
3000 m steeplechase M
RUS
Pavel Potapovich
Ildar Minshin
4x400 m M
RUS
Vladislav Frolov
Anton Kokorin
Denis Alekseyev
Maksim Dyldin
20 km walk M
RUS
Ilya Markov
Valeriy Borchin
50 km walk M
RUS
Sergey Kirdyapkin
Denis Nizhegorodov
High jump M
RUS
Andrey Silnov
Yaroslav Rybakov
Vyacheslav Voronin
Pole vault M
RUS
Igor Pavlov
Dmitry Starodubtsev
Evgeny Lukyanenko
Long jump M
RUS
Vladimir Malyavin
Triple jump M
RUS
Igor Spasovkhodskiy
Danil Burkenya
Aleksandr Petrenko
Shot put M
RUS
Pavel Sofin
Anton Lyuboslavskiy
Ivan Yushkov
Discus throw M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammer throw M
RUS
Kirill Ikonnokov
Igor Vinichenko
Javelin throw M
RUS
Ilya Korotkov
Sergey Makarov
Alexander Ivanov
Decathlon M
RUS
Alexey Sysoev
Aleksandr Pogorelov
Aleksey Drozdov
100 m W
RUS
Natalia Murinovich
Evgeniya Polyakova
Nataliya Rusakova
200 m W
RUS
Aleksandra Fedoriva
Yuliya Chermoshanskaya
Nataliya Rusakova
400 m W
RUS
Tatyana Firova
Anastasia Kapachinskaya
Yuliya Gushchina
800 m W
RUS
Svetlana Klyuka
Tatyana Andrianova
Ekaterina Kostetskaya
1500 m W
RUS
Anna Alminova
5000 m W
RUS
Elena Zadorozhnaya
Gulnara Galkina-Samitova
Lilia Shobukhova
10000 m W
RUS
Maria Konovalova
Inga Abitova
Tatiana Aryasova
Marathon W
RUS
Svetlana Zakharova
Irina Timofeeva
Galina Bogomolova
100 m hurdles W
RUS
Tatiana Dektyareva
Yulia Kondakova
Aleksandra Antonova
400 m hurdles W
RUS
Yekaterina Bikert
Irina Obedina
Anastasia Ott
3000 m steeplechase W
RUS
Tatiana Petrova
Ekaterina Volkova
Gulnara Galkina-Samitova
4x100 m W
RUS
Aleksandra Fedoriva
Yuliya Gushchina
Evgeniya Polyakova
Yuliya Chermoshanskaya
4x400 m W
RUS
Anastasia Kapachinskaya
Yelena Migunova
Tatyana Veshkurova
Yuliya Gushchina
Lyudmila Litvinova
Tatyana Firova
20 km walk W
RUS
Tatiana Sibileva
Tatyana Kalmykova
Olga Kaniskina
High jump W
RUS
Anna Chicherova
Yelena Slesarenko
Svetlana Shkolina
Pole vault W
RUS
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Yulia Golubchikova
Long jump W
RUS
Tatyana Lebedeva
Tatyana Kotova
Oksana Udmurtova
Triple jump W
RUS
Victoria Gurova
Anna Pyatykh
Tatyana Lebedeva
Shot put W
RUS
Anna Omarova
Olga Ivanova
Irina Khudoroshkina
Discus throw W
RUS
Oxana Yesipchuk
Natalia Sadova
Svetlana Saykina
Hammer throw W
RUS
Elena Priyma
Anna Bulgakova
Elena Konevtsova
Javelin throw W
RUS
Maria Yakovenko
Maria Abakumova
Heptathlon W
RUS
Olga Kurban
Tatyana Chernova
Anna Bogdanova
Athletics 2012
400 m M
RUS
Maksim Dyldin
Pavel Trenikhin
800 m M
RUS
Ivan Tukhtachev
Yuriy Borzakovskiy
1500 m M
RUS
Egor Nikolaev
Marathon M
RUS
Aleksey Reunkov
Grigoriy Andreev
Dmitriy Safronov
110 m hurdles M
RUS
Aleksey Dremin
Sergey Shubenkov
Konstantin Shabanov
400 m hurdles M
RUS
Viacheslav Sakaev
3000 m steeplechase M
RUS
Nikolay Chavkin
4x400 m M
RUS
Pavel Trenikhin
Denis Alekseyev
Vladimir Krasnov
Maksim Dyldin
20 km walk M
RUS
Vladimir Kanaykin
Andrey Krivov
Valeriy Borchin
50 km walk M
RUS
Sergey Bakulin
Igor Erokhin
Sergey Kirdyapkin
High jump M
RUS
Aleksandr Shustov
Ivan Ukhov
Andrey Silnov
Pole vault M
RUS
Sergey Kucheryanu
Evgeny Lukyanenko
Dmitry Starodubtsev
Long jump M
RUS
Aleksandr Petrov
Aleksandr Menkov
Sergey Morgunov
Triple jump M
RUS
Lyukman Adams
Shot put M
RUS
Soslan Tsirikhov
Maksim Sidorov
Discus throw M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammer throw M
RUS
Kirill Ikonnikov
Aleksey Zagornyi
Javelin throw M
RUS
Ilya Korotkov
Decathlon M
RUS
Sergey Sviridov
Ilya Shkurenev
100 m W
RUS
Olga Belkina
200 m W
RUS
Nataliya Rusakova
Elizabeta Savlinis
Aleksandra Fedoriva
400 m W
RUS
Antonina Krivoshapka
Yuliya Gushchina
800 m W
RUS
Mariya Savinova
Elena Arzhakova
Ekaterina Poistogova
1500 m W
RUS
Ekaterina Martynova
Tatyana Tomashova
Ekaterina Kostetskaya
5000 m W
RUS
Yelena Nagovitsyna
Olga Golovkina
10000 m W
RUS
Elizaveta Grechishnikova
Marathon W
RUS
Tatyana Petrova Arkhipova
Lilia Shobukhova
Albina Mayorova
100 m hurdles W
RUS
Ekaterina Galitskaya
Tatiana Dektyareva
Yulia Kondakova
400 m hurdles W
RUS
Irina Davydova
Elena Churakova
Natalya Antyukh
3000 m steeplechase W
RUS
Yelena Sidorchenkova Orlova
Gulnara Galkina-Samitova
Yuliya Zaripova
4x100 m W
RUS
Nataliya Rusakova
Elizabeta Savlinis
Aleksandra Fedoriva
Olga Belkina
4x400 m W
RUS
Yuliya Gushchina
Tatyana Firova
Natalya Nazarova
Antonina Krivoshapka
Anastasia Kapachinskaya
Natalya Antyukh
20 km walk W
RUS
Anisya Kirdyapkina
Olga Kaniskina
Elena Lashmanova
High jump W
RUS
Irina Gordeeva
Svetlana Shkolina
Anna Chicherova
Pole vault W
RUS
Yelena Isinbayeva
Anastasia Savchenko
Svetlana Feofanova
Long jump W
RUS
Yelena Sokolova
Lyudmila Kolchanova
Anna Nazarova
Triple jump W
RUS
Veronika Mosina
Tatyana Lebedeva
Victoria Valyukevich
Shot put W
RUS
Anna Avdeeva
Irina Tarasova
Evgeniia Kolodko
Discus throw W
RUS
Svetlana Saykina
Darya Pishchalnikova
Vera Karmishina-Ganeeva
Hammer throw W
RUS
Gulfiya Khanafeyeva
Tatyana Lysenko
Mariya Bespalova
Javelin throw W
RUS
Maria Abakumova
Heptathlon W
RUS
Kristina Savitskaya
Olga Kurban
Tatyana Chernova
Athletics 2016
Long jump W
RUS
Darya Klishina
* The list above only shows a selection of Russian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Russian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy