Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Polen
Sport
Svømning
Polske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1928
100 m fri stil M
POL
Wladyslaw Kuncewicz
200 m brystsvømning K
POL
Rosalia Kaizer
Svømning 1936
4x200 m fri stil M
POL
Ginter Barysz
Joachim Karliczek
Roman Bochenski
Lejzor Szrajbman
Svømning 1952
400 m fri stil M
POL
Gotfryd Gremlowski
1500 m fri stil M
POL
Gotfryd Gremlowski
100 m rygcrawl K
POL
Irena Milnikiel
100 m rygcrawl M
POL
Jerzy Boniecki
200 m brystsvømning K
POL
Aleksandra Mroz
200 m brystsvømning M
POL
Marek Petrusewicz
4x200 m fri stil M
POL
Jerzy Boniecki
Antoni Tolkaczewski
Jozef Lewicki
Gotfryd Gremlowski
Svømning 1956
100 m rygcrawl K
POL
Elzbieta Gellner
Svømning 1960
100 m fri stil M
POL
Bernard Aluchna
Andrzej Salamon
400 m fri stil M
POL
Jerzy Tracz
Jan Lutomski
200 m brystsvømning M
POL
Andrzej Klopotowski
4x200 m fri stil M
POL
Jerzy Tracz
Bernard Aluchna
Andrzej Salamon
Jan Lutomski
Svømning 1968
200 m fri stil M
POL
Wladyslaw Wojkataitis
Zbigniew Pacelt
400 m fri stil M
POL
Wladyslaw Wojtakajtis
1500 m fri stil M
POL
Wladyslaw Wojtakajtis
100 m brystsvømning M
POL
Jozef Klukowski
200 m brystsvømning M
POL
Jozef Klukowski
200 m butterfly M
POL
Jacek Krawczyk
200 m medley M
POL
Zbigniew Pacelt
Jacek Krawczyk
400 m medley M
POL
Jacek Krawczyk
Zbigniew Pacelt
Svømning 1972
100 m fri stil M
POL
Zbigniew Pacelt
200 m fri stil M
POL
Zbigniew Pacelt
400 m fri stil M
POL
Wladyslaw Wojtakajtis
1500 m fri stil M
POL
Wladyslaw Wojtakajtis
100 m rygcrawl M
POL
Piotr Dlucik
100 m brystsvømning M
POL
Cezary Smiglak
200 m brystsvømning M
POL
Cezary Smiglak
100 m butterfly M
POL
Andrzej Chudzinski
200 m butterfly M
POL
Andrzej Chudzinski
200 m medley M
POL
Zbigniew Pacelt
400 m medley M
POL
Zbigniew Pacelt
4x100 m medley M
POL
Cezary Smiglak
Andrzej Chudzinski
Piotr Dlucik
Zbigniew Pacelt
Svømning 1976
100 m rygcrawl M
POL
Ryszard Zugaj
200 m rygcrawl M
POL
Ryszard Zugaj
100 m brystsvømning K
POL
Anna Skolarczyk
100 m brystsvømning M
POL
Cezary Smiglak
200 m brystsvømning K
POL
Anna Skolarczyk
200 m brystsvømning M
POL
Cezary Smiglak
Svømning 1980
200 m rygcrawl K
POL
Agnieszka Czopek
Magdalena Bialas
200 m rygcrawl M
POL
Zbigniew Januszkiewicz
100 m butterfly K
POL
Dorota Brzozowska
100 m butterfly M
POL
Boguslaw Zychowicz
200 m butterfly K
POL
Malgorzata Rozycka
Dorota Brzozowska
200 m butterfly M
POL
Boguslaw Zychowicz
400 m medley K
POL
Magdalena Bialas
Agnieszka Czopek
400 m medley M
POL
Leszek Gorski
Dariusz Wolny
Svømning 1988
200 m fri stil M
POL
Artur Wojdat
Mariusz Podkoscielny
400 m fri stil M
POL
Artur Wojdat
Mariusz Podkoscielny
1500 m fri stil M
POL
Artur Wojdat
Mariusz Podkoscielny
100 m brystsvømning K
POL
Dorota Chylak
Kornelia Stawicka
200 m brystsvømning K
POL
Dorota Chylak
Kornelia Stawicka
100 m butterfly M
POL
Rafal Szukala
200 m butterfly M
POL
Rafal Szukala
Svømning 1992
50 m fri stil M
POL
Krzysztof Cwalina
100 m fri stil M
POL
Krzysztof Cwalina
200 m fri stil M
POL
Artur Wojdat
400 m fri stil M
POL
Mariusz Podkoscielny
Artur Wojdat
1500 m fri stil M
POL
Piotr Albinski
Mariusz Podkoscielny
100 m rygcrawl K
POL
Malgorzata Galwas
200 m rygcrawl K
POL
Marta Wlodkowska
Malgorzata Galwas
100 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
Magdalena Kupiec
200 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
Magdalena Kupiec
100 m butterfly K
POL
Anna Uryniuk
100 m butterfly M
POL
Rafal Szukala
Konrad Galka
200 m butterfly K
POL
Ewa Synowska
Anna Uryniuk
200 m butterfly M
POL
Rafal Szukala
Konrad Galka
200 m medley K
POL
Ewa Synowska
Alicja Peczak
200 m medley M
POL
Marcin Malinski
Igor Luczak
400 m medley K
POL
Marta Wlodkowska
Ewa Synowska
400 m medley M
POL
Igor Luczak
Marcin Malinski
4x200 m fri stil M
POL
Krzysztof Cwalina
Mariusz Podkoscielny
Artur Wojdat
Piotr Albinski
Svømning 1996
50 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
100 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
200 m fri stil M
POL
Bartosz Sikora
100 m rygcrawl K
POL
Dagmara Komorowicz
100 m rygcrawl M
POL
Mariusz Siembida
200 m rygcrawl K
POL
Izabela Burczyk
200 m rygcrawl M
POL
Bartosz Sikora
100 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
100 m brystsvømning M
POL
Marek Krawczyk
200 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
200 m brystsvømning M
POL
Marek Krawszyk
100 m butterfly K
POL
Anna Uryniuk
100 m butterfly M
POL
Rafal Szukala
200 m butterfly K
POL
Anna Uryniuk
200 m butterfly M
POL
Konrad Galka
200 m medley K
POL
Alicja Peczak
200 m medley M
POL
Marcin Malinski
400 m medley M
POL
Marcin Malinski
4x100 m medley M
POL
Marek Krawczyk
Mariusz Siembida
Bartosz Kizierowski
Rafal Szukala
Svømning 2000
50 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
100 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
100 m rygcrawl K
POL
Aleksandra Miciul
100 m rygcrawl M
POL
Mariusz Siembida
Bartosz Kizierowski
200 m rygcrawl K
POL
Aleksandra Miciul
100 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
100 m brystsvømning M
POL
Marek Krawczyk
200 m brystsvømning K
POL
Alicja Peczak
200 m brystsvømning M
POL
Marek Krawczyk
100 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
100 m butterfly M
POL
Marcin Kaczmarek
200 m butterfly K
POL
Anna Uryniuk
Otylia Jedrzejczak
4x100 m medley K
POL
Alicja Peczak
Otylia Jedrzejczak
Aleksandra Miciul
Anna Uryniuk
Svømning 2004
50 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
100 m fri stil K
POL
Paulina Barzycka
200 m fri stil K
POL
Paulina Barzycka
200 m fri stil M
POL
Lukasz Drzewinski
400 m fri stil K
POL
Otylia Jedrzejczak
400 m fri stil M
POL
Przemyslaw Stanczyk
Lukasz Drzewinski
1500 m fri stil M
POL
Pawel Korzeniowski
100 m rygcrawl M
POL
Adam Mania
200 m rygcrawl M
POL
Adam Mania
100 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
200 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
200 m butterfly M
POL
Pawel Korzeniowski
Svømning 2008
50 m fri stil K
POL
Hanna-Maria Korc
50 m fri stil M
POL
Bartosz Kizierowski
100 m fri stil K
POL
Agata Ewa Korc
200 m fri stil K
POL
Paulina Barzycka
200 m fri stil M
POL
Lukasz Gastor
400 m fri stil K
POL
Otylia Jedrzejczak
400 m fri stil M
POL
Pawel Korzeniowski
Przemyslaw Stanczyk
800 m fri stil K
POL
Karolina Szczepaniak
1500 m fri stil M
POL
Maciej Hreniak
Mateusz Sawrymowicz
100 m rygcrawl K
POL
Zuzanna Mazurek
200 m rygcrawl K
POL
Zuzanna Mazurek
100 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
200 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
200 m butterfly M
POL
Pawel Korzeniowski
200 m medley K
POL
Katarzyna Baranowska
200 m medley M
POL
Lukasz Wojt
400 m medley K
POL
Katarzyna Baranowska
4x200 m fri stil K
POL
Katarzyna Baranowska
Karolina Szczepaniak
Katarzyna Wilk
Paulina Barzycka
4x200 m fri stil M
POL
Przemyslaw Stanczyk
Lukasz Wojt
Michal Rokicki
Lukasz Gasior
Svømning 2012
50 m fri stil K
POL
Anna Dowgiert
50 m fri stil M
POL
Kacper Majchrzak
100 m fri stil K
POL
Katarzyna Wilk
100 m fri stil M
POL
Konrad Czerniak
400 m fri stil M
POL
Mateusz Sawrymowicz
1500 m fri stil M
POL
Mateusz Sawrymowicz
100 m rygcrawl K
POL
Alicja Tchorz
100 m rygcrawl M
POL
Marcin Tarczynski
200 m rygcrawl K
POL
Alicja Tchorz
200 m rygcrawl M
POL
Radoslaw Kawecki
100 m brystsvømning M
POL
Dawid Szulich
200 m brystsvømning M
POL
Slawomir Kuczko
100 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
100 m butterfly M
POL
Konrad Czerniak
200 m butterfly K
POL
Otylia Jedrzejczak
200 m butterfly M
POL
Marcin Cieslak
Pawel Korzeniowski
200 m medley M
POL
Marcin Cieslak
400 m medley K
POL
Karolina Szczepaniak
4x200 m fri stil K
POL
Karolina Szczepaniak
Alexandra Putra
Katarzyna Wilk
Diana Sokolowska
4x100 m medley M
POL
Kacper Majchrzak
Dawid Szulich
Radoslaw Kawecki
Pawel Korzeniowski
Marathon 10 km K
POL
Natalia Charlos
Svømning 2016
50 m fri stil K
POL
Aleksandra Urbanczyk
Anna Dowgiert
50 m fri stil M
POL
Filip Wypych
Pawel Juraszek
100 m fri stil K
POL
Katarzyna Wilk
200 m fri stil M
POL
Kacper Majchrzak
400 m fri stil M
POL
Filip Zaborowski
Wojciech Wojdak
1500 m fri stil M
POL
Wojciech Wojdak
Mateusz Sawrymowicz
100 m rygcrawl K
POL
Alicja Tchorz
100 m rygcrawl M
POL
Radoslaw Kawecki
Tomasz Polewka
200 m rygcrawl K
POL
Alicja Tchorz
200 m rygcrawl M
POL
Radoslaw Kawecki
100 m brystsvømning M
POL
Marcin Stolarski
100 m butterfly M
POL
Pawel Korzeniowski
Konrad Czerniak
200 m butterfly M
POL
Jan Switkowski
200 m medley K
POL
Katarzyna Baranowska
4x100 m fri stil K
POL
Aleksandra Urbanczyk
Anna Dowgiert
Alicja Tchorz
Katarzyna Wilk
4x100 m fri stil M
POL
Pawel Korzeniowski
Kacper Majchrzak
Konrad Czerniak
Jan Switkowski
4x200 m fri stil M
POL
Pawel Korzeniowski
Kacper Majchrzak
Kacper Klich
Jan Switkowski
4x100 m medley M
POL
Radoslaw Kawecki
Kacper Majchrzak
Marcin Stolarski
Konrad Czerniak
Marathon 10 km K
POL
Joanna Zachoszcz
Svømning 2020
50 m fri stil K
POL
Katarzyna Wasick
50 m fri stil M
POL
Pawel Juraszek
Konrad Czerniak
100 m rygcrawl M
POL
Kacper Stokowski
200 m rygcrawl K
POL
Laura Bernat
200 m rygcrawl M
POL
Radoslaw Kawecki
Jakub Skierka
100 m butterfly M
POL
Pawel Korzeniowski
Jakub Majerski
200 m butterfly M
POL
Jakub Majerski
Krzysztof Chmielewski
4x100 m fri stil M
POL
Kacper Majchrzak
Jakub Kraska
Konrad Czerniak
Karol Ostrowski
4x200 m fri stil M
POL
Radoslaw Kawecki
Kacper Majchrzak
Kamil Sieradzki
Jakub Kraska
4x100 m medley M
POL
Jakub Kraska
Jan Kozakiewicz
Kacper Stokowski
Jakub Majerski
4x100 m medley Mixed
POL
Paulina Peda
Jakub Majerski
Kornelia Fiedkiewicz
Jan Kozakiewicz
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Polske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Polske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy