Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Sport
Atletik
Australske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1896
800 m M
AUS
Edwin Flack
1500 m M
AUS
Edwin Flack
Maraton M
AUS
Edwin Flack
Atletik 1900
60 m M
AUS
Stanley Rowley
100 m M
AUS
Stanley Rowley
200 m M
AUS
Stanley Rowley
Atletik 1904
110 m hæk M
AUS
Corrie Gardner
Leslie McPherson
Længdespring M
AUS
Leslie McPherson
Corrie Gardner
Atletik 1908
400 m hæk M
AUS
Henry Murray
Atletik 1912
Diskoskast M
AUS
Hans Tronner
Diskoskast begge hænder M
AUS
Hans Tronner
Atletik 1920
100 m M
AUS
William Hunt
200 m M
AUS
William Hunt
10000 m M
AUS
Sinton Hewitt
Maraton M
AUS
Sinton Hewitt
110 m hæk M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
400 m hæk M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
3 km kapgang M
AUS
George Parker
10 km kapgang M
AUS
George Parker
Atletik 1924
100 m M
AUS
Edwin Carr Sr.
200 m M
AUS
Roy Norman
Edwin Carr Sr.
400 m M
AUS
Charles Lane
Richard Honner
Roy Norman
800 m M
AUS
Malcolm Boyd
Roy Norman
Jack Newman
1500 m M
AUS
Jack Newman
Malcolm Boyd
5000 m M
AUS
Malcolm Boyd
400 m hæk M
AUS
Richard Honner
10 km kapgang M
AUS
Ernest Austen
Længdespring M
AUS
Richard Honner
Trespring M
AUS
Anthony Winter
Femkamp M
AUS
Dennis Duigan
Tikamp M
AUS
Dennis Duigan
Atletik 1928
100 m M
AUS
James Carlton
200 m M
AUS
James Carlton
400 m M
AUS
Charles Stuart
800 m M
AUS
Charles Stuart
William Whyte
1500 m M
AUS
William Whyte
George Hyde
5000 m M
AUS
George Hyde
110 m hæk M
AUS
Alfred Watson
400 m hæk M
AUS
Alfred Watson
Trespring M
AUS
Nick Winter
100 m K
AUS
Edith Robinson
800 m K
AUS
Edith Robinson
Atletik 1932
400 m M
AUS
George Golding
1500 m M
AUS
Ernest William Barwick
5000 m M
AUS
John Hillhouse
400 m hæk M
AUS
George Golding
100 m K
AUS
Alice Wearne
Atletik 1936
800 m M
AUS
Gerald Backhouse
1500 m M
AUS
Gerald Backhouse
110 m hæk M
AUS
Alfred Watson
400 m hæk M
AUS
Alfred Watson
Højdespring M
AUS
John Metcalfe
Trespring M
AUS
Basil Dickinson
Jim Metcalfe
Højdespring K
AUS
Doris Carter
Atletik 1948
100 m M
AUS
John Bartram
Morris Curotta
John Treloar
200 m M
AUS
John Treloar
400 m M
AUS
John William Ramsay
John Bartram
Morris Curotta
800 m M
AUS
John William Ramsay
110 m hæk M
AUS
Peter Gardner
Raymond Weinberg
Charles Green
4x100 m M
AUS
Morris Curotta
John Treloar
Theodore Bruce
John Bartram
10 km kapgang M
AUS
George Knott
Højdespring M
AUS
John Winter
Længdespring M
AUS
Theodore Bruce
Trespring M
AUS
Leslie McKeand
George Avery
Tikamp M
AUS
Peter Mullins
100 m K
AUS
Shirley Strickland
Joyce King
Elizabeth McKinnon
200 m K
AUS
Joyce King
Shirley Strickland
Elizabeth McKinnon
80 m hæk K
AUS
Shirley Strickland
4x100 m K
AUS
Joyce King
June Maston
Shirley Strickland
Elizabeth McKinnon
Længdespring K
AUS
June Maston
Judith Canty
Atletik 1952
100 m M
AUS
John Treloar
200 m M
AUS
John Treloar
Edwin Carr Jr.
400 m M
AUS
Morris Curotta
Edwin Carr Jr.
800 m M
AUS
Donald McMillan
1500 m M
AUS
John Landy
Donald McMillan
5000 m M
AUS
John Landy
Leslie Perry
10000 m M
AUS
Leslie Perry
Maraton M
AUS
Robert Prentice
Claude Smeal
110 m hæk M
AUS
Kenneth Doubleday
Raymond Weinberg
400 m hæk M
AUS
Kenneth Doubleday
4x100 m M
AUS
Kenneth Doubleday
Morris Curotta
Edwin Carr Jr.
Raymond Weinberg
4x400 m M
AUS
Edwin Carr Jr.
Kenneth Doubleday
Morris Curotta
Raymond Weinberg
10 km kapgang M
AUS
Donald Keane
Højdespring M
AUS
Patrick Leane
Længdespring M
AUS
Patrick Leane
Diskoskast M
AUS
Ian Reed
Tikamp M
AUS
Patrick Leane
100 m K
AUS
Shirley Strickland
Winsome Cripps
Marjorie Jackson
200 m K
AUS
Marjorie Jackson
Winsome Cripps
80 m hæk K
AUS
Shirley Strickland
4x100 m K
AUS
Verna Johnston
Winsome Cripps
Shirley Strickland
Marjorie Jackson
Længdespring K
AUS
Verna Johnson
Atletik 1956
100 m M
AUS
Hector Hogan
Gavin Carragher
Raymond Charles Land
200 m M
AUS
Douglas Winston
Graham Gipson
Hector Hogan
400 m M
AUS
Graham Gipson
John Goodman
Kevan Gosper
800 m M
AUS
Bill Butchart
Donald McMillan
Jim Bailey
1500 m M
AUS
Mervyn Lincoln
John Landy
5000 m M
AUS
Allan Lawrence
Albert Thomas
10000 m M
AUS
David Power
David Stephens
Allan Lawrence
Maraton M
AUS
Keith Ollerenshaw
Leslie Perry
John Russell
110 m hæk M
AUS
Kenneth Doubleday
James Robert Joyce
John Chittick
400 m hæk M
AUS
Geoffrey Goodacre
David Lean
Ross Parker
3000 m forhindringsløb M
AUS
Neil Robbins
Ronald Blackney
Graham Thomas
4x100 m M
AUS
Raymond Charles Land
Edward McGlynn
Gavin Carragher
Hector Hogan
4x400 m M
AUS
Graham Gipson
Leon Gregory
David Lean
Kevan Gosper
20 km kapgang M
AUS
Edward Allsopp
Donald Keane
Ronald Crawford
50 km kapgang M
AUS
Ronald Crawford
Edward Allsopp
Raymond Smith
Højdespring M
AUS
Colin Ridgeway
Charles Porter
John Vernon
Stangspring M
AUS
Bruce Peever
Peter Denton
Længdespring M
AUS
Hugh Jack
Michael Moroney
Ian Bruce
Trespring M
AUS
Maurice Rich
Brian Oliver
Ronald Gray
Kuglestød M
AUS
Berry Donath
Robert Hanlin
Diskoskast M
AUS
Vesmonis Balodis
Hammerkast M
AUS
Neville Gadsden
Charles Morris
Martin Crowe
Spydkast M
AUS
Robert Grant
James Achurch
Tikamp M
AUS
Ian Bruce
John Cann
Patrick Leane
100 m K
AUS
Elizabeth Cuthbert
Shirley Strickland
Marlene Matthews
200 m K
AUS
Marlene Matthews
Elizabeth Cuthbert
Norma Croker
80 m hæk K
AUS
Norma Thrower
Shirley Strickland
Gloria Cooke
4x100 m K
AUS
Shirley Strickland
Fleur Mellor
Elizabeth Cuthbert
Norma Croker
Højdespring K
AUS
Michelle Mason
Janice Cooper
Carole Bernoth
Længdespring K
AUS
Margaret Johnson
Nancy Borwick
Erica Willis
Kuglestød K
AUS
Mary Breen
Margaret Wioodlock
Valerie Lawrence
Diskoskast K
AUS
Shirley Cotton
Lois Jackman
Valerie Lawrence
Spydkast K
AUS
Maureen Wright
June Heath
Heather Innes
Atletik 1960
100 m M
AUS
Dennis Tipping
200 m M
AUS
Dennis Tipping
400 m M
AUS
Kevan Gosper
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Mervyn Lincoln
Herbert Elliott
Albert Thomas
5000 m M
AUS
Allan Lawrence
David Power
Albert Thomas
10000 m M
AUS
David Power
Allan Lawrence
Maraton M
AUS
Allan Lawrence
Ian Sinfield
110 m hæk M
AUS
John Chittick
20 km kapgang M
AUS
Noel Freeman
Ronald Crawford
50 km kapgang M
AUS
Noel Freeman
Ronald Crawford
Højdespring M
AUS
Charles Porter
Længdespring M
AUS
John Baguley
Ian Tomlinson
Bevyn Baker
Trespring M
AUS
John Baguley
Ian Tomlinson
Kuglestød M
AUS
Warwick Selvey
Diskoskast M
AUS
Warwick Selvey
100 m K
AUS
Marlene Matthews
Patricia Duggan
Elizabeth Cuthbert
200 m K
AUS
Patricia Duggan
Norma Fleming
800 m K
AUS
Dixie Willis
Brenda Jones
80 m hæk K
AUS
Gloria Cooke
Norma Thrower
4x100 m K
AUS
Patricia Duggan
Norma Croker
Marlene Matthews
Norma Thrower
Højdespring K
AUS
Helen Frith
Længdespring K
AUS
Helen Frith
Norma Croker
Sylvia Mitchell
Spydkast K
AUS
Anna Pazera
Atletik 1964
100 m M
AUS
William Joseph Earle
Robert Lay
Gary Holdsworth
200 m M
AUS
Robert Lay
Gary Holdsworth
400 m M
AUS
Gary Eddy
Peter Vassella
Kenneth Roche
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Albert Thomas
5000 m M
AUS
Anthony Cook
Albert Thomas
Ronald Clarke
10000 m M
AUS
Ronald Clarke
Anthony Cook
Maraton M
AUS
Robert Andrew Vagg
Ronald Clarke
Anthony Cook
400 m hæk M
AUS
Gary Knoke
Michael Ryan
Kenneth Roche
3000 m forhindringsløb M
AUS
Trevor Vincent
4x100 m M
AUS
William Joseph Earle
Eric Bigby
Gary Holdsworth
Robert Lay
4x400 m M
AUS
Peter Vassella
Gary Eddy
Gary Knoke
Kenneth Roche
20 km kapgang M
AUS
Noel Freeman
Robert Gardiner
Ronald Crawford
50 km kapgang M
AUS
Ronald Crawford
Edward Allsopp
Robert Gardiner
Højdespring M
AUS
Lawrence Peckham
Anthony Sneazwell
Længdespring M
AUS
Ian Tomlinson
Trespring M
AUS
Ian Tomlinson
Graham Boase
Diskoskast M
AUS
Warwick Selvey
100 m K
AUS
Marilyn Black
Margaret Burvill
Dianna Bowering
200 m K
AUS
Marilyn Black
Margaret Burwill
Joyce Bennett
400 m K
AUS
Judith Amoore
Elizabeth Cuthbert
800 m K
AUS
Dixie Willis
80 m hæk K
AUS
Pamela Kilborn
4x100 m K
AUS
Dianne Bowering
Margaret Burvill
Joyce Bennett
Marilyn Black
Højdespring K
AUS
Michele Brown
Robyn Woodhouse
Længdespring K
AUS
Helen Frith
Pamela Kilborn
Spydkast K
AUS
Anna Pazera
Femkamp K
AUS
Helen Frith
Atletik 1968
100 m M
AUS
Gregory Lewis
200 m M
AUS
Peter Norman
Gregory Lewis
800 m M
AUS
Ralph Doubell
1500 m M
AUS
Peter Watson
5000 m M
AUS
Ronald Clarke
10000 m M
AUS
Ronald Clarke
Maraton M
AUS
John Farrington
Derek Clayton
110 m hæk M
AUS
Gary Knoke
400 m hæk M
AUS
Gary Knoke
3000 m forhindringsløb M
AUS
Kerry O'Brien
20 km kapgang M
AUS
Frank Clark
50 km kapgang M
AUS
Frank Clark
Robert Gardiner
Højdespring M
AUS
Lawrence Peckham
Anthony Sneazwell
Peter Boyce
Længdespring M
AUS
Allen Crawley
Trespring M
AUS
Philip May
100 m K
AUS
Raelene Boyle
Dianne Burge
Pamela Kilborn
200 m K
AUS
Dianne Burge
Raelene Boyle
Jennifer Lamy
400 m K
AUS
Sandra Brown
Joyce Bennett
80 m hæk K
AUS
Pamela Kilborn
Maureen Caird
4x100 m K
AUS
Raelene Boyle
Dianne Burge
Joyce Bennett
Jennifer Lamy
Diskoskast K
AUS
Jean Roberts
Atletik 1972
800 m M
AUS
Graeme Rootham
1500 m M
AUS
Christopher Fisher
5000 m M
AUS
Kerry O'Brien
Anthony Benson
Maraton M
AUS
Derek Clayton
110 m hæk M
AUS
Malcolm Baird
400 m hæk M
AUS
Gary Knoke
Bruce Field
3000 m forhindringsløb M
AUS
Kerry O'Brien
Højdespring M
AUS
Lawrence Peckham
Stangspring M
AUS
Raymond Boyd
Længdespring M
AUS
Bruce Field
Trespring M
AUS
Michael McGrath
100 m K
AUS
Marion Hoffman
Pamela Ryan
Raelene Boyle
200 m K
AUS
Raelene Boyle
400 m K
AUS
Charlene Rendina
Allison Ross-Edwards
Joyce Sadowick
800 m K
AUS
Cheryl Peasley
Jennifer Orr
1500 m K
AUS
Jennifer Orr
100 m hæk K
AUS
Maureen Caird
Penelope Gillies
Pamela Ryan
4x100 m K
AUS
Raelene Boyle
Pamela Ryan
Marion Hoffmann
Maureen Caird
4x400 m K
AUS
Allison Ross-Edwards
Charlene Rendina
Cheryl Peasley
Raelene Boyle
Længdespring K
AUS
Erica Nixon
Lynette Tillett
Femkamp K
AUS
Lynette Tillett
Atletik 1976
100 m M
AUS
Peter Fitzgerald
200 m M
AUS
Richard Mitchell
Peter Fitzgerald
400 m M
AUS
Richard Mitchell
1500 m M
AUS
Graham Crouch
10000 m M
AUS
Christian Wardlaw
David Fitzsimmons
Maraton M
AUS
Ross Haywood
David Chettle
Christian Wardlaw
110 m hæk M
AUS
Maxwell Binnington
Warren Parr
400 m hæk M
AUS
Peter Grant
Donald Hanly
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Larkins
4x400 m M
AUS
Donald Hanly
Maxwell Binnington
Richard Mitchell
Peter Grant
20 km kapgang M
AUS
Ross Haywood
Stangspring M
AUS
Raymond Boyd
Donald Baird
Længdespring M
AUS
Christopher Commons
Hammerkast M
AUS
Peter Farmer
100 m K
AUS
Denise Robertson
Raelene Boyle
Deborah Wells
200 m K
AUS
Raelene Boyle
Deborah Wells
Denise Robertson
400 m K
AUS
Bethanie Nail
Verna Burnard
Judith Canty
800 m K
AUS
Judith Pollock
Charlene Rendina
1500 m K
AUS
Judith Pollock
100 m hæk K
AUS
Gaye Dell
4x100 m K
AUS
Raelene Boyle
Barbara Wilson
Denise Robertson
Deborah Wells
4x400 m K
AUS
Charlene Rendina
Verna Burnard
Bethanie Nail
Judith Canty
Spydkast K
AUS
Christine Hunt
Atletik 1980
400 m M
AUS
Richard Mitchell
5000 m M
AUS
David Fitzsimmons
Stephen Austin
10000 m M
AUS
Stephen Austin
Gerard Barrett
William Scott
Maraton M
AUS
Gerard Barrett
Robert de Castella
Christopher Wardlaw
20 km kapgang M
AUS
David Smith
50 km kapgang M
AUS
David Smith
Willi Sawall
Længdespring M
AUS
Gary Honey
Trespring M
AUS
Ian Campbell
Kenneth Lorraway
Hammerkast M
AUS
Peter Farmer
Tikamp M
AUS
Peter Hadfield
100 m K
AUS
Deborah Wells
Denise Boyd
200 m K
AUS
Denise Boyd
Deborah Wells
100 m hæk K
AUS
Penelope Gillies
Højdespring K
AUS
Christine Stanton
Kuglestød K
AUS
Gael Mulhall
Diskoskast K
AUS
Gael Mulhall
Spydkast K
AUS
Pamela Matthews
Petra Rivers
Atletik 1984
100 m M
AUS
Paul Narracott
Fred Martin
Peter van Miltenberg
200 m M
AUS
Peter van Miltenberg
Fred Martin
Paul Narracott
400 m M
AUS
Gary Minihan
Darren Clark
Bruce Frayne
800 m M
AUS
Patrick Scammell
1500 m M
AUS
Michael Hillardt
Patrick Scammell
Maraton M
AUS
Robert de Castella
110 m hæk M
AUS
Don Wright
4x400 m M
AUS
Darren Clark
Richard Mitchell
Peter van Miltenburg
Bruce Frayne
Gary Minihan
20 km kapgang M
AUS
David Smith
Willi Sawall
Simon Baker
50 km kapgang M
AUS
Willi Sawall
Andrew Jachno
Michael Harvey
Højdespring M
AUS
John Atkinson
Længdespring M
AUS
Gary Honey
Trespring M
AUS
Kenneth Lorraway
Tikamp M
AUS
Peter Hadfield
200 m K
AUS
Deborah Wells
3000 m K
AUS
Donna Gould
Maraton K
AUS
Lisa Martin
100 m hæk K
AUS
Glynis Nunn
400 m hæk K
AUS
Debra Flintoff
Højdespring K
AUS
Christine Stanton
Vanessa Browne
Længdespring K
AUS
Robyn Lorraway
Linda Garden
Glynis Nunn
Kuglestød K
AUS
Gael Martin
Diskoskast K
AUS
Gael Martin
Spydkast K
AUS
Petra Rivers
Syvkamp K
AUS
Glynis Nunn
Atletik 1988
200 m M
AUS
Mark Garner
400 m M
AUS
Darren Clark
Robert Stone
Miles Murphy
1500 m M
AUS
Patrick Scammell
5000 m M
AUS
Andrew Lloyd
10000 m M
AUS
Andrew Lloyd
Maraton M
AUS
Robert de Castella
Steve Moneghetti
Bradley Camp
400 m hæk M
AUS
Leigh Miller
4x400 m M
AUS
Mark Garner
Miles Murphy
Darren Clark
Robert Ballard
Leigh Miller
20 km kapgang M
AUS
Andrew Jachno
Simon Baker
50 km kapgang M
AUS
Simon Baker
Andrew Jachno
Længdespring M
AUS
David Culbert
Diskoskast M
AUS
Werner Reiterer
Tikamp M
AUS
Simon Shirley
100 m K
AUS
Kerry Johnson
200 m K
AUS
Maree Holland
Kerry Johnson
400 m K
AUS
Maree Holland
3000 m K
AUS
Jacqueline Perkins
10000 m K
AUS
Jacqueline Perkins
Carolyn Schuwalow
Maraton K
AUS
Lisa Martin
100 m hæk K
AUS
Sally Flemming
400 m hæk K
AUS
Jenny Laurendet
Debra Flintoff-King
Sally Hamilton
4x400 m K
AUS
Jennifer Laurendet
Maree Holland
Kerry Johnson
Debra Flintoff-King
Højdespring K
AUS
Christine Stanton
Vanessa Browne
Længdespring K
AUS
Nicole Boegman
Syvkamp K
AUS
Jane Flemming
Atletik 1992
200 m M
AUS
Dean Capobianco
400 m M
AUS
Mark Garner
Maraton M
AUS
Robert de Castella
Steve Moneghetti
400 m hæk M
AUS
Simon Hollingsworth
20 km kapgang M
AUS
Nicholas A'Hern
Andrew Jachno
50 km kapgang M
AUS
Simon Baker
Højdespring M
AUS
Timothy Forsythe
Lochsley Thomsen
David Anderson
Stangspring M
AUS
Simon Arkell
Længdespring M
AUS
David Culbert
Diskoskast M
AUS
Werner Reiterer
Hammerkast M
AUS
Sean Carlin
Tikamp M
AUS
Dean Smith
100 m K
AUS
Kerry Johnson
Melinda Gainsford
200 m K
AUS
Melissa Moore
Melinda Gainsford
400 m K
AUS
Cathy Freeman
Michelle Lock
Renee Poetschka
3000 m K
AUS
Krishna Stanton
10000 m K
AUS
Susan Hobson
Maraton K
AUS
Lisa Martin Ondieki
400 m hæk K
AUS
Gail Luke
4x100 m K
AUS
Melinda Gainsford
Kerry Johnson
Melissa Moore
Kathleen Sambell
4x400 m K
AUS
Susan Andrews
Michelle Lock
Renee Poetschka
Cathy Freeman
10 km kapgang K
AUS
Gabrielle Blythe
Kerry Saxby Junna
Højdespring K
AUS
Alison Inverarity
Længdespring K
AUS
Nicole Staines
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Spydkast K
AUS
Louise McPaul
Syvkamp K
AUS
Jane Flemming
Atletik 1996
100 m M
AUS
Rodney Mapstone
Paul Henderson
200 m M
AUS
Dean Capobianco
Steve Brimacombe
400 m M
AUS
Mark Ladbrook
Paul Greene
Michael Joubert
800 m M
AUS
Paul Byrne
1500 m M
AUS
Paul Clary
5000 m M
AUS
Shaun Creighton
Julian Paynter
10000 m M
AUS
Julian Paynter
Shaun Creighton
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Roderick de Highden
Sean Quilty
110 m hæk M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hæk M
AUS
Rohan Robinson
Simon Hollingsworth
3000 m forhindringsløb M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Rodney Mapstone
Timothy Jackson
Paul Henderson
Steve Brimacombe
4x400 m M
AUS
Michael Joubert
Cameron Mackenzie
Mark Ladbrook
Paul Greene
20 km kapgang M
AUS
Nicholas Ahern
Dion Russell
50 km kapgang M
AUS
Duane Cousins
Simon Baker
Højdespring M
AUS
Timothy Forsythe
Chris Anderson
Stangspring M
AUS
Simon Arkell
Jim Miller
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Hammerkast M
AUS
Sean Carlin
Spydkast M
AUS
Andrew Currey
Tikamp M
AUS
Peter Winter
Scott Ferrier
200 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
400 m K
AUS
Lee Naylor
Renee Poetschka
Cathy Freeman
800 m K
AUS
Lisa Lightfoot
1500 m K
AUS
Margaret Crowley
5000 m K
AUS
Carolyn Schuwalow
Kate Anderson
Natalie Harvey
10000 m K
AUS
Kylie Risk
Susan Hobson
Maraton K
AUS
Lisa Martin Ondieki
Kerryn McCann
Suzanne Malaxos
4x100 m K
AUS
Sharon Cripps
Lauren Hewitt
Jodi Lambert
Kylie Hanigan
4x400 m K
AUS
Renee Poetschka
Kylie Hanigan
Lee Naylor
Melinda Gainsford Taylor
10 km kapgang K
AUS
Anne Manning
Kerry Saxby Junna
Jane Saville
Højdespring K
AUS
Alison Inverarity
Længdespring K
AUS
Nicole Boegman
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Lisa-Marie Vizaniari
Spydkast K
AUS
Joanna Stone
Louise McPaul
Syvkamp K
AUS
Jane Jamieson
Atletik 2000
100 m M
AUS
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
Patrick Johnson
200 m M
AUS
Patrick Johnson
Darryl Wohlsen
Matthew Shirvington
400 m M
AUS
Daniel Batman
Patrick Dwyer
800 m M
AUS
Kris McCarthy
Grant Cremer
1500 m M
AUS
Nick Howarth
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Michael Power
Mizan Mehari
10000 m M
AUS
Sisay Bezabeh
Shaun Creighton
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Lee Troop
Roderick de Highden
110 m hæk M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hæk M
AUS
Rohan Robinson
Blair Young
Matthew Beckenham
3000 m forhindringsløb M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Paul Di Bella
Patrick Johnson
Matthew Shirvington
Darryl Wohlsen
4x400 m M
AUS
Michael Hazel
Patrick Dwyer
Casey Vincent
Blair Young
Brad Jamieson
20 km kapgang M
AUS
Dion Russell
Nicholas A'Hern
Nathan Deakes
50 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
Dion Russell
Duane Cousins
Højdespring M
AUS
Timothy Forsythe
Stangspring M
AUS
Viktor Chistiakov
Dmitriy Markov
Paul Burgess
Længdespring M
AUS
Peter Burge
Jai Taurima
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Hammerkast M
AUS
Stuart Rendell
Spydkast M
AUS
Andrew Martin
Adrian Hatcher
Andrew Currey
Tikamp M
AUS
Scott Ferrier
100 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
200 m K
AUS
Cathy Freeman
Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
400 m K
AUS
Nova Peris-Kneebone
Cathy Freeman
Lee Naylor
800 m K
AUS
Susan Andrews
Tamsyn Lewis
1500 m K
AUS
Georgie Clarke
Sarah Jamieson
Margaret Crowley
5000 m K
AUS
Benita Willis
Kata Richardson
Anne Cross
10000 m K
AUS
Clair Fearnley
Kylie Risk
Natalie Harvey
Maraton K
AUS
Kerryn McCann
Nicole Carroll
Susan Hobson
100 m hæk K
AUS
Deborah Edwards
400 m hæk K
AUS
Stephanie Price
Jana Pittman
Lauren Poetschka
4x100 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Elly Hutton
Lauren Hewitt
Sharon Cripps
4x400 m K
AUS
Cathy Freeman
Tamsyn Lewis
Melinda Gainsford Taylor
Jana Pittman
Susan Andrews
Nova Peris-Kneebone
20 km kapgang K
AUS
Lisa Sheridan
Kerry Saxby Junna
Jane Saville
Højdespring K
AUS
Linda Horvath
Alison Inverarity
Stangspring K
AUS
Emma George
Tatiana Grigorieva
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Lisa-Marie Vizaniari
Alison Lever
Hammerkast K
AUS
Karyne Perkins
Deborah Sosimenko
Spydkast K
AUS
Joanna Stone
Louise Currey
Syvkamp K
AUS
Jane Jamieson
Atletik 2004
100 m M
AUS
Joshua Ross
200 m M
AUS
Adam Miller
400 m M
AUS
Clinton Hill
Casey Vincent
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Maraton M
AUS
Lee Troop
Nicholas Harrison
Sisay Bezabeh
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Nowill
4x100 m M
AUS
Adam Basil
Joshua Ross
Paul Di Bella
Patrick Johnson
4x400 m M
AUS
John Steffensen
Mark Ormrod
Clinton Hill
Patrick Dwyer
20 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Nathan Deakes
50 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
Stangspring M
AUS
Dmitriy Markov
Paul Burgess
Steven Hooker
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Hammerkast M
AUS
Stuart Rendell
Spydkast M
AUS
Oliver Dziubak
William Hamlyn-Harris
200 m K
AUS
Lauren Hewitt
800 m K
AUS
Tamsyn Lewis
1500 m K
AUS
Sarah Jamieson
10000 m K
AUS
Benita Johnson
Haley McGregor
Maraton K
AUS
Kerryn McCann
400 m hæk K
AUS
Jana Pittman
20 km kapgang K
AUS
Jane Saville
Nathalie Saville
Cheryl Webb
Højdespring K
AUS
Petrina Price
Stangspring K
AUS
Kym Howe
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Hammerkast K
AUS
Brooke Krueger
Bronwyn Eagles
Deborah Sosimenko
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
Atletik 2008
400 m M
AUS
Joel Milburn
Sean Wroe
800 m M
AUS
Lachlan Renshaw
1500 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Mitchell Kealey
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Collis Birmingham
Maraton M
AUS
Lee Troop
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
John Steffensen
Joel Milburn
Clinton Hill
Sean Wroe
Mark Omrod
20 km kapgang M
AUS
Chris Erickson
Luke Adams
Jared Tallent
50 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Jared Tallent
Adam Rutter
Stangspring M
AUS
Paul Burgess
Steven Hooker
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Scott Martin
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Jarrod Bannister
400 m K
AUS
Tamsyn Lewis
800 m K
AUS
Tamsyn Lewis
Madeleine Pape
1500 m K
AUS
Sarah Jamieson
Lisa Corrigan
Maraton K
AUS
Lisa Jane Weightman
Benita Johnson
Kate Smyth
100 m hæk K
AUS
Sally McLellan
3000 m forhindringsløb K
AUS
Victoria Mitchell
Donna MacFarlane
20 km kapgang K
AUS
Kellie Wapshott
Claire Woods
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
Atletik 2012
400 m M
AUS
Steven Solomon
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
Collis Birmingham
David McNeill
Craig Mottram
10000 m M
AUS
Ben St Lawrence
Maraton M
AUS
Martin Dent
Michael Shelley
Jeff Hunt
400 m hæk M
AUS
Brendan Cole
Tristan Thomas
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x100 m M
AUS
Anthony Alozie
Joshua Ross
Isaac Ntiamoha
Andrew McCabe
4x400 m M
AUS
Steven Solomon
Brendan Cole
Ben Offereins
John Steffensen
20 km kapgang M
AUS
Adam Rutter
Chris Erickson
Jared Tallent
50 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
Jared Tallent
Luke Adams
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Mitchell Watt
Trespring M
AUS
Henry Frayne
Kuglestød M
AUS
Dale Stevenson
Diskoskast M
AUS
Julian Wruck
Scott Martin
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Jarrod Bannister
100 m K
AUS
Melissa Breen
1500 m K
AUS
Kaila McKnight
Zoe Buckman
5000 m K
AUS
Eloise Wellings
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
Maraton K
AUS
Lisa Jane Weightman
Benita Willis
Jessica Trengove
100 m hæk K
AUS
Sally Pearson
400 m hæk K
AUS
Lauren Boden
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Lacaze
20 km kapgang K
AUS
Regan Lamble
Beki Lee
Claire Tallent
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Liz Parnov
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
Atletik 2016
200 m M
AUS
Alexander Hartmann
800 m M
AUS
Luke Mathews
Jeffrey Riseley
Peter Bol
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
Luke Mathews
5000 m M
AUS
Brett Robinson
Patrick Tiernan
Sam McEntee
10000 m M
AUS
David McNeill
Ben St Lawrence
Maraton M
AUS
Liam Adams
Michael Shelley
Scott Westcott
20 km kapgang M
AUS
Dane Bird-Smith
Rhydian Cowley
50 km kapgang M
AUS
Chris Erickson
Jared Tallent
Brendon Reading
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Joel Baden
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Fabrice Lapierre
Kuglestød M
AUS
Damien Birkinhead
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Hamish Peacock
Joshua Robinson
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
100 m K
AUS
Melissa Breen
200 m K
AUS
Ella Nelson
400 m K
AUS
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
800 m K
AUS
Selma Kajan
1500 m K
AUS
Zoe Buckman
Linden Hall
Jenny Blundell
5000 m K
AUS
Madeline Heiner Hills
Genevieve Lacaze
Eloise Wellings
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
Maraton K
AUS
Milly Clark
Jessica Trengove
Lisa Jane Weightman
100 m hæk K
AUS
Michelle Jenneke
400 m hæk K
AUS
Lauren Wells
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
Victoria Mitchell
4x400 m K
AUS
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
Jessica Thornton
Caitlin Sargent-Jones
20 km kapgang K
AUS
Tanya Holliday
Regan Lamble
Rachel Tallent
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
Chelsea Jaensch
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
Atletik 2020
100 m M
AUS
Rohan Browning
400 m M
AUS
Steven Solomon
Alexander Beck
800 m M
AUS
Peter Bol
Jeffrey Riseley
Charlie Hunter
1500 m M
AUS
Oliver Hoare
Jye Edwards
Stewart McSweyn
5000 m M
AUS
Morgan McDonald
Patrick Tiernan
David McNeill
10000 m M
AUS
Patrick Tiernan
Maraton M
AUS
Brett Robinson
Liam Adams
Jack Rayner
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
3000 m forhindringsløb M
AUS
Ben Buckingham
Matthew Clarke
Edward Trippas
20 km kapgang M
AUS
Declan Tingay
Kyle Swan
50 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
Ashley Moloney
100 m K
AUS
Hana Basic
200 m K
AUS
Riley Day
400 m K
AUS
Bendere Oboya
800 m K
AUS
Morgan Mitchell
Catriona Bisset
1500 m K
AUS
Jessica Hull
Linden Hall
Georgia Griffith
5000 m K
AUS
Isobel Batt-Doyle
Jenny Blundell
Rose Davies
Maraton K
AUS
Lisa Jane Weightman
Ellie Pashley
Sinead Diver
100 m hæk K
AUS
Liz Clay
400 m hæk K
AUS
Sarah Carli
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Gregson
Georgia Winkcup
Amy Cashin
4x400 m K
AUS
Kendra Hubbard
Anneliese Rubie-Renshaw
Ellie Beer
Bendere Oboya
20 km kapgang K
AUS
Jemima Montag
Rebecca Henderson
Katie Hayward
Højdespring K
AUS
Nicola McDermott
Eleanor Patterson
Stangspring K
AUS
Nina Kennedy
Elizaveta Parnova
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
Diskoskast K
AUS
Dani Stevens
Spydkast K
AUS
Mackenzie Little
Kathryn Mitchell
Kelsey-Lee Roberts-Barber
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Australske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy