Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Kunstskøjteløb
Tyske OL-deltagere i Kunstskøjteløb*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kunstskøjteløb 1908
Individuelt K
GER
Elsa Rendschmidt
Parløb
GER
Annie Hübler
Heinrich Burger
Kunstskøjteløb 1928
Individuelt K
GER
Margit Bernhardt
Else Flebbe
Elaine Winter
Ellen Brockhöft
Individuelt M
GER
Paul Franke
Werner Rittberger
Parløb
GER
Ernst Gaste
Ilse Kishauer
Kunstskøjteløb 1932
Individuelt M
GER
Ernst Baier
Kunstskøjteløb 1936
Individuelt K
GER
Viktoria Lindpaintner
Individuelt M
GER
Günther Lorenz
Ernst Baier
Parløb
GER
Otto Weiss
Eva Prawitz
Ernst Baier
Maxie Herber
Kunstskøjteløb 1952
Individuelt K
GER
Gundi Busch
Helga Dudzinski
Erika Kraft
Individuelt M
GER
Freimut Stein
Parløb
GER
Hermann Braun
Inge Minor
Paul Falk
Ria Falk
Kunstskøjteløb 1956
Individuelt K
GER
Rosel Pettinger
Individuelt M
GER
Tilo Gutzeit
Parløb
GER
Marika Kilius
Franz Ningel
Kunstskøjteløb 1960
Individuelt K
GER
Bärbel Martin
Ursel Barkey
Individuelt M
GER
Bodo Bockenauer
Tilo Gutzeit
Manfred Schnelldorfer
Parløb
GER
Margret Göbl
Franz Ningel
Werner Mensching
Rita Blumenberg
Marika Kilius
Hans-Jürgen Bäumler
Kunstskøjteløb 1964
Individuelt K
GER
Gabriele Seyfert
Uschi Keszler
Inge Paul
Individuelt M
GER
Ralph Borghard
Manfred Schnelldorfer
Sepp Schönmetzler
Parløb
GER
Heinz-Ulrich Walther
Margit Senf
Marika Kilius
Brigitte Wokoeck
Peter Göbel
Hans-Jürgen Bäumler
Kunstskøjteløb 1992
Individuelt K
GER
Marina Kielmann
Patricia Neske
Kunstskøjteløb 1994
Individuelt K
GER
Tanja Szewczenko
Katarina Witt
Parløb
GER
Peggy Schwarz
Alexander König
Isdans
GER
Jennifer Goolsbee
Hendryk Schamberger
Kunstskøjteløb 1998
Parløb
GER
Mandy Wotzel
Ingo Steuer
Kunstskøjteløb 2002
Parløb
GER
Norman Jeschke
Mariana Kautz
Isdans
GER
Rene Lohse
Kati Winkler
Kunstskøjteløb 2006
Individuelt M
GER
Stefan Lindemann
Parløb
GER
Eva-Maria Fitze
Robin Szolkowy
Aliona Savchenko
Rico Rex
Kunstskøjteløb 2010
Individuelt K
GER
Sarah Hecken
Individuelt M
GER
Stefan Lindemann
Parløb
GER
Aliona Savchenko
Robin Szolkowy
Maylin Wende
Daniel Wende
Isdans
GER
Christina Beier
William Beier
Kunstskøjteløb 2014
Individuelt K
GER
Nathalie Weinzierl
Individuelt M
GER
Peter Liebers
Parløb
GER
Robin Szolkowy
Aliona Savchenko
Maylin Wende
Daniel Wende
Isdans
GER
Nelli Zhiganshina
Tanja Kolbe
Alexander Gazsi
Stefano Caruso
Hold
GER
Alexander Gazsi
Maylin Wende
Nelli Zhiganshina
Peter Liebers
Nathalie Weinzierl
Daniel Wende
Kunstskøjteløb 2018
Hold
GER
Aliona Savchenko
Kavita Lorenz
Nicole Schott
Paul Fentz
Bruno Massot
Joti Polizoakis
Individuelt K
GER
Nicole Schott
Individuelt M
GER
Paul Fentz
Parløb
GER
Aliona Savchenko
Bruno Massot
Isdans
GER
Kavita Lorenz
Joti Polizoakis
Kunstskøjteløb 2022
Individuelt K
GER
Nicole Schott
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske kunstskøjteløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske kunstskøjteløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy