Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Holland
Sport
Roning
Hollandske OL-deltagere i Roning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Roning 1900
Toer med styrmand M
NED
Roelof Klein
Hermanus Brockmann
Francois Brandt
Firer med styrmand M
NED
Paulos Lotsy
Gerhard Lotsy
Johannes Terwogt
Hermanus Brockmann
Coenraad Hiebendaal
Otter M
NED
Francois Brandt
Johannes van Dijk
Henricus Tromp
Roelof Klein
Ruurd Leegstra
Walter Middleberg
Hendrik Offerhaus
Walter Thijssen
Hermanus Brockmann
Roning 1908
Firer uden styrmand M
NED
Johan Burk
Bernardus Croon
Albertus Wielsma
Hermanus Höfte
Roning 1920
Singlesculler M
NED
Frits Eijken
Dobbeltsculler M
NED
Bastiaan Veth
Koos de Haas
Otter M
NED
Philip Jongeneel
Huibert Boumeester
Robbert Blaisse
Willem Hudig
Johannes Haasnoot
Bernard te Hennepe
Frederik Koopman
Johannes van der Vegte
Liong Siang Si
Roning 1924
Singlesculler M
NED
Constant Pieterse
Toer uden styrmand M
NED
Antonie Beijnen
Wilhelm Rösingh
Roning 1928
Singlesculler M
NED
Lambertus Gunther
Dobbeltsculler M
NED
Constant Pieterse
Henri Cox
Toer uden styrmand M
NED
Hendrik van Suylekom
Carel van Wankum
Toer med styrmand M
NED
Hendrik Smits
Tjapko van Bergen
Cornelis Dusseldorf
Firer uden styrmand M
NED
Simon Bon
Egbertus Waller
Paul Maasland
Ansco Dokkum
Roning 1932
Toer uden styrmand M
NED
Pieter Roelofsen
Godfried Roell
Roning 1936
Singlesculler M
NED
Hans ten Houten
Firer med styrmand M
NED
John Regout
Simon de Wit
Hotse Sjoerd Bartlema
Gerard Hallie
Martinus Schoorl
Roning 1952
Singlesculler M
NED
Robbert Van Mesdag
Toer uden styrmand M
NED
Carl Kuntze
Ben Binnendijk
Firer uden styrmand M
NED
Jan Op Ten Velde
Cees Van Vugt
Ruud Seesink Clee
Frits De Voogt
Firer med styrmand M
NED
Han Heijenbrock
Hans Caro
Jan Pennink
Ton Fontani
Jaap Beije
Roning 1960
Singlesculler M
NED
Alexander Redelé
Dobbeltsculler M
NED
Peter Bakker
Jacobus Rentmeester
Toer uden styrmand M
NED
Ernst Veenemans
Steven Blaisse
Toer med styrmand M
NED
Maarten Van Dis
Jan Bos
Arnold Wientjes
Firer med styrmand M
NED
Marius Klumperbeek
Frank Moerman
Henk Wamsteker
Toon De Ruiter
Ype Stelma
Roning 1964
Singlesculler M
NED
Robert Groen
Dobbeltsculler M
NED
Peter Bots
Max Alwin
Toer uden styrmand M
NED
Ernst Veenemans
Steven Blaisse
Toer med styrmand M
NED
Jan Bos
Frederik Hartsuiker
Herman Rouwe
Firer uden styrmand M
NED
Sjoerd Wartena
Herman Boelen
Jaap Enters
Sipke Castelein
Firer med styrmand M
NED
Frederick van de Graaf
Marius Klumperbeek
Alex Mullink
Robert van de Graaf
Jan van de Graaf
Roning 1968
Singlesculler M
NED
Henri Jan Wienese
Dobbeltsculler M
NED
Henricus Droog
Leendert van Dis
Toer uden styrmand M
NED
Rudolf Stokvis
Roelof Luynenburg
Toer med styrmand M
NED
Herman Suselbeek
Hadriaan van Nes
Roderick Rijnders
Firer med styrmand M
NED
Herman Rouwe
Berend Brummelman
Otto Weekhout
Tom Dronkert
Frederik Hartsuiker
Otter M
NED
Erik Wesdorp
Arthur Koning
Eric Niehe
Jan Steinhauser
Maarten Kloosterman
Jaap Reesink
Jan Van Laarhoven
Gerard van Enst
Pieter Bon
Roning 1972
Dobbeltsculler M
NED
Jan Bruyn
Paul Veenemans
Toer uden styrmand M
NED
Rudolf Stokvis
Roelof Luynenburg
Toer med styrmand M
NED
Herman Zaanen
Bernard Luttikhuizen
Rene Kieft
Firer med styrmand M
NED
Johan Ter Haar
Evert Kroes
Cornelis De Korver
Jan Van Woudenberg
Wim Grothuis
Roning 1976
Singlesculler K
NED
Ingrid Munneke
Dobbeltsculler K
NED
Helena Klaasse
Andrea Vissers
Toer uden styrmand M
NED
Jan Van Der Horst
Willem Boeschoten
Firer med styrmand K
NED
Hette Borrias
Liesbeth Vosmaaer
Ans Gravesteyn
Monique Pronk
Myriam Van Rooyen
Otter K
NED
Joke Dierdorf
Barbara De Jong
Liesbeth Pascal
Karin Abma
Loes Schutte
Maria Kusters
Evelien Koogje
Marleen Van Ry
Annette Schortingshuis
Roning 1980
Singlesculler K
NED
Henriette Borrias
Dobbeltfirer med styrmand K
NED
Lily Meeuwisse
Ineke Donkervoort
Jos Compaan
Greet Hellemans
Monique Pronk
Roning 1984
Singlesculler K
NED
Jos Compaan
Singlesculler M
NED
Herman van den Eerenbeemt
Dobbeltsculler K
NED
Greet Hellemans
Nicolette Hellemans
Toer uden styrmand K
NED
Harriet van Ettekoven
Lynda Cornet
Toer uden styrmand M
NED
Joost Adema
Sjoerd Hoekstra
Dobbeltfirer M
NED
Steven Van Groningen
Mark Emke
Nicolaas Rienks
Frans Göbel
Firer med styrmand K
NED
Willemien Vaandrager
Marieke van Drogenboeck
Catharina Neelissen
Martha Laurijsen
Anne Marie Quist
Otter K
NED
Harriet van Ettekoven
Anne Marie Quist
Greet Hellemans
Willemien Vaandrager
Catharina Neelissen
Lynda Cornet
Marieke van Drogenboeck
Martha Laurijsen
Nicolette Hellemans
Roning 1988
Singlesculler K
NED
Harriet van Ettekoven
Singlesculler M
NED
Henk-Jan Zwolle
Dobbeltsculler M
NED
Nicolaas Rienks
Ronald Florijn
Dobbeltfirer uden styrmand K
NED
Nicolette Wessel
Marjan Pentenga
Marijke Zeekant
Jos Compaan
Dobbeltfirer M
NED
Hans Kelderman
Jürgen Nelis
Herman van den Eerenbeemt
Robbert Bakker
Firer uden styrmand M
NED
Tjark De Vries
Ralph Schwarz
Sven Schwarz
Johannes Leutscher
Roning 1992
Singlesculler K
NED
Irene Eijs
Singlesculler M
NED
Frans Göbel
Dobbeltsculler K
NED
Marie-Jose De Groot
Rita De Jong
Dobbeltsculler M
NED
Nicolaas Rienks
Henk-Jan Zwolle
Toer uden styrmand M
NED
Kai Compagner
George Van Iwaarden
Dobbeltfirer uden styrmand K
NED
Marjan Pentenga
Anita Meiland
Harriet van Ettekoven
Laurien Vermulst
Dobbeltfirer M
NED
Hans Keldermann
Koos Maasdijk
Rutger Arisz
Ronald Florijn
Firer uden styrmand M
NED
Bart Peters
Jaap Krijtenburg
Niels van der Zwan
Sven Schwarz
Roning 1996
Dobbeltsculler K
NED
Eeke van Nes
Irene Eijs
Toer uden styrmand K
NED
Anneke Venema
Elien Meijer
Toer uden styrmand M
NED
Kai Compagner
George Van Iwaarden
Dobbeltfirer uden styrmand K
NED
Eeke van Nes
Nelleke Penninx
Irene Eijs
Meike Van Driel
Dobbeltfirer M
NED
Sander Van Der Marck
Joris Loefs
Pieter Van Andel
Adri Middag
Otter K
NED
Marleen Van Der Velden
Tessa Knaven
Tessa Appeldoorn
Rita De Jong
Astrid Van Koert
Muriel Van Schilfgaarde
Femke Boelen
Jissy De Wolf
Marieke Westerhof
Otter M
NED
Jeroen Duyster
Koos Maasdijk
Niels van Steenis
Nico Rienks
Michiel Bartman
Henk-Jan Zwolle
Diederik Simon
Ronald Florijn
Niels van der Zwan
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Laurien Vermulst
Ellen Meliesie
Letvægt dobbeltsculler M
NED
Maarten Van Der Linden
Pepijn Aardewijn
Roning 2000
Singlesculler M
NED
Gerard Egelmeers
Dobbeltsculler K
NED
Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Toer uden styrmand K
NED
Marloes Bolman
Femke Dekker
Dobbeltfirer M
NED
Diederik Simon
Dirk Lippits
Michiel Bartman
Jochem Verberne
Otter K
NED
Pieta van Dishoeck
Martijntje Quik
Elien Meijer
Nelleke Penninx
Tessa Appeldoorn
Eeke van Nes
Anneke Venema
Marieke Westerhof
Carin Beek
Otter M
NED
Nicolaas Rienks
Geert Cirkel
Peter Van Der Noort
Merijn Van Oijen
Niels van der Zwan
Geert Jan Derksen
Adri Middag
Gerrit Jan Eggenkamp
Gijs Kind
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Kirsten van der Kolk
Marit van Eupen
Letvægt dobbeltsculler M
NED
Pepijn Aardewijn
Maarten Van Der Linden
Letvægtsfirer M
NED
Joris Trooster
Robert van der Vooren
Simon Kolkman
Jeroen Spaans
Roning 2004
Singlesculler K
NED
Femke Dekker
Singlesculler M
NED
Dirk Lippits
Otter K
NED
Nienke Hommes
Sarah Siegelaar
Hurnet Dekkers
Annemarieke van Rumpt
Froukje Wegman
Annemiek de Haan
Marlies Smulders
Ester Workel
Helen Tanger
Otter M
NED
Geert-Jan Derksen
Gijs Vermeulen
Jan-Willem Gabriels
Gerritjan Eggenkamp
Michiel Bartman
Diederik Simon
Daniel Mensch
Matthijs Vellenga
Chun Wei Cheung
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Marit van Eupen
Kirsten van der Kolk
Letvægtsfirer M
NED
Karel Dormans
Joeri de Grooy
Ivo Snijders
Gerard van der Linden
Roning 2008
Singlesculler M
NED
Sjoerd Hamburger
Firer uden styrmand M
NED
Matthijs Vellenga
Geert Cirkel
Gijs Vermeulen
Jan-Willem Gabriels
Otter K
NED
Annemiek de Haan
Helen Tanger
Marlies Smulders
Femke Dekker
Sarah Siegelaar
Roline Repelaer van Driel
Ester Workel
Annemarieke van Rumpt
Nienke Kingma
Otter M
NED
Olaf Van Andel
Olivier Siegelaar
Mitchel Steenman
Rogier Blink
David Kuiper
Diederik Simon
Jozef Klaassen
Peter Wiersum
Meindert Klem
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Marit van Eupen
Kirsten van der Kolk
Letvægtsfirer M
NED
Paul Drewes
Gerard van der Linden
Marshall Godschalk
Ivo Snijders
Roning 2012
Dobbeltsculler K
NED
Inge Janssen
Elisabeth Hogerwerf
Toer uden styrmand M
NED
Nanne Sluis
Meindert Klem
Firer uden styrmand M
NED
Ruben Knab
Mechiel Versluis
Kaj Hendriks
Boaz Meylink
Otter K
NED
Anne Schellekens
Annemiek de Haan
Sytske de Groot
Nienke Kingma
Claudia Belderbos
Roline Repelaer van Driel
Carline Bouw
Chantal Achterberg
Jacobine Veenhoven
Otter M
NED
Roel Braas
Diederik Simon
Rogier Blink
Peter Wiersum
Mitchel Steenman
Sjoerd Hamburger
Jozef Klaassen
Olivier Siegelaar
Matthijs Vellenga
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Rianne Sigmond
Maaike Head
Letvægtsfirer M
NED
Tycho Muda
Roeland Lievens
Vincent Muda
Frederik Heijbrock
Roning 2016
Toer uden styrmand K
NED
Karien Robbers
Aletta Jorritsma
Toer uden styrmand M
NED
Roel Braas
Mitchel Steenman
Dobbeltfirer uden styrmand K
NED
Inge Janssen
Nicole Beukers
Chantal Achterberg
Carline Bouw
Firer uden styrmand M
NED
Peter Van Schie
Govert Viergever
Vincent Van Der Want
Harold Langen
Otter K
NED
Claudia Belderbos
Monica Lanz
Sophie Souwer
Lies Rustenburg
Jose van Veen
Olivia van Rooijen
Wianka van Dorp
Ae-ri Noort
Ellen Hogerwerf
Otter M
NED
Boudewijn Roell
Tone Wieten
Dirk Uittenbogaard
Kaj Hendriks
Mechiel Versluis
Boaz Meylink
Peter Wiersum
Olivier Siegelaar
Robert Luecken
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Ilse Paulis
Maaike Head
Letvægtsfirer M
NED
Bjorn Van Den Ende
Jort Van Gennep
Joris Pijs
Tim Heijbrock
Roning 2020
Singlesculler K
NED
Anna Sarah Souwer
Singlesculler M
NED
Finn Florijn
Dobbeltsculler K
NED
Lisa Scheenaard
Roos de Jong
Dobbeltsculler M
NED
Melvin Twellaar
Stef Broenink
Toer uden styrmand M
NED
Niki Van Sprang
Guillaume Krommenhoek
Dobbeltfirer uden styrmand K
NED
Laila Youssifou
Nicole Beukers
Inge Janssen
Olivia van Rooijen
Dobbeltfirer M
NED
Koen Metsemakers
Lucas Theodoor Uittenbogaard
Tone Wieten
Abe Wiersma
Firer uden styrmand M
NED
Sander De Graaf
Nelson Ritsema
Boudewijn Roell
Jan Van Der Bij
Otter M
NED
Jasper Tissen
Maarten Hurkmans
Eline Berger
Mechiel Versluis
Bjorn Van Den Ende
Ruben Knab
Bram Schwarz
Simon Van Dorp
Robert Luecken
Letvægt dobbeltsculler K
NED
Marieke Keijser
Ilse Paulis
Firer uden styrmand K
NED
Veronique Meester
Ymkje Clevering
Karolien Florijn
Ellen Hogerwerf
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Hollandske roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Hollandske roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy