Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Great Britain
Sports
Athletics
British Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1896
100 m M
GBR
George Marshall
Charles Gmelin
Launceston Elliott
400 m M
GBR
Charles Gmelin
800 m M
GBR
George Marshall
110 m hurdles M
GBR
Grantley Goulding
Discus throw M
GBR
George Robertson
Athletics 1900
100 m M
GBR
Norman Pritchard
800 m M
GBR
Alfred Tysoe
1500 m M
GBR
John Rimmer
Charles Bennett
Marathon M
GBR
William Saward
Frederick Randall
Ion Pool
110 m hurdles M
GBR
Norman Pritchard
2500 m steeplechase M
GBR
Sidney Robinson
4000 m steeplechase M
GBR
John Rimmer
Charles Bennett
Sidney Robinson
High jump M
GBR
Patrick Leahy
Long jump M
GBR
Patrick Leahy
Triple jump M
GBR
Patrick Leahy
Discus throw M
GBR
Launceston Elliot
Athletics 1904
2500 m steeplechase M
GBR
John Daly
Decathlon M
GBR
John Holloway
Thomas Kiely
Athletics 1908
100 m M
GBR
Meyrick Chapman
Henry Harmer
Henry Pankhurst
Patrick Roche
Denis Murray
John George
Harold Watson
Robert Duncan
John Morton
James Stark
George Murray
200 m M
GBR
Samuel Hurdsfield
Henry Pankhurst
Robert Duncan
George Hawkins
James Stark
Lionel Reed
John George
Patrick Roche
John Morton
400 m M
GBR
Christopher Chavasse
Wyndham Halswelle
Alan Patterson
Edward Ryle
George Nicol
R. Robb
William Prout
Charles Davies
G. W. Young
Noel Chavasse
Arthur Astley
Edwin Montague
800 m M
GBR
Harold Holding
Theodore Just
Arthur Astley
Lawrence Manogue
George Morphy
Ivo Fairbairn-Crawford
Frederick Ashford
John Lee
James Lintott
George Butterfield
1500 m M
GBR
Ivo Fairbairn-Crawford
John Lee
Vincent Loney
Harold Wilson
Francis Knott
Joseph Deakin
Joseph Smith
Norman Hallows
George Butterfield
John McGough
3 miles team M
GBR
Joseph Deakin
Norman Hallows
Harold Wilson
William Coales
Arthur Robertson
5 miles M
GBR
Emil Voigt
William Coales
Arthur Robertson
Edward Owen
James Murphy
Samuel Stevenson
Joseph Deakin
Marathon M
GBR
Alexander Duncan
Albert Wyatt
Frederick Appleby
Henry Barrett
James Beale
Thomas Jack
Ernest Barnes
Frederick Lord
Jack Price
Frederick Thompson
William Clarke
110 m hurdles M
GBR
Edward Leader
Cecil Kinahan
Alfred Healey
Timothy Ahearne
Oswald Groenings
Kenneth Powell
David Walters
Leonard Howe
William Knyvett
Eric Hussey
Arthur Halligan
Laurence Kiely
400 m hurdles M
GBR
Frederick Harmer
John Densham
Leslie Burton
Edward Gould
Geoffrey Burton
Oswald Groenings
Leonard Tremeer
3200 m steeplechase M
GBR
Frank Buckley
Joseph English
Arthur Russell
Charles Guy Holdaway
Thomas Downing
Archie Robertson
Richard Yorke
Henry Barker
Harold Sewell
Joseph Kinchin
W. Grantham
Olympic relay M
GBR
John Morton
Theodore Just
Henry Pankhurst
Edwin Montague
3 km walk M
GBR
Sydney Sarel
Ernest Webb
John Reid
George Larner
Richard Harrison
William Brown
John Butler
Ernest Larner
Alfred Yeoumans
Richard Quinn
William Palmer
10 miles walk M
GBR
Sydney Schofield
Ernest Larner
Richard Harrison
George Larner
Edward Spencer
Frank Carter
William Palmer
Alfred Yeoumans
Ernest Webb
Thomas Hammond
Godwin Withers
John Butler
High jump M
GBR
Edward Leader
Cornelius Leahy
George Wilson
Alfred Bellerby
Patrick Leahy
Standing high jump M
GBR
Lancelot Stafford
Alfred Flaxman
Walter Henderson
Long jump M
GBR
Alfred Bellerby
William Watt
Timothy Ahearne
Albert Weinstein
Denis Murray
Wilfred Bleaden
Charles Williams
Lionel Cornish
Standing long jump M
GBR
Wilfred Bleaden
Lancelot Stafford
Lionel Cornish
Frederick Kitching
Walter Henderson
Timothy Ahearne
Triple jump M
GBR
Michael Dineen
Cyril Dugmore
George Mayberry
Timothy Ahearne
Shot put M
GBR
Thomas Nicolson
James Barrett
Dennis Horgan
Henry Leeke
Edward Barrett
Discus throw M
GBR
Ernest May
John Murray
Henry Leeke
Edward Barrett
Walter Henderson
Michael Collins
Alfred Flaxman
Discus throw greek style M
GBR
Alfred Flaxman
Henry Leeke
James Barrett
Ernest May
Walter Henderson
Hammer throw M
GBR
Thomas Nicholson
Ernest May
Alan Fyffe
John Murray
Robert Lindsay-Watson
Henry Leeke
Javelin throw M
GBR
Henry Leeke
Ernest May
Leonard Tremeer
Javelin throw freestyle M
GBR
Alfred Flaxman
Edward Barrett
Ernest May
Henry Leeke
Walter Henderson
Athletics 1912
100 m M
GBR
Robert Duncan
James Barker
William Applegarth
Victor D'Arcy
Henry Blakeney
Duncan Macmillan
Henry Macintosh
Arthur Anderson
Richard Rice
David Jacobs
200 m M
GBR
Arthur Anderson
Richard Rice
Duncan Macmillan
Joseph Wells
David Jacobs
Cyril Seedhouse
Henry Macintosh
Ernest Haley
William Applegarth
Robert Duncan
Victor D'Arcy
400 m M
GBR
James Soutter
Alan Patterson
Cyril Seedhouse
Ernest Haley
Ernest Henley
George Nicol
Joseph Wells
800 m M
GBR
Philip Baker
Alan Patterson
Ernest Henley
James Soutter
Frederick Hulford
Percy Mann
Robert Burton
Richard Yorke
1500 m M
GBR
Arnold Jackson
Frederick Hulford
William Moore
William Cottrill
Edward Owen
Richard Yorke
Charles Ruffell
Albert Hare
Philip Baker
3000 m team M
GBR
George Hutson
William Cottrill
Cyril Porter
Edward Owen
William Moore
5000 m M
GBR
Frederick Hibbins
George Hutson
Charles Ruffell
Ernest Glover
Arthur Treble
Cyril Porter
George Lee
10000 m M
GBR
George Wallach
Frederick Hibbins
Charles Ruffell
Ernest Glover
George Lee
William Scott
Thomas Humphreys
Marathon M
GBR
Edgar Lloyd
Septimus Francom
Henry Barrett
Henry Kellaway
Arthur Townsend
Harry Green
Frederick Lord
James Beale
110 m hurdles M
GBR
Henry Blakeney
Kenneth Powell
Gerard Anderson
Cross country individual M
GBR
Ernest Glover
Frederick Hibbins
William Scott
William Cottrill
Thomas Humphreys
Cross country team M
GBR
Frederick Hibbins
Thomas Humphreys
William Scott
Ernest Glover
William Cottrill
4x100 m M
GBR
Henry Macintosh
Victor D'Arcy
William Applegarth
David Jacobs
4x400 m M
GBR
Ernest Henley
George Nicol
James Soutter
Cyril Seedhouse
10 km walk M
GBR
Robert Bridge
Ernest Webb
Thomas Dumbill
William Palmer
William Yates
High jump M
GBR
Timothy Carroll
Benjamin Baker
Thomas O'Donohue
Standing high jump M
GBR
Howard Baker
Long jump M
GBR
Sidney Abrahams
Philip Kingsford
Henry Ashington
Standing long jump M
GBR
Philip Kingsford
Henry Ashington
Triple jump M
GBR
Timothy Carroll
Charles Brickley
Shot put M
GBR
Patrick Quinn
Discus throw M
GBR
Walter Henderson
Hammer throw M
GBR
Denis Carey
Athletics 1920
100 m M
GBR
Harry Edwards
Victor D'Arcy
Harold Abrahams
William Hill
200 m M
GBR
Victor D'Arcy
William Hill
Harry Edwards
Harold Abrahams
400 m M
GBR
Hedges Worthington-Eyre
Robert Lindsay
Guy Butler
John Ainsworth-Davis
800 m M
GBR
Albert Hill
Philip Baker
Philip Noel-Baker
Edgar Mountain
1500 m M
GBR
Philip Noel-Baker
Albert Hill
Duncan McPhee
3000 m team M
GBR
Charles Blewitt
Percy Hodge
Albert Hill
William Seagrove
Duncan McPhee
James Hatton
5000 m M
GBR
Alfred Nichols
Herbert Irwin
William Seagrove
Charles Blewitt
10000 m M
GBR
James Wilson
Charles Clibbon
James Hatton
Marathon M
GBR
George Piper
Eric Robertson
Robert Mills
Leslie Housden
110 m hurdles M
GBR
Eric Dunbar
William Hunter
George Gray
400 m hurdles M
GBR
Edward Wheller
George Gray
3000 m steeplechase M
GBR
Percy Hodge
Cross country individual M
GBR
Walter Freeman
Christopher Vose
Alfred Nichols
James Wilson
Frank Hegarty
Laurence Cummins
Cross country team M
GBR
Christopher Vose
Laurence Cummins
James Wilson
Walter Freeman
Frank Hegarty
Alfred Nichols
4x100 m M
GBR
Victor D'Arcy
William Hill
Denis Black
Harold Abrahams
4x400 m M
GBR
John Ainsworth-Davis
Guy Butler
Robert Lindsay
Cecil Griffiths
3 km walk M
GBR
Charles Dowson
William Hehir
Charles Gunn
10 km walk M
GBR
William Hehir
Charles Gunn
Charles Dowson
High jump M
GBR
Timothy Carroll
Eric Dunbar
William Hunter
Benjamin Howard Baker
Long jump M
GBR
William Hunter
Harold Abrahams
Charles Lively
Triple jump M
GBR
Benjamin Howard Baker
Charles Lively
Hammer throw M
GBR
Thomas Nicolson
Athletics 1924
100 m M
GBR
Harold Abrahams
William Nichol
Walter Rangeley
Lancelot Royle
200 m M
GBR
Harold Abrahams
Eric Liddell
William Nichol
Thomas Matthewman
400 m M
GBR
Edward Toms
Eric Liddell
George Renwick
Guy Butler
800 m M
GBR
Henry Stallard
Edgar Mountain
Douglas Lowe
Harry Houghton
1500 m M
GBR
Sydney Spencer
Cyril Ellis
Douglas Lowe
Henry Stallard
3000 m team M
GBR
Herbert Johnston
George Webber
William Seagrove
Walter Porter
Arthur Clark
Bertram McDonald
5000 m M
GBR
Ralph Starr
Charles Johnstone
Frank Saunders
Charles Clibbon
10000 m M
GBR
Halland Britton
Joseph Webster
Ernest Harper
Charles Clibbon
Marathon M
GBR
Robert Mills
Samuel Ferris
Duncan Wright
John McKenna
Ernest Leatherland
Arthur Farrimond
110 m hurdles M
GBR
Lord David Burghley
Leopold Partridge
Eric Harrisson
Frederick Gaby
400 m hurdles M
GBR
Wilfrid Tatham
Frederick Blackett
3000 m steeplechase M
GBR
Evelyn Montague
Sidney Newey
David Cummings
Cross country individual M
GBR
Arthur Sewell
Joseph Williams
John Benham
Ernest Harper
Joseph Webster
Cross country team M
GBR
Arthur Sewell
John Benham
Ernest Harper
4x100 m M
GBR
William Nichol
Harold Abrahams
Walter Rangeley
Lancelot Royle
4x400 m M
GBR
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
Edward Toms
10 km walk M
GBR
Ernest Clarke
Gordon Goodwin
Gordon Watts
High jump M
GBR
Crawford Kerr
Robert Dickinson
Arthur Willis
Pole vault M
GBR
John Campbell
Long jump M
GBR
Christopher Macintosh
Triple jump M
GBR
Harold Langley
John Odde
John Higginson
Shot put M
GBR
Charles Beckwith
Reginald Woods
Hammer throw M
GBR
Malcolm Nokes
Javelin throw M
GBR
James Dalrymple
Henri Dauban
Pentathlon M
GBR
Donald Slack
Arthur Percy Spark
Decathlon M
GBR
Donald Slack
Arthur Percy Spark
Athletics 1928
100 m M
GBR
Cyril Gill
Walter Rangeley
John Heap
Jack London
200 m M
GBR
Cyril Gill
Walter Rangeley
Guy Butler
John Hambidge
400 m M
GBR
John Rinkel
Roger Leigh-Wood
John Hanlon
Arthur William Green
800 m M
GBR
Wilfrid Tatham
Harry Houghton
Douglas Lowe
Ralph Starr
1500 m M
GBR
Cyril Ellis
Reggie Bell
Reginald Thomas
Stanley Ashby
5000 m M
GBR
Brian Oddie
Wally Beavers
Frederick Light
Herbert Johnston
10000 m M
GBR
George Constable
Walter Beavers
Arthur Muggridge
Marathon M
GBR
Herbert Bignall
Harry Payne
Samuel Ferris
Duncan Wright
Harry Wood
Ernest Harper
110 m hurdles M
GBR
Lord David Burghley
Bernard Lucas
Douglas Neame
Frederick Gaby
400 m hurdles M
GBR
Frederick Chauncy
Thomas Livingston-Learmonth
Lance Percival
Lord David Burghley
3000 m steeplechase M
GBR
Vernon Morgan
Edward Henry Oliver
Charles Blewitt
Norman Biddulph
4x100 m M
GBR
Cyril Gill
Jack London
Edward Smouha
Walter Rangeley
4x400 m M
GBR
John Rinkel
Douglas Lowe
William Craner
Roger Leigh-Wood
High jump M
GBR
Colin Gordon
Henry Simmons
Carl van Geyzel
Geoffrey Turner
Pole vault M
GBR
Laurence Bond
Long jump M
GBR
Reginald Revans
James Cohen
Shot put M
GBR
Reginald Woods
Robert Howland
Hammer throw M
GBR
Malcolm Nokes
Decathlon M
GBR
Howard Ford
Athletics 1932
100 m M
GBR
Stanley Fuller
Ernest Leslie Page
200 m M
GBR
Stanley Engelhart
Stanley Fuller
400 m M
GBR
Crew Stoneley
Godfrey Rampling
800 m M
GBR
John Powell
Thomas Hampson
1500 m M
GBR
Reginald Thomas
John Cornes
5000 m M
GBR
James Burns
George Bailey
Marathon M
GBR
Duncan Wright
Samuel Ferris
110 m hurdles M
GBR
Lord David Burghley
Donald Finlay
Roland Harper
400 m hurdles M
GBR
Lord David Burghley
3000 m steeplechase M
GBR
Thomas Evenson
George Bailey
4x100 m M
GBR
Ernest Leslie Page
Stanley Fuller
Stanley Engelhart
Donald Finlay
4x400 m M
GBR
Crew Stoneley
Lord David Burghley
Godfrey Rampling
Thomas Hampson
50 km walk M
GBR
Thomas Green
100 m W
GBR
Gwen Porter
Eileen Hiscock
Ethel Johnson
80 m hurdles W
GBR
Violet Webb
4x100 m W
GBR
Gwen Porter
Eileen Hiscock
Nellie Halstead
Violet Webb
Athletics 1936
100 m M
GBR
Alan Pennington
Cyril Holmes
Arthur Sweeney
200 m M
GBR
Alan Pennington
Arthur Sweeney
400 m M
GBR
Godfrey Rampling
Arthur Brown
William Roberts
800 m M
GBR
Brian MacCabe
John Powell
Frank Handley
1500 m M
GBR
Sydney Wooderson
John Cornes
Bobby Graham
5000 m M
GBR
Frank Close
Aubrey Reeve
Peter Ward
10000 m M
GBR
John Potts
James Burns
William Eaton
Marathon M
GBR
Ernest Harper
Bert Norris
Donald Robertson
110 m hurdles M
GBR
Donald Finlay
John Thornton
Ashleigh Pilbrow
400 m hurdles M
GBR
John Sheffield
3000 m steeplechase M
GBR
Thomas Evenson
James Ginty
4x100 m M
GBR
Alan Pennington
Charles Wiard
Walter Rangeley
Donald Finlay
4x400 m M
GBR
Arthur Brown
Godfrey Rampling
Frederick Wolff
William Roberts
50 km walk M
GBR
Harold Whitlock
Joseph Hopkins
Terence Lloyd-Johnson
High jump M
GBR
Robert Kennedy
John Newman
Stanley West
Pole vault M
GBR
Frederick Webster
Long jump M
GBR
Edward Boyce
George Traynor
Triple jump M
GBR
Edward Boyce
Discus throw M
GBR
Bernaar Pendergast
Laurence Reavell-Carter
Hammer throw M
GBR
Norman Drake
100 m W
GBR
Barbara Burke
Eileen Hiscock
Audrey Brown
80 m hurdles W
GBR
Violet Webb
Kathleen Tiffen
Grethe Whitehead
4x100 m W
GBR
Audrey Brown
Barbara Burke
Violet Olney
Eileen Hiscock
High jump W
GBR
Dorothy Odam
Eleanor Carrington
Javelin throw W
GBR
Kathleen Connall
Athletics 1948
100 m M
GBR
Emmanuel McDonald Bailey
Kenneth Jones
Alistair McCorquodale
200 m M
GBR
Alistair McCorquodale
Paul Valle
John Fairgrieve
400 m M
GBR
William Roberts
Leslie Lewis
Derek Pugh
800 m M
GBR
Harry Tarraway
Harold Parlett
Thomas White
1500 m M
GBR
Douglas Wilson
William Nankeville
Richard Morris
5000 m M
GBR
Alec Olney
Jack Braughton
William Lucas
10000 m M
GBR
James Peters
Steve McCooke
Stanley Cox
Marathon M
GBR
John Holden
Stanley Jones
Thomas Richards
110 m hurdles M
GBR
Donald Finlay
Ray Barkway
Joseph Birrell
400 m hurdles M
GBR
Harold Whittle
Michael Pope
Ronald Unsworth
3000 m steeplechase M
GBR
Geoffrey Tudor
Rene Howell
Peter Curry
4x100 m M
GBR
John Archer
Kenneth Jones
Alistair McCorquodale
John Gregory
4x400 m M
GBR
William Roberts
Martin Pike
Leslie Lewis
Derek Pugh
10 km walk M
GBR
Richard West
Harold Churcher
Charles Morris
50 km walk M
GBR
Terence Lloyd-Johnson
George Whitlock
Harold Martineau
High jump M
GBR
Ronald Pavitt
Adegboyega Adedoyin
Alan Paterson
Pole vault M
GBR
Frederick Webster
Long jump M
GBR
Harry Askew
Harold Whittle
Adegboyega Adedoyin
Triple jump M
GBR
Robert Hawkey
Sidney Cross
Allan Lindsay
Shot put M
GBR
John Giles
Harold Moody
Discus throw M
GBR
Laurence Reavell-Carter
Ernest John Brewer
James Nesbitt
Hammer throw M
GBR
Duncan Clark
Norman Drake
Ewan Douglas
Javelin throw M
GBR
Malcolm Dalrymple
Morville Chote
100 m W
GBR
Doris Batter
Dorothy Manley
Winnie Jordan
200 m W
GBR
Audrey Williamson
Sylvia Cheeseman
Margaret Walker
80 m hurdles W
GBR
Maureen Gardner
Joan Upton
Bertha Crowter
4x100 m W
GBR
Dorothy Manley
Margaret Walker
Maureen Gardner
Muriel Pletts
High jump W
GBR
Bertha Crowther
Dorothy Tyler
Dora Gardner
Long jump W
GBR
Joan Shepherd
Margaret Erskine
Lorna Lee
Shot put W
GBR
Margaret Birthwistle
Bevis Reid
Elspeth Whyte
Discus throw W
GBR
Elspeth Whyte
Bevis Reid
Margaret Birtwistle
Javelin throw W
GBR
Marian Long
Gladys Clarke
Athletics 1952
100 m M
GBR
Alan Lillington
William Jack
Emmanuel McDonald Bailey
200 m M
GBR
Emmanuel McDonald Bailey
Brian Shenton
Nicolas Stacey
400 m M
GBR
Leslie Lewis
Alan Dick
Terence Higgins
800 m M
GBR
Frank Evans
Thomas White
Albert Webster
1500 m M
GBR
Roger Bannister
William Nankeville
Leonard Eyre
5000 m M
GBR
Alan Parker
Christopher Chataway
Gordon Pirie
10000 m M
GBR
Frank Sando
Gordon Pirie
Frederick Norris
Marathon M
GBR
James Peters
Stanley Cox
Geoff Iden
110 m hurdles M
GBR
Peter Hildreth
Frederick Parker
400 m hurdles M
GBR
David Gracie
Angus Scott
Harold Whittle
3000 m steeplechase M
GBR
Chris Brasher
John Disley
Kenneth Johnson
4x100 m M
GBR
Brian Shenton
William Jack
Emmanuel McDonald Bailey
John Gregory
4x400 m M
GBR
Nicolas Stacey
Terence Higgins
Leslie Lewis
Alan Dick
10 km walk M
GBR
Roland Hardy
Lawrence Allen
George Coleman
50 km walk M
GBR
George Whitlock
Donald Tunbridge
Harold Whitlock
High jump M
GBR
Alan Paterson
Peter Wells
Ronald Pavitt
Pole vault M
GBR
Timothy Anderson
Geoffrey Elliot
Shot put M
GBR
John Giles
John Savidge
Discus throw M
GBR
Mark Pharaoh
Hammer throw M
GBR
Duncan Clark
Peter Allday
Ewan Douglas
Javelin throw M
GBR
Richard Miller
Michael Denley
Decathlon M
GBR
Geoffrey Elliot
100 m W
GBR
Quita Shivas
Heather Armitage
June Foulds
200 m W
GBR
Patricia Devine
Sylvia Cheeseman
Ann Johnson
80 m hurdles W
GBR
Pamela Seaborne
Pauline Wainwright
Jean Desforges
4x100 m W
GBR
Heather Armitage
Jean Desforges
June Foulds
Sylvia Cheeseman
High jump W
GBR
Thelma Hopkins
Dorothy Tyler
Sheila Lervill
Long jump W
GBR
Shirley Cawley
Constance Willoughby
Discus throw W
GBR
Suzanne Farmer
Javelin throw W
GBR
Diane Coates
Athletics 1956
100 m M
GBR
Kenneth Box
Roy Sandström
David Segal
200 m M
GBR
Roy Sandstrom
David Segal
Brian Shenton
400 m M
GBR
John Salisbury
Michael Wheeler
Francis Higgins
800 m M
GBR
Derek Johnson
Michael Farrell
Michael Rawson
1500 m M
GBR
Ian Boyd
Ken Wood
Brian Hewson
5000 m M
GBR
Derek Ibbotson
Christopher Chataway
Gordon Pirie
10000 m M
GBR
Frank Sando
Gordon Pirie
Kenneth Norris
Marathon M
GBR
Henry Hicks
Frederick Norris
Ronald Clark
110 m hurdles M
GBR
Peter Hildreth
Frederick Parker
400 m hurdles M
GBR
Robert Shaw
Harry Kane
Thomas Farrell
3000 m steeplechase M
GBR
Chris Brasher
John Disley
Eric Shirley
4x100 m M
GBR
Brian Shenton
David Segal
Roy Sandstrom
Kenneth Box
4x400 m M
GBR
Derek Johnson
John Salisbury
Peter Higgins
Michael Wheeler
20 km walk M
GBR
George Coleman
Stanley Vickers
Roland Hardy
50 km walk M
GBR
Donald Thompson
Albert Johnson
Eric Hall
High jump M
GBR
Peter Wells
Long jump M
GBR
Kenneth Wilmshurst
Roy Cruttenden
Triple jump M
GBR
Kenneth Wilmshurst
Shot put M
GBR
Barclay Palmer
Discus throw M
GBR
Mark Pharaoh
Gerald Carr
Hammer throw M
GBR
Donald Anthony
Peter Allday
Javelin throw M
GBR
Peter Cullen
100 m W
GBR
June Paul
Anne Pashley
Heather Armitage
200 m W
GBR
Jean Scrivens
June Paul
Heather Armitage
80 m hurdles W
GBR
Pauline Wainwright
Carole Quinton
4x100 m W
GBR
June Paul
Jean Scrivens
Heather Armitage
Anne Pashley
High jump W
GBR
Dorothy Tyler
Thelma Hopkins
Audrey Bennett
Long jump W
GBR
Sheila Hoskin
Thelma Hopkins
Shot put W
GBR
Suzanne Allday
Discus throw W
GBR
Suzanne Allday
Athletics 1960
100 m M
GBR
Peter Radford
David Jones
200 m M
GBR
David Segal
David Jones
Peter Radford
400 m M
GBR
Malcolm Yardley
John Wrighton
Robbie Brightwell
800 m M
GBR
Thomas Farrell
John Wenk
Brian Hewson
1500 m M
GBR
Laurence Reed
Michael Wiggs
Brian Kent-Smith
5000 m M
GBR
Bruce Tulloh
Gordon Pirie
Frank Salvat
10000 m M
GBR
Martin Hyman
John Merriman
Gordon Pirie
Marathon M
GBR
Arthur Keily
Denis O'Gorman
Brian Kilby
110 m hurdles M
GBR
Joseph Birrell
Victor Matthews
Peter Hildreth
400 m hurdles M
GBR
Max Boyes
John Metcalf
Chris Goudge
3000 m steeplechase M
GBR
David Chapman
Michael Palmer
Eric Shirley
4x100 m M
GBR
David Segal
David Jones
Peter Radford
Neville Whitehead
4x400 m M
GBR
Malcolm Yardley
John Wrighton
Robbie Brightwell
Barry Jackson
20 km walk M
GBR
Eric Hall
Stanley Vickers
Kenneth Matthews
50 km walk M
GBR
Albert Johnson
Thomas Misson
Donald Thompson
High jump M
GBR
Gordon Miller
Crawford Fairbrother
Long jump M
GBR
John Howell
Frederick Alsop
Triple jump M
GBR
Frederick Alsop
Shot put M
GBR
Michael Lindsay
Arthur Rowe
Martyn Lucking
Discus throw M
GBR
Michael Lindsay
Hammer throw M
GBR
Michael Ellis
100 m W
GBR
Elizabeth Jenner
Jennifer Smart
Dorothy Hyman
200 m W
GBR
Jennifer Smart
Jean Hiscock
Dorothy Hyman
800 m W
GBR
Joy Jordan
Phyllis Perkins
Diane Charles
80 m hurdles W
GBR
Mary Bignal
Carole Quinton
Patricia Pryce
4x100 m W
GBR
Dorothy Hyman
Carole Quinton
Jennifer Smart
Mary Bignal
High jump W
GBR
Dorothy Shirley
Frances Slaap
Long jump W
GBR
Mary Bignal
Christina Persighetti
Shot put W
GBR
Suzanne Allday
Discus throw W
GBR
Suzanne Allday
Javelin throw W
GBR
Susan Platt
Averil Williams
Athletics 1964
100 m M
GBR
Lynn Davies
Alfred Meakin
Peter Radford
200 m M
GBR
Menzies Campbell
Peter Radford
400 m M
GBR
Adrian Metcalfe
Timothy Graham
Robbie Brightwell
800 m M
GBR
Graham Dean
Christopher Carter
John Boulter
1500 m M
GBR
John Whetton
Alan Simpson
William McKim
5000 m M
GBR
John Herring
Michael Wiggs
Derek Graham
10000 m M
GBR
Ronald Hill
Fergus Murray
Michael Bullivant
Marathon M
GBR
Ronald Hill
Basil Heatley
Brian Kilby
110 m hurdles M
GBR
Lawrence Taitt
Michael Parker
400 m hurdles M
GBR
John Michael Hogan
Peter Warden
John Cooper
3000 m steeplechase M
GBR
Maurice Herriott
Ernest Pomfret
4x100 m M
GBR
Peter Radford
Ronald Jones
Lynn Davies
Walter Campbell
4x400 m M
GBR
Robbie Brightwell
Timothy Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
20 km walk M
GBR
John Paddick
John Edgington
Kenneth Matthews
50 km walk M
GBR
Paul Nihill
Raymond Middleton
Donald Thompson
High jump M
GBR
Gordon Miller
Pole vault M
GBR
David Stevenson
Long jump M
GBR
Frederick Alsop
John Morbey
Lynn Davies
Triple jump M
GBR
Frederick Alsop
Michael Ralph
Shot put M
GBR
Martyn Lucking
Michael Lindsay
Discus throw M
GBR
Roy Hollingsworth
Hammer throw M
GBR
Andrew Payne
100 m W
GBR
Violet Gobb
Dorothy Hyman
Daphne Arden
200 m W
GBR
Janet Simpson
Daphne Arden
Dorothy Hyman
400 m W
GBR
Ann Packer
Elisabeth Joy Grieveson
Ann Patricia Kippax
800 m W
GBR
Anne Smith
Mary Hodson
Ann Packer
80 m hurdles W
GBR
Patricia Pryce
Mary Rand
4x100 m W
GBR
Dorothy Hyman
Mary Rand
Janet Simpson
Daphne Arden
High jump W
GBR
Gwenda Matthews
Linda Knowles
Frances Slaap
Long jump W
GBR
Louise Jamieson
Sheila Parkin
Mary Rand
Shot put W
GBR
Mary Peters
Javelin throw W
GBR
Susan Platt
Pentathlon W
GBR
Mary Peters
Mary Rand
Athletics 1968
100 m M
GBR
Barrie Kelly
Ronald Jones
200 m M
GBR
Ralph Banthorpe
Richard Steane
400 m M
GBR
Howard Davies
William Campbell
Martin Winbolt-Lewis
800 m M
GBR
Christopher Carter
David Cropper
1500 m M
GBR
Maurice Benn
John Whetton
John Boulter
5000 m M
GBR
Alan Rushmer
Richard Taylor
Alan Blinston
10000 m M
GBR
Ronald Hill
James Hogan
Michael Tagg
Marathon M
GBR
William Adcocks
James Alder
Timothy Johnstone
110 m hurdles M
GBR
Alan Pascoe
Stuart Storey
Michael Parker
400 m hurdles M
GBR
John Cooper
John Sherwood
David Hemery
3000 m steeplechase M
GBR
Gareth Bryan-Jones
Maurice Herriott
John Jackson
4x100 m M
GBR
Barrie Kelly
Joseph Speake
Ronald Jones
Ralph Banthorpe
4x400 m M
GBR
Martin Winbolt-Lewis
Colin Campbell
John Sherwood
David Hemery
20 km walk M
GBR
John Webb
Arthur Jones
Robert Hughes
50 km walk M
GBR
Shaun Lightman
Bryan Eley
Vincent Nihill
Pole vault M
GBR
Michael Bull
Long jump M
GBR
Peter Reed
Lynn Davies
Alan Lerwill
Triple jump M
GBR
Frederick Alsop
Derek Boosey
Shot put M
GBR
Jeffrey Teale
Discus throw M
GBR
William Tancred
Hammer throw M
GBR
Andrew Payne
Javelin throw M
GBR
David Travis
Decathlon M
GBR
Clive Longe
100 m W
GBR
Valerie Peat
Delia James
Anita Neil
200 m W
GBR
Maureen Tranter
Lillian Board
400 m W
GBR
Josephine Green
Janet Simpson
Lillian Board
800 m W
GBR
Patricia Lowe
Joan Page
Sheila Taylor
80 m hurdles W
GBR
Patricia Jones
Ann Wilson
Patricia Pryce
4x100 m W
GBR
Lillian Board
Anita Neil
Maureen Tranter
Janet Simpson
High jump W
GBR
Dorothy Shirley
Barbara Inkpen
Long jump W
GBR
Ann Wilson
Maureen Barton
Sheila Sherwood
Javelin throw W
GBR
Susan Platt
Pentathlon W
GBR
Mary Peters
Susan Scott
Ann Wilson
Athletics 1972
100 m M
GBR
Brian Green
Leslie Piggott
Donald Halliday
200 m M
GBR
Brian Green
400 m M
GBR
David Jenkins
Martin Reynolds
Gary Armstrong
800 m M
GBR
David Cropper
Andrew Carter
Colin Campbell
1500 m M
GBR
Raymond Smedley
John Kirkbride
Brendan Foster
5000 m M
GBR
Ian Stewart
Ian McCafferty
David Bedford
10000 m M
GBR
David Holt
Laughlin Stewart
David Bedford
Marathon M
GBR
Colin Kirkham
Donald MacGregor
Ronald Hill
110 m hurdles M
GBR
Berwyn Price
David Wilson
Alan Pascoe
400 m hurdles M
GBR
David Hemery
John Sherwood
3000 m steeplechase M
GBR
John Bicourt
Andrew Holden
Stephen Hollings
4x100 m M
GBR
Berwyn Price
Leslie Piggott
Brian Green
Donald Halliday
David Dear
4x400 m M
GBR
Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Jenkins
David Hemery
20 km walk M
GBR
Paul Nihill
Peter Marlow
Philip Embleton
50 km walk M
GBR
Howard Timms
John Warhurst
Paul Nihill
Pole vault M
GBR
Michael Bull
Long jump M
GBR
Alan Lerwill
Lynn Davies
Shot put M
GBR
Geoffrey Capes
Discus throw M
GBR
William Tancred
John Watts
Hammer throw M
GBR
Howard Payne
Barry Williams
Javelin throw M
GBR
David Travis
Decathlon M
GBR
Peter Gabbett
Barry King
100 m W
GBR
Sonia Lannaman
Anita Neil
Andrea Lynch
200 m W
GBR
Donna Murray
Margaret Critchley
Delia Pascoe
400 m W
GBR
Janet Simpson
Jeanette Roscoe
Verona Bernard
800 m W
GBR
Patricia Cropper
Rosemary Sterling
Margaret Coomber
1500 m W
GBR
Sheila Carey
Joyce Smith
Joan Allison
100 m hurdles W
GBR
Ann Wilson
Judith Vernon
4x100 m W
GBR
Anita Neil
Judith Vernon
Delia Pascoe
Andrea Lynch
4x400 m W
GBR
Jeanette Roscoe
Janet Simpson
Rosemary Stirling
Verona Bernard
High jump W
GBR
Rosaline Few
Barbara Inkpen
Penelope Dimmock
Long jump W
GBR
Maureen Barton
Ruth Martin-Jones
Sheila Sherwood
Discus throw W
GBR
Rosemary Payne
Pentathlon W
GBR
Mary Peters
Ann Wilson
Athletics 1976
200 m M
GBR
Ainsley Bennett
400 m M
GBR
Peter Grant
Glen Cohen
David Jenkins
800 m M
GBR
Stephen Ovett
Frank Clement
1500 m M
GBR
Frank Clement
Stephen Ovett
David Moorcroft
5000 m M
GBR
Ian Stewart
David Black
Brendan Foster
10000 m M
GBR
Brendan Foster
Anthony Simmons
Bernard Ford
Marathon M
GBR
Keith Angus
George Norman
Barry Watson
110 m hurdles M
GBR
Berwyn Price
400 m hurdles M
GBR
Alan Pascoe
3000 m steeplechase M
GBR
Anthony Staynings
John Bicourt
Dennis Coates
4x400 m M
GBR
Glendon Cohen
Alan Pascoe
David Jenkins
Ainsley Bennett
20 km walk M
GBR
Paul Nihill
Brian Adams
Oliver Flynn
Pole vault M
GBR
Brian Hooper
Jeffrey Gutteridge
Long jump M
GBR
Roy Mitchell
Triple jump M
GBR
Aston Moore
Shot put M
GBR
Geoffrey Capes
Discus throw M
GBR
Peter Tancred
Hammer throw M
GBR
Paul Dickenson
Christopher Black
Decathlon M
GBR
Daley Thompson
100 m W
GBR
Sonia Lannaman
Sharon Colyear
Andrea Lynch
200 m W
GBR
Helen Golden
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
400 m W
GBR
Verona Elder
Donna Murray
Gladys Taylor
800 m W
GBR
Elisabeth Barnes
Christine McMeekin
Angela Creamer
1500 m W
GBR
Penelope Yule
Mary Stewart
100 m hurdles W
GBR
Sharon Colyear
Lorna Boothe
4x100 m W
GBR
Andrea Lynch
Denise Ramsden
Sharon Colyear
Wendy Clarke
4x400 m W
GBR
Elizabeth Barnes
Verona Elder
Gladys Taylor
Donna Murray
High jump W
GBR
Moira Walls
Denise Brown
Long jump W
GBR
Myra Nimmo
Susan Reeve
Javelin throw W
GBR
Tessa Sanderson
Pentathlon W
GBR
Susan Longden
Athletics 1980
100 m M
GBR
Allan Wells
Andrew McMaster
Cameron Sharp
200 m M
GBR
Allan Wells
Cameron Sharp
Michael McFarlane
400 m M
GBR
Glen Cohen
Alan Bell
David Jenkins
800 m M
GBR
Sebastian Coe
Stephen Ovett
David Warren
1500 m M
GBR
Stephen Cram
Sebastian Coe
Stephen Ovett
5000 m M
GBR
Nicholas Rose
David Moorcroft
Barry Smith
10000 m M
GBR
Brendan Foster
Geoffrey Smith
Michael McLeod
Marathon M
GBR
David Black
Ian Thompson
Bernard Ford
110 m hurdles M
GBR
Wilbert Greaves
Mark Holtom
400 m hurdles M
GBR
Gary Oakes
3000 m steeplechase M
GBR
Colin Reitz
Roger Hackney
Anthony Staynings
4x100 m M
GBR
Allan Wells
Michael McFarlane
Cameron Sharp
Andrew McMaster
4x400 m M
GBR
Glendon Cohen
Alan Bell
Terry Whitehead
Roderic Milne
20 km walk M
GBR
Roger Mills
50 km walk M
GBR
Lan Richards
High jump M
GBR
Mark Naylor
Pole vault M
GBR
Brian Hooper
Triple jump M
GBR
Keith Connor
Shot put M
GBR
Geoffrey Capes
Hammer throw M
GBR
Paul Dickenson
Christopher Black
Javelin throw M
GBR
David Ottey
Decathlon M
GBR
Daley Thompson
Bradley McStravick
100 m W
GBR
Kathryn Smallwood
Heather Hunte
Sonia Lannaman
200 m W
GBR
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
Kathryn Smallwood
400 m W
GBR
Joslyn Hoyte-Smith
Michelle Probert
Linsey McDonald
800 m W
GBR
Christina Boxer
1500 m W
GBR
Janet Marlow
100 m hurdles W
GBR
Shirley Strong
Lorna Boothe
4x100 m W
GBR
Kathryn Smallwood
Sonia Lannaman
Heather Hunte
Beverley Goddard
4x400 m W
GBR
Michelle Probert
Janine MacGregor
Joslyn Hoyte-Smith
Linsey McDonald
High jump W
GBR
Louise Miller
Long jump W
GBR
Susan Reeve
Susan Hearnshaw
Shot put W
GBR
Angela Littlewood
Discus throw W
GBR
Margaret Ritchie
Javelin throw W
GBR
Tessa Sanderson
Fatima Whitbread
Pentathlon W
GBR
Susan Longden
Judy Livermore
Yvette Wray
Athletics 1984
100 m M
GBR
Allan Wells
Michael McFarlane
Donovan Reid
200 m M
GBR
Luke Watson
Adeoye Mafe
400 m M
GBR
Philip Brown
Kriss Akabusi
Todd Bennett
800 m M
GBR
Peter Elliott
Sebastian Coe
Stephen Ovett
1500 m M
GBR
Stephen Cram
Sebastian Coe
Stephen Ovett
5000 m M
GBR
Timothy Hutchings
David Moorcroft
Eamonn Martin
10000 m M
GBR
Michael McLeod
Nicholas Rose
Steve Jones
Marathon M
GBR
Charles Spedding
Robin Jones
Geoff Smith
110 m hurdles M
GBR
Wilbert Greaves
Nigel Walker
Mark Holtom
400 m hurdles M
GBR
Martin Briggs
Martin Gillingham
Philip Beattie
3000 m steeplechase M
GBR
Paul Davies-Hale
Roger Hackney
Colin Reitz
4x100 m M
GBR
Allan Wells
Daley Thompson
Donovan Reid
Michael McFarlane
4x400 m M
GBR
Garry Cook
Kriss Akabusi
Philip Brown
Todd Bennett
20 km walk M
GBR
Lan McCombie
Steven Barry
Philip Vesty
50 km walk M
GBR
Christopher Maddocks
High jump M
GBR
Mark Naylor
Geoff Parsons
Pole vault M
GBR
Jeffrey Gutteridge
Keith Stock
Triple jump M
GBR
Keith Connor
Eric McCalla
John Herbert
Discus throw M
GBR
Richard Slaney
Robert Weir
Hammer throw M
GBR
Martin Girvan
Matthew Mileham
Robert Weir
Javelin throw M
GBR
Roald Bradstock
David Ottley
Decathlon M
GBR
Colin Boreham
Daley Thompson
Bradley McStravick
100 m W
GBR
Heather Oakes
Shirley Thomas
200 m W
GBR
Kathy Cook
Sandra Whittaker
Joan Baptiste
400 m W
GBR
Helen Barnett
Michelle Scutt
Kathy Cook
800 m W
GBR
Lorraine Baker
1500 m W
GBR
Christine Benning
Lynne McDougall
Christina Boxer
3000 m W
GBR
Jane Furniss
Zola Budd
Wendy Sly
Marathon W
GBR
Joyce Smith
Sarah Rowell
Priscilla Welch
100 m hurdles W
GBR
Sharon Danville
Shirley Strong
400 m hurdles W
GBR
Susan Morley
Gladys Taylor
4x100 m W
GBR
Heather Oakes
Beverley Callender
Kathy Cook
Simmone Jacobs
4x400 m W
GBR
Joslyn Hoyte-Smith
Gladys Taylor
Helen Barnett
Michelle Scutt
High jump W
GBR
Diane Elliott
Judy Livermore
Long jump W
GBR
Susan Hearnshaw
Shot put W
GBR
Venissa Head
Judith Oakes
Discus throw W
GBR
Venissa Head
Margaret Ritchie
Javelin throw W
GBR
Sharon Gibson
Tessa Sanderson
Fatima Whitbread
Heptathlon W
GBR
Kim Hagger
Judy Simpson
Athletics 1988
100 m M
GBR
Linford Christie
John Regis
Barrington Williams
200 m M
GBR
Michael Rosswess
Linford Christie
John Regis
400 m M
GBR
Brian Whittle
Derek Redmond
Todd Bennett
800 m M
GBR
Tom McKean
Stephen Cram
Peter Elliott
1500 m M
GBR
Peter Elliott
Stephen Cram
Steve Crabb
5000 m M
GBR
Gary Staines
Jack Buckner
Eamonn Martin
10000 m M
GBR
Michael McLeod
Eamonn Martin
Steve Binns
Marathon M
GBR
Kevin Forster
Charles Spedding
Dave Long
110 m hurdles M
GBR
Anthony Jarrett
Colin Jackson
Jonathan Ridgeon
400 m hurdles M
GBR
Kriss Akabusi
Philip Harries
Max Robertson
3000 m steeplechase M
GBR
Roger Hackney
Eddie Wedderburn
Mark Rowland
4x100 m M
GBR
Elliott Bunney
Clarence Callender
John Regis
Linford Christie
Michael McFarlane
4x400 m M
GBR
Elliott Bunney
Michael McFarlane
Todd Bennett
Poul Harmsworth
Philip Brown
Linford Christie
Brian Whittle
Clarence Callender
Kriss Akabusi
John Regis
20 km walk M
GBR
Ian McCombie
Christopher Maddocks
50 km walk M
GBR
Paul Blagg
Leslie Morton
High jump M
GBR
Dalton Grant
Floyd Manderson
Geoff Parsons
Pole vault M
GBR
Andrew Ashurst
Long jump M
GBR
Stewart Faulkner
John King
Mark Forsythe
Triple jump M
GBR
Jonathan Edwards
John Herbert
Vernon Samuels
Shot put M
GBR
Paul Edwards
Discus throw M
GBR
Paul Mardle
Hammer throw M
GBR
David Smith
Michael Jones
Matthew Mileham
Javelin throw M
GBR
Michael Hill
Roald Bradstock
David Ottley
Decathlon M
GBR
Gregory Richards
Daley Thompson
Alexander Kruger
100 m W
GBR
Paula Dunn
Simmone Jacobs
Helen Miles
200 m W
GBR
Simmone Jacobs
Paula Dunn
Louise Stuart
400 m W
GBR
Linda Keough
Loreen Hall
Pat Beckford
800 m W
GBR
Shireen Bailey
Kirsty Wade
Diane Edwards
1500 m W
GBR
Kirsty Wade
Christina Cahill
Shireen Bailey
3000 m W
GBR
Wendy Sly
Jill Hunter
Yvonne Murray
10000 m W
GBR
Jane Shields
Angela Tooby
Elizabeth McColgan
Marathon W
GBR
Susan Tooby
Angela Pain
Susan Crehan
100 m hurdles W
GBR
Lesley-Ann Skeete
Sally Gunnell
Wendy Jeal
400 m hurdles W
GBR
Elaine McLaughlin
Simone Laidlaw
Sally Gunnell
4x100 m W
GBR
Beverly Kinch
Simmone Jacobs
Paula Dunn
Sallyanne Short
4x400 m W
GBR
Janet Smith
Jennifer Stoute
Linda Keough
Sally Gunnell
Angela Piggford
High jump W
GBR
Janet Boyle
Joanne Jennings
Diana Davies
Long jump W
GBR
Mary Berkeley
Kim Hagger
Shot put W
GBR
Judith Oakes
Myrtle Augee
Yvonne Hanson-Nortey
Discus throw W
GBR
Jacqueline McKernan
Javelin throw W
GBR
Fatima Whitbread
Sharon Gibson
Tessa Sanderson
Heptathlon W
GBR
Judy Simpson
Joanne Mulliner
Kim Hagger
Athletics 1992
100 m M
GBR
Marcus Adam
Linford Christie
200 m M
GBR
Linford Christie
Marcus Adam
John Regis
400 m M
GBR
Derek Redmond
Roger Black
David Grindley
800 m M
GBR
Curtis Robb
Tom McKean
Steven Heard
1500 m M
GBR
Matt Yates
Kevin McKay
Steve Crabb
5000 m M
GBR
Jack Buckner
Ian Hamer
Robert Denmark
10000 m M
GBR
Richard Nerurkar
Paul Evans
Eamonn Martin
Marathon M
GBR
Paul Davies-Hale
Steven Brace
David Long
110 m hurdles M
GBR
Hughie Teape
Anthony Jarrett
Colin Jackson
400 m hurdles M
GBR
Kriss Akabusi
Max Robertson
3000 m steeplechase M
GBR
Colin Walker
Tom Buckner
Tom Hanlon
4x100 m M
GBR
Jason John
Linford Christie
Anthony Jarrett
John Regis
Marcus Adam
4x400 m M
GBR
Kriss Akabusi
Roger Black
Mark Richardson
David Grindley
John Regis
Du'aine Ladejo
20 km walk M
GBR
Andrew Penn
Christopher Maddocks
Martin Rush
50 km walk M
GBR
Leslie Morton
Paul Blagg
High jump M
GBR
Brendan Reilly
Dalton Grant
Stephen Smith
Pole vault M
GBR
Michael Edwards
Long jump M
GBR
Mark Forsythe
Triple jump M
GBR
Julian Golley
Francis Agyepong
Jonathan Edwards
Shot put M
GBR
Paul Edwards
Discus throw M
GBR
Simon Williams
Hammer throw M
GBR
Paul Head
Javelin throw M
GBR
Michael Hill
Stephen Backley
Nigel Bevan
Decathlon M
GBR
David Bigham
100 m W
GBR
Stephi Douglas
200 m W
GBR
Jennifer Stoute
Simmone Jacobs
400 m W
GBR
Phylis Smith
Sandra Douglas
Lorraine Hanson
800 m W
GBR
Paula Fryer
Lorraine Baker
Diane Edwards
1500 m W
GBR
Ann Margaret Williams
Kirsty Wade
Maxine Newman
3000 m W
GBR
Alison Wyeth
Yvonne Murray
Lisa York
10000 m W
GBR
Elizabeth McColgan
Jill Hunter
Andrea Wallace
Marathon W
GBR
Sally Eastall
Veronique Marot
Sally Ellis
100 m hurdles W
GBR
Jacqueline Agyepong
Kay Morley-Brown
Lesley-Ann Skeete
400 m hurdles W
GBR
Sally Gunnell
Gowry Retchakan
Louise Fraiser
4x400 m W
GBR
Phylis Smith
Jennifer Stoute
Sandra Douglas
Sally Gunnell
10 km walk W
GBR
Betty Sworowski
Lisa Langford-Kehler
Victoria Lupton
High jump W
GBR
Joanne Jennings
Debbie Marti
Long jump W
GBR
Joanne Wise
Fiona May
Oluyinka Idowu
Shot put W
GBR
Myrtle Augee
Discus throw W
GBR
Jacqueline McKernan
Javelin throw W
GBR
Tessa Sanderson
Heptathlon W
GBR
Clova Court
Athletics 1996
100 m M
GBR
Darren Braithwaite
Ian Mackie
Linford Christie
200 m M
GBR
John Regis
Linford Christie
Owusu Dako
400 m M
GBR
Iwan Thomas
Du'aine Ladejo
Roger Black
800 m M
GBR
David Strang
Craig Winrow
Curtis Robb
1500 m M
GBR
John Mayock
Kevin McKay
Anthony Whiteman
5000 m M
GBR
John Nuttall
10000 m M
GBR
Jon Brown
Paul Evans
Marathon M
GBR
Steven Brace
Peter Whitehead
Richard Nerurkar
110 m hurdles M
GBR
Anthony Jarrett
Andy Tulloch
Colin Jackson
400 m hurdles M
GBR
Gary Jennings
Jonathan Ridgeon
Peter Crampton
3000 m steeplechase M
GBR
Justin Chaston
Spencer Duval
Keith Cullen
4x100 m M
GBR
Owusu Dako
Darren Campbell
Anthony Jarrett
Darren Braithwaite
4x400 m M
GBR
Mark Hylton
James Baulch
Iwan Thomas
Mark Richardson
Roger Black
Du'aine Ladejo
50 km walk M
GBR
Christopher Maddocks
High jump M
GBR
Dalton Grant
Stephen Smith
Pole vault M
GBR
Neil Winter
Nick Buckfield
Triple jump M
GBR
Francis Agyepong
Jonathan Edwards
Shot put M
GBR
Shaun Pickering
Discus throw M
GBR
Robert Weir
Glen Smith
Hammer throw M
GBR
David Smith
Javelin throw M
GBR
Michael Hill
Stephen Backley
Nick Nieland
Decathlon M
GBR
Alexander Kruger
100 m W
GBR
Simmone Jacobs
Stephi Douglas
Marcia Richardson
200 m W
GBR
Simmone Jacobs
Katharine Merry
400 m W
GBR
Donna Fraser
Phylis Smith
800 m W
GBR
Diane Modahl
Kelly Holmes
1500 m W
GBR
Kelly Holmes
5000 m W
GBR
Sonia McGeorge
Paula Radcliffe
Alison Wyeth
Marathon W
GBR
Karen Macleod
Elizabeth McColgan
Suzanne Rigg
100 m hurdles W
GBR
Jacqueline Agyepong
Angie Thorp
400 m hurdles W
GBR
Sally Gunnell
4x100 m W
GBR
Katharine Merry
Angie Thorp
Marcia Richardson
Simmone Jacobs
4x400 m W
GBR
Georgina Oladapo
Donna Fraser
Allison Curbishley
Phylis Smith
10 km walk W
GBR
Vicky Lupton
High jump W
GBR
Debbie Marti
Lea Haggett
Long jump W
GBR
Denise Lewis
Triple jump W
GBR
Michelle Griffith
Ashia Hansen
Shot put W
GBR
Judith Oakes
Discus throw W
GBR
Jacqueline McKernan
Javelin throw W
GBR
Shelley Holroyd
Tessa Sanderson
Heptathlon W
GBR
Denise Lewis
Athletics 2000
100 m M
GBR
Jason Gardener
Dwain Chambers
Darren Campbell
200 m M
GBR
Christian Malcolm
Darren Campbell
Marlon Devonish
400 m M
GBR
James Baulch
Daniel Caines
Sean Baldock
800 m M
GBR
Andrew Hart
James McIlroy
1500 m M
GBR
John Mayock
Anthony Whiteman
Andrew Graffin
5000 m M
GBR
Kristen Bowditch
10000 m M
GBR
Karl Keska
Robert Denmark
Andres Jones
Marathon M
GBR
Keith Cullen
Jon Brown
Mark Steinle
110 m hurdles M
GBR
Colin Jackson
Anthony Jarrett
Damien Greaves
400 m hurdles M
GBR
Christopher Rawlinson
Anthony Borsumato
Matt Douglas
3000 m steeplechase M
GBR
Justin Chaston
Christian Stephenson
4x100 m M
GBR
Marlon Devonish
Allyn Condon
Dwain Chambers
Jason Gardener
4x400 m M
GBR
Daniel Caines
Iwan Thomas
Jared Deacon
James Baulch
50 km walk M
GBR
Christopher Maddocks
High jump M
GBR
Benjamin Challenger
Pole vault M
GBR
Kevin Hughes
Triple jump M
GBR
Jonathan Edwards
Onochie Achike
Phillips Idowu
Shot put M
GBR
Mark Proctor
Discus throw M
GBR
Robert Weir
Glen Smith
Javelin throw M
GBR
Nick Nieland
Stephen Backley
Michael Hill
Decathlon M
GBR
Dean Macey
100 m W
GBR
Joice Maduaka
Marcia Richardson
Shani Anderson
200 m W
GBR
Samantha Davies
Joice Maduaka
400 m W
GBR
Donna Fraser
Katharine Merry
Allison Curbishley
800 m W
GBR
Kelly Holmes
Diane Modahl
1500 m W
GBR
Kelly Holmes
Hayley Tullett
Helen Pattinson
5000 m W
GBR
Joanne Pavey
Andrea Whitcombe
10000 m W
GBR
Paula Radcliffe
Marathon W
GBR
Marian Sutton
100 m hurdles W
GBR
Diane Allahgreen
400 m hurdles W
GBR
Keri Maddox
Sinead Dudgeon
Natasha Danvers
4x100 m W
GBR
Joice Maduaka
Shani Anderson
Marcia Richardson
Samantha Davies
Sara Wilhelmy
4x400 m W
GBR
Katharine Merry
Helen Frost
Donna Fraser
Natasha Danvers
Allison Curbishley
20 km walk W
GBR
Lisa Langford-Kehler
Pole vault W
GBR
Janine Whitlock
Long jump W
GBR
Joanne Wise
Triple jump W
GBR
Ashia Hansen
Shot put W
GBR
Judith Oakes
Hammer throw W
GBR
Lorraine Shaw
Heptathlon W
GBR
Denise Lewis
Athletics 2004
100 m M
GBR
Jason Gardener
Darren Campbell
Mark Lewis-Francis
200 m M
GBR
Darren Campbell
Chris Lambert
Christian Malcolm
400 m M
GBR
Malachi Davis
Timothy Benjamin
Daniel Caines
800 m M
GBR
Ricky Soos
1500 m M
GBR
Michael East
5000 m M
GBR
John Mayock
Marathon M
GBR
Daniel Robinson
Matthew O'Dowd
Jon Brown
110 m hurdles M
GBR
Andrew Turner
Robert Newton
400 m hurdles M
GBR
Christopher Rawlinson
Matt Douglas
3000 m steeplechase M
GBR
Justin Chaston
4x100 m M
GBR
Jason Gardener
Darren Campbell
Mark Lewis-Francis
Marlon Devonish
4x400 m M
GBR
Matthew Elias
Malachi Davis
Sean Baldock
Timothy Benjamin
Pole vault M
GBR
Nick Buckfield
Long jump M
GBR
Christopher Tomlinson
Triple jump M
GBR
Nathan Douglas
Phillips Idowu
Discus throw M
GBR
Emeka Udechuku
Javelin throw M
GBR
Stephen Backley
Nick Nieland
Decathlon M
GBR
Dean Macey
100 m W
GBR
Abiodun Oyepitan
200 m W
GBR
Abiodun Oyepitan
Joice Maduaka
400 m W
GBR
Donna Fraser
Lee McConnell
Christine Ohuruogu
800 m W
GBR
Joanne Fenn
Kelly Holmes
1500 m W
GBR
Hayley Tullett
Kelly Holmes
Joanne Pavey
5000 m W
GBR
Joanne Pavey
10000 m W
GBR
Kathy Butler
Paula Radcliffe
Marathon W
GBR
Tracey Morris
Elizabeth Yelling
Paula Radcliffe
100 m hurdles W
GBR
Sarah Claxton
4x400 m W
GBR
Christine Ohuruogu
Helen Karagounis
Lee McConnell
Catherine Murphy
Donna Fraser
Long jump W
GBR
Jade Johnson
Discus throw W
GBR
Shelley Newman
Philippa Roles
Hammer throw W
GBR
Shirley Webb
Lorraine Shaw
Javelin throw W
GBR
Katherine Sayers
Heptathlon W
GBR
Kelly Sotherton
Denise Lewis
Athletics 2008
100 m M
GBR
Tyrone Edgar
Craig Pickering
Simeon Williamson
200 m M
GBR
Marlon Devonish
Christian Malcolm
400 m M
GBR
Andrew Steele
Martyn Rooney
800 m M
GBR
Michael Rimmer
1500 m M
GBR
Andrew Baddeley
Tom Lancashire
5000 m M
GBR
Mohamed Farah
Marathon M
GBR
Daniel Robinson
110 m hurdles M
GBR
Allan Scott
Andrew Turner
3000 m steeplechase M
GBR
Andrew Lemoncello
4x100 m M
GBR
Craig Pickering
Tyrone Edgar
Simeon Williamson
Marlon Devonish
4x400 m M
GBR
Andrew Steele
Martyn Rooney
Michael Bingham
Robert Tobin
High jump M
GBR
Tom Parsons
Germaine Mason
Martyn Bernard
Pole vault M
GBR
Steven Lewis
Long jump M
GBR
Greg Rutherford
Christopher Tomlinson
Triple jump M
GBR
Nathan Douglas
Phillips Idowu
Onochie Achike
Decathlon M
GBR
Daniel Awde
100 m W
GBR
Montell Douglas
Lana Turner
Jeanette Kwakye
200 m W
GBR
Emily Freeman
400 m W
GBR
Christine Ohuruogu
Nicola Sanders
Lee McConnell
800 m W
GBR
Jennifer Meadows
Jemma Simpson
Marilyn Okoro
1500 m W
GBR
Susan Scott
Stephanie Twell
Shannon Rowbury
Lisa Dobriskey
10000 m W
GBR
Kate Reed
Joanne Pavey
Marathon W
GBR
Elizabeth Yelling
Mara Yamauchi
Paula Radcliffe
100 m hurdles W
GBR
Sarah Claxton
400 m hurdles W
GBR
Natasha Danvers
3000 m steeplechase W
GBR
Barbara Parker
Helen Clitheroe
4x100 m W
GBR
Montell Douglas
Emily Freeman
Jeanette Kwakye
Emma Ania
4x400 m W
GBR
Kelly Sotherton
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
Marilyn Okoro
20 km walk W
GBR
Johanna Jackson
Pole vault W
GBR
Kate Dennison
Long jump W
GBR
Jade Johnson
Discus throw W
GBR
Philippa Roles
Hammer throw W
GBR
Zoe Derham
Javelin throw W
GBR
Goldie Sayers
Heptathlon W
GBR
Julie Hollman
Kelly Sotherton
Athletics 2012
100 m M
GBR
James Dasaolu
Adam Gemili
Dwain Chambers
200 m M
GBR
Christian Malcolm
James Ellington
400 m M
GBR
Conrad Williams
Nigel Levine
Martyn Rooney
800 m M
GBR
Gareth Warburton
Andrew Osagie
Michael Rimmer
1500 m M
GBR
Andrew Baddeley
Ross Murray
5000 m M
GBR
Nick McCormick
Mohamed Farah
10000 m M
GBR
Mohamed Farah
Christopher Thompson
Marathon M
GBR
Lee Merrien
Scott Overall
110 m hurdles M
GBR
Lawrence Clarke
Andrew Pozzi
Andrew Turner
400 m hurdles M
GBR
Jack Green
Rhys Williams
David Greene
3000 m steeplechase M
GBR
Stuart Stokes
4x100 m M
GBR
Daniel Talbot
Christian Malcolm
Dwain Chambers
Adam Gemili
4x400 m M
GBR
Jack Green
Martyn Rooney
Nigel Levine
David Greene
Conrad Williams
50 km walk M
GBR
Dominic King
High jump M
GBR
Robert Grabarz
Pole vault M
GBR
Steven Lewis
Long jump M
GBR
Christopher Tomlinson
Greg Rutherford
Triple jump M
GBR
Phillips Idowu
Shot put M
GBR
Carl Myerscough
Discus throw M
GBR
Abdul Buhari
Lawrence Okoye
Brett Morse
Hammer throw M
GBR
Alexander Smith
Javelin throw M
GBR
Mervyn Luckwell
Decathlon M
GBR
Daniel Awde
100 m W
GBR
Abiodun Oyepitan
Anyika Onuora
200 m W
GBR
Abiodun Oyepitan
Margaret Adeoye
Anyika Onuora
400 m W
GBR
Shana Cox
Christine Ohuruogu
Lee McConnell
800 m W
GBR
Lynsey Sharp
1500 m W
GBR
Laura Weightman
Hannah England
Lisa Dobriskey
5000 m W
GBR
Barbara Parker
Julia Bleasdale
Joanne Pavey
10000 m W
GBR
Julia Bleasdale
Joanne Pavey
Marathon W
GBR
Mara Yamauchi
Claire Hallissey
Freya Murray
100 m hurdles W
GBR
Tiffany Porter
Jessica Ennis
400 m hurdles W
GBR
Perri Shakes-Drayton
Eilidh Childs
3000 m steeplechase W
GBR
Barbara Parker
Eilish McColgan
4x400 m W
GBR
Eilidh Childs
Perri Shakes-Drayton
Shana Cox
Lee McConnell
Christine Ohuruogu
20 km walk W
GBR
Johanna Jackson
Pole vault W
GBR
Kate Dennison
Holly Bleasdale
Long jump W
GBR
Shara Proctor
Triple jump W
GBR
Yamilé Aldama
Hammer throw W
GBR
Sophie Hitchon
Javelin throw W
GBR
Goldie Sayers
Heptathlon W
GBR
Jessica Ennis
Katarina Johnson-Thompson
Louise Hazel
Athletics 2016
100 m M
GBR
James Dasaolu
Shijindu Ujah
James Ellington
200 m M
GBR
Nethaneel Mitchell-Blake
Daniel Talbot
Adam Gemili
400 m M
GBR
Martyn Rooney
Matthew Hudson-Smith
800 m M
GBR
Michael Rimmer
Elliot Giles
1500 m M
GBR
Chris O'Hare
Charlie Grice
5000 m M
GBR
Mohamed Farah
Andrew Butchart
Tom Farrell
10000 m M
GBR
Andrew Vernon
Ross Millington
Mohamed Farah
Marathon M
GBR
Derek Hawkins
Callum Hawkins
Tsegai Tewelde
110 m hurdles M
GBR
Andrew Pozzi
Lawrence Clarke
400 m hurdles M
GBR
Jack Green
Sebastian Rodger
3000 m steeplechase M
GBR
Rob Mullett
4x100 m M
GBR
Harry Aikines-Aryeetey
Shijindu Ujah
Richard Kilty
Adam Gemili
James Ellington
4x400 m M
GBR
Nigel Levine
Martyn Rooney
Matthew Hudson-Smith
Delano Williams
20 km walk M
GBR
Tom Bosworth
50 km walk M
GBR
Dominic King
High jump M
GBR
Robert Grabarz
Chris Baker
Pole vault M
GBR
Luke Cutts
Long jump M
GBR
Greg Rutherford
Hammer throw M
GBR
Mark Dry
Chris Bennett
Nick Miller
100 m W
GBR
Daryll Neita
Desiree Henry
Asha Philip
200 m W
GBR
Dina Asher-Smith
Jodie Williams
400 m W
GBR
Seren Bundy-Davies
Emily Diamond
Christine Ohuruogu
800 m W
GBR
Shelayna Oskan-Clarke
Lynsey Sharp
1500 m W
GBR
Shannon Rowbury
Laura Muir
Laura Weightman
5000 m W
GBR
Eilish McColgan
Stephanie Twell
Laura Whittle
10000 m W
GBR
Joanne Pavey
Beth Potter
Jessica Andrews
Marathon W
GBR
Alyson Dixon
Sonia Samuels
100 m hurdles W
GBR
Tiffany Porter
Cindy Ofili
400 m hurdles W
GBR
Eilidh Doyle
3000 m steeplechase W
GBR
Lennie Waite
4x100 m W
GBR
Desiree Henry
Dina Asher-Smith
Daryll Neita
Asha Philip
4x400 m W
GBR
Christine Ohuruogu
Kelly Massey
Emily Diamond
Anyika Onuora
Eilidh Doyle
High jump W
GBR
Morgan Lake
Pole vault W
GBR
Holly Bradshaw
Long jump W
GBR
Shara Proctor
Jazmin Sawyers
Lorraine Ugen
Discus throw W
GBR
Jade Lally
Hammer throw W
GBR
Sophie Hitchon
Heptathlon W
GBR
Jessica Ennis-Hill
Katarina Johnson-Thompson
Athletics 2020
100 m M
GBR
Reece Prescod
Shijindu Ujah
Zharnel Hughes
200 m M
GBR
Nethaneel Mitchell-Blake
Adam Gemili
800 m M
GBR
Daniel Rowden
Elliot Giles
Oliver Dustin
1500 m M
GBR
Jake Wightman
Jake Heyward
Josh Kerr
5000 m M
GBR
Andrew Butchart
Marc Scott
10000 m M
GBR
Marc Scott
Sam Atkin
Marathon M
GBR
Callum Hawkins
Ben Connor
Christopher Thompson
110 m hurdles M
GBR
Andrew Pozzi
David King
3000 m steeplechase M
GBR
Phil Norman
Zak Seddon
4x100 m M
GBR
Shijindu Ujah
Nethaneel Mitchell-Blake
Richard Kilty
Zharnel Hughes
4x400 m M
GBR
Lee Thompson
Michael Ohioze
Joseph Brier
Cameron Chalmers
20 km walk M
GBR
Tom Bosworth
Callum Wilkinson
High jump M
GBR
Tom Gale
Pole vault M
GBR
Harry Coppell
Triple jump M
GBR
Benjamin Williams
Shot put M
GBR
Scott Lincoln
Discus throw M
GBR
Lawrence Okoye
Hammer throw M
GBR
Nick Miller
Taylor Campbell
100 m W
GBR
Daryll Neita
Dina Asher-Smith
Asha Philip
200 m W
GBR
Beth Dobbin
400 m W
GBR
Jodie Williams
Ama Pipi
Nicole Yeargin
800 m W
GBR
Alexandra Bell
Jemma Reekie
Keely Hodgkinson
1500 m W
GBR
Revee Walcott-Nolan
Laura Muir
Katie Snowden
5000 m W
GBR
Jessica Judd
Amy-Eloise Markovic
Eilish McColgan
10000 m W
GBR
Jessica Judd
Eilish McColgan
Marathon W
GBR
Stephanie Davis
Jess Piasecki
Stephanie Twell
100 m hurdles W
GBR
Tiffany Porter
Cindy Sember
400 m hurdles W
GBR
Jessie Knight
Jessica Turner
Meghan Beesley
3000 m steeplechase W
GBR
Elizabeth Bird
Aimee Pratt
4x100 m W
GBR
Imani Lansiquot
Asha Philip
Daryll Neita
Dina Asher-Smith
4x400 m W
GBR
Ama Pipi
Emily Diamond
Jodie Williams
Nicole Yeargin
Zoey Clark
Laviai Nielsen
High jump W
GBR
Emily Borthwick
Morgan Lake
Pole vault W
GBR
Holly Bradshaw
Long jump W
GBR
Lorraine Ugen
Abigail Irozuru
Jazmin Sawyers
Shot put W
GBR
Sophie McKinna
Heptathlon W
GBR
Katarina Johnson-Thompson
4x400 m Mixed
GBR
Cameron Chalmers
Zoey Clark
Niclas Baker
Emily Diamond
Lee Thompson
Nicole Yeargin
* The list above only shows a selection of British athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about British athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy