Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Norge
Sport
Cykling
Norske OL-deltagere i Cykling*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Cykling 1912
Landevejsløb M
NOR
Anton Hansen
Carl Olsen
Paul Henrichsen
Birger Andreassen
Martin Sæterhaug
Carl Guldbrandsen
Landevejsløb hold M
NOR
Paul Henrichsen
Carl Olsen
Birger Andreassen
Anton Hansen
Cykling 1920
Landevejsløb M
NOR
Olaf Nygaard
Helge Fladby
Thorstein Stryken
Paul Henrichsen
Landevejsløb hold M
NOR
Paul Henrichsen
Helge Fladby
Thorstein Stryken
Olaf Nygaard
Cykling 1936
1000 m på tid M
NOR
Harry Haraldsen
Sprint M
NOR
Haakon Sandtorp
Cykling 1948
Landevejsløb M
NOR
Leif Flengsrud
Lorang Christiansen
Erling Kristiansen
Aage Myhrvold
Landevejsløb hold M
NOR
Aage Myhrvold
Erling Kristiansen
Leif Flengsrud
Cykling 1952
Landevejsløb M
NOR
Erling Kristiansen
Lorang Christiansen
Odd Berg
Landevejsløb hold M
NOR
Erling Kristiansen
Odd Berg
Lorang Christiansen
Cykling 1960
Landevejsløb M
NOR
Per Digerud
Cykling 1968
Landevejsløb M
NOR
Tore Milsett
Thorleif Andresen
Landevejsløb hold M
NOR
Tore Milsett
Thorleif Andresen
Leif Yli
Ørnulf Andresen
Cykling 1972
Landevejsløb M
NOR
Tore Milsett
Arve Haugen
Jan Henriksen
Thorleif Andresen
Landevejsløb hold M
NOR
Thorleif Andresen
Arve Haugen
Knut Knudsen
Magne Orre
Individuel forfølgelse M
NOR
Knut Knudsen
1000 m på tid M
NOR
Harald Bundli
Cykling 1976
Landevejsløb hold M
NOR
Magne Orre
Arne Klavenes
Stein Bråthen
Geir Digerud
Individuel forfølgelse M
NOR
Jan Georg Jensen
1000 m på tid M
NOR
Harald Bundli
Cykling 1984
Landevejsløb K
NOR
Unni Larsen
Nina Søbye
Hege Stendahl
Landevejsløb M
NOR
Morten Sæther
Hans Petter Ødegård
Atle Kvålsvoll
Dag Otto Lauritzen
Landevejsløb hold M
NOR
Arnstein Raunehaug
Morten Sæther
Hans Ødegaard
Dag Hopen
1000 m på tid M
NOR
Rolf Morgan Hansen
Cykling 1988
Landevejsløb K
NOR
Astrid Danielsen
Unni Larsen
Landevejsløb M
NOR
Atle Pedersen
Erik Johan Sæbo
Geir Dahlen
Cykling 1992
Landevejsløb K
NOR
Monika Valvik
Gunhild Ørn
Ingunn Bollerud
Landevejsløb M
NOR
Lars Kristian Johnsen
Karsten Stenersen
Bjørn Stenersen
Landevejsløb hold M
NOR
Bjørn Stenersen
Roar Skaane
Karsten Stenersen
Stig Kristiansen
Individuel forfølgelse M
NOR
Steffen Kjærgaard
Cykling 1996
Landevejsløb K
NOR
Ingunn Bollerud
Ragnhild Kostoll
Landevejsløb M
NOR
Svein Gaute Holestøl
Individuel forfølgelse K
NOR
May Hartwell
Pointsløb K
NOR
May Hartwell
Mountainbike M
NOR
Rune Hoydahl
Mountainbike K
NOR
Gunn-Rita Dahle
Cykling 2000
Landevejsløb K
NOR
Monica Valen
Ingunn Bollerud
Solrun Flataas
Landevejsløb M
NOR
Bjørnar Vestøl
Thor Hushovd
Kurt Asle Arvesen
Svein Gaute Holestøl
Enkeltstart K
NOR
Solrun Flataas
Enkeltstart M
NOR
Thor Hushovd
Mountainbike M
NOR
Rune Høydahl
Tom Larsen
Mountainbike K
NOR
Ragnhild Kostoll
Cykling 2004
Landevejsløb K
NOR
Linn Torp
Anita Valen
Lene Byberg
Landevejsløb M
NOR
Thor Hushovd
Mads Kaggestad
Kurt Asle Arvesen
Morten Hegreberg
Enkeltstart K
NOR
Anita Valen
Enkeltstart M
NOR
Thor Hushovd
Kurt Asle Arvesen
Mountainbike K
NOR
Gunn-Rita Dahle
Cykling 2008
Landevejsløb M
NOR
Kurt Asle Arvesen
Lars Petter Nordhaus
Edvald Boasson Hagen
Gabriel Rasch
Landevejsløb K
NOR
Anita Valen de Vries
Mountainbike K
NOR
Gunn-Rita Dahle Flesjaa
Lene Byberg
BMX M
NOR
Sebastian Kartfjord
Cykling 2012
Landevejsløb M
NOR
Vegard Laengen
Lars Petter Nordhaug
Alexander Kristoff
Edvald Boasson Hagen
Landevejsløb K
NOR
Emilie Moberg
Enkeltstart M
NOR
Edvald Boasson Hagen
Mountainbike K
NOR
Gunn-Rita Dahle Flesjaa
Cykling 2016
Landevejsløb M
NOR
Lars Petter Nordhaug
Edvald Boasson Hagen
Vegard Stake Laengen
Sven Erik Bystrøm
Landevejsløb K
NOR
Vita Heine
Enkeltstart K
NOR
Vita Heine
Enkeltstart M
NOR
Edvald Boasson Hagen
Mountainbike K
NOR
Gunn-Rita Dahle Flesjaa
BMX M
NOR
Tore Navrestad
Cykling 2020
Landevejsløb M
NOR
Markus Hoelgaard
Tobias Halland Johannessen
Andreas Leknessund
Tobias Foss
Landevejsløb K
NOR
Katrine Aalerud
Stine Borgli
Enkeltstart K
NOR
Katrine Aalerud
Enkeltstart M
NOR
Tobias Foss
Omnium K
NOR
Anita Yvonne Stenberg
Mountainbike M
NOR
Erik Hægstad
BMX M
NOR
Tore Navrestad
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Norske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Norske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy