Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Brasilien
Sport
Sejlsport
Brasilianske OL-deltagere i Sejlsport*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Sejlsport 1936
Finnjolle
BRA
Walter Heuer
Sejlsport 1948
Swallow
BRA
Carlo Borchers
Victorio dos Reis Ferraz
Star
BRA
Carlos Bittencourt Filho
Joao Jose Bracony
Finnjolle
BRA
Wolfgang Richter
Sejlsport 1952
Drage
BRA
Peter Mangels
Francisco Isoldi
Wolfgang Richter
Star
BRA
Tacariju de Paula
Cid Nascimento
Finnjolle M
BRA
Alfredo Ebling Bercht
Sejlsport 1956
Finnjolle M
BRA
Joaquim Roderbourg
Sharpie
BRA
Rolf Ebling Bercht
Alfredo Ebling Bercht
Sejlsport 1960
Star
BRA
Jorge Pontual
Cid Nascimento
Finnjolle M
BRA
Reinaldo Conrad
Flying Dutchman
BRA
Wolfgang Richter
Roberto da Rosa
Sejlsport 1964
Star
BRA
Luiz Ramos
Harry Adler
Finnjolle M
BRA
Jorge Bruder
Flying Dutchman
BRA
Klaus Hendriksen
Joaquim Roderbourg
Sejlsport 1968
Star
BRA
Erik Schmidt
Axel Schmidt
Flying Dutchman
BRA
Burkhardt Cordes
Reinaldo Conrad
Sejlsport 1972
Soling
BRA
Axel Schmidt
Patrick Mascarenhas
Erik Schmidt
Tempest
BRA
Mario Buckup
Peter Ficker
Star
BRA
Jan Willem Aten
Jorge Bruder
Finnjolle M
BRA
Claudio Biekarck
Flying Dutchman
BRA
Reinaldo Conrad
Burkhardt Cordes
Sejlsport 1976
Soling
BRA
Vicente Melo Brun
Andreas Wengert
Gasteo Melo Brun
470 M
BRA
Marco Paradeda
Luiz Aydos
Finnjolle M
BRA
Claudio Biekarck
Flying Dutchman
BRA
Reinaldo Conrad
Peter Ficker
Sejlsport 1980
Soling
BRA
Gasteo Melo Brun
Vicente Melo Brun
Roberto Souza
Star
BRA
Peter Erzberger
Eduardo de Souza
Tornado
BRA
Lars Björkström
Alexandre Welter
470 M
BRA
Eduardo Penido
Marcos Rizzo Soares
Finnjolle M
BRA
Claudio Biekarck
Flying Dutchman
BRA
Reinaldo Conrad
Manfred Kaufmann
Sejlsport 1984
Soling
BRA
Torben Grael
Daniel Adler
Ronaldo Senfft
Star
BRA
Eduardo de Souza
Roberto Souza
Tornado
BRA
Glenn Haynes
Lars Grael
470 M
BRA
Marco Paradeda
Rolf Nehn
Finnjolle M
BRA
Jorge Zarif Neto
Flying Dutchman
BRA
Alan Adler
Marcus Temke
Sejlsport 1988
Soling
BRA
Jose Augusto Dias
Jose Paulo Dias
Christoph Bergman
Star
BRA
Nelson Falcao
Torben Grael
Tornado
BRA
Clinio Freitas
Lars Grael
470 K
BRA
Marcia Pellicano
Cinthia Knoth
470 M
BRA
Carlos Wanderley
Bernardo Arndt
Flying Dutchman
BRA
Alan Adler
Marcus Temke
Sejlsport 1992
Star
BRA
Marcelo Ferreira
Torben Grael
Tornado
BRA
Lars Grael
Clinio Freitas
470 K
BRA
Claudia Swan
Monica Scheel
470 M
BRA
Eduardo Costa Melchert
Bernardo Carioba Arndt
Europajolle K
BRA
Marcia Pellicano
Finnjolle M
BRA
Christoph Bergmann
Windsurfer K
BRA
Christina Forte
Windsurfer M
BRA
George Rebello
Sejlsport 1996
Star
BRA
Torben Grael
Marcelo Ferreira
Tornado
BRA
Henrique Pellicano
Lars Grael
470 M
BRA
Leonardo Santos
Rodrigo Amado
Europajolle K
BRA
Marcia Pellicano
Finnjolle M
BRA
Christoph Bergmann
Laser
BRA
Robert Scheidt
Windsurfer K
BRA
Christina Forte
Windsurfer M
BRA
Yuri Taguti
Sejlsport 2000
Star
BRA
Marcelo Ferreira
Torben Grael
Tornado
BRA
Henrique Pellicano
Mauricio Santa Cruz
470 K
BRA
Maria Krahe
Fernanda Oliveira
470 M
BRA
Alexandre Paradeda
Andre Fonseca
Finnjolle M
BRA
Christoph Bergmann
Laser M
BRA
Robert Scheidt
Windsurfer K
BRA
Christina Forte
Windsurfer M
BRA
Ricardo Santos
Sejlsport 2004
Star M
BRA
Marcelo Ferreira
Torben Grael
Tornado
BRA
Mauricio Santa Cruz
Joao Carlos Jordao
49er
BRA
Rodrigo Duarte
Andre Fonseca
470 K
BRA
Fernanda Oliveira
Adriana Kostiw
470 M
BRA
Bernardo Arndt
Alexandre Paradeda
Finnjolle M
BRA
Joao Signorini
Laser
BRA
Robert Scheidt
Windsurfer K
BRA
Carolina Borges
Windsurfer M
BRA
Ricardo Santos
Sejlsport 2008
Star M
BRA
Robert Scheidt
Bruno Prada
49er
BRA
Andre Fonseca
Rodrigo Duarte
470 K
BRA
Isabel Swan
Fernanda Oliveira
470 M
BRA
Samuel Albrecht
Fabio Silva
Finnjolle
BRA
Eduardo Couto
Laser M
BRA
Bruno Fontes
Windsurfer K
BRA
Patricia Freitas
Windsurfer M
BRA
Ricardo Santos
Sejlsport 2012
Star M
BRA
Bruno Prada
Robert Scheidt
470 K
BRA
Ana Luiza Barbachan
Fernanda Oliveira
Finnjolle M
BRA
Jorge Zarif
Laser K
BRA
Adriana Kostiw
Laser M
BRA
Bruno Fontes
Windsurfer K
BRA
Patricia Freitas
Windsurfer M
BRA
Ricardo Santos
Sejlsport 2016
49er K
BRA
Kahena Kunze
Martine Grael
Nacra 17
BRA
Samuel Albrecht
Isabel Swan
49er M
BRA
Gabriel Borges
Marco Grael
470 K
BRA
Fernanda Oliveira
Ana Luiza Barbachan
470 M
BRA
Bruno Bethlem
Henrique Haddad
Finnjolle M
BRA
Jorge Zarif
Laser K
BRA
Fernanda Decnop
Laser M
BRA
Robert Scheidt
Windsurfer K
BRA
Patricia Freitas
Windsurfer M
BRA
Ricardo Santos
Sejlsport 2020
49er K
BRA
Kahena Kunze
Martine Grael
Nacra 17
BRA
Gabriela Nicolino
Samuel Albrecht
49er M
BRA
Marco Grael
Gabriel Borges
470 K
BRA
Ana Luiza Barbachan
Fernanda Oliveira
470 M
BRA
Bruno Bethlen
Henrique Haddad
Finnjolle M
BRA
Jorge Zarif
Laser M
BRA
Robert Scheidt
Windsurfer K
BRA
Patricia Freitas
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Brasilianske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Brasilianske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy