Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Poland
Sports
Athletics
Polish Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1924
100 m M
POL
Stanislaw Sosnicki
Aleksander Szenajch
Zygmunt Weiss
Wladyslaw Dobrowolski
200 m M
POL
Zygmunt Weiss
Aleksander Szenajch
400 m M
POL
Stefan Oldak
Stanislaw Swietochowski
800 m M
POL
Stefan Oldak
Jozef Jaworski
Stefan Kostrzewski
1500 m M
POL
Jozef Jaworski
Stefan Kostrzewski
3000 m team M
POL
Stefan Szelestowski
Stanislaw Ziffer
Julian Lukaszewicz
5000 m M
POL
Stanislaw Ziffer
Stefan Szelestowski
3000 m steeplechase M
POL
Stanislaw Ziffer
Pole vault M
POL
Stefan Adamczak
Long jump M
POL
Stanislaw Sosnicki
Discus throw M
POL
Slawosz Szydlowski
Javelin throw M
POL
Slawosz Szydlowski
Antoni Cejzik
Decathlon M
POL
Antoni Cejzik
Athletics 1928
400 m M
POL
Klemens Biniakowski
Stefan Kostrzewski
Feliks Zuber
Zygmunt Weiss
800 m M
POL
Feliks Malanowski
1500 m M
POL
Jozef Jaworski
Czeslaw Forys
110 m hurdles M
POL
Wojciech Trojanowski
400 m hurdles M
POL
Stefan Kostrzewski
4x400 m M
POL
Klemens Biniakowski
Zygmunt Weiss
Feliks Malanowski
Stefan Kostrzewski
Long jump M
POL
Zdzislaw Nowak
Discus throw M
POL
Jozef Baran-Bilewski
Decathlon M
POL
Antoni Cejzik
800 m W
POL
Gertruda Kilosowna
Otylia Tabacka
Discus throw W
POL
Genowefa Kobielska
Halina Konopacka
Athletics 1932
10000 m M
POL
Janusz Kusocinski
High jump M
POL
Jerzy Plawczyk
Shot put M
POL
Zygmunt Heljasz
Discus throw M
POL
Zygmunt Heljasz
Decathlon M
POL
Zygmunt Siedlecki
100 m W
POL
Stanislawa Walasiewicz
80 m hurdles W
POL
Felicja Schabinska
Discus throw W
POL
Stanislawa Walasiewicz
Jadwiga Wajs
Athletics 1936
800 m M
POL
Kazimierz Kucharski
5000 m M
POL
Jozef Noji
10000 m M
POL
Jozef Noji
Marathon M
POL
Kazimierz Fialka
Bronislaw Gancarz
4x400 m M
POL
Tadeusz Sliwak
Antoni Maszewski
Klemens Biniakowski
Kazimierz Kucharski
50 km walk M
POL
Teodor Bieregowoj
High jump M
POL
Jerzy Plawczyk
Karol Hoffmann
Pole vault M
POL
Wilhelm Sznajder
Triple jump M
POL
Karol Hoffmann
Edward Luckhaus
Javelin throw M
POL
Eugeniusz Lokajski
Walter Turczyk
Decathlon M
POL
Jerzy Plawczyk
100 m W
POL
Stanislawa Walasiewicz
Discus throw W
POL
Jadwiga Wajs
Javelin throw W
POL
Maria Kwasniewska
Athletics 1948
Long jump M
POL
Edward Adamczyk
Shot put M
POL
Mieczyslaw Lomowski
Witold Gerutto
Decathlon M
POL
Waclaw Kuzmicki
Edward Adamczyk
Witold Gerutto
Long jump W
POL
Henryka Slomczewska Nowak
Discus throw W
POL
Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz
Javelin throw W
POL
Milania Sinoracka
Athletics 1952
100 m M
POL
Emil Kiszka
200 m M
POL
Gerard Mach
Zdobyslaw Stawczyk
Roman Budzynski
400 m M
POL
Gerard Mach
800 m M
POL
Roman Korban
Edmund Potrzebowski
1500 m M
POL
Stefan Lewandowski
Mieczyslaw Dlugoborski
Edmund Potrzebowski
5000 m M
POL
Alojzy Graj
Marathon M
POL
Winand Osinski
3000 m steeplechase M
POL
Jan Kielas
4x100 m M
POL
Zygmunt Buhl
Dominik Suchenski
Zdobyslaw Stawczyk
Emil Kiszka
Pole vault M
POL
Zenon Wazny
Long jump M
POL
Henryk Grabowski
Triple jump M
POL
Zygfryd Weinberg
Stanislaw Kowal
Shot put M
POL
Tadeusz Krzyzanowski
Javelin throw M
POL
Janusz Sidlo
Zbigniew Radziwonowicz
100 m W
POL
Elzbieta Bocian
200 m W
POL
Eulalia Szwatkowska
Genowefa Minicka
Maria Arndt
4x100 m W
POL
Maria Ilwicka
Genowefa Minicka
Maria Arndt
Eulalia Szwajkowska
Long jump W
POL
Elsbieta Krzesinska
Maria Piatkowska
Shot put W
POL
Magdalena Bregula
Elzbieta Krysinska
Javelin throw W
POL
Maria Ciach
Athletics 1956
100 m M
POL
Marian Foik
Jan Jarzembowski
200 m M
POL
Edward Schmidt
Jan Jarzembowski
5000 m M
POL
Jerzy Chromik
Kazimierz Zimny
10000 m M
POL
Zdzislaw Krzyszkowiak
3000 m steeplechase M
POL
Zdzislaw Krzyszkowiak
4x100 m M
POL
Zenon Baranowski
Jan Jarzembowski
Edward Szmidt
Marian Foik
Pole vault M
POL
Zenon Wazny
Zbigniew Janiszewski
Long jump M
POL
Kazimierz Kropidlowski
Henryk Grabowski
Triple jump M
POL
Ryszard Malcherczyk
Discus throw M
POL
Tadeusz Rut
Hammer throw M
POL
Alfons Niklas
Tadeusz Rut
Javelin throw M
POL
Janusz Sidlo
Jan Kopyto
100 m W
POL
Barbara Lerczak
Maria Kusion
Halina Richter
200 m W
POL
Genowefa Minicka
Barbara Lerczak
4x100 m W
POL
Barbara Lerczak
Maria Kusion
Genowefa Minicka
Halina Richter
Long jump W
POL
Maria Kusion
Elsbieta Krzesinska
Genowefa Minicka
Javelin throw W
POL
Anna Wojtaszek
Urszula Figwer
Athletics 1960
100 m M
POL
Marian Foik
200 m M
POL
Marian Foik
400 m M
POL
Jerzy Kowalski
Stanislaw Swatowski
800 m M
POL
Zbigniew Makomaski
Zbigniew Orywal
Stefan Lewandowski
1500 m M
POL
Stefan Lewandowski
Zbigniew Orywal
5000 m M
POL
Kazimierz Zimny
Marian Ochman
10000 m M
POL
Kazimierz Zimny
Zdzislaw Krzyszkowiak
Stanislaw Ozog
110 m hurdles M
POL
Roman Muzyk
400 m hurdles M
POL
Zdzislaw Kumiszcze
Wislaw Krol
3000 m steeplechase M
POL
Zdzislaw Krzyszkowiak
Jerzy Chromik
4x100 m M
POL
Jozef Szmidt
Jerzy Juskowiak
Jan Jarzembowski
Marian Foik
4x400 m M
POL
Edward Bozek
Jerzy Kowalski
Boguslaw Gierajewski
Stanislaw Swatowski
High jump M
POL
Piotr Sobota
Pole vault M
POL
Andrzej Krzesinski
Janusz Gronowski
Long jump M
POL
Kazimierz Kropidlowski
Triple jump M
POL
Jozef Schmidt
Ryszard Malcherczyk
Jan Jaskolski
Shot put M
POL
Eugeniusz Kwiatkowski
Alfred Sosgornik
Discus throw M
POL
Zenon Begier
Edmund Piatkowski
Hammer throw M
POL
Tadeusz Rut
Olgierd Cieply
Javelin throw M
POL
Zbigniew Radziwonowicz
Janusz Sidlo
100 m W
POL
Teresa Wieczorek
Halina Richter
200 m W
POL
Celina Jesionowska
Barbara Janiszewska
Halina Richter
800 m W
POL
Krystyna Nowakowska
Beata Zbikowska
Zofia Walasek
80 m hurdles W
POL
Barbara Sosgornik
Teresa Wieczorek
4x100 m W
POL
Barbara Janiszewska
Halina Richter
Teresa Wieczorek
Celina Jesionowska
High jump W
POL
Jaroslawa Jozwiakowska
Long jump W
POL
Maria Piatkowska
Maria Kusion
Elsbieta Krzesinska
Shot put W
POL
Eugenia Rusin
Jadwiga Klimaj
Discus throw W
POL
Kazimiera Rykowska
Javelin throw W
POL
Urszula Figwer
Athletics 1964
100 m M
POL
Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
Zbigniew Syka
200 m M
POL
Marian Foik
Andrzej Zielinski
400 m M
POL
Ireneusz Kluczek
Stanislaw Swatowski
Andrzej Badenski
1500 m M
POL
Witold Baran
5000 m M
POL
Lech Boguszewicz
400 m hurdles M
POL
Boguslaw Gierajewski
3000 m steeplechase M
POL
Edward Szklarczyk
4x100 m M
POL
Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
Andrzej Zielinski
Marian Foik
4x400 m M
POL
Stanislaw Swatowski
Ireneusz Kluczek
Andrzej Badenski
Marian Filipiuk
20 km walk M
POL
Mieczyslaw Rutyna
50 km walk M
POL
Mieczyslaw Rutyna
High jump M
POL
Edward Czernik
Pole vault M
POL
Wlodzimierz Sokolowski
Long jump M
POL
Andrzej Stalmach
Triple jump M
POL
Jan Jaskolski
Jozef Schmidt
Shot put M
POL
Wladyslaw Komar
Alfred Sosgornik
Discus throw M
POL
Zenon Begier
Edmund Piatkowski
Hammer throw M
POL
Zdzislaw Smolinski
Tadeusz Rut
Olgierd Cieply
Javelin throw M
POL
Janusz Sidlo
Wladislaw Nikiciuk
100 m W
POL
Halina Gorecka
Barbara Sobotta
Ewa Klobukowska
200 m W
POL
Barbara Sobotta
Halina Gorecka
Irena Kirszenstein
80 m hurdles W
POL
Maria Piatkowska
Teresa Ciepla-Wieczorek
4x100 m W
POL
Halina Gorecka
Irena Kirszenstein
Teresa Ciepla-Wieczorek
Ewa Klobukowska
High jump W
POL
Jaroslawa Bieda
Long jump W
POL
Irena Kirszenstein
Athletics 1968
100 m M
POL
Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
Zenon Nowosz
200 m M
POL
Edward Romanowski
400 m M
POL
Jan Werner
Andrzej Badenski
Jan Balachowski
800 m M
POL
Henryk Szordykowski
1500 m M
POL
Jerzy Maluski
Henryk Szordykowski
5000 m M
POL
Edward Stawiarz
Roland Brehmer
10000 m M
POL
Edward Stawiarz
Marathon M
POL
Edward Stawiarz
400 m hurdles M
POL
Wilhelm Weistand
3000 m steeplechase M
POL
Jan Cych
4x100 m M
POL
Edward Romanowski
Zenon Nowosz
Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
4x400 m M
POL
Stanislaw Gredzinski
Andrzej Badenski
Jan Balachowski
Jan Werner
20 km walk M
POL
Mieczyslaw Rutyna
50 km walk M
POL
Mieczyslaw Rutyna
Long jump M
POL
Andrzej Stalmach
Triple jump M
POL
Jan Jaskolski
Jozef Schmidt
Shot put M
POL
Wladyslaw Komar
Discus throw M
POL
Lech Gajdzinski
Edmund Piatkowski
Javelin throw M
POL
Wladislaw Nikiciuk
Janusz Sidlo
100 m W
POL
Irena Szewinska
200 m W
POL
Irena Szewinska
80 m hurdles W
POL
Teresa Sukniewicz
Danuta Straszynska
Elzbieta Zebrowska
4x100 m W
POL
Miroslawa Sarna
Danuta Straszynska
Irena Kirszenstein
Urszula Jozwik
Long jump W
POL
Miroslawa Sarna
Irena Szewinska
Javelin throw W
POL
Daniela Jaworska
Lucyna Krawczewicz
Athletics 1972
100 m M
POL
Stanislaw Wagner
Tadeusz Cuch
Zenon Nowosz
400 m M
POL
Jan Werner
Andrzej Badenski
Zbigniew Jaremski
800 m M
POL
Andrzej Kupczyk
1500 m M
POL
Henryk Szordykowski
5000 m M
POL
Bronislaw Malinowski
Marathon M
POL
Edward Stawiarz
110 m hurdles M
POL
Miroslav Wodzynski
Leszek Wodzynski
Marek Jozwik
400 m hurdles M
POL
Tadeusz Kulczycki
3000 m steeplechase M
POL
Tadeusz Zielinski
Kazimierz Maranda
Bronislaw Malinowski
4x100 m M
POL
Zenon Nowosz
Tadeusz Cuch
Jerzy Czerbniak
Stanislaw Wagner
4x400 m M
POL
Jan Balachowski
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Andrzej Badenski
20 km walk M
POL
Jan Ornoch
50 km walk M
POL
Jan Ornoch
High jump M
POL
Boguslaw Bialek
Pole vault M
POL
Wojciech Buciarski
Tadeusz Slusarski
Long jump M
POL
Grzegorz Cybulski
Jerzy Homziuk
Triple jump M
POL
Michal Joachimowski
Shot put M
POL
Wladyslaw Komar
Hammer throw M
POL
Stanislaw Lubiejewski
Decathlon M
POL
Tadeusz Janczenko
Ryszard Skowronek
Ryszard Katus
100 m W
POL
Irena Szewinska
200 m W
POL
Irena Szewinska
400 m W
POL
Danuta Pieczyk
Krystyna Kacperczyk
Bozena Zientarska
800 m W
POL
Elzbieta Skowronska
100 m hurdles W
POL
Grazyna Rabsztyn
Teresa Nowak
Danuta Straszynska
4x100 m W
POL
Danuta Jedrejek
Urszula Jozwik
Helena Kerner
Barbara Bakulin
4x400 m W
POL
Krystyna Kacperczyk
Elzbieta Skowronska
Bozena Zientarska
Danuta Pieczyk
Shot put W
POL
Ludwika Chewihska
Discus throw W
POL
Krystyna Nadolna
Javelin throw W
POL
Ewa Gryziecka
Daniela Jaworska
Athletics 1976
100 m M
POL
Zenon Licznerski
Marian Woronin
Andrzei Swierczynski
200 m M
POL
Marian Woronin
Bogdan Grzejszczak
Zenon Nowosz
400 m M
POL
Zbigniew Jaremski
Jan Werner
Jerzy Pietrzyk
800 m M
POL
Marian Gesicki
1500 m M
POL
Bronislaw Malinowski
Marathon M
POL
Jerzy Gros
Kazimierz Orzel
400 m hurdles M
POL
Jerzy Hewelt
3000 m steeplechase M
POL
Bronislaw Malinowski
4x100 m M
POL
Andrzei Swierczynski
Zenon Licznerski
Bogdan Grzejszczak
Marian Woronin
4x400 m M
POL
Jerzy Pietrzyk
Ryszard Podlas
Zbigniew Jaremski
Jan Werner
20 km walk M
POL
Boguslaw Duda
Jan Ornoch
High jump M
POL
Jacek Wszola
Pole vault M
POL
Wladyslaw Kozakiewicz
Wojciech Buciarski
Tadeusz Slusarski
Long jump M
POL
Grzegorz Cybulski
Triple jump M
POL
Eugeniusz Biskupski
Michal Joachimowski
Andrzej Sontag
Discus throw M
POL
Stanislaw Wolodko
Javelin throw M
POL
Piotr Bielczyk
Decathlon M
POL
Ryszard Katus
Ryszard Skowronek
400 m W
POL
Irena Szewinska
1500 m W
POL
Wessela Jazinska
100 m hurdles W
POL
Grazyna Rabsztyn
Bozena Nowakowska
Discus throw W
POL
Danuta Rosani
Athletics 1980
100 m M
POL
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Krzysztof Zwolinski
200 m M
POL
Marian Woronin
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
400 m M
POL
Andrzej Stepien
Jerzy Pietrzyk
1500 m M
POL
Miroslaw Zerkowski
Marathon M
POL
Ryszard Marczak
Andrzej Sajkowski
Zbigniew Pierzynka
110 m hurdles M
POL
Jan Pusty
400 m hurdles M
POL
Ryszard Szparak
3000 m steeplechase M
POL
Boguslaw Maminski
Bronislaw Malinowski
Krzysztof Wesolowski
4x100 m M
POL
Marian Woronin
Zenon Licznerski
Krzysztof Zwolinski
Leszek Dunecki
4x400 m M
POL
Jan Pawlowicz
Andrzej Stepien
Jerzy Pietrzyk
Adam Starostka
20 km walk M
POL
Bohdan Bulakowski
50 km walk M
POL
Stanislaw Rola
Bohdan Bulakowski
High jump M
POL
Janusz Trzepizur
Jacek Wszola
Pole vault M
POL
Tadeusz Slusarski
Wladyslaw Kozakiewicz
Mariusz Klimczyk
Long jump M
POL
Stanislaw Jaskulka
Andrzej Klimaszewski
Triple jump M
POL
Zdzislaw Hoffman
Hammer throw M
POL
Ireneusz Golda
Javelin throw M
POL
Dariusz Adamus
Decathlon M
POL
Dariusz Ludwig
Janusz Szczerkowski
100 m W
POL
Elzbieta Stachurski
200 m W
POL
Elzbieta Stachurska
400 m W
POL
Malgorzata Dunecka
Irena Szewinska
Grazyna Oliszewska
800 m W
POL
Anna Bukis
Jolanta Januchta
Wessela Jazinska
Elzbieta Katolik
1500 m W
POL
Anna Bukis
100 m hurdles W
POL
Lucyna Langer
Zofia Bielczyk
Grazyna Rabsztyn
4x100 m W
POL
Lucyna Langer
Elzbieta Stachursky
Zofia Bielczyk
Grazyna Rabsztyn
4x400 m W
POL
Malgorzata Dunecka
Jolanta Januchta
Elzbieta Katolik
Grazyna Oliszewska
High jump W
POL
Danuta Bulkowska
Urszula Kielan
Elzbieta Krawczuk
Long jump W
POL
Anna Wlodarczyk
Barbara Wojnar-Baran
Javelin throw W
POL
Bernadeta Blechacz
Pentathlon W
POL
Malgorzata Guzowska
Athletics 1988
400 m M
POL
Tomasz Jedrusik
800 m M
POL
Ryszard Oskowski
3000 m steeplechase M
POL
Boguslaw Maminski
20 km walk M
POL
Zdzislaw Szlapkin
50 km walk M
POL
Jacek Bednarek
High jump M
POL
Krzysztof Krawczyk
Artur Partyka
Pole vault M
POL
Miroslav Chmara
Marian Kolasa
Triple jump M
POL
Jacek Pastusinski
Andrzej Grabarczyk
Shot put M
POL
Helmut Krieger
100 m W
POL
Jolanta Janota
Ewa Pisiewicz
Joanna Smolarek
200 m W
POL
Jolanta Janota
Agnieszka Siwek
10000 m W
POL
Marianna Panfil
Marathon W
POL
Marianna Panfil
400 m hurdles W
POL
Genowefa Blaszak
4x100 m W
POL
Joanna Smolarek
Ewa Pisiewicz
Jolanta Janota
Agnieszka Siwek
Long jump W
POL
Jolanta Bartczak
Agata Karczmarek
Discus throw W
POL
Renata Katewicz
Athletics 1992
800 m M
POL
Piotr Piekarsky
Marathon M
POL
Wieslaw Perszke
Leszek Beblo
Jan Huruk
400 m hurdles M
POL
Pawel Wozniak
20 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
50 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
High jump M
POL
Artur Partyka
Long jump M
POL
Roman Golanowski
Triple jump M
POL
Eugeniusz Bedeniczuk
Andrzej Grabarczyk
1500 m W
POL
Anna Brzezinska
Malgorzata Rydz
Marathon W
POL
Malgorzata Birbach
Marianna Panfil
10 km walk W
POL
Beata Kaczmarska
Katarzyna Radtke
High jump W
POL
Beata Holub
Katarzyna Majchrzak
Donata Jancewicz
Long jump W
POL
Agata Karczmarek
Shot put W
POL
Krystyna Zabawska
Javelin throw W
POL
Genowefa Patla
Heptathlon W
POL
Maria Kamrowska
Urszula Wlodarczyk
Athletics 1996
200 m M
POL
Robert Mackowiak
400 m M
POL
Piotr Rysiukiewicz
Marathon M
POL
Grzegorz Gajdus
Leszek Beblo
110 m hurdles M
POL
Krzysztof Mehlich
400 m hurdles M
POL
Pawel Januszewski
4x400 m M
POL
Piotr Haczek
Pawel Januszewski
Piotr Rysiukiewicz
Robert Mackowiak
Tomasz Jedrusik
20 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
50 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
High jump M
POL
Przemyslaw Radkiewicz
Artur Partyka
Jaroslaw Kotewicz
Hammer throw M
POL
Szymon Ziólkowski
Decathlon M
POL
Sebastian Chmara
1500 m W
POL
Anna Brzezinska
Malgorzata Rydz
Marathon W
POL
Aniela Nikiel
Malgorzata Sobanska
Kamila Gradus
10 km walk W
POL
Katarzyna Radtke
Long jump W
POL
Agata Karczmarek
Discus throw W
POL
Renata Katewicz
Heptathlon W
POL
Urszula Wlodarczyk
Athletics 2000
100 m M
POL
Marcin Nowak
Piotr Balcerzak
200 m M
POL
Marcin Urbas
400 m M
POL
Robert Mackowiak
Piotr Haczek
Piotr Rysiukiewicz
Marathon M
POL
Piotr Gladki
110 m hurdles M
POL
Marcin Kuszewski
Tomasz Scigaczewski
400 m hurdles M
POL
Pawel Januszewski
3000 m steeplechase M
POL
Rafal Wojcik
4x100 m M
POL
Ryszard Pilarczyk
Marcin Nowak
Marcin Urbas
Piotr Balcerzak
4x400 m M
POL
Robert Mackowiak
Piotr Dlugosielski
Filip Walotka
Piotr Rysiukiewicz
Jacek Bocian
Piotr Haczek
20 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
50 km walk M
POL
Tomasz Lipiec
Roman Magdziarczyk
Robert Korzeniowski
Discus throw M
POL
Olgierd Stanski
Hammer throw M
POL
Szymon Ziólkowski
Maciej Palyszko
Javelin throw M
POL
Dariusz Trafas
200 m W
POL
Zuzanna Radecka
1500 m W
POL
Anna Jakubczak
Lidia Chojecka
400 m hurdles W
POL
Anna Olichwierczuk
4x100 m W
POL
Marzena Pawlak
Agnieszka Rysiukiewicz
Zuzanna Radecka
Joanna Nielacna
20 km walk W
POL
Katarzyna Radtke
Pole vault W
POL
Monika Pyrek
Shot put W
POL
Katarzyna Zakowicz
Krystyna Danilczyk-Zabawska
Hammer throw W
POL
Kamila Skolimowska
Heptathlon W
POL
Urszula Wlodarczyk
Athletics 2004
100 m M
POL
Lukasz Chyla
200 m M
POL
Marcin Jedrusinski
Marcin Urbas
400 m M
POL
Piotr Klimczak
Marathon M
POL
Waldemar Glinka
Michal Bartoszak
400 m hurdles M
POL
Marek Plawgo
3000 m steeplechase M
POL
Jan Zakrzewski
Jakub Czaja
Radoslaw Poplawski
4x100 m M
POL
Lukasz Chyla
Marcin Jedrusinski
Zbigniew Tulin
Marcin Urbas
4x400 m M
POL
Marcin Marciniszyn
Marek Plawgo
Piotr Rysiukiewicz
Piotr Klimczak
20 km walk M
POL
Beniamin Kucinski
50 km walk M
POL
Robert Korzeniowski
Roman Magdziarczyk
Grzegorz Sudol
High jump M
POL
Grzegorz Sposob
Robert Wolski
Pole vault M
POL
Adam Kolasa
Shot put M
POL
Tomasz Majewski
Hammer throw M
POL
Szymon Ziólkowski
200 m W
POL
Anna Pacholak
400 m W
POL
Grazyna Prokopek
1500 m W
POL
Wioletta Janowska
Anna Jacubczak
Lidia Chojecka
Marathon W
POL
Grazyna Syrek
Malgorzata Sobanska
Monika Drybulska
100 m hurdles W
POL
Aurelia Trywianska
400 m hurdles W
POL
Anna Jesien
Malgorzata Pskit
4x400 m W
POL
Malgorzata Pskit
Grazyna Prokopek
Monika Bejnar
Zuzanna Radecka
20 km walk W
POL
Sylwia Korzeniowska
Pole vault W
POL
Monika Pyrek
Anna Rogowska
Triple jump W
POL
Liliana Zagacka
Shot put W
POL
Krystyna Zabawska
Discus throw W
POL
Wioletta Potepa
Joanna Wiesniewska
Hammer throw W
POL
Kamila Skolimowska
Javelin throw W
POL
Barbara Madejczyk
Heptathlon W
POL
Magdalena Szczepanska
Athletics 2008
100 m M
POL
Dariusz Kuc
200 m M
POL
Marcin Jedrusinski
400 m M
POL
Daniel Dabrowski
800 m M
POL
Marcin Lewandowski
Pawel Czapiewski
Marathon M
POL
Arkadiusz Sowa
Henryk Szost
110 m hurdles M
POL
Artur Noga
400 m hurdles M
POL
Marek Plawgo
3000 m steeplechase M
POL
Tomasz Szymkowiak
4x100 m M
POL
Marcin Jedrusinski
Dariusz Kuc
Lukasz Chyla
Marcin Nowak
4x400 m M
POL
Rafal Wieruszewski
Marek Plawgo
Piotr Klimczak
Piotr Kedzia
20 km walk M
POL
Rafal Augustyn
Jakub Bogdan Jelonek
50 km walk M
POL
Grzegorz Sudol
Rafal Fedaczynski
Artur Brzozowski
High jump M
POL
Michal Bieniek
Pole vault M
POL
Przemyslaw Czerwinski
Long jump M
POL
Marcin Starzak
Shot put M
POL
Tomasz Majewski
Discus throw M
POL
Piotr Malachowski
Hammer throw M
POL
Szymon Ziólkowski
Javelin throw M
POL
Igor Janik
100 m W
POL
Daria Korczynska
200 m W
POL
Marta Jeschke
400 m W
POL
Monika Bejnar
800 m W
POL
Anna Rostkowska
1500 m W
POL
Sylwia Ejdys
Anna Jakubczak-Pawelec
Lidia Chojecka
Marathon W
POL
Monika Drybulska
Dorota Gruca
100 m hurdles W
POL
Aurelia Trywianska
400 m hurdles W
POL
Anna Jesien
3000 m steeplechase W
POL
Wioletta Frankiewicz
Katarzyna Kowalska
4x100 m W
POL
Ewelina Klocek
Joanna Kocielnik
Daria Korczynska
Dorota Jedrusinska
Marta Jeschke
4x400 m W
POL
Monika Bejnar
Jolanta Wojcik
Grazyna Prokopek-Janacek
Anna Jesien
20 km walk W
POL
Sylwia Korzeniowska
Pole vault W
POL
Monika Pyrek
Joanna Piwowarska
Anna Rogowska
Shot put W
POL
Krystyna Danilczyk-Zabawska
Discus throw W
POL
Wioletta Potepa
Zaneta Glanc
Joanna Wisniewski
Hammer throw W
POL
Kamila Skolimowska
Anita Wlodarczyk
Malgorzata Zadura
Javelin throw W
POL
Barbara Madejczyk
Urszula Piwnicka
Heptathlon W
POL
Kamila Chudzik
Karolina Tyminska
Athletics 2012
100 m M
POL
Dariusz Kuc
200 m M
POL
Kamil Krynski
400 m M
POL
Marcin Marciniszyn
800 m M
POL
Adam Kszczot
Marcin Lewandowski
Marathon M
POL
Henryk Szost
110 m hurdles M
POL
Artur Noga
3000 m steeplechase M
POL
Lukasz Parzczynski
4x100 m M
POL
Dariusz Kuc
Robert Kubaczyk
Kamil Masztak
Kamil Krynski
4x400 m M
POL
Kacper Kozlowski
Marcin Marciniszyn
Piotr Wiaderek
Michal Pietrzak
20 km walk M
POL
Rafal Augustyn
Grzegorz Sudol
Dawid Tomala
50 km walk M
POL
Rafal Fedaczynski
Rafal Sikora
Lukasz Nowak
Pole vault M
POL
Lukasz Michalski
Pawel Wojciechowski
Shot put M
POL
Tomasz Majewski
Discus throw M
POL
Robert Urbanek
Piotr Malachowski
Przemyslaw Czajkowski
Hammer throw M
POL
Pawel Fajdek
Szymon Ziólkowski
Javelin throw M
POL
Pawel Rakoczy
Igor Janik
Bartosz Osewski
100 m W
POL
Marta Jeschke
200 m W
POL
Anna Kielbasinska
1500 m W
POL
Renata Plis
Marathon W
POL
Karolina Jarzynska
400 m hurdles W
POL
Anna Jesien
3000 m steeplechase W
POL
Matylda Szlezak
Katarzyna Kowalska
4x100 m W
POL
Ewelina Ptak
Daria Korczynska
Marta Jeschke
Marika Popowicz
4x400 m W
POL
Patrycja Wyciszkiewicz
Anna Jesien
Iga Baumgart
Justyna Swiety
20 km walk W
POL
Agnieszka Dygacz
Paulina Buziak
Agnieszka Szwarnog
Pole vault W
POL
Anna Rogowska
Monika Pyrek
Discus throw W
POL
Zaneta Glanc
Hammer throw W
POL
Joanna Fiodorow
Anita Wlodarczyk
Heptathlon W
POL
Karolina Tyminska
Athletics 2016
200 m M
POL
Karol Zalewski
400 m M
POL
Rafal Omelko
800 m M
POL
Adam Kszczot
Marcin Lewandowski
Marathon M
POL
Artur Kozlowski
Yared Shegumo
Henryk Szost
110 m hurdles M
POL
Damian Czykier
400 m hurdles M
POL
Patryk Dobek
3000 m steeplechase M
POL
Krystian Zalewski
4x400 m M
POL
Rafal Omelko
Jakub Krzewina
Michal Pietrzak
Lukasz Krawczuk
20 km walk M
POL
Jakub Bogdan Jelonek
Artur Brzozowski
Lukasz Nowak
50 km walk M
POL
Adrian Blocki
Rafal Fedaczynski
Rafal Augustyn
High jump M
POL
Wojciech Theiner
Sylwester Bednarek
Pole vault M
POL
Piotr Lisek
Robert Sobera
Pawel Wojciechowski
Triple jump M
POL
Karol Hoffmann
Shot put M
POL
Konrad Bukowiecki
Michal Haratyk
Tomasz Majewski
Discus throw M
POL
Robert Urbanek
Piotr Malachowski
Hammer throw M
POL
Wojciech Nowicki
Pawel Fajdek
Javelin throw M
POL
Marcin Krukowski
Lukasz Grzeszczuk
Decathlon M
POL
Pawel Wiesiolek
100 m W
POL
Ewa Swoboda
Marika Popowicz-Drapala
200 m W
POL
Anna Kielbasinska
400 m W
POL
Malgorzata Holub
Patrycja Wyciszkiewicz
Justyna Swiety
800 m W
POL
Joanna Jozwik
Angelika Cichocka
1500 m W
POL
Angelika Cichocka
Danuta Urbanik
Sofia Ennaoui
Marathon W
POL
Katarzyna Kowalska
Iwona Lewandowska
Monika Stefanowicz
100 m hurdles W
POL
Karolina Koleczek
400 m hurdles W
POL
Emilia Ankiewicz
Joanna Linkiewicz
3000 m steeplechase W
POL
Matylda Kowal
4x100 m W
POL
Anna Kielbasinska
Ewa Swoboda
Klaudia Konopko
Marika Popowicz-Drapala
4x400 m W
POL
Iga Baumgart
Malgorzata Holub
Justyna Swiety
Patrycja Wyciszkiewicz
20 km walk W
POL
Paulina Buziak
Agnieszka Szwarnog
Agnieszka Dygacz
High jump W
POL
Kamila Licwinko
Triple jump W
POL
Anna Jagaciak
Shot put W
POL
Paulina Guba
Discus throw W
POL
Zaneta Glanc
Hammer throw W
POL
Joanna Fiodorow
Malwina Kopron
Anita Wlodarczyk
Javelin throw W
POL
Maria Andrejczyk
Athletics 2020
400 m M
POL
Karol Zalewski
800 m M
POL
Patryk Dobek
Mateusz Borkowski
1500 m M
POL
Marcin Lewandowski
Michal Rozmys
Marathon M
POL
Adam Nowicki
Marcin Chabowski
Arkadiusz Gardzielewski
110 m hurdles M
POL
Damian Czykier
4x400 m M
POL
Karol Zalewski
Jakub Krzewina
Mateusz Rzezniczak
Dariusz Kowaluk
Kajetan Duszynski
20 km walk M
POL
Lukasz Niedzialek
50 km walk M
POL
Rafal Augustyn
Dawid Tomala
Artur Brzozowski
Pole vault M
POL
Robert Sobera
Piotr Lisek
Pawel Wojciechowski
Shot put M
POL
Michal Haratyk
Konrad Bukowiecki
Discus throw M
POL
Piotr Malachowski
Bartlomiej Stoj
Hammer throw M
POL
Wojciech Nowicki
Pawel Fajdek
Javelin throw M
POL
Marcin Krukowski
Cyprian Mrzyglod
Decathlon M
POL
Pawel Wiesiolek
400 m W
POL
Natalia Kaczmarek
800 m W
POL
Joanna Jozwik
Angelika Sarna
Anna Wielgosz
1500 m W
POL
Martyna Galant
Marathon W
POL
Aleksandra Lisowska
Angelika Mach
Karolina Nadolska
100 m hurdles W
POL
Klaudia Siciarz
Pia Skrzyszowska
400 m hurdles W
POL
Joanna Linkiewicz
3000 m steeplechase W
POL
Aneta Konieczek
Alicja Konieczek
4x100 m W
POL
Paulina Paluch
Klaudia Adamek
Marika Popowicz-Drapala
Pia Skrzyszowska
4x400 m W
POL
Justyna Swiety-Ersetic
Anna Kielbasinska
Malgorzata Holub-Kowalik
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
20 km walk W
POL
Katarzyna Zdzieblo
High jump W
POL
Kamila Licwinko
Shot put W
POL
Paulina Guba
Klaudia Kardasz
Hammer throw W
POL
Malwina Kopron
Anita Wlodarczyk
Joanna Fiodorow
Javelin throw W
POL
Maria Andrejczyk
Heptathlon W
POL
Adrianna Sulek
4x400 m Mixed
POL
Kajetan Duszynski
Natalia Kaczmarek
Dariusz Kowaluk
Justyna Swiety-Ersetic
Iga Baumgart-Witan
Malgorzata Holub-Kowalik
Karol Zalewski
* The list above only shows a selection of Polish athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Polish athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy