Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Italy
Sports
Athletics
Italian Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1900
100 m M
ITA
Umberto Colombo
400 m M
ITA
Umberto Colombo
800 m M
ITA
Emilio Banfi
Athletics 1908
100 m M
ITA
Umberto Barozzi
Gaspare Torretta
200 m M
ITA
Emilio Brambilla
Umberto Barozzi
400 m M
ITA
Massimo Cartasegna
Roberto Penna
Giuseppe Tarella
800 m M
ITA
Emilio Lunghi
1500 m M
ITA
Massimo Cartasegna
Emilio Lunghi
3 miles team M
ITA
Massimo Cartasegna
Dorando Pietri
Pericle Pagliani
Emilio Lunghi
Emilio Giovanoli
5 miles M
ITA
Pericle Pagliani
Marathon M
ITA
Dorando Pietri
Umberto Blasi
3200 m steeplechase M
ITA
Massimo Carasegna
Discus throw M
ITA
Umberto Avattaneo
Discus throw greek style M
ITA
Umberto Avattaneo
Javelin throw freestyle M
ITA
Emilio Brambilla
Athletics 1912
100 m M
ITA
Franco Giongo
200 m M
ITA
Franco Giongo
400 m M
ITA
Emilio Lunghi
Franco Giongo
800 m M
ITA
Guido Calvi
Emilio Lunghi
1500 m M
ITA
Guido Calvi
5000 m M
ITA
Alfonso Orlando
10000 m M
ITA
Alfonso Orlando
Marathon M
ITA
Francesco Ruggero
Carlo Speroni
110 m hurdles M
ITA
Daciano Colbacchini
Alfredo Pagani
10 km walk M
ITA
Fernando Altimani
High jump M
ITA
Alfredo Pagani
Angelo Tonini
Pole vault M
ITA
Manlio Legat
Long jump M
ITA
Manlio Legat
Angelo Tonini
Alfredo Pagani
Shot put M
ITA
Aurelio Lenzi
Discus throw M
ITA
Aurelio Lenzi
Pentathlon M
ITA
Alfredo Pagani
Decathlon M
ITA
Alfredo Pagani
Manlio Legat
Athletics 1920
100 m M
ITA
Giovanni Orlandi
Mario Riccoboni
Vittorio Zucca
Giorgio Croci
200 m M
ITA
Giovanni Orlandi
Mario Riccoboni
400 m M
ITA
Giuvanni Tosi
Giuseppe Bernardoni
Egide Simonazzi
800 m M
ITA
Mario Giuseppe Bonini
Egide Simonazzi
Arturo Porro
Ernesto Ambrosini
1500 m M
ITA
Arturo Porro
Mario Giuseppe Bonini
Carlo Martinenghi
3000 m team M
ITA
Ernesto Ambrosini
Augusto Maccario
Carlo Martinenghi
Carlo Speroni
5000 m M
ITA
Augusto Maccario
Carlo Speroni
Carlo Martinenghi
10000 m M
ITA
Constantino Lussana
Carlo Speroni
Augusto Maccario
Marathon M
ITA
Valerio Arri
Antonio Persico
Ettore Blasi
110 m hurdles M
ITA
Daciano Colbacchini
3000 m steeplechase M
ITA
Ernesto Ambrosini
Carlo Martinenghi
4x100 m M
ITA
Giovanni Orlandi
Giorgio Croci
Mario Riccoboni
Vittorio Zucca
3 km walk M
ITA
Donato Pavesi
Ugo Frigerio
10 km walk M
ITA
Donato Pavesi
Ugo Frigerio
Shot put M
ITA
Giuseppe Tugnoli
Aurelio Lenzi
Discus throw M
ITA
Aurelio Lenzi
Javelin throw M
ITA
Oprando Bottura
Decathlon M
ITA
Carlo Butti
Athletics 1924
100 m M
ITA
Giuseppe Frangipane
Ernesto Bonacina
Vittorio Zucca
Enrico Torre
200 m M
ITA
Pietro Pastorino
400 m M
ITA
Luigi Facelli
Alfredo Gargiullo
Ennio Maffiolini
800 m M
ITA
Ferruccio Bruni
Puccio Pucci
Mario Giuseppe Bonini
1500 m M
ITA
Disma Ferrario
Giovanni Garaventa
Angelo Davoli
Ferruccio Bruni
3000 m team M
ITA
Ferruccio Bruni
Giovanni Garaventa
Ernesto Ambrosini
Angelo Davoli
10000 m M
ITA
Carlo Speroni
Marathon M
ITA
Tullio Biscuola
Ettore Blasi
Alberto Cavallero
Ernesto Alciati
Angelo Malvicini
Romeo Bertini
400 m hurdles M
ITA
Luigi Facelli
3000 m steeplechase M
ITA
Ernesto Ambrosini
Antenore Negri
Cross country individual M
ITA
Carlo Martinenghi
Carlo Speroni
Cross country team M
ITA
Carlo Martinenghi
Carlo Speroni
4x100 m M
ITA
Giuseppe Frangipane
Pietro Pastorino
Enrico Torre
Ernesto Bonacina
4x400 m M
ITA
Luigi Facelli
Ennio Maffiolini
Alfredo Gargiullo
Guido Cominotto
10 km walk M
ITA
Ugo Frigerio
Donato Pavesi
Armando Valente
Luigi Bosatra
High jump M
ITA
Giuseppe Palmieri
Long jump M
ITA
Virgilio Tommasi
Discus throw M
ITA
Camillo Zemi
Albino Pighi
Armando Poggioli
Hammer throw M
ITA
Camillo Zemi
Javelin throw M
ITA
Carlo Clemente
Pentathlon M
ITA
Albino Pighi
Adolfo Contoli
Decathlon M
ITA
Adolfo Contoli
Athletics 1928
100 m M
ITA
Edgardo Toetti
Franco Reyser
200 m M
ITA
Giuseppe Castelli
Edgardo Toetti
800 m M
ITA
Ettore Tavernari
Guido Cominotto
1500 m M
ITA
Luigi Beccali
Marathon M
ITA
Giuseppe Ferrera
Stefano Natale
Romeo Bertini
Attilio Conton
110 m hurdles M
ITA
Giacomo Carlini
400 m hurdles M
ITA
Luigi Facelli
3000 m steeplechase M
ITA
Nello Bartolini
4x100 m M
ITA
Edgardo Toetti
Franco Reyser
Giuseppe Castelli
Enrico Torre
4x400 m M
ITA
Luigi Facelli
Giacomo Carlini
Guido Cominotto
Ettore Tavernari
Long jump M
ITA
Enrico Torre
Virgilio Tommasi
Discus throw M
ITA
Albino Pighi
Camillo Zemi
Hammer throw M
ITA
Camillo Zemi
Armando Poggioli
100 m W
ITA
Matilde Moraschi
Derna Pollazzo
Luisa Bonfanti
800 m W
ITA
Giannina Marchini
4x100 m W
ITA
Derna Polazzo
Giannina Marchini
Vittorina Vivenza
Luisa Bonfanti
Discus throw W
ITA
Piera Borsani
Athletics 1932
1500 m M
ITA
Luigi Beccali
Marathon M
ITA
Michele Fanelli
Francesco Roccati
400 m hurdles M
ITA
Luigi Facelli
3000 m steeplechase M
ITA
Alfredo Furia
Nello Bartolini
Giuseppe Lippi
4x100 m M
ITA
Edgardo Toetti
Ruggero Maregatti
Giuseppe Castelli
Gabriele Salviati
4x400 m M
ITA
Luigi Facelli
Mario De Negri
Giacomo Carlini
Giovanni Turba
50 km walk M
ITA
Ugo Frigerio
Francesco Pretti
Ettore Rivolta
High jump M
ITA
Angiolino Tommasi
Triple jump M
ITA
Francesco Tabai
Hammer throw M
ITA
Fernando Vandelli
Armando Poggioli
Athletics 1936
400 m M
ITA
Mario Lanzi
800 m M
ITA
Mario Lanzi
1500 m M
ITA
Luigi Beccali
5000 m M
ITA
Umberto Cerati
Salvatore Masroieni
10000 m M
ITA
Giuseppe Beviacqua
Marathon M
ITA
Aurelio Genghini
Giannino Bulzone
110 m hurdles M
ITA
Gianni Caldana
400 m hurdles M
ITA
Umberto Ridi
Emilio Mori
Luigi Facelli
3000 m steeplechase M
ITA
Bruno Betti
Giuseppe Lippi
4x100 m M
ITA
Orazio Mariani
Tuillo Gonnelli
Elio Ragni
Gianni Caldana
4x400 m M
ITA
Mario Lanzi
Otello Spampani
Angelo Ferrario
Marsilio Rossi
50 km walk M
ITA
Antonius Toscani
Giuseppe Gobbato
Ettore Rivolta
Mario Brignoli
Pole vault M
ITA
Danilo Innocenti
Long jump M
ITA
Gianni Caldana
Arturo Maffei
Discus throw M
ITA
Ruggero Biancani
Giorgio Oberweger
Hammer throw M
ITA
Giovanni Cantagalli
100 m W
ITA
Claudia Testoni
80 m hurdles W
ITA
Claudia Testoni
Trebisonda Valla
4x100 m W
ITA
Lydia Bongiovanni
Fernanda Bullano
Trebisonda Valla
Claudia Testoni
Discus throw W
ITA
Gabre Gabric
Athletics 1948
Marathon M
ITA
Salvatore Constantino
400 m hurdles M
ITA
Ottavio Missoni
4x100 m M
ITA
Michele Tito
Carlo Monti
Enrico Perucconi
Antonio Siddi
4x400 m M
ITA
Antonio Siddi
Ottavio Missoni
Luigi Paterlini
Giovanni Rocca
10 km walk M
ITA
Gianni Corsano
Giuseppe Dordoni
50 km walk M
ITA
Valentino Bertolini
Salvatore Cascino
Francesco Pretti
Discus throw M
ITA
Giorgio Oberweger
Adolfo Consolini
Giuseppe Tosi
Hammer throw M
ITA
Teseo Taddia
100 m W
ITA
Liliana Tagliaferri
4x100 m W
ITA
Ana Cantu
Marcella Jeandeau
Liliana Tagliaferri
Mirella Avalle
Long jump W
ITA
Silvana Pierucci
Shot put W
ITA
Amelia Piccinini
Discus throw W
ITA
Edera Cordiale Gentile
Gabre Gabric
Athletics 1952
100 m M
ITA
Carlo Vittori
Wolfgango Montanari
Franco Leccese
200 m M
ITA
Luigi Grossi
Giorgio Sobrero
Lucio Sangermano
400 m M
ITA
Gianni Rocca
Antonio Siddi
Vincenzo Lombardo
Marathon M
ITA
Artidoro Berti
Egilberto Martufi
Asfo Bussotti
400 m hurdles M
ITA
Armando Filiput
4x100 m M
ITA
Carlo Vittori
Antonio Siddi
Giorgio Sobrero
Franco Leccese
4x400 m M
ITA
Armando Filiput
Gianni Rocca
Baldassare Porto
Luigi Grossi
10 km walk M
ITA
Bruno Fait
Telemaco Arcangeli
50 km walk M
ITA
Giuseppe Dordoni
Salvatore Cascino
Giuseppe Kressevich
Shot put M
ITA
Angiolo Profeti
Discus throw M
ITA
Adolfo Consolini
Giuseppe Tosi
Hammer throw M
ITA
Teseo Taddia
Aivo Lucioli
Javelin throw M
ITA
Amos Matteucci
100 m W
ITA
Liliana Tagliaferri
Vittoria Cesarini
Giuseppina Leone
200 m W
ITA
Vera Martelli
80 m hurdles W
ITA
Maria Musso
Maria Greppi
4x100 m W
ITA
Giuseppina Leone
Vittoria Cesarini
Liliana Tagliaferri
Milena Greppi
Discus throw W
ITA
Edera Cordiale Gentile
Javelin throw W
ITA
Ada Turci
Athletics 1956
100 m M
ITA
Mario Colarossi
Franco Galbiati
Luigi Gnocchi
200 m M
ITA
Giovanni Ghiselli
Sergio D'Asnasch
Vincenzo Lombardo
800 m M
ITA
Gianfranco Baraldi
1500 m M
ITA
Gianfranco Baraldi
Marathon M
ITA
Giuseppe Lavelli
4x100 m M
ITA
Luigi Gnocchi
Franco Galbiati
Vincenzo Lombardo
Giovanni Ghiselli
20 km walk M
ITA
Abdon Pamich
Giuseppe Dordoni
50 km walk M
ITA
Abdon Pamich
High jump M
ITA
Gian Roveraro
Pole vault M
ITA
Giulio Chiesa
Shot put M
ITA
Silvano Meconi
Discus throw M
ITA
Adolfo Consolini
Javelin throw M
ITA
Giovanni Lievore
100 m W
ITA
Giuseppina Leone
Maria Musso
Franca Peggion
200 m W
ITA
Giuseppina Leone
Letizia Bertoni
80 m hurdles W
ITA
Milena Greppi
4x100 m W
ITA
Maria Musso
Milena Greppi
Giuseppina Leone
Letizia Bertoni
Discus throw W
ITA
Paola Paternoster
Javelin throw W
ITA
Paola Paternoster
Athletics 1960
200 m M
ITA
Salvatore Giannone
Livio Berruti
Armando Sardi
400 m M
ITA
Giuseppe Bommarito
800 m M
ITA
Gianfranco Baraldi
1500 m M
ITA
Alfredo Rizzo
5000 m M
ITA
Luigi Conti
10000 m M
ITA
Franco Antonelli
Marathon M
ITA
Silvio De Florentis
Francesco Perrone
Vito Di Terlizzi
110 m hurdles M
ITA
Giovanni Cornacchia
Paolo Zamboni
Nereo Svara
400 m hurdles M
ITA
Salvatore Morale
Elio Catola
Moreno Martini
4x100 m M
ITA
Giorgio Cazzola
Livio Berruti
Salvatore Giannone
Armando Sardi
4x400 m M
ITA
Renato Panciera
Mario Fraschini
Giuseppe Bommarito
Nereo Fossati
20 km walk M
ITA
Luigi De Rosso
Stefano Erchinich
Gianni Corsaro
50 km walk M
ITA
Antonio De Gaetano
Abdon Pamich
Giuseppe Dordoni
Long jump M
ITA
Attilio Bravi
Luigi Ulivelli
Triple jump M
ITA
Enzo Cavalli
Pierluigi Gatti
Federico Bisson
Shot put M
ITA
Silvano Meconi
Discus throw M
ITA
Franco Grossi
Carmelo Rado
Adolfo Consolini
Javelin throw M
ITA
Carlo Lievore
Decathlon M
ITA
Luciano Paccagnella
Franco Sar
100 m W
ITA
Giuseppina Leone
200 m W
ITA
Giuseppina Leone
800 m W
ITA
Gilda Jannaccone
80 m hurdles W
ITA
Letizia Bertoni
4x100 m W
ITA
Giuseppina Leone
Sandra Valenti
Piera Tizzoni
Letizia Bertoni
High jump W
ITA
Marinella Bortoluzzi
Long jump W
ITA
Piera Tizzoni
Discus throw W
ITA
Elivia Ricci
Paola Paternoster
Athletics 1964
100 m M
ITA
Ito Giani
200 m M
ITA
Sergio Ottolina
Livio Berruti
400 m M
ITA
Sergio Bello
800 m M
ITA
Francisco Bianchi
1500 m M
ITA
Francisco Bianchi
Marathon M
ITA
Giorgio Jegher
Antonio Ambu
110 m hurdles M
ITA
Eddy Ottoz
Giorgio Mazza
Giovanni Cornacchia
400 m hurdles M
ITA
Salvatore Morale
Roberto Frinolli
4x100 m M
ITA
Sergio Ottolina
Pasquale Giannattasio
Livio Berruti
Ennio Preatoni
4x400 m M
ITA
Roberto Frinolli
Salvatore Morale
Bruno Bianchi
Sergio Bello
50 km walk M
ITA
Abdon Pamich
High jump M
ITA
Mauro Bogliatto
Pole vault M
ITA
Renato Dionisi
Shot put M
ITA
Silvano Meconi
Javelin throw M
ITA
Carlo Lievore
Decathlon M
ITA
Franco Sar
Long jump W
ITA
Vittoria Trio
Athletics 1968
100 m M
ITA
Ennio Preatoni
200 m M
ITA
Livio Berruti
400 m M
ITA
Sergio Bello
Sergio Ottolina
800 m M
ITA
Gianni Del Buono
1500 m M
ITA
Francesco Arese
Renzo Finelli
Gianni Del Buono
Marathon M
ITA
Antonio Ambu
Ettore Milone
Gioacchino De Palma
110 m hurdles M
ITA
Giovanni Cornacchia
Sergio Liani
Eddy Ottoz
400 m hurdles M
ITA
Roberto Frinolli
3000 m steeplechase M
ITA
Umberto Risi
4x100 m M
ITA
Sergio Ottolina
Angelo Sguazzero
Livio Berruti
Ennio Preatoni
4x400 m M
ITA
Sergio Bello
Furio Fusi
Giacomo Puosi
Sergio Ottolina
20 km walk M
ITA
Pasquale Busca
50 km walk M
ITA
Vittorio Visini
Abdon Pamich
High jump M
ITA
Giacomo Crosa
Triple jump M
ITA
Giuseppe Gentile
400 m W
ITA
Donata Govoni
800 m W
ITA
Paola Pigni
80 m hurdles W
ITA
Carla Panerai
Pentathlon W
ITA
Magali Vettorazzo
Athletics 1972
200 m M
ITA
Pietro Mennea
Pasqualino Abeti
800 m M
ITA
Francesco Arese
1500 m M
ITA
Gianni Del Buono
Francesco Arese
10000 m M
ITA
Giuseppe Cindolo
Marathon M
ITA
Renato Martini
Franco De Menego
Antonio Brutti
110 m hurdles M
ITA
Marco Acerbi
Giuseppe Buttari
Sergio Liani
400 m hurdles M
ITA
Giorgio Ballati
Roberto Frinolli
3000 m steeplechase M
ITA
Franco Fava
4x100 m M
ITA
Pietro Mennea
Vincenzo Guerini
Ennio Preatoni
Luigi Benedetti
4x400 m M
ITA
Daniele Giovanardi
Giacomo Puosi
Sergio Bello
Lorenzo Cellerino
20 km walk M
ITA
Vittorio Visino
50 km walk M
ITA
Domenico Carpentieri
Vittorio Visini
Abdon Pamich
High jump M
ITA
Marco Schivo
Enzo Del Forno
Pole vault M
ITA
Silvio Fraquelli
Renato Dionisi
Triple jump M
ITA
Giuseppe Gentile
Discus throw M
ITA
Armando De Vincentis
Silvano Simeon
Hammer throw M
ITA
Mario Vecchiato
Javelin throw M
ITA
Renzo Cramerotti
100 m W
ITA
Laura Nappi
Cecilia Molinari
400 m W
ITA
Donata Govoni
800 m W
ITA
Donata Govoni
1500 m W
ITA
Paola Pigni
4x100 m W
ITA
Alessandra Orselli
Cecilia Molinari
Maddalena Grassano
Laura Nappi
High jump W
ITA
Sara Simeoni
Athletics 1976
100 m M
ITA
Luciano Caravani
200 m M
ITA
Vittorino Milanesio
Pietro Mennea
Pietro Farina
400 m M
ITA
Alfonso di Guida
800 m M
ITA
Carlo Grippo
5000 m M
ITA
Venanzio Ortis
10000 m M
ITA
Franco Fava
Marathon M
ITA
Franco Fava
Massimo Magnani
Giuseppe Cindolo
110 m hurdles M
ITA
Giuseppe Buttari
Gianni Ronconi
4x100 m M
ITA
Vincenzo Guerini
Luigi Benedetti
Pietro Mennea
Luciano Caravani
20 km walk M
ITA
Roberto Buccione
Armando Zambaldo
Vittorio Visini
High jump M
ITA
Rodolfo Bergamo
Oscar Raise
Riccardo Fortini
Long jump M
ITA
Roberto Veglia
Discus throw M
ITA
Silvano Simeon
Armando De Vincentiis
Hammer throw M
ITA
Paolo Urlando
Edoardo Podbercsek
200 m W
ITA
Rita Botiglieri
400 m W
ITA
Rita Botiglieri
800 m W
ITA
Gabriella Dorio
1500 m W
ITA
Gabriella Dorio
Silvana Cruciata
Margherita Gargano
100 m hurdles W
ITA
Ileana Ongar
High jump W
ITA
Sara Simeoni
Maria Betioli
Donatella Bulfoni
Athletics 1980
100 m M
ITA
Pietro Mennea
200 m M
ITA
Pietro Mennea
400 m M
ITA
Roberto Tozzi
Mauro Zuliani
Stefano Malinverni
800 m M
ITA
Carlo Grippo
1500 m M
ITA
Vittorio Fontanella
Marathon M
ITA
Marco Marchei
Massimo Magnani
3000 m steeplechase M
ITA
Giuseppe Gerbi
Roberto Volpi
4x400 m M
ITA
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Stefano Malinverni
Pietro Mennea
20 km walk M
ITA
Maurizio Damilano
Giorgio Damilano
High jump M
ITA
Oscar Raise
Marco Tamberi
Paolo Borghi
Hammer throw M
ITA
Gianpaulo Urlando
Decathlon M
ITA
Sandro Brogini
100 m W
ITA
Marisa Masullo
200 m W
ITA
Marisa Masullo
400 m W
ITA
Erica Rossi
800 m W
ITA
Daniela Porcelli
Gabriella Dorio
Agnese Possamai
1500 m W
ITA
Gabriella Dorio
Agnese Possamai
4x400 m W
ITA
Agnese Rossamai
Rosanna Lombardo
Erika Rossi
Daniela Porcelli
High jump W
ITA
Sara Simeoni
Shot put W
ITA
Cinzia Petrucci
Javelin throw W
ITA
Fausta Quintavalla
Athletics 1984
100 m M
ITA
Pierfrancesco Pavoni
Antonio Ullo
Stefano Tilli
200 m M
ITA
Carlo Simionato
Stefano Tilli
Pietro Mennea
800 m M
ITA
Donato Sabia
Riccardo Materazzi
1500 m M
ITA
Riccardo Materazzi
Claudio Patrignani
Stefano Mei
5000 m M
ITA
Salvatore Antibo
Antonio Selvaggio
Pietro Selvaggio
10000 m M
ITA
Alberto Cova
Salvatore Antibo
Francesco Panetta
Marathon M
ITA
Marco Marchei
Giovanni D'Aleo
110 m hurdles M
ITA
Daniele Fontecchio
3000 m steeplechase M
ITA
Francesco Panetta
Franco Boffi
4x100 m M
ITA
Giovanni Bongiorni
Pietro Mennea
Antonio Ullo
Stefano Tilli
4x400 m M
ITA
Pietro Mennea
Donato Sabia
Emesto Nocco
Roberto Tozzi
Roberto Ribaud
Mauro Zuliani
20 km walk M
ITA
Carlo Mattioli
Maurizio Damilano
Alessandro Pezzatini
50 km walk M
ITA
Maurizio Damilano
Rafaello Ducceschi
Sandro Bellucci
Pole vault M
ITA
Mauro Barella
Long jump M
ITA
Giovanni Evangelisti
Triple jump M
ITA
Dario Badinelli
Shot put M
ITA
Marco Montalatici
Alessandro Andrei
Discus throw M
ITA
Marco Bucci
Marco Martino
Luciano Zerbini
Hammer throw M
ITA
Lucio Serrani
Orlando Bianchini
Gianpaulo Urlando
Javelin throw M
ITA
Agostino Ghesini
200 m W
ITA
Marisa Masullo
400 m W
ITA
Erica Rossi
800 m W
ITA
Gabriella Dorio
1500 m W
ITA
Gabriella Dorio
3000 m W
ITA
Agnese Possamai
Marathon W
ITA
Alba Milana
Paola Moro
Laura Fogli
400 m hurdles W
ITA
Giuseppina Cirulli
4x400 m W
ITA
Marisa Masullo
Cosetta Campana
Patrizia Lombardo
Erica Rossi
Giuseppina Cirulli
High jump W
ITA
Sara Simeoni
Javelin throw W
ITA
Fausta Quintavalla
Athletics 1988
100 m M
ITA
Ezio Madonia
Michele Lazazzera
Pierfrancesco Pavoni
200 m M
ITA
Pietro Mennea
Stefano Tilli
800 m M
ITA
Tonino Viali
Donato Sabia
1500 m M
ITA
Gennaro Di Napoli
5000 m M
ITA
Stefano Mei
Salvatore Antibo
10000 m M
ITA
Salvatore Antibo
Alberto Cova
Marathon M
ITA
Gelindo Bordin
Orlando Pizzolato
Piergiovanni Poli
3000 m steeplechase M
ITA
Francesco Panetta
Allesandro Lambruschini
4x100 m M
ITA
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
Ezio Madonia
Sandro Floris
20 km walk M
ITA
Carlo Mattioli
Giovanni Di Benedictis
Maurizio Damilano
50 km walk M
ITA
Rafaello Ducceschi
Sandro Bellucci
Giovanni Perricelli
High jump M
ITA
Luca Toso
Long jump M
ITA
Giovanni Evangelisti
Shot put M
ITA
Alessandro Andrei
Hammer throw M
ITA
Lucio Serrani
100 m W
ITA
Marisa Masullo
Rossella Tarolo
200 m W
ITA
Marisa Masullo
Rita Angotzi
3000 m W
ITA
Roberta Brunet
10000 m W
ITA
Rosanna Muneretto
Marathon W
ITA
Maria Curatolo
Laura Fogli
Antonella Bizioli
400 m hurdles W
ITA
Irmgard Trojer
4x100 m W
ITA
Rita Angotzi
Daniela Ferrian
Rossella Tarolo
Marisa Masullo
Long jump W
ITA
Fiona May
Antonella Capriotti
Athletics 1992
400 m M
ITA
Andrea Nuti
Marco Vaccari
800 m M
ITA
Andrea Benvenuti
1500 m M
ITA
Gennaro Di Napoli
5000 m M
ITA
Salvatore Antibo
10000 m M
ITA
Francesco Bennici
Salvatore Antibo
Marathon M
ITA
Salvatore Bettiol
Gelindo Bordin
Alessio Faustini
110 m hurdles M
ITA
Laurent Ottoz
400 m hurdles M
ITA
Fabrizio Mori
3000 m steeplechase M
ITA
Allesandro Lambruschini
4x400 m M
ITA
Andrea Benvenuti
Fabio Grossi
Alessandro Aimar
Marco Vaccari
20 km walk M
ITA
Giovanni Di Benedictis
Maurizio Damilano
Walter Arena
50 km walk M
ITA
Giuseppe De Gaetano
Giovanni Perricelli
Massimo Quiriconi
Pole vault M
ITA
Andrea Pegoraro
Long jump M
ITA
Giovanni Evangelisti
Shot put M
ITA
Alessandro Andrei
Luciano Zerbini
Discus throw M
ITA
Luciano Zerbini
Hammer throw M
ITA
Enrico Sgrulletti
800 m W
ITA
Fabia Trabaldo
1500 m W
ITA
Fabia Trabaldo
3000 m W
ITA
Roberta Brunet
10000 m W
ITA
Rosanna Munerotto
Marathon W
ITA
Emma Scaunich
Bettina Sabatini
Anna Villani
400 m hurdles W
ITA
Irmgard Trojer
10 km walk W
ITA
Annarita Sidoti
Elisabetta Perrone
Ileana Salvador
High jump W
ITA
Antonella Bevilacqua
Long jump W
ITA
Antonella Capriotti
Valentina Uccheddu
Discus throw W
ITA
Agnese Maffeis
Athletics 1996
100 m M
ITA
Stefano Tilli
Ezio Madonia
200 m M
ITA
Sandro Floris
800 m M
ITA
Andrea Benvenuti
Giuseppe D'Urso
Andrea Giocondi
5000 m M
ITA
Gennaro Di Napoli
Stefano Baldini
10000 m M
ITA
Stefano Baldini
Marathon M
ITA
Davide Milesi
Salvatore Bettiol
Danilo Goffi
400 m hurdles M
ITA
Fabrizio Mori
Ashraf Saber
Laurent Ottoz
3000 m steeplechase M
ITA
Angelo Carosi
Allesandro Lambruschini
4x100 m M
ITA
Angelo Cipolloni
Giovanni Puggioni
Sandro Floris
Ezio Madonia
4x400 m M
ITA
Fabrizio Mori
Alessandro Aimar
Ashraf Saber
Andrea Nuti
Marco Vaccari
20 km walk M
ITA
Michele Didoni
Giovanni Di Benedictis
Giovanni Perricelli
50 km walk M
ITA
Giovanni Di Benedictis
Giovanni Perricelli
Arturo Di Mezza
Long jump M
ITA
Simone Bianchi
Shot put M
ITA
Paolo Dal Soglio
Corrado Fantini
Giorgio Vanturi
Discus throw M
ITA
Diego Fortuna
Hammer throw M
ITA
Enrico Sgrulletti
Loris Paoluzzi
Decathlon M
ITA
Beniamino Poserina
400 m W
ITA
Virna De Angeli
Patrizia Spuri
5000 m W
ITA
Silvia Sommaggio
Roberta Brunet
10000 m W
ITA
Silvia Sommaggio
Maria Guida
Marathon W
ITA
Maura Viceconte
Ornella Ferrara
Maria Curatolo
100 m hurdles W
ITA
Carla Tuzzi
400 m hurdles W
ITA
Virna De Angeli
10 km walk W
ITA
Elisabetta Perrone
Annarita Sidoti
Rossella Giordano
High jump W
ITA
Antonella Bevilacqua
Long jump W
ITA
Fiona May
Triple jump W
ITA
Barbara Lah
Discus throw W
ITA
Agnese Maffeis
Heptathlon W
ITA
Giuliana Spada
Athletics 2000
100 m M
ITA
Stefano Tilli
Francesco Scuderi
Andrea Colombo
200 m M
ITA
Alessandro Cavallaro
400 m M
ITA
Alessandro Attene
800 m M
ITA
Andrea Longo
10000 m M
ITA
Daniele Caimmi
Rachid Berradi
Marathon M
ITA
Vincenzo Modica
Giacomo Leone
Stefano Baldini
110 m hurdles M
ITA
Andrea Giaconi
Emiliano Pizzoli
400 m hurdles M
ITA
Giorgio Frinolli Puzzilli
Fabrizio Mori
3000 m steeplechase M
ITA
Giuseppe Maffei
4x100 m M
ITA
Maurizio Checcucci
Francesco Scuderi
Alessandro Cavallaro
Andrea Colombo
20 km walk M
ITA
Giovanni Di Benedictis
Michele Didoni
Alessandro Gandellini
50 km walk M
ITA
Giovanni Perricelli
Arturo Di Mezza
Ivano Brugnetti
Pole vault M
ITA
Giuseppe Gibilisco
Triple jump M
ITA
Paolo Camossi
Fabrizio Donato
Shot put M
ITA
Paolo Dal Soglio
Discus throw M
ITA
Diego Fortuna
Hammer throw M
ITA
Loris Paoluzzi
Nicola Vizzoni
5000 m W
ITA
Roberta Brunet
10000 m W
ITA
Silvia Sommaggio
Marathon W
ITA
Maura Viceconte
Ornella Ferrara
400 m hurdles W
ITA
Monika Niederstatter
4x400 m W
ITA
Daniela Graglia
Fabiola Piroddi
Virna De Angeli
Francesca Carbone
20 km walk W
ITA
Elisabetta Perrone
Annarita Sidoti
Erica Alfridi
Long jump W
ITA
Fiona May
Shot put W
ITA
Mara Rosolen
Hammer throw W
ITA
Ester Balassini
Javelin throw W
ITA
Claudia Coslovich
Heptathlon W
ITA
Gertrud Bacher
Athletics 2004
100 m M
ITA
Simone Collio
200 m M
ITA
Andrew Howe
Marco Torrieri
800 m M
ITA
Andrea Longo
Marathon M
ITA
Daniele Caimmi
Alberico Di Cecco
Stefano Baldini
3000 m steeplechase M
ITA
Giuseppe Maffei
4x100 m M
ITA
Marco Torrieri
Simone Collio
Massimiliano Donati
Maurizio Checcucci
20 km walk M
ITA
Marco Giungi
Alessandro Gandellini
Ivano Brugnetti
50 km walk M
ITA
Giovanni Di Benedictis
High jump M
ITA
Alessandro Talotti
Nicola Ciotti
Pole vault M
ITA
Giuseppe Gibilisco
Long jump M
ITA
Nicola Trentin
Triple jump M
ITA
Fabrizio Donato
Hammer throw M
ITA
Nicola Vizzoni
Decathlon M
ITA
Paolo Casarsa
Marathon W
ITA
Rosaria Console
Bruna Genovese
400 m hurdles W
ITA
Monika Niederstatter
Benedetta Ceccarelli
20 km walk W
ITA
Elisa Rigaudo
Elisabetta Perrone
Rossella Giordano
Long jump W
ITA
Fiona May
Triple jump W
ITA
Simona La Mantia
Magdelin Martinez
Hammer throw W
ITA
Clarissa Claretti
Ester Balassini
Javelin throw W
ITA
Claudia Coslovich
Elisabetta Marin
Athletics 2008
100 m M
ITA
Simone Collio
Fabio Cerutti
400 m M
ITA
Claudio Licciardello
1500 m M
ITA
Christian Obrist
Marathon M
ITA
Stefano Baldini
Ruggero Pertile
Ottaviano Andriani
3000 m steeplechase M
ITA
Matteo Villani
4x100 m M
ITA
Simone Collio
Jacques Riparelli
Fabio Cerutti
Emanuele di Gregorio
20 km walk M
ITA
Jean Nkouloukidi
Ivano Brugnetti
Giorgio Rubino
50 km walk M
ITA
Diego Cafagna
Marco de Luca
Alex Schwazer
High jump M
ITA
Andrea Bettinelli
Filippo Campioli
Alessandro Talotti
Pole vault M
ITA
Giuseppe Gibilisco
Long jump M
ITA
Andrew Howe
Triple jump M
ITA
Fabrizio Donato
Discus throw M
ITA
Hannes Kirchler
Hammer throw M
ITA
Nicola Vizzoni
Marco Lingua
100 m W
ITA
Anita Pistone
200 m W
ITA
Vincenza Cali
400 m W
ITA
Libania Grenot Martinez
800 m W
ITA
Elisa Cusma Piccione
5000 m W
ITA
Silvia Weissteiner
Marathon W
ITA
Vincenza Sicari
Anna Incerti
Bruna Genovese
100 m hurdles W
ITA
Micol Cattaneo
3000 m steeplechase W
ITA
Elena Romagnolo
4x100 m W
ITA
Vincenza Cali
Anita Pistone
Giulia Arcioni
Audrey Alloh
20 km walk W
ITA
Elisa Rigaudo
High jump W
ITA
Antonietta di Martino
Triple jump W
ITA
Magdelin Martinez
Shot put W
ITA
Assunta Legnante
Chiara Rosa
Hammer throw W
ITA
Silvia Salis
Clarissa Claretti
Javelin throw W
ITA
Zahra Bani
Athletics 2012
5000 m M
ITA
Daniele Meucci
10000 m M
ITA
Daniele Meucci
Marathon M
ITA
Ruggero Pertile
110 m hurdles M
ITA
Emanuele Abate
400 m hurdles M
ITA
Jose Bencosme de Leon
3000 m steeplechase M
ITA
Yuri Floriani
4x100 m M
ITA
Jacques Riparelli
Fabio Cerutti
Davide Manenti
Simone Collio
20 km walk M
ITA
Giorgio Rubino
50 km walk M
ITA
Marco de Luca
High jump M
ITA
Gianmarco Tamberi
Triple jump M
ITA
Daniele Greco
Fabrizio Donato
Hammer throw M
ITA
Lorenzo Povegliano
Nicola Vizzoni
200 m W
ITA
Gloria Hooper
400 m W
ITA
Libania Grenot
5000 m W
ITA
Nadia Ejjafini
Elena Romagnolo
Silvia Weissteiner
10000 m W
ITA
Nadia Ejjafini
Marathon W
ITA
Valeria Straneo
Rosaria Console
Anna Incerti
100 m hurdles W
ITA
Marzia Caravelli
4x400 m W
ITA
Libania Grenot
Maria Spacca
Chiara Bazzoni
Elena Bonfanti
20 km walk W
ITA
Elisa Rigaudo
Eleonora Giorgi
Triple jump W
ITA
Simona La Mantia
Shot put W
ITA
Chiara Rosa
Hammer throw W
ITA
Silvia Salis
Athletics 2016
200 m M
ITA
Davide Manenti
Matteo Galvan
Eseosa Desalu
400 m M
ITA
Matteo Galvan
800 m M
ITA
Giordano Benedetti
Marathon M
ITA
Stefano La Rosa
Ruggero Pertile
Daniele Meucci
3000 m steeplechase M
ITA
Yuri Floriani
Abdoullah Bamoussa
20 km walk M
ITA
Matteo Giupponi
50 km walk M
ITA
Teodorico Caporaso
Marco de Luca
Matteo Giupponi
High jump M
ITA
Silvano Chesani
Triple jump M
ITA
Fabrizio Donato
Hammer throw M
ITA
Marco Lingua
200 m W
ITA
Gloria Hooper
400 m W
ITA
Maria Benedicta Chigbolu
Libania Grenot
800 m W
ITA
Yusneysi Santiusti
1500 m W
ITA
Margherita Magnani
10000 m W
ITA
Veronica Inglese
Marathon W
ITA
Catherine Bertone
Valeria Straneo
Anna Incerti
400 m hurdles W
ITA
Yadisleidis Pedroso
Marzia Caravelli
Ayomide Folorunso
4x400 m W
ITA
Libania Grenot
Ayomide Folorunso
Maria Benedicta Chigbolu
Maria Spacca
20 km walk W
ITA
Antonella Palmisano
Elisa Rigaudo
Eleonora Giorgi
High jump W
ITA
Desiree Rossit
Alessia Trost
Pole vault W
ITA
Sonia Malavisi
Triple jump W
ITA
Dariya Derkach
Athletics 2020
100 m M
ITA
Lamont Marcell Jacobs
Filippo Tortu
200 m M
ITA
Eseosa Desalu
Antonio Infantino
400 m M
ITA
Davide Re
Edoardo Scotti
5000 m M
ITA
Yemaneberhan Crippa
10000 m M
ITA
Yemaneberhan Crippa
Marathon M
ITA
Yassine El-Fathaoui
Yassine Rachik
Eyob Ghebrehiwet Faniel
110 m hurdles M
ITA
Hassane Fofana
Paolo Dal Molin
400 m hurdles M
ITA
Alessandro Sibilio
3000 m steeplechase M
ITA
Ahmed Abdelwahed
Ala Zoghlami
Osama Zoghlami
4x100 m M
ITA
Filippo Tortu
Eseosa Desalu
Lamont Marcell Jacobs
Lorenzo Patta
4x400 m M
ITA
Davide Re
Vladimir Aceti
Edoardo Scotti
Alessandro Sibilio
20 km walk M
ITA
Federico Tontodonati
Massimo Stano
Francesco Fortunato
50 km walk M
ITA
Andrea Agrusti
Teodorico Caporaso
Marco de Luca
High jump M
ITA
Stefano Sottile
Gianmarco Tamberi
Pole vault M
ITA
Claudio Stecchi
Long jump M
ITA
Filippo Randazzo
Triple jump M
ITA
Andrea Dallavalle
Tobia Bocchi
Emanuel Ihemeje
Shot put M
ITA
Nick Ponzio
Leonardo Fabbri
Zane Weir
Discus throw M
ITA
Giovanni Faloci
100 m W
ITA
Vittoria Fontana
Anna Bongiorni
200 m W
ITA
Gloria Hooper
Dalia Kaddari
800 m W
ITA
Elena Bello
1500 m W
ITA
Federica Del Buono
Gaia Sabbatini
5000 m W
ITA
Nadia Battocletti
Marathon W
ITA
Giovanna Epis
100 m hurdles W
ITA
Luminosa Bogliolo
Elisa Maria Di Lazzaro
400 m hurdles W
ITA
Yadisleidis Pedroso
Eleonora Marchiando
Linda Olivieri
4x100 m W
ITA
Irene Siragusa
Gloria Hooper
Anna Bongiorni
Vittoria Fontana
4x400 m W
ITA
Alice Mangione
Petra Nardelli
Maria Benedicta Chigbolu
Rebecca Borga
20 km walk W
ITA
Eleonora Anna Giorgi
Valentina Trapletti
Antonella Palmisano
High jump W
ITA
Alessia Trost
Elena Vallortigara
Pole vault W
ITA
Elisa Molinarolo
Roberta Bruni
Triple jump W
ITA
Dariya Derkach
Discus throw W
ITA
Daisy Osakue
Hammer throw W
ITA
Sara Fantini
4x400 m Mixed
ITA
Rebecca Borga
Alice Mangione
Vladimir Aceti
Edoardo Scotti
* The list above only shows a selection of Italian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Italian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy