Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Frankrig
Sport
Gymnastik
Franske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1896
Barre M
FRA
Alphonse Grisel
Gymnastik 1900
Individuelt M
FRA
Georges Dubois
Daniel Lavielle
Elie Bourgois
Jacquemin
Vedeux
Touche
Fouche
Sidrac
Koubi
Van Hule
Aubert
Paulin Lemaire
Bourgougnoux
Grimm
Thiriet
Deroubaix
Pierre Paysse
Daniel Kehr
Schaan
Strasser
Cousin
Decroze
Gustave Fabry
Emile Freteur
Samuel Roche
L. Lestienne
Prilleux
Gustave Sandras
Allegre
Jules Lecoutre
Jules Rolland
Gaucher
Bouchon
Balossier
Dominique Ravoux
Vieville
Chapau
Imbert
Buchert
Douchet
Deleval
Simon
Levy
Jules Pinayd
Fernand Ravoux
Otto Meyer
Charles Deckert
Berhouzoug
Joseph Castiglioni
Fierens
Jardinier
Joseph Martinez
Lemoine
Coucou
Viart
Boulanger
Nicolas Dejaeghere
Pelat
Bettremieux
Gache
Gillet
Labouret
Joseph Lavielle
Albert Barodet
Bourvelec
Minot
Pradairol
Germain
Honorez
Bernillon
Michaud
Fernhbach
Dufeite
Ollivier
Bourry
Mauvezain
Lacombe
Salzard
Marcel Lalue
Lucien Demanet
Emile Scherb
Rostin
Jules Perret
Parisot
Monteil
Felix Ghysels
Auguste Castille
Vandenhaute
Dejean
Delaleau
Noel Bas
Labonal
Debailly
Leroux
Bornes
Favier
Coone
Bollet
Denis
Pratviel
Paul Gibiard
Bayer
Terrier
Moreno
Obrecht
Blanchard
Henri Freteur
Sourzat
Gymnastik 1908
Individuelt M
FRA
Felicien Lekim
Marcel Lalu
Joseph Lux
Jules Rolland
Auguste Castille
Georges Charmoille
Dominique Follacci
Louis Segura
Georges Ratelot
Victor Dubois
Edouard Boisleve
Robert Diaz
Georges Thurnherr
Antoine Costa
Joseph Castiglioni
G. Mounier
E. Gauthier
Francois Nidal
Fernand Castille
Hold M
FRA
Louis Pappe
L. Lestienne
Nicolas Constant
Daniel Hudels
Etienne Dharaney
Gerard Donnet
Victor Magnier
Louis Delescluse
Joseph Parent
Georges Demarle
Edouard Steffe
Gustave Pottier
G. Nys
E. Vercruysse
Louis Delattre
Joseph Derou
L. Hennebicq
Claude Desmarcheliers
Antoine Pinoy
Paul Durin
Ernest Vicogne
E. Labitte
Raimond Lis
Jules Walmee
Charles Courtois
Henri de Breyne
Leon Bogart
G. Guiot
Emile Duhamel
Hugo Vergin
Albert Borizee
G. Warlouzer
Louis Sandray
A. Duponcheel
Alphonse Eggremont
Henri Hubert
Victor Polidori
Edouard Schmoll
Gymnastik 1912
Individuelt M
FRA
Marcel Lalu
Antoine Costa
Auguste Pompogne
Louis-Charles Marty
Marco Torres
Louis Segura
Gymnastik 1920
Individuelt M
FRA
Jean Gounot
Francois Walker
Georges Thurnherr
Marco Torres
Laurent Grech
Louis-Charles Marty
Hold M
FRA
Georges Thurnherr
Auguste Hoel
Andre Higelin
Rene Boulanger
Georges Lagouge
Leon Delsarte
Eugene Cordonnier
Paulin Lemaire
Emile Martel
Francois Walker
Julien Wartelle
Louis Kempe
Ernest Lespinasse
Georges Duvant
Marco Torres
Alfred Buyenne
Fernand Fauconnier
Jules Pirard
Georges Berger
Paul Wartelle
Lucien Demanet
Eugene Pollet
Arthur Hermann
Emile Bouches
Albert Hersoy
Paul Durin
Gymnastik 1924
Individuelt M
FRA
Leon Delsarte
Joseph Huber
Andre Higelin
Arthur Hermann
Francois Gangloff
Jean Gounot
Eugene Cordonnier
Albert Seguin
Hold M
FRA
Andre Higelin
Joseph Huber
Leon Delsarte
Arthur Hermann
Francois Gangloff
Jean Gounot
Albert Sequin
Eugene Cordonnier
Bensving M
FRA
Eugene Cordonnier
Arthur Hermann
Ringe M
FRA
Albert Seguin
Eugene Cordonnier
Reck M
FRA
Andre Higelin
Francois Gangloff
Jean Gounot
Leon Delsarte
Sidespring over hest M
FRA
Jean Gounot
Francois Gangloff
Albert Seguin
Eugene Cordonnier
Tovklatring M
FRA
Jean Gounot
Arthur Hermann
Albert Seguin
Gymnastik 1928
Hold K
FRA
Valentine Hemeryck
Louise Delescluse
Renee Oger
Genevieve Vankiersbilck
Galuelle Dhont
Mathilde Bataille
Paulette Houteer
Jeanne Vanoverloop
Berthe Verstraete
Antonie Straeteman
Honorine Delescluse
Georgette Meulebroeck
Hold M
FRA
Jean Larrouy
Antoine Chatelaine
Andre Lemoine
Etienne Schmitt
Alfred Krauss
Jean Gounot
Georges Leroux
Armand Solbach
Spring på hest M
FRA
Georges Leroux
Etienne Schmitt
Bensving M
FRA
Georges Leroux
Ringe M
FRA
Armand Solbach
Barre M
FRA
Andre Lemoine
Gymnastik 1936
Individuelt M
FRA
Armand Walter
Lucien Masset
Robert Herold
Paul Masino
Maurice Rousseau
Jean Aubry
Antoine Schildwein
Armand Solbach
Hold M
FRA
Jean Aubry
Antoine Schildwein
Maurice Rousseau
Lucien Masset
Armand Walter
Robert Herold
Armand Solbach
Paul Masino
Gulv M
FRA
Robert Herold
Paul Masino
Lucien Masset
Maurice Rousseau
Armand Solbach
Jean Aubry
Armand Walter
Antoine Schildwein
Spring på hest M
FRA
Armand Solbach
Armand Walter
Maurice Rousseau
Paul Masino
Robert Herold
Lucien Masset
Jean Aubry
Antoine Schildwein
Gymnastik 1948
Hold K
FRA
Christine Palau
Jeanette Vogelbacher
F. Vailee
G. Guibert
Colette Hue
Martine Yvinou
Jeanine Touchard
Irene Pittelioen
Hold M
FRA
Marcel De Wolf
Auguste Sirot
Alphonse Anger
Michel Mathiot
Lucien Masset
Raymond Dot
Andre Weingand
Antoine Schlindwein
Gulv M
FRA
Raymond Dot
Reck M
FRA
Raymond Dot
Gymnastik 1952
Individuelt K
FRA
Ginette Durand
Jeanette Vogelbacher
Alexandra Lemoine
Irene Pittelioen
Colette Fanara
Colette Hue
Liliane Montagne
Madeleine Jouffroy
Individuelt M
FRA
Raymond Badin
Andre Weingand
Jean Guillou
Rene Changeat
Michel Mathiot
Georges Floquet
Marcel De Wolf
Raymond Dot
Hold K
FRA
Colette Fanara
Liliane Montagne
Ginette Durand
Irene Pittelioen
Alexandra Lemoine
Colette Hue
Madeleine Jouffroy
Jeanette Vogelbacher
Hold M
FRA
Rene Changeat
Michel Mathiot
Jean Guillou
Raymond Dot
Marcel De Wolf
Andre Weingand
Raymond Badin
Georges Floquet
Holdgymnastik K
FRA
Colette Hue
Jeanette Vogelbacher
Irene Pittelioen
Liliane Montagne
Colette Fanara
Madeleine Jouffroy
Ginette Durand
Alexandra Lemoine
Gymnastik 1956
Individuelt K
FRA
Daniele Sicot Coulon
Jacqueline Dieudonne
Gymnastik 1960
Hold K
FRA
Daniele Sicot Coulon
Anne-Marie Demortiere
Renee Hugon
Paulette Le Raer
Jacqueline Dieudonne
Monique Rossi
Hold M
FRA
Bernard Fauqueux
Daniel Touche
Jean Jaillard
Michel Mathiot
Mohamed Lazhari
Robert Caymaris
Gymnastik 1968
Hold K
FRA
Mireille Cayre
Jacqueline Brisepierre
Nicole Bourdiau
Francoise Nourry
Dominique Lauvard
Evelyne Letourneur
Gymnastik 1972
Hold K
FRA
Nadine Audin
Pascale Hermant
Mireille Cayre
Catherine Dauge
Veronique Tilmont
Elvire Gertosio
Hold M
FRA
Christian Guiffroy
Christian Deuza
Georges Guelzec
Henry Boerio
Bernard Farjat
Jean-Pierre Miens
Gymnastik 1976
Hold M
FRA
Michel Boutard
Willi Moy
Patrick Boutet
Eric Koloko
Bernard Decoux
Henri Boerio
Reck M
FRA
Henry Boerio
Gymnastik 1980
Hold M
FRA
Marc Touchais
Henry Boerio
Joel Suty
Yves Boquel
Willi Moy
Michel Boutard
Gymnastik 1984
Hold M
FRA
Joel Suty
Laurent Barbieri
Michel Boutard
Philippe Vatuone
Jacques Def
Jean-Luc Cairon
Gulv M
FRA
Philippe Vatuone
Bensving M
FRA
Jean-Luc Cairon
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Benedicte Augst
Gymnastik 1988
Individuelt K
FRA
Catherine Romano
Anne-Marie Bauduin
Karine Boucher
Individuelt M
FRA
Thierry Pecqueux
Frederic Longuepee
Christian Chevalier
Patrick Mattioni
Claude Carmona
Stephane Cauterman
Hold M
FRA
Stephane Cauterman
Thierry Pecqueux
Claude Carmona
Patrick Mattioni
Christian Chevalier
Frederic Longuepee
Gulv K
FRA
Anne-Marie Bauduin
Karine Boucher
Catherine Romano
Spring på hest K
FRA
Catherine Romano
Karine Boucher
Anne-Marie Bauduin
Bom K
FRA
Catherine Romano
Anne-Marie Bauduin
Karine Boucher
Forskudt barre K
FRA
Catherine Romano
Anne-Marie Bauduin
Karine Boucher
Gulv M
FRA
Frederic Longuepee
Patrick Mattioni
Christian Chevalier
Claude Carmona
Stephane Cauterman
Thierry Pecqueux
Spring på hest M
FRA
Thierry Pecqueux
Christian Chevalier
Claude Carmona
Stephane Cauterman
Frederic Longuepee
Patrick Mattioni
Bensving M
FRA
Patrick Mattioni
Frederic Longuepee
Claude Carmona
Christian Chevalier
Thierry Pecqueux
Stephane Cauterman
Ringe M
FRA
Christian Chevalier
Stephane Cauterman
Claude Carmona
Patrick Mattioni
Frederic Longuepee
Thierry Pecqueux
Barre M
FRA
Christian Chevalier
Frederic Longuepee
Thierry Pecqueux
Stephane Cauterman
Claude Carmona
Patrick Mattioni
Reck M
FRA
Frederic Longuepee
Stephane Cauterman
Claude Carmona
Thierry Pecqueux
Patrick Mattioni
Christian Chevalier
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Stephanie Cottel
Gymnastik 1992
Hold K
FRA
Karine Boucher
Virginie Machado
Karine Charlier
Marie-Angeline Colson
Chloe Maigre
Jenny Rolland
Gulv K
FRA
Virginie Machado
Marie-Angeline Colson
Chloe Maigre
Karine Boucher
Jenny Rolland
Karine Charlier
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Celine Degrange
Chrystelle-Arlette Sahuc
Gymnastik 1996
Individuelt K
FRA
Isabelle Severino
Laure Gely
Ludivine Furnon
Elvire Teza
Cecile Canqueteau
Orelie Troscompt
Emilie Volle
Individuelt M
FRA
Thierry Aymes
Patrice Casimir
Sebastien Tayac
Frederick Nicolas
Frederic Lemoine
Eric Poujade
Sebastien Darrigade
Hold K
FRA
Laure Gely
Cecile Canqueteau
Elvire Teza
Orelie Troscompt
Isabelle Severino
Emilie Volle
Ludivine Furnon
Hold M
FRA
Frederick Nicolas
Frederic Lemoine
Patrice Casimir
Sebastien Tayac
Sebastien Darrigade
Thierry Aymes
Eric Poujade
Gulv K
FRA
Emilie Volle
Orelie Troscompt
Isabelle Severino
Cecile Canqueteau
Elvire Teza
Ludivine Furnon
Spring på hest K
FRA
Orelie Troscompt
Emilie Volle
Cecile Canqueteau
Isabelle Severino
Elvire Teza
Ludivine Furnon
Bom K
FRA
Ludivine Furnon
Emilie Volle
Isabelle Severino
Laure Gely
Elvire Teza
Cecile Canqueteau
Forskudt barre K
FRA
Elvire Teza
Isabelle Severino
Laure Gely
Ludivine Furnon
Cecile Canqueteau
Emilie Volle
Gulv M
FRA
Frederic Lemoine
Eric Poujade
Thierry Aymes
Sebastien Tayac
Patrice Casimir
Frederick Nicolas
Sebastien Darrigade
Spring på hest M
FRA
Sebastien Darrigade
Eric Poujade
Sebastien Tayac
Frederic Lemoine
Thierry Aymes
Frederick Nicolas
Patrice Casimir
Bensving M
FRA
Frederick Nicolas
Sebastien Tayac
Patrice Casimir
Eric Poujade
Sebastien Darrigade
Frederic Lemoine
Ringe M
FRA
Sebastien Tayac
Frederic Lemoine
Frederick Nicolas
Sebastien Darrigade
Thierry Aymes
Patrice Casimir
Barre M
FRA
Sebastien Tayac
Frederic Lemoine
Sebastien Darrigade
Eric Poujade
Thierry Aymes
Patrice Casimir
Frederick Nicolas
Reck M
FRA
Eric Poujade
Patrice Casimir
Frederic Lemoine
Thierry Aymes
Sebastien Darrigade
Frederick Nicolas
Sebastien Tayac
Rytmisk gymnastik hold K
FRA
Charlotte Camboulives
Audrey Grosclaude
Nadia Mimoun
Frederique Lehon
Caroline Chimot
Sylvie Didone
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Eva Serrano
Gymnastik 2000
Individuelt K
FRA
Delphine Regease
Alexandra Soler
Nelly Ramassamy
Ludivine Furnon
Elvire Teza
Anne-Sophie Endeler
Individuelt M
FRA
Eric Casimir
Benjamin Varonian
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Eric Poujade
Yann Cucherat
Hold K
FRA
Anne-Sophie Endeler
Alexandra Soler
Ludivine Furnon
Nelly Ramassamy
Elvire Teza
Delphine Regease
Hold M
FRA
Eric Poujade
Florent Maree
Yann Cucherat
Eric Casimir
Benjamin Varonian
Dimitri Karbanenko
Gulv K
FRA
Anne-Sophie Endeler
Nelly Ramassamy
Alexandra Soler
Elvire Teza
Delphine Regease
Spring på hest K
FRA
Alexandra Soler
Elvire Teza
Nelly Ramassamy
Anne-Sophie Endeler
Delphine Regease
Bom K
FRA
Elvire Teza
Nelly Ramassamy
Anne-Sophie Endeler
Alexandra Soler
Delphine Regease
Forskudt barre K
FRA
Nelly Ramassamy
Ludivine Furnon
Alexandra Soler
Elvire Teza
Delphine Regease
Gulv M
FRA
Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Benjamin Varonian
Florent Maree
Spring på hest M
FRA
Benjamin Varonian
Yann Cucherat
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Bensving M
FRA
Benjamin Varonian
Eric Poujade
Yann Cucherat
Dimitri Karbanenko
Eric Casimir
Ringe M
FRA
Florent Maree
Yann Cucherat
Benjamin Varonian
Dimitri Karbanenko
Barre M
FRA
Dimitri Karbanenko
Eric Casimir
Benjamin Varonian
Florent Maree
Yann Cucherat
Reck M
FRA
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Benjamin Varonian
Eric Casimir
Rytmisk gymnastik hold K
FRA
Magalie Poisson
Anne-Sophie Lavoine
Anne-Sophie Doyen
Laetitia Mancieri
Vanessa Sauzede
Anne-Laure Klein
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Eva Serrano
Trampolin individuelt M
FRA
David Martin
Gymnastik 2004
Individuelt K
FRA
Marine Debauve
Isabelle Severino
Camille Schmutz
Soraya Chaouch
Coralie Chacon
Emilie Le Pennec
Individuelt M
FRA
Johan Mounard
Dimitri Karbanenko
Benoit Caranobe
Florent Maree
Pierre-Yves Beny
Yann Cucherat
Hold K
FRA
Isabelle Severino
Marine Debauve
Camille Schmutz
Soraya Chaouch
Emilie Le Pennec
Coralie Chacon
Hold M
FRA
Johan Mounard
Pierre-Yves Beny
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Florent Maree
Gulv K
FRA
Soraya Chaouch
Emilie Le Pennec
Coralie Chacon
Marine Debauve
Isabelle Severino
Spring på hest K
FRA
Coralie Chacon
Bom K
FRA
Marine Debauve
Emilie Le Pennec
Camille Schmutz
Soraya Chaouch
Coralie Chacon
Forskudt barre K
FRA
Soraya Chaouch
Isabelle Severino
Marine Debauve
Camille Schmutz
Emilie Le Pennec
Gulv M
FRA
Florent Maree
Pierre-Yves Beny
Dimitri Karbanenko
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Spring på hest M
FRA
Benoit Caranobe
Bensving M
FRA
Johan Mounard
Yann Cucherat
Benoit Caranobe
Pierre-Yves Beny
Dimitri Karbanenko
Ringe M
FRA
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Benoit Caranobe
Pierre-Yves Beny
Barre M
FRA
Yann Cucherat
Florent Maree
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Reck M
FRA
Dimitri Karbanenko
Benoit Caranobe
Florent Maree
Yann Cucherat
Johan Mounard
Trampolin individuelt M
FRA
David Martin
Gymnastik 2008
Individuelt K
FRA
Marine Debauve
Rose-Eliandre Bellemare
Katheleen Lindor
Pauline Morel
Marine Petit
Laetitia Dugain
Individuelt M
FRA
Benoit Caranobe
Hamilton Sabot
Yann Cucherat
Thomas Bouhail
Dimitri Karbanenko
Danny Pinheiro Rodrigues
Hold K
FRA
Marine Debauve
Katheleen Lindor
Marine Petit
Pauline Morel
Laetitia Dugain
Rose-Eliandre Bellemare
Hold M
FRA
Yann Cucherat
Dimitri Karbanenko
Benoit Caranobe
Hamilton Sabot
Thomas Bouhail
Danny Pinheiro Rodrigues
Gulv K
FRA
Pauline Morel
Rose-Eliandre Bellemare
Laetitia Dugain
Marine Petit
Marine Debauve
Bom K
FRA
Katheleen Lindor
Laetitia Dugain
Pauline Morel
Marine Debauve
Marine Petit
Forskudt barre K
FRA
Marine Petit
Laetitia Dugain
Pauline Morel
Rose-Eliandre Bellemare
Katheleen Lindor
Gulv M
FRA
Thomas Bouhail
Benoit Caranobe
Danny Pinheiro Rodrigues
Hamilton Sabot
Dimitri Karbanenko
Spring på hest M
FRA
Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Bensving M
FRA
Danny Pinheiro Rodrigues
Dimitri Karbanenko
Hamilton Sabot
Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Ringe M
FRA
Danny Pinheiro Rodrigues
Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Hamilton Sabot
Dimitri Karbanenko
Barre M
FRA
Thomas Bouhail
Yann Cucherat
Hamilton Sabot
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Reck M
FRA
Hamilton Sabot
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Thomas Bouhail
Yann Cucherat
Trampolin individuelt M
FRA
Gregoire Pennes
Gymnastik 2012
Individuelt K
FRA
Anne Kuhm
Aurelie Malaussena
Individuelt M
FRA
Cyril Tommasone
Hold K
FRA
Aurelie Malaussena
Youna Dufournet
Anne Kuhm
Sophia Serseri
Mira Boumejmajen
Hold M
FRA
Yann Cucherat
Hamilton Sabot
Gael da Silva
Pierre-Yves Beny
Cyril Tommasone
Gulv K
FRA
Aurelie Malaussena
Anne Kuhm
Sophia Serseri
Mira Boumejmajen
Bom K
FRA
Aurelie Malaussena
Youna Dufournet
Anne Kuhm
Mira Boumejmajen
Forskudt barre K
FRA
Anne Kuhm
Aurelie Malaussena
Youna Dufournet
Mira Boumejmajen
Gulv M
FRA
Gael da Silva
Pierre-Yves Beny
Cyril Tommasone
Bensving M
FRA
Hamilton Sabot
Pierre-Yves Beny
Cyril Tommasone
Ringe M
FRA
Pierre-Yves Beny
Hamilton Sabot
Gael da Silva
Cyril Tommasone
Barre M
FRA
Pierre-Yves Beny
Yann Cucherat
Cyril Tommasone
Hamilton Sabot
Reck M
FRA
Cyril Tommasone
Gael da Silva
Hamilton Sabot
Yann Cucherat
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Delphine Ledoux
Trampolin individuelt M
FRA
Gregoire Pennes
Gymnastik 2016
Individuelt K
FRA
Louise Vanhille
Marine Brevet
Oreane Lechenault
Individuelt M
FRA
Julien Gobaux
Axel Augis
Hold K
FRA
Loan His
Oreane Lechenault
Louise Vanhille
Marine Boyer
Marine Brevet
Hold M
FRA
Axel Augis
Julien Gobaux
Rodrigues Pinheiro
Cyril Tommasone
Samir Ait Said
Gulv K
FRA
Oreane Lechenault
Marine Boyer
Marine Brevet
Louise Vanhille
Bom K
FRA
Marine Boyer
Marine Brevet
Oreane Lechenault
Louise Vanhille
Forskudt barre K
FRA
Louise Vanhille
Oreane Lechenault
Loan His
Marine Brevet
Gulv M
FRA
Cyril Tommasone
Julien Gobaux
Axel Augis
Bensving M
FRA
Cyril Tommasone
Axel Augis
Danny Pinheiro Rodrigues
Julien Gobaux
Ringe M
FRA
Samir Ait Said
Danny Pinheiro Rodrigues
Julien Gobaux
Axel Augis
Barre M
FRA
Axel Augis
Danny Pinheiro Rodrigues
Julien Gobaux
Cyril Tommasone
Reck M
FRA
Axel Augis
Danny Pinheiro Rodrigues
Julien Gobaux
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRA
Kseniya Moustafaeva
Trampolin individuelt K
FRA
Marine Jurbert
Trampolin individuelt M
FRA
Sebastien Martiny
Gymnastik 2020
Individuelt K
FRA
Carolann Heduit
Melanie De Jesus Dos Santos
Marine Boyer
Aline Friess
Individuelt M
FRA
Loris Frasca
Hold K
FRA
Melanie De Jesus Dos Santos
Marine Boyer
Carolann Heduit
Aline Friess
Gulv K
FRA
Carolann Heduit
Marine Boyer
Melanie De Jesus Dos Santos
Aline Friess
Bom K
FRA
Aline Friess
Melanie De Jesus Dos Santos
Carolann Heduit
Marine Boyer
Forskudt barre K
FRA
Aline Friess
Carolann Heduit
Melanie De Jesus Dos Santos
Marine Boyer
Gulv M
FRA
Loris Frasca
Spring på hest M
FRA
Loris Frasca
Bensving M
FRA
Cyril Tommasone
Loris Frasca
Ringe M
FRA
Samir Ait Said
Loris Frasca
Barre M
FRA
Loris Frasca
Reck M
FRA
Loris Frasca
Trampolin individuelt K
FRA
Lea Labrousse
Trampolin individuelt M
FRA
Allan Morante
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Franske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Franske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy