Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Frankrig
Sport
Sejlsport
Franske OL-deltagere i Sejlsport*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Sejlsport 1900
0,5 t (I)
FRA
Unknown athletes 10
0,5 t (II)
FRA
Unknown athletes 11
10-20 t
FRA
Unknown athletes 18
Sejlsport 1908
6 m
FRA
Henri Arthus
Pierre Rabot
Louis Potheau
Sejlsport 1912
6 m
FRA
Jacques Thube
Gaston Thube
Amede Thube
Sejlsport 1920
6,5 m
FRA
Felix Picon
Albert Weil
Robert Monier
Sejlsport 1924
8 m
FRA
Georges Mollard
Pierre Ganthier
Robert Girardet
Andre Guerrier
Louis Breguet
6 m
FRA
Henri Louit
Georges Herpin
Edmond Moussie
Finnjolle
FRA
Albert Michelet
Sejlsport 1928
8 m
FRA
Jean Lesieur
Doantien Bouche
Charles de la Sabliere
Virginie Heriot
Andre Derrien
Andre Lesauvage
6 m
FRA
Jean Rouanet
Henry Allard
Pierre Moussie
Philippe de Rothschild
Robert Gufflet
Finnjolle
FRA
Charles Laverne
Sejlsport 1932
Star
FRA
Jean-Jacques Herbulot
Jean Peytel
Finnjolle
FRA
Jacques Lebrun
Sejlsport 1936
8 m
FRA
Pierre Gauderman
Henri Bachet
Charles Gaulthier
Remi Schelcher
Pierre Arbaut
Ernest Granier
6 m
FRA
Jean Peytel
Yves Baudrier
Jacques Rambaud
Claude Desouches
Gerard de Piolenc
Star
FRA
Pierre de Montaut
Jean-Jacques Herbulot
Finnjolle
FRA
Jacques Lebrun
Sejlsport 1948
Swallow
FRA
Henri Perrissol
Jacques Lebrun
Drage
FRA
Marcel de Kerviler
Jean de Gaulayrie
Philippe Chancerel
Star
FRA
Yves Lorion
Jean Peytel
Finnjolle
FRA
Jean-Jacques Herbulot
6 m
FRA
Francois Laverne
Albert Cadot
Claude Desouches
Robert Lacarriere
Jean Castel
Sejlsport 1952
5,5 m
FRA
Jean Roux-Delimal
Jacques Allard
Noel Calone
Drage
FRA
Marcel de Kerviler
Jean de Gaulayrie
Guy le Mouroux
Star
FRA
Edouard Chabert
Jean-Louis Dauris
Finnjolle M
FRA
Jacques Lebrun
Sejlsport 1956
5,5 m
FRA
Albert Cadot
Jean-Jacques Herbulot
Dominique Perroud
Star
FRA
Michel Parent
Philippe Chancerel
Finnjolle M
FRA
Didier Poissant
Sharpie
FRA
Claude Flahault
Roger Tiriau
Sejlsport 1960
5,5 m
FRA
Pierre Buret
Jacques Lebrun
Louis Chauvot
Drage
FRA
Philippe Reinhart
Francois Thierry-Mieg
Jean Peytel
Star
FRA
Noel Desaubliaux
Georges Pisani
Finnjolle M
FRA
Yves-Louis Pinaud
Flying Dutchman
FRA
Jean-Claude Cornu
Daniel Gouffier
Sejlsport 1964
Finnjolle M
FRA
Gerard Devillard
Flying Dutchman
FRA
Marcel-Andre Buffet
Alain-Francois Lehoerff
Sejlsport 1968
5,5 m
FRA
Pierre Breteche
Roger Tiriau
Gilles Buck
Drage
FRA
Michel Alexandre
Michel Briand
Pierre Blanchard
Finnjolle M
FRA
Philippe Soria
Flying Dutchman
FRA
Bruno Troublé
Bertrand Cheret
Sejlsport 1972
Soling
FRA
Jean-Yves Pellerin
Jean-Marie le Guillou
Bernard Drubay
Tempest
FRA
Yves Devillers
Marcel Troupel
Drage
FRA
Francois Girard
Rene Sence
Patrick Rieupeyrout
Finnjolle M
FRA
Serge Maury
Flying Dutchman
FRA
Marc Pajot
Yves Pajot
Sejlsport 1976
Soling
FRA
Patrick Haegeli
Patrick Oeuvrard
Bruno Troublé
Tornado
FRA
Bruno de Cazenove
Chris de Cazenove
470 M
FRA
Roger Surmin
Marc Laurent
Finnjolle M
FRA
Serge Maury
Flying Dutchman
FRA
Yves Pajot
Marc Pajot
Sejlsport 1984
Soling
FRA
Patrick Haegeli
Philippe Massu
Michel Audoin
Tornado
FRA
Yves Loday
Bernard Pichery
470 M
FRA
Thierry Peponnet
Luc Pillot
Finnjolle M
FRA
Luc Choley
Flying Dutchman
FRA
Laurent Couraire-Delage
Thierry Poirey
Windsurfer M
FRA
Gildas Guillerot
Sejlsport 1988
Soling
FRA
Xavier Phelippon
Michel Kermarec
Stanislas Dripeaux
Tornado
FRA
Jean-Yves Le Deroff
Nicolas Henard
470 K
FRA
Sophie Berge
Florence Lebrun
470 M
FRA
Thierry Peponnet
Luc Pillot
Flying Dutchman
FRA
Laurent Couraire-Delage
Daniel Ferre
Windsurfer M
FRA
Robert Nagy
Sejlsport 1992
Star
FRA
Yannick Adde
Patrick Haegeli
Tornado
FRA
Nicolas Henard
Yves Loday
470 K
FRA
Odile Barre
Florence Le Brun
470 M
FRA
Maxime Paul
Dimitri Deruelle
Europajolle K
FRA
Annabel Chaulvin
Finnjolle M
FRA
Xavier Rohart
Flying Dutchman
FRA
Vincent Berger
Thierry Berger
Windsurfer K
FRA
Maud Herbert
Windsurfer M
FRA
Franck David
Sejlsport 1996
Tornado
FRA
Franck Citeau
Frederic le Peutrec
470 K
FRA
Annabel Chaulvin
Florence Lebrun
470 M
FRA
Jean-Francois Berthet
Gwenael Berthet
Finnjolle M
FRA
Philippe Presti
Laser
FRA
Guillaume Florent
Windsurfer K
FRA
Maud Herbert
Windsurfer M
FRA
Jean-Max de Chavigny
Sejlsport 2000
Soling
FRA
Philippe Presti
Jean-Marie Dauris
Pascal Rambeau
Tornado
FRA
Pierre Penec
Yann Guichard
49er
FRA
Philippe Gasparini
Dimitri Deruelle
470 M
FRA
Tanguy Cariou
Gildas Philippe
Finnjolle M
FRA
Xavier Rohart
Windsurfer K
FRA
Lise Vidal
Windsurfer M
FRA
Alexandre Guyader
Sejlsport 2004
Yngling K
FRA
Marion Deplanque
Elodie Lesaffre
Anne le Helley
Star M
FRA
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Tornado
FRA
Olivier Backes
Laurent Voiron
49er
FRA
Stephane Christidis
Marc Audineau
470 K
FRA
Ingrid Petitjean
Nadige Douroux
470 M
FRA
Gildas Philippe
Nicolas le Berre
Finnjolle M
FRA
Guillaume Florent
Laser
FRA
Felix Pruvot
Europajolle K
FRA
Blandine Rouille
Windsurfer K
FRA
Faustine Merret
Windsurfer M
FRA
Julien Bontemps
Sejlsport 2008
Yngling K
FRA
Catherine Lepesant
Anne le Helley
Julia Gerecht
Star M
FRA
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Tornado
FRA
Christophe Espagnon
Xavier Revil
49er
FRA
Emmanuel Dyen
Yann Rocherieux
470 K
FRA
Ingrid Petitjean
Gwendolyn Lemaitre
470 M
FRA
Olivier Bausset
Nicolas Charbonnier
Finnjolle
FRA
Guillaume Florent
Laser K
FRA
Sarah Steyaert
Laser M
FRA
Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer K
FRA
Faustine Merret
Windsurfer M
FRA
Julien Bontemps
Sejlsport 2012
Elliott 6 m K
FRA
Claire Leroy
Marie Riou
Elodie Bertrand
Star M
FRA
Pierre-Alexis Ponsot
Xavier Rohart
49er M
FRA
Stephane Christidis
Emmanuel Dyen
470 K
FRA
Camille Lecointre
Mathilde Geron
470 M
FRA
Pierre Leboucher
Vincent Garos
Finnjolle M
FRA
Jonathan Lobert
Laser K
FRA
Sarah Steyaert
Laser M
FRA
Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer K
FRA
Charline Picon
Windsurfer M
FRA
Julien Bontemps
Sejlsport 2016
49er K
FRA
Sarah Steyaert
Aude Compan
Nacra 17
FRA
Billy Besson
Marie Riou
49er M
FRA
Noe Delpech
Julien d'Ortoli
470 K
FRA
Helene Defrance
Camille Lecointre
470 M
FRA
Sofian Bouvet
Jeremie Mion
Finnjolle M
FRA
Jonathan Lobert
Laser K
FRA
Mathilde de Kerangat
Laser M
FRA
Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer K
FRA
Charline Picon
Windsurfer M
FRA
Pierre le Coq
Sejlsport 2020
49er K
FRA
Lili Sebesi
Albane Dubois
Nacra 17
FRA
Manon Audinet
Quentin Delapierre
49er M
FRA
Lucas Rual
Emile Amoros
470 K
FRA
Camille Lecointre
Aloise Retornaz
470 M
FRA
Jeremie Mion
Kevin Peponnet
Laser K
FRA
Marie Bolou
Laser M
FRA
Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer K
FRA
Charline Picon
Windsurfer M
FRA
Thomas Goyard
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Franske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Franske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy