Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Colombia
Sport
Atletik
Colombianske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1932
Maraton M
COL
Jorge Perry
Atletik 1936
100 m M
COL
Elias Gutierrez
Jose Domingo Sanchez
1500 m M
COL
Emilio Torres
5000 m M
COL
Hernando Navarrete
Trespring M
COL
Pedro del Vecchio
Spydkast M
COL
Elias Gutierrez
Atletik 1948
400 m M
COL
Mario Rosas Ruiz
Jaime Aparicio Rodewaldt
400 m hæk M
COL
Jaime Aparicio Rodewaldt
Mario Rosas Ruiz
Atletik 1956
400 m M
COL
Jaime Aparicio Rodewaldt
110 m hæk M
COL
Guillermo Zapata
400 m hæk M
COL
Jaime Aparicio Rodewaldt
4x400 m M
COL
Alfonso Munoz
Jaime Aparicio Rodewaldt
Carlos Sierra
Guillermo Zapata
Atletik 1964
100 m M
COL
Francisco Gutierrez Hernandez
200 m M
COL
Francisco Gutierrez Hernandez
Pedro Grajales Escobar
400 m M
COL
Pedro Grajales Escobar
800 m M
COL
Jose Neira Carvajal
5000 m M
COL
Alvaro Mejia Florez
Atletik 1968
100 m M
COL
Jimmy Sierra
200 m M
COL
Pedro Grajales Escobar
400 m M
COL
Pedro Grajales Escobar
Maraton M
COL
Hernan Barreneche
110 m hæk M
COL
Hernando Arrechea
Atletik 1972
200 m M
COL
Jimmy Sierra
10000 m M
COL
Domingo Tibaduiza
Maraton M
COL
Hernan Barreneche
Victor Mora
Alvaro Mejia Florez
100 m K
COL
Joana Mosquera
200 m K
COL
Joana Mosquera
400 m K
COL
Elsy Rivas
Atletik 1976
5000 m M
COL
Domingo Tibaduiza
10000 m M
COL
Victor Mora
Domingo Tibaduiza
Maraton M
COL
Rafael Mora
Jairo Cubillos
400 m hæk M
COL
Jesus Villegas
20 km kapgang M
COL
Rafael Vega
Ernesto Alfaro
Atletik 1980
10000 m M
COL
Domingo Tibaduiza
Maraton M
COL
Domingo Tibaduiza
Luis Barbosa
20 km kapgang M
COL
Ernesto Alfaro
Enrique Pena
50 km kapgang M
COL
Ernesto Alfaro
Enrique Pena
Atletik 1984
200 m M
COL
Manuel Ramirez Caicedo
400 m M
COL
Manuel Ramirez Caicedo
10000 m M
COL
Domingo Tibaduiza
Maraton M
COL
Domingo Tibaduiza
20 km kapgang M
COL
Querubin Moreno
Hector Moreno
Francisco Vargas
50 km kapgang M
COL
Jose Querubin Moreno
Atletik 1988
10000 m M
COL
Pedro Ortiz
Maraton M
COL
Pedro Ortiz
20 km kapgang M
COL
Querubin Moreno
Hector Moreno
50 km kapgang M
COL
Hector Moreno
100 m K
COL
Amparo Caicedo
200 m K
COL
Norfalia Carabali
Ximena Restrepo
400 m K
COL
Norfalia Carabali
4x100 m K
COL
Amparo Caicedo
Norfalia Carabali
Olga Escalante
Ximena Restrepo
4x400 m K
COL
Olga Escalanta
Norfalia Carabali
Amparo Caicedo
Ximena Restrepo
Kuglestød K
COL
Maria Isabel Urrutia
Diskoskast K
COL
Maria Isabel Urrutia
Atletik 1992
5000 m M
COL
Herder Vazquez Corredor
10000 m M
COL
Herder Vasquez Corredor
Maraton M
COL
Carlos Grisales
20 km kapgang M
COL
Hector Moreno
400 m K
COL
Norfalia Carabali
Ximena Restrepo
Atletik 1996
5000 m M
COL
William Roldan
10000 m M
COL
Herder Vasquez Corredor
Maraton M
COL
Julio Hernandez
Carlos Grisales
20 km kapgang M
COL
Hector Moreno
50 km kapgang M
COL
Hector Moreno
Højdespring M
COL
Gilmar Mayo
100 m K
COL
Mirtha Brock
Zandra Borrero
200 m K
COL
Patricia Rodriguez
Felipa Palacios
400 m K
COL
Ximena Restrepo
Maraton K
COL
Iglandini Gonzalez Pardo
4x100 m K
COL
Zandra Borrero
Patricia Rodriguez
Felipa Palacios
Mirtha Brock
Spydkast K
COL
Zuleima Aramendiz Mejia
Atletik 2000
200 m M
COL
Jimmy Pino
Maraton M
COL
Jose Alirio Carrasco
Højdespring M
COL
Gilmar Mayo
200 m K
COL
Felipa Palacios
400 m K
COL
Norma González Camilde
Maraton K
COL
Iglandini Gonzalez Pardo
4x100 m K
COL
Digna Luz Murillo
Melissa Murillo Rivas
Felipa Palacios
Mirtha Brock
Ximena Restrepo
Spydkast K
COL
Sabina Moya Rivas
Atletik 2004
Maraton M
COL
Jose Alirio Carrasco
Juan Carlos Cardona
110 m hæk M
COL
Paulo Villar
20 km kapgang M
COL
Luis Fernando López
100 m K
COL
Melissa Murillo Rivas
200 m K
COL
Digna Luz Murillo
4x100 m K
COL
Digna Luz Murillo
Norma González Camilde
Felipa Palacios
Melissa Murillo Rivas
20 km kapgang K
COL
Sandra Zapata
Højdespring K
COL
Caterine Ibargüen
Spydkast K
COL
Zuleima Aramendiz Mejia
Atletik 2008
100 m M
COL
Daniel Grueso
200 m M
COL
Daniel Grueso
400 m M
COL
Geiner Mosquera
Maraton M
COL
Juan Carlos Cardona
110 m hæk M
COL
Paulo Villar
20 km kapgang M
COL
Luis Fernando López
James Rendón
50 km kapgang M
COL
Rodrigo Moreno
100 m K
COL
Yomara Hinestroza Murillo
200 m K
COL
Darlenys Obregon Mulato
800 m K
COL
Rosibel García
Maraton K
COL
Bertha Sanchez
20 km kapgang K
COL
Sandra Zapata
Hammerkast K
COL
Johana Moreno
Spydkast K
COL
Zuleima Aramendiz Mejia
Atletik 2012
100 m M
COL
Isidro Montoyo
800 m M
COL
Rafith Rodriguez
Maraton M
COL
Juan Carlos Cardona
110 m hæk M
COL
Paulo Villar
20 km kapgang M
COL
James Rendón
Eider Arévalo
Luis Fernando López
50 km kapgang M
COL
Fredy Hernández
Højdespring M
COL
Wanner Miller
Spydkast M
COL
Dayron Marquez Gutierrez
100 m K
COL
Yomara Hinestroza Murillo
200 m K
COL
Norma González Camilde
400 m K
COL
Jennifer Padilla
800 m K
COL
Rosibel García
Maraton K
COL
Erika Abril
Yolanda Caballero
100 m hæk K
COL
Lina Flórez
Brigitte Merlano
400 m hæk K
COL
Princesa Oliveros
3000 m forhindringsløb K
COL
Angela Figueroa
4x100 m K
COL
Darlenys Obregon Mulato
Norma González Camilde
Eliecith Palacios Santos
Yomara Hinestroza Murillo
20 km kapgang K
COL
Ingrid Hernández Castillo
Arabelly Orjuela
Sandra Arenas Campuzano
Længdespring K
COL
Caterine Ibargüen
Trespring K
COL
Caterine Ibargüen
Kuglestød K
COL
Sandra Lemos
Hammerkast K
COL
Johana Moreno
Spydkast K
COL
Flor Ruiz Hurtado
Atletik 2016
200 m M
COL
Bernardo Baloyes
400 m M
COL
Diego Palomeque
800 m M
COL
Rafith Rodriguez
Maraton M
COL
Gerald Giraldo
Andres Ruiz
Diego Colorado
110 m hæk M
COL
Yeison Rivas
4x400 m M
COL
Carlos Lemos
Diego Palomeque
Jhon Perlaza
Anthony Jose Zambrano
20 km kapgang M
COL
Esteban Soto
Luis Fernando López
Eider Arévalo
50 km kapgang M
COL
Jorge Ruiz
José Montana
James Rendón
Trespring M
COL
John Murillo
Diskoskast M
COL
Mauricio Ortega
100 m K
COL
Evelyn Rivera
Eliecith Palacios Santos
1500 m K
COL
Muriel Coneo
Maraton K
COL
Kellys Arias
Angie Orjuela
Erika Abril
100 m hæk K
COL
Brigitte Merlano
20 km kapgang K
COL
Yeseida Carrillo
Sandra Galvis
Sandra Arenas Campuzano
Trespring K
COL
Caterine Ibargüen
Yosiry Urrutia
Kuglestød K
COL
Sandra Lemos
Spydkast K
COL
Flor Ruiz Hurtado
Syvkamp K
COL
Evelis Aguilar
Atletik 2020
200 m M
COL
Bernardo Baloyes
400 m M
COL
Anthony Jose Zambrano
Jhon Perlaza
Maraton M
COL
Ivan Dario Gonzalez
Jeison Alexander Suarez
3000 m forhindringsløb M
COL
Carlos Andres San Martin
4x400 m M
COL
Jhon Alexander Solis
Jhon Perlaza
Diego Palomeque
Raul Hernan Mena Pedroza
20 km kapgang M
COL
Eider Arévalo
Manuel Esteban Soto
Jhon Alexander Castaneda
50 km kapgang M
COL
Diego Pinzon
Jorge Ruiz
José Montana
Diskoskast M
COL
Mauricio Ortega
Maraton K
COL
Angie Orjuela
400 m hæk K
COL
Melissa Gonzalez
20 km kapgang K
COL
Sandra Arenas
Sandra Galvis
Trespring K
COL
Caterine Ibarguen
Yosiris Urrutia
Spydkast K
COL
María Murillo
Syvkamp K
COL
Evelis Aguilar
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Colombianske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Colombianske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy