Australian athletics athletes in the Olympic Games

Australian Olympic Athletes in Athletics*

  Facts about Olympic Athletics
Event Athletes
 Athletics 1896
800 m M AUS Edwin Flack
1500 m M AUS Edwin Flack
Marathon M AUS Edwin Flack
 Athletics 1900
60 m M AUS Stanley Rowley
100 m M AUS Stanley Rowley
200 m M AUS Stanley Rowley
 Athletics 1904
110 m hurdles M AUS Leslie McPherson
Corrie Gardner
Long jump M AUS Corrie Gardner
Leslie McPherson
 Athletics 1908
400 m hurdles M AUS Henry Murray
 Athletics 1912
Discus throw M AUS Hans Tronner
Discus throw both hands M AUS Hans Tronner
 Athletics 1920
100 m M AUS William Hunt
200 m M AUS William Hunt
10000 m M AUS Sinton Hewitt
Marathon M AUS Sinton Hewitt
110 m hurdles M AUS Wilfrid Kent-Hughes
400 m hurdles M AUS Wilfrid Kent-Hughes
3 km walk M AUS George Parker
10 km walk M AUS George Parker
 Athletics 1924
100 m M AUS Edwin Carr Sr.
200 m M AUS Roy Norman
Edwin Carr Sr.
400 m M AUS Roy Norman
Charles Lane
Richard Honner
800 m M AUS Roy Norman
Malcolm Boyd
Jack Newman
1500 m M AUS Malcolm Boyd
Jack Newman
5000 m M AUS Malcolm Boyd
400 m hurdles M AUS Richard Honner
10 km walk M AUS Ernest Austen
Long jump M AUS Richard Honner
Triple jump M AUS Anthony Winter
Pentathlon M AUS Dennis Duigan
Decathlon M AUS Dennis Duigan
 Athletics 1928
100 m M AUS James Carlton
200 m M AUS James Carlton
1500 m M AUS William Whyte
400 m hurdles M AUS Alfred Watson
Triple jump M AUS Nick Winter
100 m W AUS Edith Robinson
800 m W AUS Edith Robinson
 Athletics 1932
400 m M AUS George Golding
1500 m M AUS Ernest William Barwick
5000 m M AUS John Hillhouse
400 m hurdles M AUS George Golding
100 m W AUS Alice Wearne
 Athletics 1936
800 m M AUS Gerald Backhouse
110 m hurdles M AUS Alfred Watson
400 m hurdles M AUS Alfred Watson
High jump M AUS John Metcalfe
Triple jump M AUS Basil Dickinson
Jim Metcalfe
High jump W AUS Doris Carter
 Athletics 1948
100 m M AUS Morris Curotta
John Treloar
John Bartram
200 m M AUS John Treloar
400 m M AUS John William Ramsay
Morris Curotta
John Bartram
800 m M AUS John William Ramsay
110 m hurdles M AUS Raymond Weinberg
Charles Green
Peter Gardner
4x100 m M AUS Theodore Bruce
Morris Curotta
John Bartram
John Treloar
10 km walk M AUS George Knott
High jump M AUS John Winter
Long jump M AUS Theodore Bruce
Triple jump M AUS Leslie McKeand
George Avery
Decathlon M AUS Peter Mullins
100 m W AUS Shirley Strickland
Joyce King
Elizabeth McKinnon
200 m W AUS Shirley Strickland
Elizabeth McKinnon
Joyce King
80 m hurdles W AUS Shirley Strickland
4x100 m W AUS Elizabeth McKinnon
June Maston
Shirley Strickland
Joyce King
Long jump W AUS June Maston
Judith Canty
 Athletics 1952
100 m M AUS John Treloar
200 m M AUS John Treloar
Edwin Carr Jr.
400 m M AUS Morris Curotta
800 m M AUS Donald McMillan
1500 m M AUS Donald McMillan
John Landy
5000 m M AUS Leslie Perry
John Landy
10000 m M AUS Leslie Perry
110 m hurdles M AUS Kenneth Doubleday
Raymond Weinberg
400 m hurdles M AUS Kenneth Doubleday
10 km walk M AUS Donald Keane
Long jump M AUS Patrick Leane
Discus throw M AUS Ian Reed
Decathlon M AUS Patrick Leane
100 m W AUS Marjorie Jackson
Winsome Cripps
Shirley Strickland
200 m W AUS Marjorie Jackson
Winsome Cripps
80 m hurdles W AUS Shirley Strickland
Long jump W AUS Verna Johnson
 Athletics 1956
100 m M AUS Hector Hogan
Raymond Charles Land
Gavin Carragher
200 m M AUS Graham Gipson
Hector Hogan
Douglas Winston
400 m M AUS Graham Gipson
Kevan Gosper
John Goodman
800 m M AUS Douglas Winston
Bill Butchart
Jim Bailey
Donald McMillan
1500 m M AUS Mervyn Lincoln
John Landy
5000 m M AUS Albert Thomas
Allan Lawrence
10000 m M AUS David Power
Allan Lawrence
David Stephens
Marathon M AUS John Russell
Leslie Perry
Keith Ollerenshaw
Ronald Clark
110 m hurdles M AUS Kenneth Doubleday
John Chittick
James Robert Joyce
400 m hurdles M AUS David Lean
Geoffrey Goodacre
Ross Parker
3000 m steeplechase M AUS Graham Thomas
Neil Robbins
Ronald Blackney
4x400 m M AUS Leon Gregory
David Lean
Kevan Gosper
Graham Gipson
20 km walk M AUS Edward Allsopp
Donald Keane
Ronald Crawford
50 km walk M AUS Edward Allsopp
Raymond Smith
Ronald Crawford
High jump M AUS Charles Porter
Colin Ridgeway
John Vernon
Pole vault M AUS Bruce Peever
Peter Denton
Long jump M AUS Michael Moroney
Ian Bruce
Hugh Jack
Triple jump M AUS Maurice Rich
Ronald Gray
Brian Oliver
Shot put M AUS Berry Donath
Robert Hanlin
Discus throw M AUS Vesmonis Balodis
Hammer throw M AUS Charles Morris
Neville Gadsden
Martin Crowe
Javelin throw M AUS James Achurch
Robert Grant
Decathlon M AUS John Cann
Ian Bruce
Patrick Leane
100 m W AUS Elizabeth Cuthbert
Shirley Strickland
Marlene Matthews
200 m W AUS Elizabeth Cuthbert
Marlene Matthews
Norma Croker
80 m hurdles W AUS Shirley Strickland
Gloria Cooke
Norma Thrower
4x100 m W AUS Elizabeth Cuthbert
Norma Croker
Shirley Strickland
Fleur Mellor
High jump W AUS Carole Bernoth
Janice Cooper
Michelle Mason
Long jump W AUS Erica Willis
Nancy Borwick
Margaret Johnson
Shot put W AUS Margaret Wioodlock
Valerie Lawrence
Mary Breen
Discus throw W AUS Valerie Lawrence
Shirley Cotton
Lois Jackman
Javelin throw W AUS June Heath
Maureen Wright
Heather Innes
 Athletics 1960
100 m M AUS Dennis Tipping
200 m M AUS Dennis Tipping
400 m M AUS Kevan Gosper
800 m M AUS Anthony Blue
1500 m M AUS Herbert Elliott
Mervyn Lincoln
Albert Thomas
5000 m M AUS David Power
Albert Thomas
10000 m M AUS David Power
110 m hurdles M AUS John Chittick
20 km walk M AUS Noel Freeman
Ronald Crawford
Triple jump M AUS John Baguley
Ian Tomlinson
Shot put M AUS Warwick Selvey
100 m W AUS Patricia Duggan
Marlene Matthews
Elizabeth Cuthbert
200 m W AUS Norma Fleming
Patricia Duggan
800 m W AUS Dixie Willis
Brenda Jones
80 m hurdles W AUS Gloria Cooke
Norma Thrower
4x100 m W AUS Norma Thrower
Norma Croker
Marlene Matthews
Patricia Duggan
High jump W AUS Helen Frith
Long jump W AUS Sylvia Mitchell
Helen Frith
Norma Croker
Javelin throw W AUS Anna Pazera
 Athletics 1964
100 m M AUS Robert Lay
William Joseph Earle
Gary Holdsworth
200 m M AUS Gary Holdsworth
Robert Lay
400 m M AUS Gary Eddy
Peter Vassella
Kenneth Roche
800 m M AUS Anthony Blue
1500 m M AUS Albert Thomas
5000 m M AUS Anthony Cook
Albert Thomas
Ronald Clarke
10000 m M AUS Anthony Cook
Ronald Clarke
Marathon M AUS Ronald Clarke
Robert Andrew Vagg
Anthony Cook
400 m hurdles M AUS Kenneth Roche
Michael Ryan
Gary Knoke
20 km walk M AUS Ronald Crawford
Noel Freeman
Robert Gardiner
50 km walk M AUS Ronald Crawford
Robert Gardiner
Edward Allsopp
Long jump M AUS Ian Tomlinson
Triple jump M AUS Ian Tomlinson
Graham Boase
Discus throw M AUS Warwick Selvey
100 m W AUS Marilyn Black
Dianna Bowering
Margaret Burvill
200 m W AUS Joyce Bennett
Marilyn Black
Margaret Burwill
400 m W AUS Elizabeth Cuthbert
Judith Amoore
800 m W AUS Dixie Willis
80 m hurdles W AUS Pamela Kilborn
High jump W AUS Michele Brown
Long jump W AUS Helen Frith
Pamela Kilborn
Javelin throw W AUS Anna Pazera
Pentathlon W AUS Helen Frith
 Athletics 1968
100 m M AUS Gregory Lewis
200 m M AUS Peter Norman
Gregory Lewis
800 m M AUS Ralph Doubell
1500 m M AUS Peter Watson
5000 m M AUS Ronald Clarke
10000 m M AUS Ronald Clarke
Marathon M AUS Derek Clayton
110 m hurdles M AUS Gary Knoke
400 m hurdles M AUS Gary Knoke
3000 m steeplechase M AUS Kerry O'Brien
High jump M AUS Lawrence Peckham
Long jump M AUS Allen Crawley
Triple jump M AUS Philip May
100 m W AUS Raelene Boyle
Pamela Kilborn
Dianne Burge
200 m W AUS Jennifer Lamy
Dianne Burge
Raelene Boyle
400 m W AUS Joyce Bennett
Sandra Brown
80 m hurdles W AUS Pamela Kilborn
Maureen Caird
Discus throw W AUS Jean Roberts
 Athletics 1972
1500 m M AUS Christopher Fisher
110 m hurdles M AUS Malcolm Baird
400 m hurdles M AUS Bruce Field
Gary Knoke
Pole vault M AUS Raymond Boyd
Long jump M AUS Bruce Field
Triple jump M AUS Michael McGrath
100 m W AUS Pamela Ryan
Marion Hoffman
Raelene Boyle
200 m W AUS Raelene Boyle
400 m W AUS Charlene Rendina
Joyce Sadowick
Allison Ross-Edwards
800 m W AUS Cheryl Peasley
100 m hurdles W AUS Penelope Gillies
Maureen Caird
Pamela Ryan
Long jump W AUS Lynette Tillett
Erica Nixon
Pentathlon W AUS Lynette Tillett
 Athletics 1976
100 m M AUS Peter Fitzgerald
200 m M AUS Peter Fitzgerald
Richard Mitchell
400 m M AUS Richard Mitchell
1500 m M AUS Graham Crouch
10000 m M AUS Christian Wardlaw
David Fitzsimmons
Marathon M AUS Ross Haywood
David Chettle
Christian Wardlaw
110 m hurdles M AUS Warren Parr
Maxwell Binnington
400 m hurdles M AUS Peter Grant
Donald Hanly
3000 m steeplechase M AUS Peter Larkins
4x400 m M AUS Maxwell Binnington
Richard Mitchell
Donald Hanly
Peter Grant
20 km walk M AUS Ross Haywood
Pole vault M AUS Donald Baird
Raymond Boyd
Long jump M AUS Christopher Commons
Hammer throw M AUS Peter Farmer
100 m W AUS Raelene Boyle
Deborah Wells
Denise Robertson
200 m W AUS Denise Robertson
Deborah Wells
Raelene Boyle
400 m W AUS Verna Burnard
Bethanie Nail
Judith Canty
800 m W AUS Judith Pollock
Charlene Rendina
1500 m W AUS Judith Pollock
100 m hurdles W AUS Gaye Dell
4x100 m W AUS Barbara Wilson
Raelene Boyle
Deborah Wells
Denise Robertson
4x400 m W AUS Bethanie Nail
Verna Burnard
Charlene Rendina
Judith Canty
Javelin throw W AUS Christine Hunt
 Athletics 1980
400 m M AUS Richard Mitchell
5000 m M AUS Stephen Austin
David Fitzsimmons
10000 m M AUS Stephen Austin
William Scott
Gerard Barrett
Marathon M AUS Christopher Wardlaw
Gerard Barrett
Robert de Castella
20 km walk M AUS David Smith
50 km walk M AUS David Smith
Willi Sawall
Long jump M AUS Gary Honey
Triple jump M AUS Ian Campbell
Kenneth Lorraway
Hammer throw M AUS Peter Farmer
Decathlon M AUS Peter Hadfield
100 m W AUS Denise Boyd
Deborah Wells
200 m W AUS Denise Boyd
Deborah Wells
100 m hurdles W AUS Penelope Gillies
High jump W AUS Christine Stanton
Shot put W AUS Gael Mulhall
Discus throw W AUS Gael Mulhall
Javelin throw W AUS Pamela Matthews
Petra Rivers
 Athletics 1984
100 m M AUS Peter van Miltenberg
Paul Narracott
Fred Martin
200 m M AUS Fred Martin
Paul Narracott
Peter van Miltenberg
400 m M AUS Gary Minihan
Darren Clark
Bruce Frayne
800 m M AUS Patrick Scammell
1500 m M AUS Patrick Scammell
Michael Hillardt
Marathon M AUS Robert de Castella
110 m hurdles M AUS Don Wright
4x400 m M AUS Bruce Frayne
Gary Minihan
Richard Mitchell
Darren Clark
20 km walk M AUS Simon Baker
David Smith
Willi Sawall
50 km walk M AUS Willi Sawall
Michael Harvey
Andrew Jachno
High jump M AUS John Atkinson
Long jump M AUS Gary Honey
Triple jump M AUS Kenneth Lorraway
Decathlon M AUS Peter Hadfield
200 m W AUS Deborah Wells
3000 m W AUS Donna Gould
Marathon W AUS Lisa Martin
100 m hurdles W AUS Glynis Nunn
400 m hurdles W AUS Debra Flintoff
High jump W AUS Christine Stanton
Vanessa Browne
Long jump W AUS Linda Garden
Robyn Lorraway
Glynis Nunn
Shot put W AUS Gael Martin
Discus throw W AUS Gael Martin
Javelin throw W AUS Petra Rivers
Heptathlon W AUS Glynis Nunn
 Athletics 1988
200 m M AUS Mark Garner
400 m M AUS Miles Murphy
Darren Clark
Robert Stone
1500 m M AUS Patrick Scammell
5000 m M AUS Andrew Lloyd
10000 m M AUS Andrew Lloyd
Marathon M AUS Robert de Castella
Bradley Camp
Steve Moneghetti
400 m hurdles M AUS Leigh Miller
4x400 m M AUS Mark Garner
Miles Murphy
Darren Clark
Robert Ballard
20 km walk M AUS Simon Baker
Andrew Jachno
50 km walk M AUS Andrew Jachno
Simon Baker
Long jump M AUS David Culbert
Discus throw M AUS Werner Reiterer
Decathlon M AUS Simon Shirley
100 m W AUS Kerry Johnson
200 m W AUS Maree Holland
Kerry Johnson
400 m W AUS Maree Holland
3000 m W AUS Jacqueline Perkins
10000 m W AUS Carolyn Schuwalow
Jacqueline Perkins
Marathon W AUS Lisa Martin
100 m hurdles W AUS Sally Flemming
400 m hurdles W AUS Sally Hamilton
Debra Flintoff-King
Jenny Laurendet
4x400 m W AUS Kerry Johnson
Maree Holland
Debra Flintoff-King
Jennifer Laurendet
High jump W AUS Vanessa Browne
Christine Stanton
Long jump W AUS Nicole Boegman
Heptathlon W AUS Jane Flemming
 Athletics 1992
200 m M AUS Dean Capobianco
400 m M AUS Mark Garner
Marathon M AUS Steve Moneghetti
Robert de Castella
400 m hurdles M AUS Simon Hollingsworth
20 km walk M AUS Andrew Jachno
Nicholas A'Hern
50 km walk M AUS Simon Baker
High jump M AUS David Anderson
Lochsley Thomsen
Timothy Forsythe
Pole vault M AUS Simon Arkell
Long jump M AUS David Culbert
Discus throw M AUS Werner Reiterer
Hammer throw M AUS Sean Carlin
Decathlon M AUS Dean Smith
100 m W AUS Melinda Gainsford
Kerry Johnson
200 m W AUS Melissa Moore
Melinda Gainsford
400 m W AUS Michelle Lock
Cathy Freeman
Renee Poetschka
3000 m W AUS Krishna Stanton
10000 m W AUS Susan Hobson
Marathon W AUS Lisa Martin Ondieki
400 m hurdles W AUS Gail Luke
4x100 m W AUS Kathleen Sambell
Kerry Johnson
Melissa Moore
Melinda Gainsford
4x400 m W AUS Susan Andrews
Michelle Lock
Cathy Freeman
Renee Poetschka
10 km walk W AUS Gabrielle Blythe
Kerry Saxby Junna
High jump W AUS Alison Inverarity
Long jump W AUS Nicole Staines
Discus throw W AUS Daniela Costian
Javelin throw W AUS Louise McPaul
Heptathlon W AUS Jane Flemming
 Athletics 1996
100 m M AUS Paul Henderson
Rodney Mapstone
200 m M AUS Steve Brimacombe
Dean Capobianco
400 m M AUS Michael Joubert
Paul Greene
Mark Ladbrook
800 m M AUS Paul Byrne
1500 m M AUS Paul Clary
5000 m M AUS Julian Paynter
Shaun Creighton
10000 m M AUS Shaun Creighton
Julian Paynter
Marathon M AUS Roderick de Highden
Steve Moneghetti
Sean Quilty
110 m hurdles M AUS Kyle Vander-Kuyp
400 m hurdles M AUS Simon Hollingsworth
Rohan Robinson
3000 m steeplechase M AUS Chris Unthank
4x100 m M AUS Steve Brimacombe
Paul Henderson
Rodney Mapstone
Timothy Jackson
4x400 m M AUS Paul Greene
Mark Ladbrook
Cameron Mackenzie
Michael Joubert
20 km walk M AUS Dion Russell
Nicholas Ahern
50 km walk M AUS Simon Baker
Duane Cousins
High jump M AUS Chris Anderson
Timothy Forsythe
Pole vault M AUS Jim Miller
Simon Arkell
Triple jump M AUS Andrew Murphy
Hammer throw M AUS Sean Carlin
Javelin throw M AUS Andrew Currey
Decathlon M AUS Peter Winter
Scott Ferrier
200 m W AUS Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
400 m W AUS Cathy Freeman
Renee Poetschka
Lee Naylor
800 m W AUS Lisa Lightfoot
1500 m W AUS Margaret Crowley
5000 m W AUS Carolyn Schuwalow
Natalie Harvey
Kate Anderson
10000 m W AUS Susan Hobson
Kylie Risk
Marathon W AUS Suzanne Malaxos
Lisa Martin Ondieki
Kerryn McCann
4x100 m W AUS Kylie Hanigan
Sharon Cripps
Lauren Hewitt
Jodi Lambert
4x400 m W AUS Melinda Gainsford Taylor
Renee Poetschka
Kylie Hanigan
Lee Naylor
10 km walk W AUS Jane Saville
Kerry Saxby Junna
Anne Manning
High jump W AUS Alison Inverarity
Long jump W AUS Nicole Boegman
Discus throw W AUS Lisa-Marie Vizaniari
Daniela Costian
Javelin throw W AUS Louise McPaul
Joanna Stone
Heptathlon W AUS Jane Jamieson
 Athletics 2000
100 m M AUS Patrick Johnson
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
200 m M AUS Patrick Johnson
Darryl Wohlsen
Matthew Shirvington
400 m M AUS Patrick Dwyer
Daniel Batman
800 m M AUS Kris McCarthy
Grant Cremer
1500 m M AUS Nick Howarth
5000 m M AUS Michael Power
Mizan Mehari
Craig Mottram
10000 m M AUS Sisay Bezabeh
Shaun Creighton
Marathon M AUS Steve Moneghetti
Roderick de Highden
Lee Troop
110 m hurdles M AUS Kyle Vander-Kuyp
400 m hurdles M AUS Matthew Beckenham
Rohan Robinson
Blair Young
3000 m steeplechase M AUS Chris Unthank
4x100 m M AUS Patrick Johnson
Darryl Wohlsen
Paul Di Bella
Matthew Shirvington
4x400 m M AUS Brad Jamieson
Casey Vincent
Michael Hazel
Patrick Dwyer
Blair Young
20 km walk M AUS Nicholas A'Hern
Nathan Deakes
Dion Russell
50 km walk M AUS Duane Cousins
Nathan Deakes
Dion Russell
High jump M AUS Timothy Forsythe
Pole vault M AUS Dmitriy Markov
Viktor Chistiakov
Paul Burgess
Long jump M AUS Jai Taurima
Peter Burge
Triple jump M AUS Andrew Murphy
Shot put M AUS Justin Anlezark
Hammer throw M AUS Stuart Rendell
Javelin throw M AUS Andrew Martin
Adrian Hatcher
Andrew Currey
Decathlon M AUS Scott Ferrier
100 m W AUS Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
200 m W AUS Cathy Freeman
Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
400 m W AUS Cathy Freeman
Nova Peris-Kneebone
Lee Naylor
800 m W AUS Susan Andrews
Tamsyn Lewis
1500 m W AUS Sarah Jamieson
Georgie Clarke
Margaret Crowley
5000 m W AUS Kata Richardson
Anne Cross
Benita Willis
10000 m W AUS Natalie Harvey
Clair Fearnley
Kylie Risk
Marathon W AUS Kerryn McCann
Nicole Carroll
Susan Hobson
100 m hurdles W AUS Deborah Edwards
400 m hurdles W AUS Stephanie Price
Lauren Poetschka
Jana Pittman
4x100 m W AUS Lauren Hewitt
Elly Hutton
Melinda Gainsford Taylor
Sharon Cripps
4x400 m W AUS Jana Pittman
Cathy Freeman
Melinda Gainsford Taylor
Nova Peris-Kneebone
Tamsyn Lewis
Susan Andrews
20 km walk W AUS Lisa Sheridan
Jane Saville
Kerry Saxby Junna
High jump W AUS Alison Inverarity
Linda Horvath
Pole vault W AUS Tatiana Grigorieva
Emma George
Long jump W AUS Bronwyn Thompson
Discus throw W AUS Lisa-Marie Vizaniari
Alison Lever
Daniela Costian
Hammer throw W AUS Deborah Sosimenko
Karyne Perkins
Javelin throw W AUS Louise Currey
Joanna Stone
Heptathlon W AUS Jane Jamieson
 Athletics 2004
100 m M AUS Joshua Ross
200 m M AUS Adam Miller
400 m M AUS Clinton Hill
Casey Vincent
5000 m M AUS Craig Mottram
Marathon M AUS Lee Troop
Nicholas Harrison
Sisay Bezabeh
3000 m steeplechase M AUS Peter Nowill
4x100 m M AUS Paul Di Bella
Adam Basil
Patrick Johnson
Joshua Ross
4x400 m M AUS John Steffensen
Mark Ormrod
Patrick Dwyer
Clinton Hill
20 km walk M AUS Nathan Deakes
Luke Adams
50 km walk M AUS Nathan Deakes
Pole vault M AUS Paul Burgess
Steven Hooker
Dmitriy Markov
Triple jump M AUS Andrew Murphy
Shot put M AUS Justin Anlezark
Hammer throw M AUS Stuart Rendell
Javelin throw M AUS Oliver Dziubak
William Hamlyn-Harris
200 m W AUS Lauren Hewitt
800 m W AUS Tamsyn Lewis
1500 m W AUS Sarah Jamieson
10000 m W AUS Benita Johnson
Haley McGregor
Marathon W AUS Kerryn McCann
400 m hurdles W AUS Jana Pittman
20 km walk W AUS Jane Saville
Nathalie Saville
Cheryl Webb
High jump W AUS Petrina Price
Pole vault W AUS Kym Howe
Long jump W AUS Bronwyn Thompson
Hammer throw W AUS Bronwyn Eagles
Brooke Krueger
Deborah Sosimenko
Heptathlon W AUS Kylie Wheeler
 Athletics 2008
400 m M AUS Joel Milburn
Sean Wroe
800 m M AUS Lachlan Renshaw
1500 m M AUS Jeffrey Riseley
Mitchell Kealey
5000 m M AUS Collis Birmingham
Craig Mottram
Marathon M AUS Lee Troop
3000 m steeplechase M AUS Youcef Abdi
4x400 m M AUS Clinton Hill
Mark Omrod
Joel Milburn
Sean Wroe
John Steffensen
20 km walk M AUS Luke Adams
Jared Tallent
Chris Erickson
50 km walk M AUS Adam Rutter
Luke Adams
Jared Tallent
Pole vault M AUS Paul Burgess
Steven Hooker
Long jump M AUS Fabrice Lapierre
Shot put M AUS Justin Anlezark
Scott Martin
Discus throw M AUS Benn Harradine
Javelin throw M AUS Jarrod Bannister
400 m W AUS Tamsyn Lewis
800 m W AUS Tamsyn Lewis
Madeleine Pape
1500 m W AUS Lisa Corrigan
Sarah Jamieson
Marathon W AUS Benita Johnson
Kate Smyth
Lisa Jane Weightman
100 m hurdles W AUS Sally McLellan
3000 m steeplechase W AUS Victoria Mitchell
Donna MacFarlane
20 km walk W AUS Claire Woods
Kellie Wapshott
Pole vault W AUS Alana Boyd
Long jump W AUS Bronwyn Thompson
Discus throw W AUS Dani Samuels
Heptathlon W AUS Kylie Wheeler
 Athletics 2012
400 m M AUS Steven Solomon
800 m M AUS Jeffrey Riseley
1500 m M AUS Ryan Gregson
5000 m M AUS David McNeill
Craig Mottram
Collis Birmingham
10000 m M AUS Ben St Lawrence
Marathon M AUS Martin Dent
Jeff Hunt
Michael Shelley
400 m hurdles M AUS Tristan Thomas
Brendan Cole
3000 m steeplechase M AUS Youcef Abdi
4x100 m M AUS Isaac Ntiamoha
Anthony Alozie
Andrew McCabe
Joshua Ross
4x400 m M AUS John Steffensen
Brendan Cole
Ben Offereins
Steven Solomon
20 km walk M AUS Jared Tallent
Chris Erickson
Adam Rutter
50 km walk M AUS Jared Tallent
Nathan Deakes
Luke Adams
Pole vault M AUS Steven Hooker
Long jump M AUS Mitchell Watt
Henry Frayne
Triple jump M AUS Henry Frayne
Shot put M AUS Dale Stevenson
Discus throw M AUS Benn Harradine
Julian Wruck
Scott Martin
Javelin throw M AUS Jarrod Bannister
100 m W AUS Melissa Breen
1500 m W AUS Zoe Buckman
Kaila McKnight
5000 m W AUS Eloise Wellings
10000 m W AUS Eloise Wellings
Marathon W AUS Benita Willis
Lisa Jane Weightman
Jessica Trengove
100 m hurdles W AUS Sally Pearson
400 m hurdles W AUS Lauren Boden
3000 m steeplechase W AUS Genevieve Lacaze
20 km walk W AUS Claire Tallent
Regan Lamble
Beki Lee
Pole vault W AUS Alana Boyd
Liz Parnov
Discus throw W AUS Dani Samuels
Javelin throw W AUS Kathryn Mitchell
Kimberley Mickle
 Athletics 2016
200 m M AUS Alexander Hartmann
800 m M AUS Luke Mathews
Jeffrey Riseley
1500 m M AUS Luke Mathews
Ryan Gregson
5000 m M AUS Patrick Tiernan
Sam McEntee
Brett Robinson
10000 m M AUS David McNeill
Ben St Lawrence
Marathon M AUS Michael Shelley
Liam Adams
Scott Westcott
20 km walk M AUS Rhydian Cowley
Dane Bird-Smith
50 km walk M AUS Brendon Reading
Jared Tallent
Chris Erickson
High jump M AUS Brandon Starc
Joel Baden
Pole vault M AUS Kurtis Marschall
Long jump M AUS Henry Frayne
Fabrice Lapierre
Shot put M AUS Damien Birkinhead
Discus throw M AUS Matthew Denny
Benn Harradine
Javelin throw M AUS Hamish Peacock
Joshua Robinson
Decathlon M AUS Cedric Dubler
100 m W AUS Melissa Breen
200 m W AUS Ella Nelson
400 m W AUS Anneliese Rubie
Morgan Mitchell
800 m W AUS Selma Kajan
1500 m W AUS Zoe Buckman
Linden Hall
Jenny Blundell
5000 m W AUS Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
Eloise Wellings
10000 m W AUS Eloise Wellings
Marathon W AUS Jessica Trengove
Milly Clark
Lisa Jane Weightman
100 m hurdles W AUS Michelle Jenneke
400 m hurdles W AUS Lauren Wells
3000 m steeplechase W AUS Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
Victoria Mitchell
4x400 m W AUS Caitlin Sargent-Jones
Anneliese Rubie
Morgan Mitchell
Jessica Thornton
20 km walk W AUS Regan Lamble
Rachel Tallent
Tanya Holliday
High jump W AUS Eleanor Patterson
Pole vault W AUS Alana Boyd
Long jump W AUS Chelsea Jaensch
Brooke Stratton
Discus throw W AUS Dani Samuels
Javelin throw W AUS Kathryn Mitchell
Kimberley Mickle
Kelsey-Lee Roberts
* The list above only shows a selection of Australian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Australian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy